Bitfinex recenze – Jak funguje, poplatky, zkušenosti a nabídka kryptoměn

Důvěryhodnost
Přehlednost
Nabídka kryptoměn
Nabídka instrumentů
Nabídka služeb
Poplatky
Pavel Sýkora
Pavel Sýkora
Ahoj, jmenuji se Pavel Sýkora a jsem redaktorem a překladatem na volné noze. Kryptoměnám a finančním trhům se věnuji již nějakou tu řadu let. Tato technologie se za tuto dobu stala jedním z mých koníčků a v současné době ji proto chci poznávat více do hloubky a přenášet její myšlenky a hodnoty dále.

V tomto článku si blíže přiblížíme jednu z nejstarších kryptoměnových burz, jež byla založena již v roce 2012. Na této burze naleznete pokročilé možnosti a nástroje pro obchodování kryptoměn nebo jejich derivátů či doplňkové služby jako staking nebo možnost připojit se k Lightning Network nodu. V rámci této Bitfinex recenze si obchodní platformu detailněji přiblížíme, poskytneme vám vhled do jejího fungování a sdělíme, jak si Bitfinex vede v oblasti nabízených nástrojů, poplatků či bezpečnosti.

Základní informace o Bitfinex

Kryptoměnovou burzu Bitfinex založila společnost s názvem iFinex v Hongkongu již v roce 2012. Konkrétně byl jejím zakladatelem Raphael Nicolle. Jelikož se jedná o jednu z prvních krypto burz na světě, její prvotní zaměření se skládalo z poskytnutí platformy pro obchodování pouze jedné kryptoměny a to Bitcoinu. Až v posledních letech se začala nabídka dostupných kryptoměn více rozrůstat. Bitfinex se řadí a především v minulosti řadil k burzám, které dosahovaly snad největšího množství objemu obchodů s kryptoměnami na světě. Není tak divu, že představuje kvalitní platformu s pokročilými příkazy a mnoha dalšími službami, jakými může být půjčování kryptoměn nebo podpora Lightning Network.

Zajímavost, kterou mnoho krypto nadšenců nemusí znát, představuje i fakt, že společnost iFinex vytvořila i velmi známou kryptoměnu a jeden z nejpoužívanějších stablecoinů na světě – Tether.

Bitfinex se řadí k pokročilým burzám pro obchodování s kryptoměnami, tudíž své na této platformě naleznou spíše pokročilejší obchodníci. Samozřejmě to ale neznamená, že by se jí začátečníci měli vyhýbat. Všechny její funkce a nástroje vám postupně v článku představíme. Po jeho přečtení si tak každý může rozmyslet, zda pro něho Bitfinex představuje vhodnou platformu pro obchodování či nákup kryptoměn.

Obchodujte na Bitfinex

Podporované kryptoměny

V současné době se obchodníci setkají na Bitfinex s podporou více než 200 kryptoměn. Z nich jsou poté odvozena další aktiva jako futures či jiné finanční deriváty. Naleznete zde tedy například tyto kryptoměny:

 • Bitcoin (BTC)
 • Ethereum (ETH)
 • Litecoin (LTC)
 • Ripple (XRP)
 • Cardano (ADA)
 • Ethereum Classic (ETC)
 • Tether (USDT)
 • USD Coin (USDC)
 • Solana (SOL)
 • Dogecoin (DOGE)
 • Shiba Inu (SHIB)
 • a mnoho dalších

Bitfinex recenze – Jak se zaregistrovat

Po kliknutí na tlačítko Sign up vám stránka zobrazí formulář s vyplněním osobních údajů. Po nových uživatelích se zde vyžaduje zadání e-mailu, uživatelského jména, hesla a země, ve které mají trvalé bydliště. Součástí formuláře je i políčko s výběrem způsobu, díky kterému jste se o Bitfinex dozvěděli, a také možnost přidat referral kód.

Ihned po vyplnění těchto údajů vám Bitfinex nabídne QR kód pro naskenování v rámci dvoufaktorového ověření, které používá skrze aplikaci Google Authenticator. Tuto aplikaci si můžete stáhnout na zařízení Android či iOS a zobrazený QR kód jednoduše naskenovat. Následně napíšete kód, který vám aplikace Google Authenticator zobrazí.

Po tomto kroku se mrkněte do vaší e-mailové schránky, kam přijde během pár okamžiků e-mail s aktivací účtu.

Jakmile tento e-mail potvrdíte, budete se moci na svůj účet na Bitfinex přihlásit. Obchodovat bez verifikace bohužel není na Bitfinex možné, a proto ji je třeba udělat hned po přihlášení (pokud si tedy platformu nechcete jen prohlížet). Následující odstavec vám přiblíží, jak provést verifikaci a kde ji nalézt.

Bitfinex recenze – KYC

Některé platformy nabídnou vyplnění KYC přímo během registrace nebo ihned po ní. To však není případ Bitfinex, kde se k ní dostanete až po pár kliknutí.

Pro ověření vaší identity je třeba přejít na ikonku vašeho profilu v pravém horním rohu. Následně uvidíte rozbalovací menu, kde kliknete na možnost “Verification”. Po kliknutí budete přesměrování na stránku, kde můžete verifikaci provést. Zde si také můžete nastavit, zda se jedná o osobní nebo korporátní typ účtu.

Typy účtů na Bitfinex

Burza Bitfinex nabízí hned několik typů účtu a to podle úrovně vaší verifikace. Základní účet s názvem Basic vám dovolí na platformu pouze nahlížet. Žádné akce nebo obchody tak provádět nemůžete. Další účty vám toho dovolí již mnohem více – viz. obrázek.

Za zmínku však stojí, že pro obchodování, vklad nebo výběr kryptoměn není potřeba provést úplnou verifikaci. V tomto případě stačí upgradovat účet pouze na Basic Plus. Přijdete tak ale například o obchodování s deriváty, finanční páku nebo třeba SEPA platby. Záleží tedy, jaká aktiva a obchodní nástroje vyhledáváte. Pro zisk účtu Basic Plus pak bude stačit pouze fotka občanského nebo jiného průkazu, vaše selfie, telefonní číslo a adresa. Nemusíte tedy nahrávat dokument Proof of Address a ani poskytovat nic dalšího.

Pro všechny funkce a nástroje v rámci účtů Intermediate či Full Verification pak bude potřeba nahrát jak druhou fotku některého z vašich průkazů, tak i další dokumenty jako Proof of Address či výpis z bankovního účtu. V případě plného ověření však budete mít dostupné všechny platební metody, které pro vás budou, jakožto plně ověřeného uživatele, navíc urychleny.

Vklady a výběry fiatu či kryptoměn na burzu Bitfinex

Pokud jste už verifikovaným uživatelem, můžete se přesunout ke samotným vkladům nebo výběrům. Jak vklady, tak i výběry naleznete na Bitfinex v záložce Wallet v pravém horním rohu webového rozhraní – hned vedle vyhledávací lupy. Po najetí na zmiňovanou záložku Wallet se vám následně rozbalí menu, kde naleznete tlačítka Deposit, Withdraw, Wallets a Reports.

Na Bitfinex naleznete 3 typy peněženek. Přesuny prostředků mezi těmito peněženkami jsou rychlé a bezplatné.

 • Exchange Wallet – S touto peněženkou budete nakupovat nebo prodávat kryptoměny na burze.
 • Margin Wallet – Jak již název napovídá, peněženku s názvem Margin využijete v případě, kdy budete chtít provádět obchody s finanční pákou (marginální obchodování).
 • Funding Wallet – Funding peněženka vám poté nabídne možnost získávat zhodnocení na prostředcích, jež poskytnete jiným obchodníkům, kteří chtějí na finanční páku obchodovat.

Vklady na Bitfinex

Pro vklad je třeba kliknout v rozbalovací nabídce na tlačítko Deposit, kdy budete následně přesměrováni na samostatnou stránku s prováděním vkladů.

Zde si uživatelé mohou vybrat jak vklad kryptoměn, tak i fiat měn a to pomocí vícero dostupných způsobů. Vklady se tak nacházejí na jednom místě a nemusíte hledat oddělené stránky pro vklady krypta a fiatu, jak tomu občas na burzách bývá.

Vklad kryptoměn na Bitfinex

V případě, že budete chtít vložit kryptoměny, klikněte na tlačítko Cryptocurrency, kdy se vám následně zobrazí okno s výběrem kryptoměny. Zde si budete moci vybrat z dostupných kryptoměn, nicméně pozor, Bitfinex podporuje vklady i pomocí Lightning Network. Stačí tedy, když do vyhledávacího okna napíšete například Bitcoin a zvolíte možnost “Bitcoin (Lightning Network)”.

U jednotlivých kryptoměn si tak můžete vybrat i způsob nebo vrstvu, pomocí které se má transakce na váš obchodní účet provést. Tuto možnost taktéž mnoho burz nenabízí. K dispozici uživatelům je pak i samostatná metoda pro vklad Tether tokenů (USDT, EURT, apod.).

Vklad fiat měn na Bitfinex

Co se týče vkladu fiat měny, zde se setkáte s bankovním převodem, platbou pomocí debetní nebo kreditní karty VISA či Mastercard nebo se SEPA platbou. Abyste mohli provést vklad některé z fiat měn (EUR, USD, JPY, GBP, CNH), je nutné, abyste měli účet ověřený na Full Verification. Bez toho budete moci na platformu vkládat pouze kryptoměny.

Výběry z Bitfinexu

U výběrů platí podobná pravidla jako u vkladů a to tedy, že pro výběr kryptoměn je třeba mít účet alespoň na úrovni Basic Plus a pro výběr fiat měn pak Full Verification. Výběry provedete na stránce Withdraw. K dispozici mají uživatelé taktéž výběr kryptoměn pomocí Lightning Network.

Výběr kryptoměn z Bitfinexu

Co se týče výběru kryptoměn, postup bude podobný jako u vkladů. Opět zvolíte kryptoměnu, jako chcete vybrat, a následně vložíte adresu vaší krypto peněženky.

U výběrů kryptoměn se setkáte s limitem minimální výše alespoň 5 dolarů. Maximální limit není stanoven.

Výběr fiat měn z Bitfinexu

Výběr fiat měn se stává již o něco komplikovanější a to zejména kvůli vysoké minimální výši. Ta je totiž stanovena na minimálně 10 000 USD/EUR/GBP, 1 000 000 JPY nebo 75 000 CNH. Takto vysoké limity představují pro většinu retailových obchodníků až příliš vysoké částky, tudíž doporučujeme z Bitfinex vybírat prostředky spíše formou kryptoměn.

Nákup kryptoměn na Bitfinex

Nakoupit kryptoměny na Bitfinex můžete pomocí instantního nákupu skrze platební karty VISA, Mastercard či UnionPay nebo z vašeho obchodního účtu, na který jste předtím provedli vklad. Při výběru metody se doporučujeme podívat také na poplatky, které rozebíráme níže, jelikož zpravidla jsou nákupy pomocí platební karty dražší než nákupy přímo z účtu na burze.

Co se týče nákupů pomocí platebních karet, na Bitfinex nakupujete kryptoměny tímto způsobem od poskytovatele ze třetí strany. Jakmile platbu potvrdíte, kryptoměny se vám rychle převedou do vaší krypto peněženky. Mezi dostupné poskytovatele a jejich kryptoměny patří:

 • OWNR (USDT, BTC, ETH, LTC, ZEC, DASH a další)
 • Mercuryo (BTC, ETH, USDT, ALGO, TRX, BAT)
 • Simplex (BTC, ETH, ALGO, USDT, BAT)
 • happyCOINS (BTC, ETH, BCH, LTC, USDT)

V případě, že budete kryptoměny nakupovat pomocí jedné ze svých peněženek – například Exchange peněženky, jednoduše přejděte na záložku Trading a zvolte pár, který chcete obchodovat. V objednávkovém okně pak zadejte parametry obchodu a jeho typ. Obchod by se vám měl následně zobrazit v sekci “Orders”.

Webová platforma Bitfinex

Po registraci a příchodu na webovou platformu na vás vyskočí komplexní obchodní rozhraní, na které jsme zvyklí z ostatních obchodních platforem. To představuje jeden z důvodů, proč se Bitfinex příliš nehodí pro začátečníky. Platforma disponuje lokalizací do několika jazyků, nicméně češtinu mezi nimi nenaleznete.

Na úvod je třeba zmínit, že v horním menu pak naleznete důležité možnosti pro přechody mezi klasickým trhem kryptoměnových párů, deriváty a funding (naleznete jej však i v levém sloupečku s názvem “Tickers”, který umožňuje rychlé přepínání).

Pojďme si nyní popsat rozhraní obchodní platformy s kryptoměnami a na jaké funkce či nástroje se na této platformě můžeme těšit. Jak bylo již zmíněno výše, v levém sloupečku si můžete jednoduše přepínat mezi rozhraními pro Trading, Derivates, Futures a Securities. Ve vyhledávacím poli si pak můžete vyhledat jak přímo konkrétní pár, tak vyfiltrovat páry, jež obsahují vybranou kryptoměnu či fiat měnu. Níže se poté nachází objednávkové okno společně s vašimi dostupnými zůstatky.

Graf poskytuje populární TradingView, tudíž zde můžete využívat jakékoliv indikátory či nástroje, na které jste zvyklí. Pod grafem poté naleznete více oken – konkrétně vaše pozice (Positions), příkazy (Orders), historii obchodů (Order history), hloubkový graf (Depth Chart), knihu objednávek (Order book) či provedené obchody (Trades), které se nachází v pravé spodní části platformy.

Veškeré tyto sekce si můžete upravit podle sebe, filtrovat, nastavovat různá zobrazení nebo časové intervaly apod. Platforma zkrátka disponuje vším, co byste jako obchodník mohli potřebovat.

Typy příkazů na Bitfinex

Obchodní platformu jako takovou jsme si nyní představili. Příkazů, jež na ní můžete využívat, je však mnoho:

 • Limit – Jedná se o jednoduchý příkaz, kdy specifikujete cenu, za kterou chcete nakoupit nebo prodat.
 • Limit (Order book) – Podobný příkaz předchozímu, nicméně tentokrát si cenu můžete vybrat z knihy objednávek (Order booku).
 • Market – Opět jednoduchý příkaz, který provede objednávku okamžitě (resp. ihned za nejlepší možnou cenu).
 • Stop – Stop nebo Stop-loss představuje “záchranný” příkaz, který říká, že pokud cena spadne (v případě longové pozice) na nastavenou hladinu, provede se prodej. V případě shortové pozice pak nákup. Jedná se o způsob, jak zamezit dalším potenciálním, ale pravděpodobným ztrátám.
 • Stop-Limit – Jedná se o podobný příkaz jako Stop, nicméně tentokrát s nastavením limitní (maximální) ceny, kterou je ochoten zaplatit.
 • Trailing Stop – Tento příkaz se opět podobá předchozímu Stop, nicméně v tomto případě se jedná o flexibilnější volbu. Nastavením ne fixní ceny, ale hodnoty vzdálenosti od aktuální ceny se tak tato vzdálenost bude posouvat s růstem nabízené ceny (ne s poklesem). Pokud následně cena klesne, prodej (nebo nákup) nastane, jakmile cena aktiva spadne o tuto vámi nastavenou vzdálenost v mínusu.
 • Fill or Kill (FOK) – Příkaz Fill or Kill představuje objednávku, která musí být plně vyplněna za specifikovanou nebo lepší cenu, jinak bude zrušena.
 • Immediate or Cancel – U tohoto příkazu se na rozdíl od Fill or Kill provede i částečné plnění příkazu. Nevyplněný zbytek bude zrušen. Tento příkaz lze použít například pokud získáte nabídku na prodej 1 BTC za 25 000 USD, ale do příkazu jste zadali množství 1,1 BTC. Nakoupíte tak daný 1 BTC, přičemž zbylá část příkazu na 0,1 BTC bude zrušena.
 • Scaled – Algoritmicky řízení nástroj s názvem Scaled Order vám umožňuje se méně zabývat vytvářením příkazů a více se zaměřovat na vaši obchodní strategii. Ve vámi určeném cenovém rozpětí tak bude sám vytvářet obchodní příkazy.

Typy nastavení příkazů

K příkazům mají pak obchodníci k dispozici různá nastavení, jako jsou:

 • One Cancels Other (OCO) – Možnost OCO vám umožní zadat pár příkazů, kdy pokud jeden z nich se částečně nebo plně provede, druhý se zruší. Tato možnost vám tak umožní zadat jak stop order, tak i limit order. Můžete tak rovnou nastavit příkazy stop-loss i take profit zároveň.
 • Hidden – Použití skrytého příkazu zajistí, že se vaše objednávka neobjeví v order booku (knihovně objednávek). Tím pádem jej ostatní uživatelé neuvidí a nebudou tak ovlivněni.
 • Visible on Hit – Tato objednávková možnost se aplikuje pouze na Hidden příkazy, nicméně pokud se tento příkaz částečně nebo úplně provede, jeho zbylá část se v order booku zobrazí.
 • Post-Only Limit – Post-Only znamená, že bude limitní objednávka přidána do order booku a zároveň se nebude shodovat s již existujícím příkazem.
 • Reduce-only – Možnost Reduce Only vám umožní zadávat objednávky, které si přejete otevírat pouze za účelem snížení dané pozice. Pokud jste například v longové pozici o velikosti 0,1 BTC a zaškrtnete u nového shortového příkazu na množství 0,2 BTC možnost Reduce Only, pak se zaobchoduje pouze 0,1 BTC. To z důvodu, aby se vaše celková pozice neobrátila na short.
 • Time in force (TIF) – Poslední možností, kterou můžete využít, je Time in force. U té můžete nastavit přesnou dobu (datum a čas), po kterou má vaše objednávka zůstat otevřená. Objednávka pak zůstane otevřena do doby, než se uskuteční, nebo do doby, než nastane vámi zvolené datum.

Jak si tedy můžete všimnout, samotných příkazů a celkového množství jejich možných nastavení se na Bitfinex nachází opravdu hodně – představují tak jednu z největších výhod obchodování na této platformě, kterou ocení zejména zkušení obchodníci.

Mobilní aplikace Bitfinex

Mobilní aplikaci Bitfinex si mohou uživatelé stáhnout jak pro Android, tak i pro iOS. S hodnocením okolo 4 hvězdiček na App Store i Google Play se řadí dle slov uživatelů mezi aplikace, jež by v současné době měly poskytovat dostatečně kvalitní prostředí a potřebné funkcionality (v minulosti tomu tak pro každého totiž nebylo).

Podobně jako například u Bitstamp nebo Binance, i zde si můžete ihned po stáhnutí aplikace zvolit rozhraní, ve kterém se vám má aplikace zobrazovat. K dispozici je jednodušší verze s názvem Lite nebo složitější verze s názvem Pro. Výběr jedné ze dvou verzí tak představuje rozdíl oproti webové platformě, kde máte rozhraní dostupné pouze jedno. Začátečníkům tak doporučujeme spíše mobilní aplikaci než webové stránky této burzy.

Po vašem prvním přihlášení pak nechybí možnost se přihlašovat skrze Touch ID nebo Face ID.

Verze Lite

Po tom, co se přihlásíte a zvolíte verzi Lite, naleznete ve spodku obrazovky menu. Pomocí toho se můžete rychle navigovat mezi 5 sekcemi – obchodování (Trade), staking (Earn), platby (Pay), peněženky (Wallets) a nastavení účtu (Account).

Pokud si rozkliknete některou z kryptoměn, uvidíte graf a tlačítka pro nákup či prodej. Na rozdíl od verze Pro si zde s grafem nemůžete hrát – lze měnit pouze jeho časový horizont a posouvat přiblížení. Výhodou však je, že pokud si do grafu něco namalujete nebo přidáte ve webovém rozhraní, pak zde vaše úpravy v mobilním rozhraní uvidíte také.

Verze Pro

Ve verzi Pro vám snad na každé stránce přibude několik dalších možností a funkcí, jež naleznete i ve webové verzi. Je zde také možné si vyhrát s grafy jednotlivých párů a různě si je upravovat. Objednávkové okno taktéž obsahuje všechny možnosti příkazů a jejich možná nastavení, která jsme si představili výše.

Skrze tuto verzi pak mají uživatelé přístup ke klasickým párům, derivátům i securities stejně tak jako k obchodování s finanční pákou.

Bitfinex recenze – Poplatky

Přesouváme se k jedné z nejdůležitějších sekcí tohoto článku a tou představují Bitfinex poplatky. Ty si nyní rozdělíme na konkrétní akce a služby, se kterými se nejčastěji setkáte nebo jež nejčastěji použijete. Rozpis všech poplatků si můžete prohlédnout na této stránce.

Poplatky za vklad nebo výběr fiatu

Vklad fiat měny pomocí bankovního převodu je zpoplatněn ve výši 0,1 % výše transakce, nicméně minimální hodnota poplatku činí 60 USD/EUR.

Co se týče výběru fiat měny, uskutečnění bankovního převodu vás bude stát stejný poplatek jako při vkladu – 0,1 % a minimum 60 USD/EUR. V rámci expresního bankovního převodu se pak setkáte s výší 1 % o stejné minimální hodnotě.

Poplatky za vklad nebo výběr kryptoměn

Vklady kryptoměn, stablecoinů nebo securities mohou uživatelé provádět na Bitfinex zdarma.

Podobně jako u jiných platforem i výběry kryptoměn jsou zde “zpoplatněny” pouze transakčním poplatkem těžařům v rámci dané sítě. Ten se může dynamicky měnit dle aktuální situace na trzích, u některých kryptoměn pak vůbec není. V době psaní článku jsou výše těchto poplatků nastaveny pro vybrané kryptoměny následovně:

 • Bitcoin – 0,004 BTC
 • Ethereum – 0,0016695 ETH
 • Cardano – 0,3 ADA
 • Litecoin – 0,001 LTC
 • Ripple – 0,1 XRP
 • Monero – 0,0001 XMR
 • Solana – Zdarma
 • Arbitrum – Zdarma
 • Algorand – Zdarma
 • Polkadot – Zdarma

Poplatky za obchodování kryptoměn

Co se týče obchodování, zde se poplatky liší podle množství vašich obchodovaných objemů za posledních 30 dní.

Slevy na ně mohou uživatelé získat skrze držení tokenů Unus Sed LEO, které představují nativní tokeny ekosystému Bitfinex, affiliate program nebo využití programu Bitfinex API, kde budete moci získat za vytváření API nástrojů až 5% slevu.

Poplatky začínají na těchto hodnotách:

 • Maker – 0,100 % (krypto/krypto, krypto/stablecoin, krypto/fiat)
  Pro deriváty pak maker fee začíná na 0,200 %.
 • Taker – 0,200 % (krypto/krypto, krypto/stablecoin, krypto/fiat)
  Pro deriváty je pak nastaveno taker fee od 0,065 %.

Jak snížit poplatky?

Poplatky se začínají v základu snižovat až od objemů ve výši 500 000 USD výše. Pro většinu obchodníků pak budou tedy relevantní poplatky výše zmíněné.

Co se však držby tokenů Unus Sed LEO týče, slevu získáte již při držení pouze 1 tohoto tokenu (cena tokenů se pohybuje okolo 3,5 USD/1 token UNUS SED LEO). Nižší poplatky tak získáte v rámci taker fee, kdy se místo 0,200 % dostanete na 0,170 % (pouze krypto/krypto, krypto/stablecoin).

Zde si můžete prohlédnout kompletní tabulku s poplatky za obchodování.

Poplatky za další služby – Staking, Bitfinex Borrow

O dostupných službách Bitfinex se budeme zmiňovat v následující kapitole, nicméně i tyto služby a jejich poplatky je třeba zde zmínit.

U stakingu, který se na Bitfinex rovněž nachází, jsme konkrétní výši poplatků bohužel nenašli. Nejedná se však o poplatky za používání služby jako takové, nýbrž o část, kterou si Bitfinex vezme z vašich výnosů. Dle všeho by se mělo jednat o velmi nízkou část slibovaného výnosu.

Co se týče Bitfinex Borrow, zde zaplatíte za vypůjčení prostředků dvakrát maker fee. V prvním případě při vytváření půjčky (v rámci loan creation fee, která je nastavena na stejnou výši jako maker fee) a ve druhém případě ve chvíli, kdy budete vypůjčené prostředky vracet a vaše zástava (collateral) za půjčku se vám bude navracet.

Bitfinex recenze – Doplňkové služby

Jelikož Bitfinex představuje poměrně rozsáhlou platformu s mnoha dostupnými službami, pojďme si nyní některé z nich popsat a ukázat.

Staking na Bitfinex

Možnost nechat své peníze zhodnocovat skrze staking kryptoměn nechybí snad již na žádné větší kryptoměnové burze. Pokud nevíte, co staking znamená, doporučujeme přečíst náš článek o stakingu, kde tuto oblast rozebíráme a popisuje do detailů. Ve zkratce se však jedná o uzamykání kryptoměn v rámci konsenzu Proof-of-Stake, kdy uživatelé zvyšuje bezpečnost sítě a její decentralizaci. Za to je poté následně odměněn procentem ze své uzamčené částky.

Na Bitfinex se v současné době setkáte s možností stakovat 10 kryptoměn. Výše odměny, kterou za uzamčení získáte, se liší podle aktuální situace nebo současné likvidity dané kryptoměny. Nabízené odměny se pohybují v době psaní článku mezi 1,5 % a 7 %.

Obecně lze říci, že tato procenta jsou pro tyto kryptoměny poměrně standardní. U nových projektů, DeFi Coinů nebo začínajících DEXech se pak budete moci setkat s mnohem vyššími procenty (až v řádech stovek nebo tisíců). U takto vysokých úroků si však dejte pozor na bezpečnost a rizikovost. Jelikož tyto projekty častokrát stojí na samém začátku svého fungování, může se tak jednoduše stát, že přijde jejich bleskový pokles ceny nebo klesne jejich důvěryhodnost.

Bitfinex Borrow

V rámci Bitfinex Borrow si můžete pomocí P2P půjčovat kryptoměny od jiných uživatelů. To za předpokladu, budete-li ručit svými jinými kryptoměnami nebo fiat měnou. Samozřejmě tuto službu můžete využít i na druhou stranu a své kryptoměny půjčovat ostatním.

Poplatky za půjčení skrze Bitfinex Borrow jsme zmiňovali výše, a tak je zde uvedeme pouze jmenovitě. Pokud si kryptoměny půjčujete, zaplatíte dvakrát maker fee a následně i stanovený úrok. V případě, že své kryptoměny zapůjčujete někomu jinému, za zprostředkování neplatíte nic a bude vám jako poplatek účtována pouze část úroků, které za poskytnutí půjčky získáváte.

Affiliate program

Skrze affiliate program můžete na platformu pozvat své kamarády, známé nebo zkrátka kohokoliv, u koho si myslíte, že by se mu Bitfinex jako obchodní platforma mohl hodit. Získávat pak můžete jako odměnu určitou procentuální část z poplatků z jejich provedených obchodů. Tato odměna je vám vyplácena až do třetí úrovně v rámci vámi vytvořené “sítě” – tzn. pokud vámi pozvaný obchodník pozve někoho dalšího, získáváte odměnu i za tohoto druhého obchodníka atd.

Bitfinex recenze – Bezpečnost a zákaznická podpora

Co se týče bezpečnosti, i u Bitfinex se setkáte se zaměřením na bezpečnost dat a kryptoměn svých uživatelů na prvním místě. Až okolo 99,5 % kryptoměn je ukládáno na offline úložištích, přičemž zbylá část se pak nachází na online kryptoměnových peněženkách.

V historii Bitfinex bohužel zažila více nejeden hackerský útok, kdy během toho v roce 2015 byly uživatelům odcizeny bitcoiny v hodnotě vyšších desítek milionů dolarů. Burza však dokázala finanční ztrátu svých uživatelů vyřešit tak, že vytvořila a následně poskytla uživatelům tokeny BFX. Jeden token stál pak přesně jeden dolar. Od tohoto útoku burza výrazně zvýšila zabezpečení.

V současné chvíli platforma vyžaduje dvoufaktorové ověření (2FA), které můžete nastavit skrze Google Authenticator. Mezi složky zabezpečení této krypto burzy pak patří ochrana vůči DDOS útokům, hluboká analýza struktury dat a zdrojového kódu či standardní testování proti hackerskému vniknutí.

Mezi další opatření, které jako uživatel můžete nastavit, se pak řadí e-mailová notifikace při přihlášení, detekce změny IP adresy, monitorování výběrů z nové IP adresy a jejich následné ověřování nebo třeba uzamčení výběrů na 24 hodin při použití nové IP adresy.

Zákaznická podpora funguje na Bitfinex 24 hodin a 7 dní v týdnu. Své dotazy můžete pokládat skrze Live Chat v pravém dolním rohu webového rozhraní. Před jeho využitím však můžete prozkoumat Help Center, ve kterém můžete nalézt odpověď na vaši otázku nebo problém či si projít návody, jak jednotlivé nástroje či služby fungují. Kontaktovat podporu však můžete také prostřednictvím odeslání žádosti s vaším problémem.

Bitfinex recenze – Závěr

Závěrem by se dalo říci, že Bitfinex disponuje vším potřebným pro to, aby se stal vámi zvolenou platformou pro obchodování s kryptoměnami nebo s nimi spojenými finančními deriváty. Překvapila nás komplexnost platformy, široký výběr typů obchodních příkazů společně s možností jejich nastavování, nízké poplatky a nabídka dalších služeb jako Bitfinex Borrow, Lending či Staking.

Mezi možné nevýhody, které jsme při psaní této Bitfinex recenze nalezli, se řadí absence českého rozhraní, vyšší minimální částka poplatku za vklad fiat měn či nemožnost přepnout si webové rozhraní do Lite verze. Na rozdíl od webu je totiž poslední zmíněná možnost dostupná pouze v aplikaci Bitfinex. V případě, že byste tedy chtěli kryptoměny pouze nakupovat či prodávat bez nastavování složitějších příkazů, doporučujeme k tomu využít právě mobilní aplikaci se zapnutým módem Lite. V něm by se totiž neměl ztratit ani začátečník.

Obchodujte na Bitfinex

75%

NázevBitfinex
SídloHongkong
Vznik2014
Podporované kryptoměnyOkolo 200
Podporované měnyUSD, EUR, GBP, JPY, CNH
Nutnost KYCAno
PoplatkyZa obchodování dle obchodovaných objemů (0 – 0,2 %), poplatky za vklad (0,1 %)
Česká lokalizaceNe
Platba Visa kartouAno
Česká korunaNe
Podpora 24/7Ano
AplikaceAno
Základní informace o Bitfinex

Pokud by vás zajímali další kryptoměnové burzy, zde si můžete rozkliknout naše další recenze na Binance, Bybit, Coinbase nebo třeba Bitstamp.

Často kladené otázky

Souhrn

Krypto burza Bitfinex je jedna z nejstarších a nejvíce profesionálních platforem na trhu. Technicky jde o špičkovou burzu, která je zaměřená spíše už na pokročilé obchodníky a investory, kteří se vyznají. Není tím pádem úplně vhodná pro ty největší krypto zelenáče. Bitfinex nabízí širokou škálu kryptoměn k obchodování se vcelku dobrou likviditou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img
Krypto burza Bitfinex je jedna z nejstarších a nejvíce profesionálních platforem na trhu. Technicky jde o špičkovou burzu, která je zaměřená spíše už na pokročilé obchodníky a investory, kteří se vyznají. Není tím pádem úplně vhodná pro ty největší krypto zelenáče. Bitfinex nabízí širokou škálu kryptoměn k obchodování se vcelku dobrou likviditou. Bitfinex recenze - Jak funguje, poplatky, zkušenosti a nabídka kryptoměn