Připravili jsme si pro vás další recenzi na kryptoměnovou burzu s názvem Bitstamp, která se na trhu pohybuje již něco málo přes deset let. Skrze webovou platformu nebo aplikaci mohou uživatelé jednoduše směňovat kryptoměny a zasílat si je do svých peněženek. Samotná burza pak nabídne pokročilé možnosti obchodování s kryptoměnami a aktivy s nimi spojenými.
Burza Bitstamp se hodí jak pro začátečníky, tak i pokročilé tradery či investory. V rámci Bitstamp recenze vám sdělíme, jak tato burza funguje, jaké jsou na ní poplatky a s jakými všemi službami se na ni setkáte.
Základní informace o Bitstamp
Bitstamp představuje evropskou kryptoměnovou burzu, která byla založena v roce 2011 v Lucemburku. Jedná se tak o nejdéle fungující krypto burzu, která svým uživatelům poskytuje služby nákupu a prodeje kryptoměn, jejich obchodování či využívání dalších služeb jako staking či lending.
Jako jedna z mála platforem zažila burza Bitstamp i úvodní období celého kryptoměnového světa, kdy ještě nikdo netušil, jak moc tyto projekty zahýbají světem investic, obchodování a financí jako takových. I přes jejich nevídané vzestupy a pády dokázala tato platforma přežít až do dnešní chvíle.
Celou burzu můžeme rozdělit na 2 platformy. První z nich se zaměřuje spíše na jednodušší rozhraní a tím pádem i ne tolik zkoušené uživatele, zatímco u druhé nalezneme mnoho pokročilejších obchodních nástrojů či indikátorů.
Podporované kryptoměny
Na Bitstamp se budete moci setkat s obchodováním nejznámějších kryptoměn, jako jsou například:
- Bitcoin (BTC)
- Ethereum (ETH)
- Litecoin (LTC)
- Ripple (XRP)
- Tether (USDT)
- USD Coin (USDC)
- Polkadot (DOT)
- Cardano (ADA)
- Chainlink (LINK)
- Dogecoin (DOGE)
- Shiba Inu (SHIB)
- Apecoin (APE)
- a další
Výběr kryptoměn lze jednoduše filtrovat podle typu kryptoměny nebo jejího zaměření. Vyfiltrovat si tak můžete například mince nebo tokeny z herních projektů, stablecoiny, metaverse kryptoměny, DeFi apod.
Jak se zaregistrovat na Bitstamp?
Registraci můžete provést buď skrze webovou stránku, nebo v mobilní aplikací Bitstamp. Pokud se registrujete na webové stránce, pak proces registrace začíná kliknutím na zelené tlačítko “Get Started” v pravém horním rohu stránky nebo na některém z bannerů.
Následně budete vyzváni k vyplnění vašeho jména, e-mailové adresy a data narození.
Abyste měli účet následně plně aktivní, je třeba povinně aktivovat dvoufaktorové ověření a dokončit proces ověření totožnosti – KYC (Know Your Customer).
Dokončení registrace by vám mělo zabrat pouze pár minut a to včetně víkendů – na mnoha krypto směnárnách či burzách je třeba čekat až do následujícího pracovního dne, takže registraci na Bitstamp hodnotíme velice kladně.
KYC na Bitstamp
Ověření totožnosti pomocí KYC představuje na Bitstamp povinný krok a obchodovat nebo nakupovat kryptoměny do svých peněženek bez něj bohužel nelze.
KYC se na této krypto burze skládá z ověření totožnosti pomocí některého z dokladů jako občanský průkaz, řidičský průkaz či cestovní pas (stačí jeden) a nahrání selfie videa. V tom krátce nahrajete svůj obličej dle instrukcí na obrazovce a následně nahlas vyslovíte zobrazené číslice.
Je možné, že po vás platforma bude chtít dodatečně doložení dokumentu s názvem “Proof of Address”. Ten může představovat výpis z vašeho bankovního účtu, faktura za energie či telefon, internet a podobně, nicméně nesmí být starší než 3 měsíce. Zkrátka se jedná o oficiální dokument, kde bude uvedena vaše adresa společně s vaším jménem. Přehled možných příkladů těchto dokumentů naleznete v instrukcích. Během naší registrace však poskytnutí tohoto dokumentu vyžadováno nebylo.
Vklady a výběry fiatu či kryptoměn na Bitstamp
Pro vklad fiat měny nebo kryptoměn je třeba mít účet již plně aktivovaný a ověřený. Bez toho vás platforma ke vkladům či výběrům ani nepustí. Jakmile však ověříte verifikaci KYC, můžete se ihned pustit do vkladu fiat peněz nebo samotných kryptoměn.
Vklad fiat měny
Pokud budete chtít vložit tradiční fiat peníze na svůj účet, budete tak moci provést pomocí bankovního převodu. V horním menu klikněte na “Deposit” a následně zvolte v levém menu “Bank Transfer”. Zobrazí se vám následující stránka s výběrem měny (pouze USD, EUR a GBP) a výše vkladu.
Pozor, poplatek u vkladů fiat měny je sice nastaven na procentuálně velmi nízkou částku, nicméně jeho minimální výše činí 7,5 EUR/USD.
Vklad kryptoměn na Bitstamp
Pro provedení vkladu kryptoměn zůstaneme opět v záložce “Deposit”, nicméně tentokrát je třeba v levém menu přepnout na “Cryptocurrency”. Zde se vám následně zobrazí adresa pro vklad jednotlivých kryptoměn. Stačí si tedy vyhledat v rozbalovacím seznamu kryptoměnu, kterou chcete na platformu zaslat, a zkopírovat adresu či naskenovat QR kód s adresou.
Jedenkrát za 24 hodin je také možné si pro jednotlivé kryptoměny nechat vygenerovat adresu novou.
Pod tímto oknem pak uvidíte i historii vašich vkladů, tudíž uvidíte všechny vaše provedené vklady kryptoměn na jednom místě.
Výběry fiatu
Pokud budete chtít své fiat peníze z vašeho účtu Bitstamp vybrat, pak přejděte na záložku “Withdrawal” v horním navigačním menu. Následně v levém menu zvolte “Cash withdrawal”. Podobně jako u vkladů se vám opět zobrazí okno se zvolením měny a částky k výběru. Výběry jsou prováděny opět pomocí bankovního převodu.
Dejte si však opět pozor na poplatek, který by u výběrů fiat měn měl být stanoven na minimální výši 25 EUR/USD.
Výběry kryptoměn na Bitstamp
Pro výběry kryptoměn opět stačí překliknout na “Crypto withdrawal” na stejné stránce jako u výběru fiat peněz. Po zvolení kryptoměny, kterou chcete odeslat, budete poté moci vložit adresu, zvolit název dané adresy a částku v BTC nebo v jiné kryptoměně.
Bitstamp vás u výběrů kryptoměn také informuje, že zadané výběry “sdružuje” a odesílá každých 15 minut. U velkých transakcí pak může platba dorazit na cílovou adresu až v rámci 48 hodin.
Nákup kryptoměn na Bitstamp
Nakoupit kryptoměny mohou uživatelé těmito metodami:
- Instantní platba skrze platební karty VISA či Mastercard
- Paypal
- Nákup přímo z vašeho obchodního účtu
Postup nákupu kryptoměn je velice jednoduchý – stačí kliknout na zelené tlačítko “Buy/Sell”. Následně se před vámi objeví okno s platbou zobrazené níže. V něm je třeba zadat částku, její měnu, kryptoměnu, kterou chcete nakoupit, a nakonec platební metodu – Paypal, platební kartu nebo si můžete zvolit zůstatek na vašem obchodním účtu Bitstamp.
Kryptoměny byste tak měli mít dostupné v řádu několika sekund s možnou výjimkou aplikace Paypal, kde je možné, že platba dorazí až za 1 den. Tento případ se však často nestává.
Bitstamp recenze – Webová platforma
Webová platforma se rozděluje na 2 samostatné platformy – Basic a Pro. Přepínat mezi nimi je pak možné skrze přepínací tlačítko v levém horním rohu na webových stránkách. Bohužel, ani jedna z nich nedisponuje českou lokalizací.
Dalo by se říci, že platforma Basic se více hodí začátečníkům, kteří vyhledávají jednoduchý nákup či prodej kryptoměn a nezaobírají se žádnou technickou analýzou nebo aktivnějším obchodováním apod.
Naopak na platformě Pro mají obchodníci dostupné pokročilé rozhraní, nástroje a funkce pro třeba i každodenní obchodování s kryptoměnami.
Pojďme si nyní tyto dvě platformy představit podrobněji.
Bitstamp platforma Basic
Bitstamp Basic budou moci využívat všichni uživatelé, kteří se zaměřují na samotnou směnu kryptoměn za fiat peníze.
Po rozkliknutí vybrané kryptoměny si v pravé části můžete všimnout objednávkového okna, které můžete k nákupu kryptoměny jednoduše využít. V dolní části platformy je poté možné si zobrazit nejlepší nákupní či prodejní objednávky, vaše otevřené objednávky a například grafy on-chain objemů nebo třeba Twitter sentimentu. Po rozkliknutí tlačítka “More charts” u těchto grafů si pak můžete prohlédnout celou řadu dalších ukazatelů a statistik – denní aktivní adresy, počet transakcí, trendy ve vyhledávání apod. Poskytování těchto hodnotných informací a statistik určitě patří mezi zajímavé výhody Bitstamp.
Na hlavní stránce Dashboard pak naleznete své portfolio, možnost vytvořit si watchlist vybraných kryptoměn nebo sekci Blog, ve které se nachází zajímavé články o funkcích a novinkách burzy Bitstamp.
Další naučné informace o kryptoměnách, blockchainech nebo jednotlivých projektech je poté možné si rozkliknout v sekci Learn. Zde se dočtete novinky ze světa kryptoměn, návody na používání obchodních indikátorů a nástrojů technické analýzy nebo třeba tutoriály na odesílání kryptoměn nebo jejich bezpečné uchovávání na Bitstamp či v hardwarových krypto peněženkách. Článků se zde nachází opravdu mnoho, nicméně na jejich přečtení je potřeba umět anglicky – stejně jako na používání celé platformy Bitstamp.
Bitstamp platforma Pro
Přepnou-li obchodníci přepínačem v levém horním rohu na stránky Pro, naleznou změny v rozhraní již na samotném Dashboardu. Nachází se zde ukazatele objemu obchodů a aktuálních poplatků, alokace aktiv, portfolio, otevřené objednávky a níže také seznam obchodovatelných kryptoměn s důležitými statistikami.
Kliknutím na tlačítko “Trade” u vybrané kryptoměny lze pak přepnout do samotného obchodního rozhraní, které vypadá následovně.
K dispozici mají uživatelé okno s dostupnými zůstatky, seznam provedených obchodů, okno s otevřenými obchody a v neposlední řadě také objednávkové okno pro otevření nového obchodu v pravé části platformy. Samotný graf je poskytován od TradingView, tudíž lze různě upravovat a je do něj možné vkládat jakékoliv indikátory, trendovky, vámi vytvořené čáry rezistencí a supportů apod.
Typy příkazů na Bitstamp
Ať už se rozhodnete do kryptoměn investovat a následně je ukládat na svých krypto peněženkách nebo s nimi rovnou obchodujete, zcela jistě se vám bude hodit znát různé typy nákupních nebo prodejních příkazů, které můžete u Bitstamp používat.
Typy příkazů si tak představíme jak pro platformu Basic, tak i pro obchodní stránku Pro, jelikož pro obě obchodní platformy jsou dostupné příkazy stejné:
- Instant – Pomocí instantního pokynu budete moci zadat množství fiat měny, za kterou chcete kryptoměnu v daný okamžik nakoupit. Objednávka bude provedena za aktuální nejlepší kurz.
- Market – Pokyn market je podobný výše zmíněnému příkazu Instant, nicméně v tomto případě specifikujete množství kryptoměny, které chcete nakoupit.
- Limit – Limitní příkaz vám umožní nakoupit kryptoměnu za vámi vybranou maximální cenu. V případě Bitcoinu si tak můžete například nastavit limitní příkaz na nákup BTC maximálně s cenou 25 000 USD/1 BTC. Příkaz se provede, jakmile cena BTC dosáhne této nebo nižší hodnoty.
- Stop Market – Tento příkaz se používá k limitaci ztrát nebo ke vstupu do obchodu v případě, že by cena kryptoměny vzrostla či klesla přes nastavenovou cenovou úroveň. Příkaz se provede ihned, jakmile bude dostupná nová dostupná cena dané kryptoměny.
Bitstamp recenze – Mobilní aplikace
K dispozici jsou uživatelům také 2 mobilní aplikace – opět rozdělené dle jejich zaměření na Basic a Pro.
Během naše hledání na stránkách Bitstamp jsme nalezli obě mobilní aplikace pro Android, nicméně pro iOS by měla být dostupná aplikace pouze jedna. V té by uživatelé měli nalézt jak pokročilé statistiky a nástroje k obchodování, tak i jednoduchou možnost směny a odeslání kryptoměn na své peněženky.
Na rozdíl od webové verze aplikace bohužel nenabízejí tolik možností a tak propracované rozhraní. Pro pokročilé nástroje a komplexnější obchodní platformu tak raději přejděte na webové rozhraní, které jsme si představili v předchozích odstavcích.
Poplatky na Bitstamp
Přesouváme se k jedné z nejdůležitějších složek během rozhodování pro výběr mezi kryptoměnovými platformami. Co se týče poplatků, Bitstamp má všechny poměrně podrobně a přehledně rozepsané.
Pojďme si je nyní představit pro jednotlivé obchodní operace.
Poplatky za vklad nebo výběr fiatu
Budou-li chtít uživatelé vložit fiat měny (USD, EUR či GBP), schéma poplatků bude následující.
Metoda | Vklad | Výběr |
SEPA platba | Zdarma | 3 EUR |
ACH (v USA) | Zdarma | Zdarma |
Faster platba (v UK) | Zdarma | 2 GBP |
Instantní platba (platební karty, Apple Pay apod.) | 4 % | – |
Bankovní převod | 0,05 % | 0,1 % |
Co se tedy týče jedné z nejvyužívanějších metod pro nákup kryptoměn za fiat – platebních karet, poplatek 4 % je poměrně vysoký. Zůstává tedy na zvážení každého uživatele, zda je tento poplatek ochotný zaplatit.
Dejte si poté pozor u vkladů pomocí bankovního převodu, kde je nastaven minimální poplatek na výši 7,5 USD/EUR nebo 5 GBP. Pokud byste tedy chtěli provádět vklady s nižšími částkami, pak bude tento poplatek pro váš vklad velmi vysoký. Podobně to funguje i u výběrů, kde se setkáte s minimální poplatkem 25 USD/EUR/GBP. Jak vklady, tak i výběry doporučujeme provádět s vyššími částkami.
Poplatky za vklad nebo výběr kryptoměn na Bitstamp
Co se týče kryptoměn, zde jsou vklady zdarma a výběry podléhají fixnímu poplatku těžařům. Tabulka s poplatky pro výběr kryptoměn vypadá takto.
Pokud byste si chtěli prohlédnout nebo nalézt vaši kryptoměnu v seznamu a poplatek za její výběr, můžete navštívit tuto stránku. Na té se o poplatcích dočtete veškeré potřebné informace.
Poplatky za obchodování kryptoměn
Během obchodování kryptoměn se budou výše účtovaných poplatků měnit podle vašeho zobchodovaného množství za posledních 30 dní. Struktura poplatků pro všechny kryptoměny v rámci maker/taker obchodů je tedy následující.
Poplatky za služby staking a lending
V rámci stakingu si Bitstamp bere část vašich potenciálních výnosů. V současné době mohou uživatelé na Bitstamp nechat stakovat pouze Ether a Algorand. Ať už bude váš výnos ze stakovaných kryptoměn jakýkoliv, výsledná částka, kterou obdržíte, bude snížena o 15 %.
Co se týče služby lending, o které se rozepíšeme dále, poplatky zde naleznete v závislosti na tom, jakou kryptoměnu půjčujete. Struktura poplatků se pohybuje od 20 % do necelých 30 % pro Bitcoin. Opět se jedná o procenta z vašich potenciálních výnosů.
Bitstamp Earn – doplňkové služby
Kromě samotného obchodování s kryptoměnami se budete moci na Bitstamp setkat i se službami staking a lending. Pokud by vám na platformě tedy ležely nevyužité kryptoměny nebo byste své nakoupené kryptoměny zkrátka chtěli nechat vydělávat a budovat si tak pasivní příjem, můžete tyto služby využít.
Pokud nebudeme brát v úvahu poplatek, u takto uzamčených nebo vypůjčených kryptoměn se setkáte na Bitstamp s výnosem od 1.6 % po 8 %.
Veškeré podporované kryptoměny ke stakování nebo lendingu si můžete prohlédnout v přiložené tabulce.
Staking na Bitstamp
V případě, že se rozhodnete pro staking na Bitstamp, naleznete zde bohužel pouze 2 podporované kryptoměny – Ethereum a Algorand. Pro Ethereum jsou odměny vypláceny měsíčně, pro Algorand poté čtvrtletně.
Pokud by někdo nevěděl, co staking znamená, může si projít tento článek o stakingu, ve kterém jsme celou tuto oblast podrobně rozebírali. Ve zkratce se jedná o uzamykání tokenů v rámci mechanismu Proof of Stake, kdy uživatel zvyšuje bezpečnost sítě a samotnou decentralizaci. Za to je poté následně odměňován.
Výše odměn se různě mění. Na Bitstamp se v době psaní článku můžete setkat se zhodnocením 4.50 % pro Ethereum a 1.60 % pro Algorand. Pro srovnání – například Binance ve stejném okamžiku nabízí pro Ethereum 6.18 % a Coinbase potom 6 % APY (Annual Percentage Yield – roční procentuální výnos).
Lending na Bitstamp
Zajímavější alternativu ke stakingu může představovat tzv. Lending. Jak již toto anglické slovíčko napovídá, jedná se o půjčování vašich kryptoměn na určitou nebo neurčitou dobu (u Bitstamp nejsou doby pro Lending ani Staking fixní). Za vámi propůjčené kryptoměny pak získáváte procentuální odměny každým dnem.
Burza Bitstamp se v rámci programu Lending spojilo se společností Tesseract, který se stal jejím partnerem pro půjčování kryptoměn. Tesseract následně vyhledává důvěryhodné institituce, které si kryptoměny vypůjčují za jejich účelem participace na kryptoměnovém trhu.
V době psaní článku se zhodnocení pohybuje od 3 % až po 8 %. Jelikož Bitstamp disponuje flexibilními dobami vypůjčování, vaše poskytnuté kryptoměny si můžete kdykoliv vybrat zpět.
Závěr Bitstamp recenze
V dnešním článku jsme pro vás rozepsali veškeré informace o kryptoměnové burze Bitstamp. Abychom tedy naši zkušenost s tou burzou shrnuli, dalo by se říci, že nás Bitstamp v několika oblastech na rozdíl od jiných burz velice mile potěšila. A jak to už bývá, je zde možné nalézt i negativa. Začneme ale s pozitivy.
Mezi výhody bychom mohli zařadit, podobně jako u Binance, možný výběr ze 2 platforem – jednu pro začátečníky a druhou pro pokročilé obchodníky. Proces registrace je velice jednoduchý, přehledný a rychlý. To můžeme říci i o samotném vkladu fiatu či nakupování nebo prodávání kryptoměn. U každé kryptoměny také potěší dostupné grafy s aktuálními statistikami, grafy a sentimentem na trhu.
K nevýhodám Bitstamp bychom zařadili omezený výběr platebních metod, o něco vyšší poplatky a společně s nimi i jejich minimální nastavené hodnoty. Bitstamp disponuje také menší nabídkou kryptoměn. I přesto, že jsou u Bitstamp mobilní aplikace dostupné, nenabízí tolik co webové rozhraní. Chybí nám také absence českého jazyka a možnost obchodování na finanční páku.
✅ Název | Bitstamp |
✅ Sídlo | Lucembursko |
✅ Vznik | 2011 |
✅ Podporované kryptoměny | 80+ |
✅ Podporované měny | USD, EUR, GBP |
✅ Nutnost KYC | Ano |
✅ Poplatky | Spread, poplatek těžařům, procentuální poplatek za platbu kartou |
✅ Česká lokalizace | Ne |
✅ Platba Visa kartou | Ano |
✅ Česká koruna | Ne |
✅ Podpora 24/7 | Ano – e-mail nebo telefonická komunikace |
✅ Aplikace | Ano (Bitstamp a Bitstamp Pro) |