[Čtení na víkend] Satoshi Nakamoto – stále neodhalený tvůrce Bitcoinu

4.9
(7)

Žijeme v éře, kdy každá otázka, na kterou se člověk zeptá, může být zodpovězena několika jednoduchými úhozy. Technologie pomohla vytvořit svět, ve kterém je soukromí mrtvé, a přístup k informacím je zdánlivě neomezený. Avšak i ve věku, kdy proudí informace jako láva, stále existují určitá tajemství. Jedním takovým tajemstvím je identita Satoshi Nakamota. Muže, který vytvořil Bitcoin a první databázi blockchainu.  

Bitcoin byl navrhnut jako společný projekt. Jako software s open-source kódem a s uvedením na trh v roce 2009, byl koncipován s ohledem na otevřenost. Ale i přes veškerou otevřenost zůstává jedno velké tajemství nevyřešeno:

Kdo vytvořil Bitcoin a kdo přesně je Satoshi Nakamoto?

Najít odpověď na tuto otázku není snadné. Víme jen to, že kód Bitcoinu pochází od Satoshi Nakamota a na jeho spuštění nepracoval sám. To je ale všechno.

Proč svou identitu skrývá?

I když stále ještě nevíme, kdo je Nakamoto, jedna věc je jistá: ten, kdo je za tímto jménem, zjevně nechce být nalezen.
To by mohlo vést k položení zřejmé otázky – proč by ten, kdo vytvořil nejcennější kryptoměnu na světě, chtěl skrýt svou identitu?

  • Chtěl se vyhnout hněvu velkých bank 
    Nakamoto jednou napsal: „Hlavním problémem konvenční měny je veškerá důvěra, která je nutná k tomu, aby fungovala. Centrální banka musí mít důvěru, aby nezměnila měnu, ale historie fiatových měn je plná porušení této důvěry. “
  • Rozzlobený Wall Street 
    Bitcoin a další kryptoměny se v posledních letech stávají stále populárnější investiční variantou. A i když mají kryptoměny před sebou dlouhou cestu k předběhnutí tradičních akcií jako nejoblíbenější možnosti mezi investory, upoutaly pozornost některých největších jmen na Wall Street.
  • Soukromí 
    Pokud by byla identita Satoshi Nakamota konečně odhalena, je zcela jisté, že se stane celebritou. Jednotlivec nebo skupina lidí by s největší pravděpodobností byli pronásledováni médii a setkali se s přívalem otázek.
    Pokud je náhodou Nakamoto typem člověka, který si užívá dlouhých klidných procházek po pláži – nebo snad jen preferuje stejné množství soukromí, jaké má průměrný člověk – pak by zůstat mimo veřejné oko bylo v jeho největším zájmu.
  • Satoshi Nakamoto je mrtvý 
    Jediným skutečným důkazem, který podporuje tuto teorii, je to, že Nakamoto má zhruba milion Bitcoinů, částku v hodnotě miliard amerických dolarů a neudělal s nimi nic – mimo jednoduchou testovací transakci v roce 2009. To v kombinaci se skutečností, že za několik let veřejně nikomu neodpovídal, by mohlo vést k závěru, že kryptoprůkopník může být skutečně mrtvý.

Satoshi Nakamoto je buď osoba, nebo skupina

Je pravděpodobné, že Satoshi je člověk, který pracoval se skupinou. Důvod, proč tomu tak je, je ten, že způsob projevu použitý na všech jeho příspěvcích na Bitcointalk.org, ve white paperu Bitcoinu a dalších dokumentech, které jsou mu připisovány, nepochází od jediné osoby. Píše: „Pracovali jsme na X“ a „Pracovali jsme na Y“, což naznačuje, že Satoshi je spíše osoba ve skupině, a nikoli jméno skupiny.

Nakamoto tvrdí, že je muž žijící v Japonsku, jehož datum narození je 5. dubna 1975. Někteří vědci se však domnívají, že Satoshi Nakamoto je pseudonym, který kombinuje některé z předních světových technologických společností. Pokud někdo vezme prvních několik písmen ve společnostech Samsung, Toshiba, Nakayama a Motorola, vyjde mu jméno Satoshi Nakamoto.

Přestože nevymyslel koncept kryptoměny, Satoshi Nakamoto vytvořil Bitcoin i blockchain (inovací na práci těch, kteří před nimi selhali). Založil také Bitcointalk.org – populární fórum pro kryptoměny – používané po tom, co se bitcoin.sourceforge.net přestal v listopadu 2009 používat k diskusi o vývoji Bitcoinu.

Satoshi aktivně pracoval na Bitcoinu pseudo-anonymním způsobem

Víme hodně o tom, co řekl, ale nemáme o něm žádné identifikační údaje. Je to jako samotný Bitcoin; vše je transparentní, ale šifrováno a kdo dělá to, co ve výchozím nastavení, to není známo.

Bitcoin nebyl první kryptoměnou

Byla to však první decentralizovaná kryptoměna. Ostatní kryptoměny byly vyzkoušeny, ale všechny byly teoretické nebo vedené centralizovanými společnostmi. Satoshi si myslel, že to je důvod, proč tyto pokusy selhaly. Poukázal na TOR jako na příklad decentralizované platformy, která dobře funguje a vlády ji nekontrolují.

Hlavní inspirací pro veškeré kryptoměny je kryptografie

Kryptografie byla konkrétně použita pro šifrování v softwaru a byla vybrána těmi, kteří se zajímali o šifrování i výpočetní techniku. Zájemci o open-source výpočetní techniku a šifrování v 80. a 90. letech vynalezli moderní koncepty kryptoměny. Tito lidé jsou dnes označováni jako cypherpunks (hříčka termínu cyberpunk). Satoshi čerpal inspiraci z tohoto kruhu a byl dokonce jeho součástí.

Inspirací pro Bitcoin byly B-money

To lze potvrdit, protože to Satoshi uvádí ve white paperu. Citace z white paperu nás přivádějí k myšlence, že Satoshi zkoumal hashe a digitální peníze od 90. let.

První kryptoměny

Ačkoli je Bitcoin první moderní kryptoměnou, první decentralizovanou digitální kryptoměnu lze vysledovat až po „Bit gold“ (nezaměňovat s  BitGoldem), na kterém pracoval Nick Szabo v letech 1998 až 2005, ale nikdy nebyl implementován.
– „Bit gold“, který je považován za první předchůdce Bitcoinu, průkopník kryptoměn David Chauma (který se pokoušel inovovat DigiCash),
– „B-money“ od Wei Dai (koncepční systém, který Satoshi uvádí ve whitepaperu o Bitcoinu),
– a „E-gold“ (Centralizovaná digitální měna, vytvořena v roce 1996), mají také pozoruhodné uznání.

Bitcoin byl spuštěn jako reakce na finanční krizi

Satoshi používá selhání státu a bank jako důvod, proč je Bitcoin tolik důležitý; také načasování odpovídá, když se podíváte na zahájení Bitcoinu a nástup krize.

Satoshiho rodilý jazyk je pravděpodobně angličtina

Nebo alespoň byl velmi dobrý v psaní v americké angličtině. To znamená, že může pocházet ze Spojených států, nebo prostě dokázal psát amerikanizovanou angličtinu dokonale a přirozeně.

Při práci na Bitcoinu byl Satoshi výjimečně inovativní

Například jako první vyřešil problémy s dvojí útratou a přišel s opravami útoků a dalších hacků, které pro kryptoměny představovaly dlouhodobé problémy.

Satoshi zamýšlel vytvořit deflační Bitcoin

Nejenže existuje jen omezená nabídka mincí, ale ztracené mince nelze získat zpět. To znamená, že množství existujících mincí se zmenšuje v průběhu času, protože dochází ke ztrátám přístupu k mincím.

Satoshi náhle přestal pracovat na Bitcoinu na konci roku 2010, když jej nabízel Wikileaks

Jeho druhý poslední příspěvek na Bitcointalk zní: „Bylo by hezké získat tuto pozornost v jakémkoli jiném kontextu. WikiLeaks kopal do sršního hnízda a roj směřuje k nám.“ Byl to zajímavý náhlý konec Satoshiho veřejné osobnosti, ale stěží konec Bitcoinu.
V roce 2013 jmenoval Business Insider Satoshi Nakamota jako „nejpůsobivější osobu roku“.
V roce 2015 byl Nakamoto nominován na Nobelovu cenu za ekonomii od Bhagwana Chowdry – profesora financí na UCLA.

Kdo by mohl být Satoshi Nakamoto?

Nick Szabo 

K dnešnímu dni existuje několik potenciálních osob podezřelých z toho, že jsou záhadným tvůrcem Bitcoinu. Jedním z prvních návrhů byl Nick Szabo, kryptoměnový nadšenec, který publikoval referát „Bit Gold“ považovaný za předchůdce první kryptoměny. Szabo opakovaně popřel, že je tvůrcem Bitcoinu.

Dorian Prentice Satoshi Nakamoto 

Další možností je japonský Američan žijící v Kalifornii, jménem Dorian Prentice Satoshi Nakamoto, rodné jméno Satoshi Nakamoto.  Největším důkazem byla jeho odpověď na otázku týkající se Bitcoinu: „Už se toho nezúčastňuji a nemohu o tom diskutovat. Bylo to předáno jiným lidem a ti to mají na starosti.“ To vedlo k šílenství divokých médií, které obsahovalo dokonce i pronásledování aut.

V pozdějším rozhovoru se však vzdal svého předchozího postavení a prohlásil, že nepochopil reportérovu otázku, protože si myslel, že to souvisí s jeho předchozí prací vojenského dodavatele.

David Kleiman 

Měl zajímavý život a rozhodně se podílel na začátcích Bitcoinu. Jeho zapojení do Bitcoinu sahá až k jeho počátku: byl jedním z prvních Bitcoinových těžařů. Kleiman měl dlouhodobý zájem o počítačové zabezpečení a navrhl systémy, které byly používány nejvyššími úrovněmi americké vlády k zabezpečení jejich digitálních systémů. Bohužel, Kleiman zemřel v roce 2013 za tajemných okolností, což ho účinně vylučuje jako budoucí zdroj informací. Vzhledem k jeho schopnosti v oblasti zabezpečení dat bude pravděpodobně obtížné získat přístup ke všem digitálním informacím, které zanechal.

Hal Finney 

Je dalším potenciálním kandidátem na tajemného Satoshi Nakamota. Finney byl bitcoinový kryptografický průkopník a byl jen druhou osobou – po Nakamotovi samotném – který využíval software, hlásil chyby a navrhoval vylepšení.

Finney byl první, kdo kdy obdržel Bitcoin, a uvedl v rozhovoru, že „byl příjemcem první Bitcoinové transakce, když mu Satoshi poslal deset mincí jako test“. Ke spekulacím, že se Finney podílel na tvorbě Bitcoinů, ještě přidala jeho korespondence s výše zmíněným Nickem Szabem a skutečnost, že žil pouze pár bloků od Doriana Prentice Satoshi Nakamota. V době jeho smrti (28. srpna 2014) nepřímé důkazy poukazovaly na to, že Hal Finney je původní Satoshi Nakamoto.

Craig Wright 

Dalším možným uchazečem, kterým by mohl být Satoshi Nakamoto, je australský akademik, odborník na počítačové inženýrství a podnikatel Craig Wright.

Začátkem listopadu 2015 obdržel Gizmodo od jednotlivce anonymní e-mail, v němž uvedl, že nejenže věděl, že Craig Wright je tvůrcem Bitcoinu, ale že pro něj také pracoval.
9. prosince, poté, co Wired potvrdil, že Wright je skutečně Nakamoto, australská federální policie vpadla do jeho domu a uvedla, že „záležitost není spojena s nedávnými zprávami v médiích týkajících se Bitcoinu.“

Poté Wright odstranil svou internetovou stopu až do května 2016, kdy vystoupil a odhalil se na Twitteru jako tvůrce kryptoměny Bitcoin. A prohlásil, že má důkaz, který by mohl potvrdit jeho prohlášení. Poté, uprostřed proudu skepticismu, Wright stáhl svůj výrok a nenabídl „mimořádný důkaz“, o kterém tvrdil, že má, přičemž uvedl, že „nemá odvahu“, aby dokázal svou totožnost.

Započala Hash War mezi Bitcoin Cash ABC a Bitcoin Cash SV (Satoshi Vision), která propukla v polovině listopadu 2018 po hard-forku měny Bitcoin Cash. Během této války Craig dokonce svými výhružkami, že prodá všechny své Bitcoiny, způsobil pád Bitcoinu ze 6000 USD až skoro na 3000 USD. Také veřejně hrozil, že těžaři budou podnikat 51% útoky proti Bitcoin Cash ABC. To se nakonec nestalo a obě mince existují i nadále. Několikrát se také soudil s lidmi, kteří ho napadali, že není Satoshi.

Paul Solotshi Calder Le Roux 

Dalším jménem v souvislosti s autorstvím Bitcoinu je programátor s bohatým trestním rejstříkem, Paul Le Roux. Předtím, než se dal na dráhu krále zločinného kartelu, vyvinul Le Roux open-source software pro šifrování disků E4M (Encryption for the Masses). Na webové stránce tohoto softwaru pak vydal manifest, věnující se důležitosti soukromí v digitální době a sdílící principy blízké Bitcoinu dávno před jeho vznikem. Spekuluje se, že stojí také za softwarem TrueCrypt, který je založen na kódu E4M, a že právě tento software by mohl chránit Satoshiho bitcoinové bohatství.

Závěr

Proč je tedy odhalení Nakamotovy identity tak důležité? Pokud je Nakamoto skutečně jediný člověk, pak vlastní přibližně 5 % světové Bitcoinové zásoby na světě, čímž se 12. prosince 2017 umístil v žebříčku nejbohatších osob na světě na 52. místě.
Důsledky tohoto bohatství jsou značné, dokonce i dopady na skutečný svět. Pokud by Satoshi Nakamoto někdy prodal svých 1 000 000 Bitcoinů, které má v držení, cena Bitcoinu by mohla rapidně klesnout a stát se ještě více volatilnější.
Možná se nikdy nedozvíme, kdo to je. Ale víme, že to, co udělal, navždy změní svět.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
VIET QUANG DANG

JSEM TADY, MOC SPATNE O TO

nobody

no vec so satoshi nakamotom sa ma tak ze
ten clovek co vymyslel bitcoin nieje ten samy clovek co programoval bitcoin

spot_img