V tomto článku se zaměříme na téma, se kterým se můžete setkat nejen v oblasti akciových, ale i jiných trhů a to v podstatě téměř na každém rohu. V textu se dozvíte, co to vůbec býčí trh je, proč je tak nazýván, co pro investory znamená a na co si při jeho průběhu dát pozor. Článek tak bude velice přínosný začátečníkům, nicméně užitečné informace v něm naleznou zcela jistě naleznou i pokročilejší obchodníci. Pojďme si tedy býčí trh představit a podrobněji popsat.
Býčí trh (bull market) – co to je?
Pokud někdo na poli investic řekne býčí trh, nejedná se o nic jiného než název situace trhu, ve které mají ceny akcií a aktiv vyšší tendenci a jakousi “chuť” občas i zběsile stoupat. Označení “býčí” se tak užívá pro trhy, které zažívají cenový růst (pro klesající trhy se naopak užívá pojem “medvědí trh”, o kterém se můžete dočíst v samostatném článku).
Užívání tohoto slovního spojení se většinou pojí s akciovým trhem, nicméně můžeme jej používat pro jakékoliv druhy trhů – pro ETF, komodity, kryptoměny, nemovitosti, dluhopisy apod.
Charakteristika býčího trhu
Býčí trh s sebou nese velkou vlnu pozitivity a optimismu. Investoři jsou sebevědomí, akcie rostou, podniky mají velice dobré vyhlídky a daří se jim. Asi takto by se dal býčí trh charakterizovat.
Krásným příkladem byl rok 2021, kdy jste jeden den nakoupili akcie jakékoliv společnosti (i takové, která například nemá stabilní podnikání, je na začátku své cesty nebo by se z hodnotového hlediska zkrátka nejednalo o dobrou investici) a druhý den jste mohli ve svém portfoliu sledovat zelená čísla ve výši třeba i desítek procent.
Co je však náročné je, že rozpoznat začátek nového býčího trhu je prakticky nemožné. K jeho určení se nepoužívá žádná specifická metrika, která by naznačila nebo sdělila, že “teď nastal nový býčí trh”. Jeho přesný začátek tak můžeme označit až zpětně, kdy je možné sledovat delší vývoj cen akcií a jejich neporušený růst. Je si zde třeba však dát pozor, jelikož ne vše trvá věčně.
Býčí trhy v historii
V historii můžeme pozorovat celou řadu býčích trhů. Na přiloženém grafu (historický vývoj S&P 500) si můžete všimnout, že býčích trhů na tomto indexu naleznete poměrně mnoho (bílé části). Šedě jsou vyznačeny ekonomické recese, které se v průběhu tohoto období staly.
Býčí trh je důvodem, proč do akcií dlouhodobě investujeme. Je třeba si však dávat pozor na to, co po býčím trhu následuje. Graf zachycuje v novější historii dopady následných recesí a drtivých propadů, které stojí na konci býčích trhů. Na začátku roku 2000 tak můžete sledovat dopad dot-com bubliny, v roce 2008 pak celosvětovou ekonomickou krizi a poté samozřejmě rok 2022, ve kterém se trhy také poměrně výrazně propadly.
Co se týče nedávné historie, po zmiňované krizi roku 2008 nastal nejdelší býčí trh v historii. Trval až do roku 2020, kdy jsme zažili covidovou krizi spojenou s propadem téměř celého akciového trhu. Některé společnosti jej pocítili výrazně, některé zareagovali menším propadem. Tak či tak přišlo poměrně rychlé oživení a od jara 2020 až po rok 2021 se pak trhy nesly v rostoucím duchu.
Důsledky býčího trhu na investice
Jak již bylo řečeno výše, nálada na trzích je velice optimistická a akcie rostou občas velice rychlým tempem. Můžeme pozorovat také zvýšené volume (množství transakcí) u jednotlivých akcií a fondů. Investoři jsou ochotni si připlatit za dané akcie i vyšší ceny s vidinou toho, že se jim jejich investice v následné době velice zajímavě zhodnotí.
Co se týče dividendových akcií, společnosti, kterým se daří, mohou dividendy v býčích trzích začít zvyšovat. To má za následek přilákání dalších investorů, kteří si zvýšené dividendy nechtějí nechat ujít.
V neposlední řadě se setkáme i s více společnostmi, které se rozhodnou na burzu vstoupit (IPO). Investoři mají tak na výběr z mnoha nových projektů a společností, které se na burzách začínají obchodovat, což jim může naskytnout mnoho investičních příležitostí.
Mám během býčího trhu nakupovat?
To je velice dobrá otázka, nicméně odpověď na ní není příliš jednoduchá a jednoznačná. Záleží zde na mnoha faktorech – jaký jste investor, jaký je váš investiční horizont či zda plánujete investovat pravidelně či nikoliv. V neposlední řadě také, jaké jsou vaše investiční znalosti a zda máte vůbec čas se aktivnímu investování věnovat.
Dalo by se říci, že investovat během býčího trhu je snadné, že? Všechno přeci roste, panuje dobrá nálada a investice ve vašich portfoliích vynášejí zajímavé procentuální nerealizované zisky. Nicméně zvrat doprovázený propadem akcií nebo ještě horšího medvědího trhu může nastat v podstatě kdykoliv. A v ten moment nejspíše příliš spokojení s nákupem akcií na jejich vrcholu nebudete.
Nakoupit a držet (hold)
Jedna z nejvíce základních strategií, kterou můžete použít, je nákup a následné držení vaší pozice. U této strategie je zásadní, abyste si vybrali takovou akcii, která disponuje stabilním podnikáním a s dobrými vyhlídkami do budoucna (růst zisků, dividendy, stabilní fungování podniku, apod.). Ideální případ pro využití této strategie je na začátku býčího trhu, kdy jsou ceny ještě poměrně nízké.
Dollar-Cost Averaging (DCA)
Dollar-Cost Averaging představuje jednu z nejoblíbenějších strategií v investování vůbec. DCA je založeno na pravidelných nákupech jedné akcie/fondu se stejnou nebo velice podobnou částkou. Tím pádem se vám nákupní cena všech vašich akcií postupně zprůměruje a vaše pozice je tak poměrně dobře odolná vůči velkým cenovým výkyvům.
Představme si příklad:
- Nakupujete akcie společnosti A každý týden za 100 Kč.
- Jejich cena se během 1 měsíce takto mění – 1. týden 100 Kč, 2. týden 150 Kč, 3. týden 50 Kč, 4. týden 80 Kč.
- Díky tomu, že kupujete pravidelně a vždy za 100 Kč se tak cena za akcii zprůměruje na 95 Kč za akcii.
To znamená, že akcie kupujete za sníženou cenu a vzniká tak výhodnější pozice pro budoucí zhodnocení. Také se vám nemůže příliš stát, že byste jednorázově nakoupili zrovna v moment, kdy by byla cena akcie na vysokých cenových hladinách – v našem případě v rozmezí 100 – 150 Kč za akcii.
Prozkoumejte ETF na platformě XTB
Krátkodobé obchodování – trading
Pro krátkodobé obchodníky poskytuje býčí trh mnoho příležitostí. Na druhou stranu (medvědí trh) to samozřejmě platí také, nicméně býčí trh nabízí obecně více příležitostí z důvodů většího volume (transakcí) a vícero přítomných investorů na akciovém trhu. To má za následek více volatilní trhy (volatilita zjednodušeně znamená, jak velké cenové výkyvy daná akcie zaznamenává).
Pokud by vás tedy zajímala tato oblast, ve které se obchodníci snaží nakupovat a prodávat mnohem častěji než dlouhodobí investoři, pak je třeba začít studovat a sledovat nové zprávy ze světa, cenové pohyby a aktuální stav společností. Trading není tak úplně jednoduchý a to z důvodu, že odhadovat v krátkodobém měřítku, kam se cena vyvine, je poměrně náročné a komplexní.
Na co si mám dát pozor?
Především na to, že nic netrvá věčně a je tomu tak i u býčího trhu v akciovém prostředí. Jak jsme zmínili v úvodu, začátek nového býčího trhu je velice náročné určit a především předpovědět. A je tomu tak i u jeho konce. Nikdo neví, kdy přijde nová recese nebo dokonce krize, a proto je třeba být u investování během býčího trhu obezřetný.
Před tím, než taková recese nebo krize přichází, však můžeme sledovat hned několik faktorů a situací, které se v historii před příchodem nějaké recese poměrně často opakovaly. Patří mezi ně následující:
- příliš rychlý růst objemu peněz v ekonomice (peněžní inflace) – pozor, nejedná se o spotřebitelskou inflaci
- přehřátá ekonomika
- zhoršování kvality úvěrů, jež banky poskytují
- inverze výnosové křivky (krátkodobé dluhopisy mají vyšší výnos než dlouhodobé)
- růst úrokových sazeb k hodnotám, které se blíží typickým výnosům akciových trhů nad c ca 6 %)
Například u celosvětové krize kolem roku 2008 můžeme mimo jiné zaznamenat právě rostoucí podíl špatných úvěrů směrem od bank, což vyústilo v bankovní krizi a následnou recesi.
Jakmile je však recese oznámena, většinou bývá pro akcie již pozdě. Ty se totiž většinou nacházejí v tom momentě po svém pádu a začínají se pomalu zotavovat opět směrem vzhůru.
Nastal již býčí trh na akciích v roce 2023?
Dalo by se říci, že malý posun směrem k růstu se na akciových indexech nachází, nicméně stále se nemusí jednat o začátek býčího trhu. Pokud se podíváme na graf S&P 500 za posledních 5 let, můžeme vidět, že pokles, který jsme zaznamenali během roku 2022 se začíná stabilizovat a hodnota tohoto indexu se začíná pohybovat do strany a mírně vzhůru.
Jak již bylo řečeno v tomto článku, rozpoznat přesné dno medvědího trhu a tedy i začátek býčího trhu je v tuto chvíli velice těžké. Je však možné, že se k tomuto začátku blížíme nebo se v něm již nacházíme.
Závěr – býčí trh
Býčí trh pro investory znamená mnoho obchodních příležitostí, rostoucí ceny akcií a především vlnu pozitivity a optimismu. V historii můžeme u akcií sledovat cca ze 75 % býčí trh, který však nepředvídatelně střídá trh medvědí. Před nástupem medvědího trhu však můžete sledovat různé jeho indikace, se kterými v historii již opakovaně přišel.
Pro obě varianty, tedy býčí i medvědí trh, je tak vhodné mít připravenou strategii a především nepanikařit. Pokud se ceny nachází nízko a dané společnosti se ve svém základu nezměnily, proč nevyužít slevy během medvědího trhu, která se na cenách akciích nachází.
Hezký článek, já bych k tomu ještě dodal, že obecná investiční poučka zní “když to jde dolů nakupuj, když to jde nahoru prodávej”. Tento naprostý investiční základ, pro zajímavost, nechápe třeba pan Rusnok viz nákup zlata 2020 (tehdy dosáhlo psychologické hranice 2k/oz, ze které byla naprosto JASNÁ jediná cesta – dolů; já tehdy samozřejmě prodal, nejsem idiot abych držel, když je jasné, že výš to jít ani nemůže). Složité je na tom samozřejmě poznat, jestli “býk” dosáhl svého maxima popř. “medvěd” dosáhl svého minima. Čas dává vcelku dost nápověd a to základní fungování investic pochopí i nováček, skutečným průserem jsou však EMOCE a to je potřeba si neustále opakovat (resp. neustále se nutit do přemýšlení chladnou hlavou).
💯