RSI – nejpoužívanější technický indikátor

5
(18)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

RSI (Relative strength index) indikátor patří mezi nejoblíbenější a vůbec nejpoužívanější technické indikátory. Respektive se jedná o jeden z nejrozšířenějších indikátorů, které se řadí mezi tzv. oscilátory.

V rámci textu si tudíž ukážeme, z čeho je indikátor složen a jak ho lze prakticky využít. Obecně vzato je RSI považováno za vskutku archaický nástroj. Využívá se už snad 50 let, ale pořád se jedná o jeden z nejlepších prostředků pro identifikaci potenciálních tržního vrcholu a tržního dna.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Supporty a rezistence – technická analýza

Charakteristika indikátoru RSI

Za vznikem indexu relativní síly (RSI) stojí J. Welles Wilder, který jej koncipoval v průběhu 70. let. Jde o momentový technický indikátor, který měří rychlost a změnu pohybu ceny. RSI se dále řadí mezi tzv. zpožděné indikátory, což znamená, že pouze následuje pohyb ceny.

Tudíž cenu nepředbíhá, jednoduše řečeno nepředpovídá budoucí vývoj jako tzv. předbíhající indikátory. Už jsem se setkal s tím, že leckdo tohle nechápe a myslí si, že RSI dokáže předpovídat budoucnost. Je to ovšem nesmysl. Indikátor jenom reaguje na dynamiku kurzového pohybu.

Indikátor RSI. Zdroj: howtotradeblog.com

Hodnoty RSI se pohybují v rozmezí 0 až do 100 bodů, přitom čím více se hodnoty indikátoru blíží k úrovni 100, tím víc je námi sledované aktivum překoupené. A pak analogicky, hodnoty blížící se 0 zase indikují značnou přeprodanost daného aktiva.

RSI je složen ze 14 period, čili 14 svíček, což je dle tvůrce ideální nastavení. Obchodník si počet period samozřejmě může dle libosti změnit, ale moc bych to nedoporučoval. Ve všeobecnosti se dá konstatovat, že popsané úpravy nikdo nedělá. Je lepší mít stejné nastavení jako zbytek trhu. A zbytek trhu mívá spíše implicitní nastavení.

Co se týče další charakteristiky indikátoru, hodnoty nad 70 bodů jsou považovány za začínající výraznou překoupenost (extrémní hodnoty). Leč někteří obchodníci považují za extrémní hodnotu až 80 bodů. Když jsou hodnoty indikátoru v překoupené oblasti, implikuje to pár věcí. Když trh v extrémních hodnotách dlouho zůstává, znamená to, že je býčí trend hodně silný. Ale paradoxem je, že se zároveň rychle blíží obrat cenového vývoje. Z toho může být jenom korekce, nebo úplný obrat trendu.

Úrovně pod 30 body jsou pokládané za přeprodaný stav. Avšak menší část obchodníků bere trh jako přeprodaný až od 20 bodů. Interpretace je pak analogická jako u překoupeného stavu.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Fibonacciho retracement – technická analýza.

Jak se RSI používá?

Úskalí indikátoru spočívá v tom, že sledované aktivum může zůstat v extrémních hodnotách i poměrně dlouhou dobu. Proto samotná skutečnost, že je trh překoupený/přeprodaný negeneruje pro obchodníka žádný signál k nákupu/prodeji. Existují dvě možnosti, jak RSI využívat k otevření obchodu. První je velmi primitivní, kdy stačí sečkat, až křivka indikátoru vystoupí z překoupených, čili z přeprodaných hodnot.

RSI
Praktické použití RSI

Druhá a mnohem využívanější metoda jsou tzv. divergence (viz. graf výše). Řečené divergence lze využívat i v návaznosti na první popsanou metodu. Divergence je situace, kdy cena aktiva jde jedním směrem, zatímco křivka indikátoru opačným směrem – platí zde tudíž negativní závislost.

Indikátor generuje medvědí a býčí divergence. Býčí divergence vzniká, když cena vytváří nižší dno, ale křivka RSI vyšší dno. Tato situace generuje signál k otevření dlouhé (long) pozice. Medvědí divergence vzniká tehdy, když cena aktiva v grafu vytvoří nový vyšší cenový vrchol, ale na křivce indikátoru uvidíme nižší vrchol. Což je signálem k otevření krátké (short) pozice.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Risk-on a Risk-off – jak poznat sentiment trhu a proč je to užitečné?

Závěrem

RSI jednoznačně patří mezi archaické indikátory. Proto je i nesmysl ho používat samostatně, ale spíše se komplementárně v rámci konfluenční analýzy. Určitě bych tento nástroj zcela nevynechával, protože současně s dalšími může být velmi efektivní.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kuba

RSIt(n)=100-[100/(1+U(n)/D(n))]
U(n) – průměr čistých růstových zavíracích změn za období
D(n) – průměr čistých poklesových zavíracích změn za období

spot_img