Základy s doktorem – Koupit dno a prodat vrchol

4.9
(8)

Zprávy a souhrny

Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Ideální investiční strategie, o které všichni investoři sní, se dá velmi lehce shrnout do dnešního titulku „Koupit dno a prodat vrchol„. Koupit akcie, bitcoiny nebo nemovitosti pod cenou a prodat je na vrcholu. Zkrátka využít třeba hospodářský cyklus ve svůj vlastní prospěch. Pravé ekonomické perpetuum mobile. Jenomže vydělávat peníze je dřina. A perpetuum mobile nefunguje ani v ekonomii. Hospodářské cykly existují a není těžké je identifikovat. Ale není již snadné najít vrchol a dno jednotlivých cyklů. A ještě těžší je to u krátkodobých cyklů. Chcete-li trendů na finančních trzích.

Pojďme se podívat na praktický příklad investování do indexu S&P 500. Na našem grafu velmi dobře vidíme zóny vyznačené červenou barvou jako dna, tedy dobu, kdy bylo výhodné akcie kupovat. Následně pak vidíme modré zóny, které představuji vrcholy. Tedy dobu, kdy bylo dobré akcie prodat. Provést zpětně toto cvičení je velmi lehké a zvládne ho i školák. Ale vidět vývoj dopředu je z povahy věcí vždy záležitost pravděpodobnosti a nikoliv jistoty. Na našem grafu můžete vidět otazník, který přesně vyjadřuje otázku, zda se nacházíme nyní na vrcholu, nebo budeme stoupat ještě výše.

Koupit dno

Prozkoumejme ještě jednou graf indexu S&P nyní od začátku roku 2022. Tento rok je nesmírně volatilní a v tom atypický. Graf nyní nevyjadřuje absolutního hodnotu indexu, jako tomu bylo v prvním případě, ale procentuální pohyby. Klasická teorie učí, že pokud se index propadne o 10 % v krátké době, je možné se pokusit koupit dno. Jak vidíme z grafu, propady byly tento rok vyšší než 10 %. V tomto případě by si investor měl vždy připravit ještě jednu částku na nákup pří dalším 10% propadu. V roce 2022 byl maximální propad okolo 25 %. Investor, který by postupoval podle plánu a měl rozložený nákup při každém poklesu, by se sice chvíli bál, ale následně by přišel obrat a jeho investice by se otočila do plusových hodnot.

Letos je to relativní, ale propad o 20 %, tedy ztráta pětiny ceny hodnoty akcie je velký pokles, zvláště pak pokud se jedná o kvalitní firmu nebo o kvalitní index jako S&P 500.

Pád indexu o 30 % nebo více v krátkém časové rozpětí by znamenal minimálně vyhlášení třetí světové války a nebo obrovský burzovní krach, který jsme ještě nezažili.

Blue chip stock

Tato strategie se nedá použít na méně kvalitní akcie, kterým hrozí reálně bankrot. Jedná se především o společnosti s vysokým zadlužením. Ty mohou padat velmi rychle na americkém trhu. Propad o 10 % tak nemusí nic znamenat. Pokud se rozhodnete chytat dno, měli byste k tomu volit buď ETF replikující největší světové indexy anebo velmi kvalitní akcie tzv. Blue chip stock. Za takové investoři považují společnosti jako Apple, Microsoft, UnitedHealth, Visa, Mastercard nebo Home Depot.

Seznam by mohl být ještě dlouhý. Pravděpodobnost, že tyto společnosti skončí na nule v příštích pěti letech je velmi malá. Samozřejmě mohou existovat výjimky, stačí si vzpomenout na firmu Kodak, která v devadesátých letech udávala trend a dnes ji mnoho lidí nezná. Na druhou stranu dnes globální firmy z Blue chip stock mají více segmentů, na kterých podnikají, a jsou velice dobře připravené na problémy v jednom segmentu.

Hospodářský cyklus anebo začátek a konec

V klasické filosofii máme dvě možnosti jak chápat čas. Buď můžete mít křesťanskou představu časového vývoje, tedy že svět a tudíž i čas má začátek a konec. Anebo čas můžeme chápat cyklicky. Tyto dva koncepty můžeme využít i na burze.

První je sice radikální, ale neznamená to, že nemusí být reálný. Obchodování na burze má svůj jasný začátek. A pokud má začátek, může mít i konec. O konci západní civilizace a zániku kapitalismu a jeho hlavního symbolu Wall Streetu se píše a mluví již minimálně 50 let, ale konec zatím nenastal. Avšak nikdy neříkej nikdy. Kritika burzovního systému má v jistých ohledech pravdu, ale nezmámená to automaticky konec obchodování na burze. Aby k němu došlo, musela by být současná platforma nahrazena něčím jiným. A jelikož ještě nevíme o alternativní platformě anebo způsobu myšlení, můžeme myšlenku na systematický krach odložit minimálně o dalších 5 let. Abychom mohli koupit dno, musíme znát různé druhy cyklů. Hospodářský cyklus a zároveň krátkodobější cykly, které můžeme sledovat v grafech.

Hospodářský cyklus a jeho druhy

Jestliže tedy má obchodování na burze budoucnost minimálně 5 let, ale pravděpodobně ještě mnohem víc let, můžeme se dívat na burzu jako na cyklickou záležitost. Nejznámější hospodářský cyklus je růst a následná recese. Období růstu končí nadprodukcí zboží, které nikdo nechce, firmy se tak ocitají ve ztrátě a začnou propouštět zaměstnance. Teoreticky je to celkem jednoduchá záležitost, prakticky je to však mnohem složitější, protože existují i další cykly.

Například na střídání počasí. To ovlivňuje výšku zisků v turismu, ale třeba i u nápojových firem. Velmi dobrým příkladem je naše Kofola, která během léta dosahuje velkého obratu a zisku, který je pro firmu podstatný. Zbytek roku je už pro hospodaření Kofoly méně podstatný. Pak jsou cykly uvnitř každého sektoru, dobrými příklady je automobilový nebo letecký průmysl. Cyklické tendence můžeme pozorovat ve stavebnictví. Poptávka po nových domech je dána cyklem zvedání úrokových sazeb. Pak existují cykly řízené politikou. V USA trhy rostou po zvolení nového prezidenta. Nebo k opakování cyklů může vést fiskální politika související s uzávěrkou na konci roku. Pak jsou tu samozřejmě velké historické cykly.

Závěr: vítězové jsou dlouhodobí investoři

Znovu platí to, co jsem si řekli v prvním díle, sázet na to, že se nám podaří chytit dno při každé naší investici, je nesmysl. Samozřejmě můžeme mít štěstí začátečníka. Avšak pokud kupujeme akcie nebo nějakou kryptoměnu, je dobré si zodpovědět, v jakých fázích cyklu se nacházíme. Jaká je naše dobrá nákupní a prodejní cena a to vše si dobře poznamenat. Právě příprava a dodržování investičního plánu nám umožní se zlepšovat a učit se z vlastních chyb. Což je ta nejlepší investorská škola.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

6 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jožo Koumes

No já nevím, ale já jsem momentálně na dně. Už vím, že mi definitivně vrchol ujel a budu čekat zas pár let. Teď kdo to moje dno koupí? 😀

Kameo

Šašku

Nemam

Šuline

Libor

Kecy a kecy ! Pri investovaní sa nechytajú žiadne dná a vrcholy / viď, Warren Buffett /. Dná a vrcholy sa chytajú len pri TRADINGU. Trading a investovanie sú dve odlišné veci. A že, „raz to vyjde“, tak to už nie je ani o trajdovaní ale o klasickom tipovaní v hre.

Felix

To máš blbý. Já jsem na vrcholu, zejména intelektuálním, tvoří se mi vrchol i finanční, pokud to ještě dal neporoste, a rodinný, a to už růst nechci. Bohužel jsem na dně sexuálním. Ale to tak s malými detmi i bývá.

Reklama: