Fibonacciho retracement (úrovně návratnosti) – Technická analýza

4.8
(21)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Fibonacciho retracement (Fibonacciho úrovně návratnosti) je jeden z nejvíce užívaných nástrojů v rámci technické analýzy. Především se bez něj neobejdou analytici, co si libují v elliottových vlnách. Fibonacciho úrovně návratnosti může ovšem používat kdokoliv, protože se jedná o jednoduchou a univerzální pomůcku.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Supporty a rezistence – technická analýza

Pro obchodování doporučujeme burzu Binance – registrace přes tento odkaz = 20% sleva na poplatky – doživotně.

Fibonacciho retracement jako metoda technické analýzy

Fibonacciho retracement je pojmenování podle italského matematika – Leonardo Fibonacci. Jedná se o jednoho z nejslavnějších italských matematiků, který žil na přelomu 12. a 13. století. Nástroj tedy Fibonacci přímo nevymyslel, byl pouze vytvořen na základě jeho objevu. Fibonacciho úrovně návratnosti jsou totiž založeny na Fibonacciho posloupnosti čísel.

Fibonacciho posloupnost je založena na nekonečné řádě přirozených čísel, z nichž každé následující je součtem dvou předcházejících (0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89,…). Obecná matematická definice je:

Definice Fibonacciho posloupnosti. Zdroj: wikipedia.org

Fibonacciho retracement vyjadřuje klíčové matematické podíly získané z této matematické řady. Jsou to tedy podíly 0 (0 %), 0,236 (23,6 %) 0,382 (38,2 %) 0,618 (61,8 %) 0,786 (78,6 %) a 1 (100 %). V rámci nástroje se ovšem běžně používají i podíly jako je 0,5, a 0,65. Druhý podíl se běžně přezdívá jako tzv. golden ratio. Nejedná se ovšem o matematické podíly vycházející z objevu Leonarda Fibonacciho.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Volume Profile (objemový profil) – jeden z nejužitečnějších nástrojů

Praktické použití Fibonacciho úrovně návratnosti

Logika nástroje spočívá v předpokladu, že kurz se vždy po období svého růstu či poklesu vrací zpět. O určité procento svého předchozího nárůstu nebo poklesu. Obecně se pak uvádí, že pokud jde o silný trend, návrat ceny se pohybuje v rozmezí 23,6 – 38,2 %. V případě, že je trend spíše slabší, zase lze obecně říct, že návrat ceny bývá v rozmezí 61,8 – 78,6 %. Jsou to tudíž cenové hladiny, kde má trh tendenci reagovat.

Abyste byli nástroj vůbec schopni v grafu zužitkovat, je nutné si určit dva důležité body. Samozřejmě je to tržní dno a tržní vrchol. Bez toho je Fibonacciho retracement nepoužitelný. Pokud nejste zrovna schopni tržní dno a tržní vrchol s větší jistotou určit, nástroj raději nepoužívejte.

Fibonacciho retracement
Použití Fibonacciho retracementu v klesajícím trendu

První ukázku si zpracujeme na trhu s Bitcoinem z období 2017/2018. Jde tudíž o celkový klesající trend. Zde je totiž vůbec nejjednodušší určit tržní vrchol a tržní dno. Tržní vrchol zde představuje all time high z konce roku 2017. Zatímco tržní dno se vytvořilo po hlubokém prosincovém propadu z téhož roku.

Po odrazu ode dna máme první větší negativní reakci takřka přesně na Fibonacciho úrovni 61,8 %. Leč trh po několika dnech svůj cenový růst obnovil. Tentokrát se cena dostala do rozmezí 61,8 – 78,6 %. Zde zase nastal zvrat, po kterém cenový vývoj pokračoval v celkovém klesajícím trendu.

Použití Fibonacciho retracementu v růstovém trendu

Druhý názorný příklad je již v růstovém trendu na trhu s Bitcoinem z roku 2017. I zde je na první pohled jednoduché určit poslední tržní dno a tržní vrchol. A oba body využít pro natažení Fibonacciho posloupnosti. V tomto příkladě se cena odrazila až od Fibonacciho úrovně 61,8 %. Korekce to byla tudíž dost silná. Vytvořilo se zde však definitivně nové, vyšší tržní dno. Po čemž cena zase začala velmi rychle růst.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Risk-on a Risk-off – jak poznat sentiment trhu a proč je to užitečné?

Nezapomeňte se také přidat na náš YouTube kanál žralocisobě, kde pořádám streamy a rozebírám technické analýzy i fundament.

Závěrem

Fibonacciho retracement je jednoduchý a univerzální nástroj, který lze využít na jakémkoliv instrumentu. Osobně však tento nástroj preferuji pouze jako doplněk pro konfluenční analýzu grafu. Pravda ale je, že funguje vcelku dobře i samostatně. Nicméně je lepší vycházet i z dalších faktorů, protože cena málokdy reaguje úplně přesně na Fibonacciho úrovni.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 21

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
arnostbouzek CZ
Hodnocení článku :
     

Ahoj Všichni, Jardo díky…. pročítám si všechny tvé zajímavé články několikrát po sobě abych to pořádně pochopil. Je mi 44let a musím uznat že člověk se učí celý život. Toto je pro mě do budoucna velice výživné téma a dost se tomu nyní věnuji. Moc díky!

spot_img