[Seriál]: Ženy v kryptoměnách – část sedmá – Co kdyby Satoshi Nakamoto byla žena?

5
1059
Satoshi Nakamoto

Mohl by „Satoshi Nakamoto“, tajemný, anonymní tvůrce Bitcoinu, první a původní kryptoměny, ve skutečnosti být žena?

Je Satoshi žena?

Nakamoto v roce 2008 napsal tzv. white paper, popisující nejznámější kryptoměnu, ze které vznikly všechny ostatní kryptoměny. Ovšem v komunitě a v celém fintech průmyslu, ovládaném muži, je teorie „Satoshi je žena“ provokativní podobně, jako by byla u křesťanů teorie, že Bůh je ve skutečnosti ženského pohlaví.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na trading11.com

Začarovaný kruh

S teorií, že Nakamoto je ženského pohlaví, přišla newyorská kongresmanka Carolyn Maloney 13. května. Carolyn Maloney to myslela s velkou nadsázkou, ovšem tato její poznámka upozorňuje na vážnou věc: začarovaný kruh, kdy příspěvky žen do světa kryptoměn jsou málo propagovány, a tak se o kryptoměny zajímá méně žen, protože nemají žádné vzory.

Ženy ve fintech odvětví

Ve fintech odvětví se jedná o velmi známé téma. Většina lidí totiž dodnes věří, že muži vynalezli počítače a internet a téměř všechno ostatní. Jak jsme si ukázali i v našem seriálu, není to tak docela pravda, jen se o tom nikde moc nepíše, a tak to širší veřejnost ani neví.

Ženy jako například Ada Lovelace a Grace Hopperová by měly hrát významnější roli při vyprávění historie fintech průmyslu. Bez jejich vstupu – a bezpočtu dalších žen – bychom možná neučinili průlom, který vydláždil cestu pro současnou digitální revoluci.

Závěr

Pokud mají kryptoměny uspět, musí se masově rozšířit mezi veřejnost. K tomu potřebujeme i takové vlastnosti a schopnosti, jako spolupráci v rámci komunity, sdílení namísto soutěživosti a propojování různých „bublin“. S tím by mohly ženy výrazně pomoci.

Pozn. redakce: mohlo by vás zajímat: Co je spolupráce a proč by bez ní nepřežil Bitcoin ani my samotní

Je pro vás vůbec myšlenka z úvodu článku, byť na hypotetické úrovni, přijatelná? A o které ženě byste si chtěli přečíst příště?

Předchozí díly seriálu:

První díl: Jasná nerovnost
Druhý díl: Elisabeth Stark
Třetí díl: Zapomenuté programátorky
Čtvrtý díl: Jak by mohly ženy dostat Bitcoin na Měsíc
Pátý díl: Blythe Masters
Šestý díl: Kryptomatky

Naše nejnovější video: Stream a nová kancelář!

Komentujte

5 Komentáře zapnuto "[Seriál]: Ženy v kryptoměnách – část sedmá – Co kdyby Satoshi Nakamoto byla žena?"

avatar
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
noname
Host
Je mi to úplně jedno. Ale když už si začala s tou fem propagandou… Tak ne, Nakamoto ani omylem není žena. Kdyby byl, místo o blockchainu by žvanil o útlaku patriarchální heterosexuální a bílé většiny. A Ada nebyla programátorka, to je bohužel rozšířený omyl, ona pouze okomentovala práci jistého Charlese Babbage který ale programátor již byl a dokonce také tvůrce prvního komplikovanějšího výpočetního HW. A na závěr kopnutí. IT&Crypto nepotřebuje víc žen, úplně stačí že ženy ovládly takřka všechny ostatní obory a množství mužů s univerzitním vzděláním konstantně dropuje. Úspěšně se vám podařilo sebrat mužům životní prostor ale i tak… Číst vice »