Medvědí trh jsme mohli vidět již nesčetněkrát na akciovém i kryptoměnovém trhu. Z poslední doby medvědí trh začal covidovou krizí a následovalo výrazným nárůstem inflace a úrokových sazeb. A poté zase potenciálním rizikem kolapsu bankovního sektoru vyústilo v hlubokou a neustále trvající nejistotu na akciových trzích.
Ke konci roku 2022 a počátku roku 2023 tak můžeme sledovat až 20% pokles indexu S&P 500 a cca 35% pokles na indexu NASDAQ. Zda se jedná pouze o krátkodobější pokles, nebo se před námi formuje několikaletý medvědí trh, to je otázka, na kterou by všichni zcela jistě chtěli znát odpověď.
Pojďme si v tomto článku říci a přiblížit, co je to medvědí trh, jaké faktory jim většinou předchází a jak jich můžeme jakožto investoři využívat k budování lepších pozic v našem portfoliu.
Medvědí trh (bear market) – co to je?
Když se řekne slovní spojení medvědí trh, jedná se o opačný případ pro býčí trh. Nálada na trzích obsahuje pesimismus, nedůvěru v trhy a také odliv investorů z burzy. Takový medvědí trh většinou přichází s nějakou/několika světovými událostmi, které pro akcie nebo jiné trhy nejsou příznivé. Jelikož je vše propojeno, tyto události nemusí mít ani přímý vliv na společnosti, které se na akciovém trhu nachází.
Korekce
Pokud se však trh nachází v dlouhém býčím trendu a najednou přichází pokles, nemusí se hned jednat o nástup medvědího trhu. Krátkodobým a především mělčím poklesům se říká korekce. Ty ještě zdaleka nemusí znamenat (a většinou neznamenají) zkázu celého akciového trhu. V medvědí trh se většinou trhy překlenou až po sérii nepříznivých událostí.
V minulosti jsme zaznamenali mnoho korekcí jednotlivých akcií nebo akciových indexů. Většinou se jedná o nepříznivou zprávu nebo výsledky některé společnosti. Například pět roků zpět jsme mohli sledovat náhlý cca 35% propad u akcií Meta (tehdy ještě pod názvem Facebook) kvůli skandálu ze zneužití dat uživatelů.
Charakteristika medvědího trhu
Medvědí trh je dle některých definic charakterizován jako pokles o více než 20 % po dobu dvou po sobě jdoucích měsíců (jiné definice mohou tuto dobu určit jinak – například 52 týdnů).
Jsme však schopni medvědí trh předpovědět? Mnohé finanční teorie tvrdí, že to možné není. Přichází však medvědí trh zcela neočekávaně? Určitě ne. Vždy, když medvědí trh nastal, předcházelo mu mnoho makroekonomických jevů. Ať už se jedná o stav bankovního sektoru nebo finančních trhů jako takových. Pojďme si některé z medvědích trhů nyní prohlédnout v historii.
Medvědí trhy v historii
Začátek | Konec | Pokles | Příčiny |
září 1976 | únor 1978 | -27 % | Růst úrokových sazeb, stagflace |
duben 1981 | srpen 1982 | -24 % | Úrokové sazby na vrcholu, ekonomická recese |
srpen 1987 | říjen 1987 | -36 % | Pokles podnikových zisků, rostoucí podíl špatných úvěrů |
leden 2000 | říjen 2002 | -38 % | Prasknutí dot.com bubliny, rostoucí podíl špatných úvěrů, recese |
říjen 2007 | únor 2009 | -49 % | Rostoucí podíl špatných úvěrů, bankovní krize, recese |
Z přiložené tabulky můžeme sledovat, že žádný medvědí trh nepřišel jen tak. Častokrát je celá ekonomika zkrátka přehřátá a následuje ochlazení. To samé se dá aplikovat i na covidový rok 2020 a 2021, který zaznamenával až nepřirozený a v mnoha případech extrémní růst. Když k tomu přidáme i nedávné světové události s vysokou inflací, zvyšováním úrokových sazeb, konflikty a problémy bankovního sektoru, není divu, že tyto faktory vyústily ve stále trvající (nebo možná právě začínající) medvědí trh.
Důsledky medvědích trhů na akciový trh
Poklesy, které s sebou medvědí trhy přinášejí, jsou ve většině případů drtivé a nečekané. Indexy i jednotlivé akcie společností padají o desítky procent a investoři z těchto trhů většinou odchází ve velkém. Mnohdy se tak ceny akcií během medvědích trhů pohybují do nižších hodnot nebo posléze v lepším případě do strany.
Rozpoznat konec medvědích trhů a začátek trhů býčích je v danou chvíli velice náročné, a tak hledat jakákoliv dna je otázkou hlubokých průzkumů a analýz – a i tak není výsledek zaručen. Investoři častokrát přesedlají na „bezpečné“ investice jako zlato a komodity, a tak když akciový trh klesá, tyto bezpečná aktiva většinou zažívají růst. Je tomu však i naopak.
Nákupy během medvědích trhů
Nakupovat během medvědích trhů představuje dobrou příležitost, jak získat vybraná aktiva za sníženou cenu. Mnozí investoři medvědí trhy přímo vyhledávají a vyčkávají na ně, aby tuto možnost mohli využít.
Jsou tyto investice rizikovější než během období růstu?
Odpověď může být ano i ne. Díky tomu, že kupujete za ceny se slevou, nachází se zde více prostoru pro růst a pravděpodobnost, že se ceny na předchozí hladiny zase vrátí. Naopak, pokud se jedná o podniky, kterých se krize přímo dotýká, je třeba si položit otázku, zda tuto situace vůbec ustojí.
Shortování – short sell
Shortovat akcie společností je samozřejmě také možné, nicméně tuto možnost by měli využívat pouze obchodníci, kteří si svými obchodními rozhodnutími jsou jisti a pohybují se na trzích již nějakou tu dobu. Shortování znamená si akcie od vašeho brokera v podstatě „vypůjčit“ za danou cenu a pokud jejich cena následně klesne, vracíte cenově méně, než s jakou cenou jste si je vypůjčili. Rozdíl je tedy váš zisk (nebo případně ztráta, pokud vývoj není dle očekávání).
Abychom uvedli příklad, vezměte si, že shortujete („prodáváte“) akcie společnosti za 100 Kč/akcie. Jejich cena poté klesne na 60 Kč/akcii a vy následně ze shortu vystoupíte. Rozdíl 40 Kč/akcii je tedy váš výnos.
Otevírání shortových pozic však není vhodná obchodní aktivita pro začínající obchodníky, kteří se na trzích nepohybují příliš dlouho nebo nemají mnoho zkušeností. Abyste v těchto obchodech byli ziskoví, je třeba věnovat velké množství času analýze trhu, získávání informací o nadcházejících událostech a publikovaných zprávách apod. V medvědím trhu však pro short naleznete mnohem více příležitostí než v býčím trhu.
79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.
Dollar-Cost Averaging (DCA)
Podobně jako u článku o býčím trhu, i zde nemůžeme opomenout na jednu ze základních a nejefektivnějších strategií s názvem Dollar-Cost Averaging (DCA). Pro všechny, kdo neví, o co se jedná, vám přineseme podrobný popis s příkladem využití této strategie.
Dollar-Cost Averaging nese název strategie, při které jako investor využíváte pravidelných nákupů daného aktiva za účelem zprůměrování jeho nákupní ceny. Jednou tedy můžete nakoupit za cenu velice nízkou, podruhé pak za cenu vyšší. Celková vaše nákupní cena se tak tedy zprůměruje a cenová volatilita vás tak příliš netrápí. Pokud naopak provedete jednorázovou investici s vyšším finančním objemem, může se vám stát, že nakoupíte za zbytečně draho – což vám přinese mnohem nižší výnos.
Abychom vám poskytli příklad, proč se Dollar-Cost Averaging může vyplatit, pojďme si porovnat tyto 2 situace:
Dollar-Cost Averaging (pravidelné nákupy) | Jednorázová investice |
1. měsíc – investujeme 500 Kč, cena akcie 125 Kč | Investujeme jednorázově 2 500 Kč, cena akcie 125 Kč |
2. měsíc – investujeme 500 Kč, cena akcie 150 Kč | |
3. měsíc – investujeme 500 Kč, cena akcie 75 Kč | |
4. měsíc – investujeme 500 Kč, cena akcie 100 Kč | |
5. měsíc – investujeme 500 Kč, cena akcie 125 Kč | |
Celkem investováno: 2 500 Kč |
V prvním i druhém případě tedy máme akcie v hodnotě 2 500 Kč.
- V případě využití Dollar-Cost Averaging jsme však akcie nakoupili s průměrnou cenou 115 Kč/akcii.
- Ve druhém případě jsme nakoupili jednorázově akcie s cenou 125 Kč/akcii.
Z tohoto příkladu tedy vyplývá, že v případě využití Dollar-Cost Averaging jsme nakoupili akcie stejné společnosti v průměru levněji, což nám poskytne větší prostor pro zisk zajímavějšího výnosu. Co se týče ochrany vůči volatilitě, rozprostřeli jsme své investice na delší časové období, a tak jsme ochránili naše portfolio před náhlými pády ceny.
Pokud tedy chcete investovat během medvědího trhu a nakoupit tak některé akcie nebo ETF levněji, tato strategie je vhodným nástrojem, jak takové investice provádět.
Prozkoumejte ETF na platformě XTB
Dividendové akcie v medvědím trhu
Dividendové akcie mohou poskytnout vhodná a odolnější aktiva, která během medvědího trhu můžete nakupovat. Investoři tyto akcie primárně nekupují za účelem jejich růstu, nýbrž protože z nich získávají pravidelné dividendy a to i během recesí. Společnosti s dlouhou dividendovou historií, které své dividendy vyplácely i během temnějších období, tak mohou sloužit jako vhodné investice.
Mohu nakoupit na dně medvědího trhu?
Nakoupit na tom nejhlubším dně, ze kterého se následně všechno vrátí zpět do normálu a vzroste, je určitě možné. Nicméně k tomu, aby se vám to podařilo budete potřebovat značnou dávku štěstí (nebo křišťálovou kouli). Nikdo totiž přesně neví, jaký moment představuje nejnižší bod, pod který se v daném období cena již nepropadne. Tento bod je totiž možné identifikovat až zpětně.
Nad hledáním tohoto úplného dna si tedy nemusíte příliš lámat hlavu a pokud již nakupovat v medvědím trhu máte v úmyslu, můžete zkrátka nakoupit a držet nebo využít výše zmíněnou DCA.
Medvědí trh – závěr
Medvědí trh nikdy nepřichází jen tak zničehonic a většinou bývá důsledkem mnoha událostí. Na rozdíl od jednotlivých korekcí, které nejsou tak ničivé, medvědí trh mívá zpravidla mnohem delší trvání a výraznější propady.
Mnoho investorů se kvůli akciím ve slevě na medvědí trh vyloženě těší. Je však třeba odlišit, jaké společnosti mohou během medvědího trhu utrpět vážné ztráty nebo dokonce fatální ukončení jejich činnosti a jaké jej dokážou přečkat. K poměrně bezpečným nákupům můžete využít třeba pravidelné investice v rámci DCA strategie. Pokud si však nejste jisti, raději se zaměřte na ETF, která disponují značnou mírou diverzifikace.
Často kladené otázky (FAQ)
Co je medvědí trh?
Stručně řečeno, medvědí trh představuje déletrvající pokles kurzů na trhu. Medvědí trh trvá od několika měsíců až po mnoho let.
Skočil již medvědí trh?
Nalézt odpověď na tuto otázku představuje velice náročný úkon, jelikož nikdo nedokáže předpovídat a dopředu přesně určit, kdy nastane úplné dno na akciových trzích. Jakmile však akciové indexy vzrostou o 20 % od svého dna, můžeme se začít pomalu bavit o nastupujícím býčím trhu.
Jaké akcie nakupovat během medvědího trhu?
Akcie technologických společností během medvědího trhu trpí téměř nejvíce ze všech. Mezi akcie odolné, respektive odolnější vůči medvědím trhům, se řadí akcie ze sektorů, jakými jsou zdravotní péče, energie, telekomunikace, nemovitosti a spotřební zboží.