Hal Finney – Příjemce historicky první bitcoinové transakce a 128. “klient” kryogenické firmy Alcor

5
(1)

I když v porovnání s penězi či drahými kovy nemají kryptoměny zas až tak dlouhou historii, tak ta dosavadní je i přesto plná zásadních a fascinujících událostí, jmen zajímavých osobností a jejich osudů. Dnes bych chtěl tímto článkem zabrousit do úplných počátků, seznámit vás s člověkem jménem Hal Finney a uctít jeho památku.

Život, vzdělání a kariéra

Finney se narodil 4. května roku 1956 v městě Coalinga v Kalifornii. Studia absolvoval na Kalifornském technologickém institutu a v roce 1979 zde úspěšně získal bakalářský titul. Poté začal pracovat v oblasti herních počítačů pro společnost, která se podílela na takových herních hitech jako Adventures of Tron, Armor Ambush, Astroblast a Space Attack. Spolu s Philem Zimmermannem stál také u zrodu známého šifrovacího programu Pretty Good Privacy (PGP). Pro PGP Corporation pracoval až do svého odchodu do důchodu v roce 2011. Zabýval se též počítačovou bezpečností, asymetrickým šifrováním a je jedním z praotců známého programu Tor.

Tip redakce: Co kdyby Satoshi Nakamoto byla žena?

Bitcoin a jeho začátky

Sám sebe Hal označoval za “šifropunkera” (cypherpunk). Jde o výraz, kterým se označují lidé, kteří věří, že kryptografie může přinést pozitivní sociální a politické změny. V jednom z jeho příspěvků se vyjadřuje k problémům tehdejšího světa:

„Stojíme před problémem ztráty soukromí, plíživé automatizace, rozsáhlých databází a centralizace. Spíše než ke kontrole může být počítač použit jako nástroj k osvobození a ochraně lidí.”

Jedním z hlavních důvodů, proč o něm píšeme zde na Kryptomagazínu je, že je historicky druhým uživatelem virtuální měny Bitcoin, hned po jejím autorovi Satoshi Nakamotovi.

Hal Finney je totiž prvním příjemcem Bitcoinu v historii. Stalo se tak 12. ledna 2009, kdy v rámci testování mu Satoshi zaslal deset Bitcoinů. Stalo se tak již ve 170. bloku a na adrese, ze které Satoshi mince posílal, stále zůstalo osmnáct Bitcoinů a je celkem dost dobře možné, že tam zůstanou již navždy.

Byl velmi nadšeným přispěvatelen bitcoinového fóra BitcoinTalk a i poté, co zůstal prakticky paralyzován těžkou nemocí, pokračoval v programování a práci na experimentálním softwaru jménem Bcflick, který měl za cíl využití Trusted Computing ke zlepšení a posílení Bitcoin peněženek.

Mohl by vás zajímat tento díl našeho seriálu: [Seriál] 5 fází evoluce obchodníka s kryptoměnami – (5. díl)

Disclaimer: Následující pokračování článku pojednává o smrti, myšlenkách a metodách, které se nemusí slučovat s vašimi názory na vnímání života. Zvažte, jestli chcete pokračovat ve čtení. Neneseme žádnou odpovědnost za jakékoli rozrušení.

Těžká nemoc, smrt a opravdu konec?

V říjnu 2009 Finney na blogu Less Wrong oznámil, že mu byla o pár měsíců dříve diagnostikována amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jde o chorobu, která si před několika lety získala pozornost celého světa díky virální akci Ice Bucket Challenge. Na důsledky této nemoci zemřel 28. srpna ve věku 58 let.

Tady by většina podobných článků nejspíše skončila, ale v případě Hala Finneya nás čeká ještě jedna nová a vcelku úžasná kapitola. Hal měl totiž vždy rád nové technologie, a i z tohoto důvodu se rozhodl, že se nechá zmrazit a v momentě, kdy lidé objeví lék na jeho nemoc, bude vzkříšen.

Takže ihned poté, co byl oficiálně prohlášen doktory za mrtvého a byl podepsán jeho úmrtní list, byla do těla vpravena kombinace léčiv, která brání srážení krve a za stálého chlazení ledem bylo jeho tělo naloženo do letadla s příští zastávkou Arizona. Tam totiž sídlí společnost Alcor Life Extension Foundation, která se zabývá zmražením lidského těla a jeho následným oživením v budoucnosti.

Jeho krev a ostatní tekutiny byly vysáty a nahrazeny speciálním kryoprotektivním roztokem M-22. Poté bylo jeho tělo postupně zchlazováno až na teplotu mínus 160 stupňů Celsia. Následně bylo uloženo do ocelového válce s tekutým dusíkem, kde teplota postupně klesne až na -196 stupňů. Díky takto nízké teplotě by mělo tělo (alespoň teoreticky) vydržet miliony let.

„Tam zůstane, dokud lidstvo nenajde lék na tuto sklerózu a vysoký věk,”

doplňuje Max More, ředitel Alcoru, se kterým se Finney za svého života přátelil. Celkem zásadním problémem je, že dosud žádný člověk nebyl úspěšně po zmrazení znovu oživen a mnoho vědců celou myšlenku považuje za nesmysl. To ovšem nevadí Halově manželce Fran, která poté, co sama zemře, se také nechá firmou Alcor zmrazit.

Do projektu zmrazování jsou přijímáni všichni pacienti, i se závažnými nemocemi, jako je například rakovina. Cena této procedury není nikterak levná a standardně činí 70.000 USD. Ale to pouze v případě, že se zájemce přestěhuje do oblasti Phoenixu. V opačném případě se cena kvůli dodatečným pohotovostním nákladům a nákladům na dopravu zvyšuje až na  80.000 USD. Finance jsou využity pro zmražení těla, udržení v dusíku a následné oživení v budoucnosti. Závaznou smlouvu s čekateli na tuto kryonickou konzervaci podepsalo již několik tisíc zájemců.

Na druhé straně stojí např. soudní lékař, Dr. Arthur W. Row, Ph.D, který se k této problematice vyjádřil těmito slovy:

„Tělo oživit není možné a lidem je dávána falešná naděje. Považuji to za překročení veškerých hranic lékařské etiky. Jsem naprosto přesvědčen, že jsou klienti podváděni a šizeni. Platí nehorázné peníze za jakousi mrazivou naději. Jejich spasitelé se jim snaží prodat zajíce v pytli a hlavně na tom pořádně vydělat. V současné době neexistuje jediný vědecký důkaz, že by bylo možné tělo oživit.“

Jestli věda pokročí takovým způsobem, že bude opravdu možné znovu oživit člověka prohlášeného za mrtvého, je zatím otázkou. Jistou naději dává vědecký pokus, kdy byla králíkovi vyňata ledvina, ktelá byla následně zmražena. Po nějaké době došlo k jejímu rozmražení a zpětné transplantaci. Výsledek? Králik přežil. Další poměrně slibnou cestou je bezesporu oblast nanotechnologie, kde by jednou armáda nanorobotů mohla být vpuštěna do těla s jediným úkolem – opravovat poškozené buňky a tkáně.

V současné době ale problémů a otázek, se kterými se věda potýká, je více než dost. A to nejen těch medicinských, ale třeba i etických a právních.

Závěr

Hal Finney je nepochybně velmi výraznou a zajímavou osobou. Několikrát byl označen i za samotného Satoshi Nakamota. On sám ale v rozhovoru v březnu 2014 tuto spekulaci odmítl. Každopádně je pevně spjat s historií Bitcoinu a i díky jeho práci a podpoře jsou kryptoměny tam, kde jsou. A kdo ví, třeba ještě stále neřekl své poslední slovo…

Závěr 2.

Nemohu si odpustit ještě jedno malé soukromé doporučení. Jde o dva filmy, které se mi objevily v paměti při psaní tohoto článku a zcela jistě stojí za shlédnutí:

Hibernatus – V hlavní roli Louis de Funès
Demoliton Man – Sylvester Stallone, Wesley Snipes, Sandra Bullock

Zdroje:
en.wikipedia.org
eabm.cz
krize15.cz
reflex.cz
zbynekmlcoch.cz
halcor.org

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img