Volume Profile (objemový profil) – jeden z nejužitečnějších nástrojů

4.5
(17)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Jsem vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako je Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Téměř čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat i fundamentální analýzu. Zaobírám se ovšem i makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

Ve svých analýzách pravidelně používám nástroj Volume Profile (objemový profil), někdy zvaný Market Profile. Proto jsem se rozhodl zpracovat zevrubný text, aby všichni mí čtenáři plně rozuměli všemu, co píšu. Řekneme si tedy stručnou historii a charakteristiku tohoto nástroje. Následně si na konkrétních příkladech vysvětlíme i důležité pojmy.

Objemový profil je dosti rozšířený a velmi oblíbený nástroj, který je ovšem dost odlišný od technické analýzy. Už jenom na první pohled se jaksi vymyká. Někteří Volume Profile používají samostatně, jiní jej právě kombinují s technickou analýzou. Tady je vhodné říct, že Volume Profile je mnohými považován za fundamentální indikátor, nikoliv technický. Já preferuji označení kvazi-fundamentální.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Safe Haven – které trhy lze považovat za bezpečný přístav?

Historie a charakteristika indikátoru Volume Profile

Volume Profile by nemohl existovat bez technologického vývoje, takže se prvopočátky tohoto nástroje datují do 80. let. V 80. letech nastal velký boom osobních počítačů, takže kdokoliv, kdo měl dost peněz na nákup stroje a přístup k datům, mohl si vizualizovat hloubku trhu.

Respektive, ještě předtím musel někdo s touto myšlenkou přijít a tím člověkem byl Peter Steidelmayer. Dle dostupných zdrojů byl pouze otcem myšlenky, samotný nástroj sestavili již jiní. Ovšem tehdy se ještě pracovalo pouze s tzv. time price opportunity (TPO). TPO jsou zobrazovány jako abecední písmena. 

Konkrétní příklad Market Profile formou TPO. Zdroj: Robert Dalton (Market Profile)

Po otevření nového profilu se písmenka vykreslují na každé cenové úrovni, kde docházelo k aukčnímu procesu. Vykreslování probíhá za určitý časový interval. Když bych to měl přeložit do „lidského jazyka“, dříve nástroj fungoval tak, že obchodník sledoval časový průběh aukce a kde se cena zdržovala nejdéle – tahle oblast je pak považována za rovnováhu, férovou cenu.

Nástroj tudíž sloužil pro identifikaci úrovní, kde probíhala největší obchodní aktivita, čas jde zde nejsměrodatnější veličina. Zatímco u objemového profilu považujeme za rovnováhu, férovou cenu, cenovou úroveň, kde se zobchodovaly největší objemy. Člověk díky objemovému histogramu zjistí, které hladiny jsou pro davy obchodníků zajímavé a které nikoliv.

V podstatě získáte povědomí o skutečné hloubce trhu, kterou za pomocí obyčejné technické analýzy nikdy nezjistíte. Dodnes jsou obchodníci, co preferují ryzí TPO, jiní TPO kombinují s Volume Profile. Další preferují pouze objemový profil.

Čtení grafu pomocí Volume Profile

V prvé řadě je nutné říct, jak vůbec začít s používáním objemového profilu. Osobně preferuji „natažení“ profilu na mnou vybranou strukturu trhu, která je něčím specifická. Jako konkrétní příklad jsem si vybral medvědí strukturu na trhu s BTC v období prosince 2017 až prosince 2018. Dle mého názoru je dobré si vybrat nějaké směrodatné body (vrchol a dno struktury) pro počátek a konec objemového profilu.

Není ovšem chybou, i když byste měli profil přes celý graf. Záleží zkrátka na tom, jaké časové období, nebo struktura trhu vás zrovna zajímá. Co jsem tak vypozoroval, velmi často se profil používá za zvolený časový interval – hodina, den, týden, měsíc, rok. Mnou protěžovaný způsob je oproti tomuhle velmi subjektivní.

Zatímco čas je pro každého stejný, důvody pro volbu počátku a konce objemového profilu založeného na tržních strukturách, záleží na individuálním posouzení. Pokud tudíž chcete mít jistotu, že máte profil v grafu 100% správně, určitě si stanovte jeho hranice na základě časového období. Tím jistě nic nepokazíte.

Volume Profile
Volume Profile na trhu s BTC

Nyní pozorně sledujte graf, který máte před sebou. Volume Profile je sestaven z několika důležitých úrovní – Value Area (VA), Value Area High (VAH), Value Area Low (VAL) a Point of Control (POC). Value Area v překladu znamená oblast hodnoty a je definována tím, že v ní bylo zobchodováno na 70 % objemů zvoleného profilu.

Konkrétně na Tradingview je oblast zvýrazněna vyšším jasem. Někde se můžete setkat s tím, že oblast je odlišena jiným odstínem nebo barvou sloupců. V každém případě uvedenou oblast tržní účastníci vnímají za tzv. férovou cenu. Cokoliv nad (drahé) a pod (levné) VA naopak považují za neférovou cenu. Pokud se tedy cena dostane z VA, funguje jako magnet, který trh nutí, aby se sem vrátil.

Oblast hodnoty je ze shora ohraničená úrovní, kterou nazýváme Value Area High (VAH). Spodní hranice se nazývá Value Area Low (VAL). Obě hranice oblasti hodnoty jsou ve vzdálenosti 1 směrodatné odchylky od Point of Control (POC). Pokud nevíte, co je směrodatná odchylka, vůbec nevadí. Abyste mohli Volume Profile používát to nepotřebujete znát.

Point of Control, v překladu bod kontroly, je cenová úroveň, na které byly zobchodovány největší objemy. Naopak u TPO by se jednalo o level, kde cena strávila nejvíce času. Jak je znázorněno ve grafu před vámi, Point of Control je na ceně 6 500 USD, kde je největší špičatost profilu. Na Tradingview je tato hladina ještě označena tlustou červenou horizontální čárou.

Praktické využití

Jak bylo řečeno, mnozí využívají Volume Profile zcela samostatně, jiní kombinují s technologickou analýzou. Je každého věc, jak s tímto nástrojem naloží. Jedno z možných využití si ukážeme na následujícím grafu, kde jsme si zaznačili několik S/R levelů. Nicméně tyto levely jsme do grafu nezakreslili na základě Price Action, ale podle objemového profilu.

Volume Profile
Příklad použití Volume Profile

Tudíž bychom jednotlivé úrovně mohli identifikovat, i když bychom svíčkový graf dali úplně pryč a nechali pouze profil. Pokud jste četli pozorně předchozí text, asi vás nijak nepřekvapí, že VAL a VAH hrají roli supportu a rezistence. Point of Control je též S/R úrovní, ale pamatujte, že je nejrelevantnější, kterou nám profil může vygenerovat.

Pak tu máme ještě „podružné“ levely, u kterých jsme vycházeli z větší špičatosti profilu. I výrazně větší špičatosti lze brát jako úrovně odporu a podpory.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Risk-on a Risk-off – jak poznat sentiment trhu a proč je to užitečné?

Závěrem

Volume Profile určitě není jednoduchý nástroj a pokud se ho chcete naučit používat, je podmínkou napřed strávit desítky hodin u literatury, článků a nejrůznějších naučných videí, které se tímto nástrojem zabývají. Pokud to ovšem zvládnete, získáte velmi užitečný nástroj, který pracuje s tím nejvíce robustním faktorem na trhu – objemy.

Z tohoto textu proto tématu porozumíte jen velmi povrchně. Mým cílem totiž bylo, aby měli čtenáři alespoň obecně povědomí o nástroji, o kterém prakticky každý den mluvím ve svých analýzách. Jestli si přejete tomuto nástroji skutečně rozumět, pochopte, že tomu musíte věnovat hodně času.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

11 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

Super článek! Bylo by možné přidat tipy na videa, případně literaturu k VP? Díky a ať se daří.

Dan
Hodnocení článku :
     

hodne basic clanek… prisel jsem zde z dnesniho video analyzy, abych se dozvedel neco o tom “low volume node” a proc by cast volume profilu mela fungovat, jako support/rezist, ale o tom tady nic nepises..

Georg

Ahoj, to by mne taky zajímalo : „low volume node“ proc by tato cast volume profilu mela fungovat, jako support/rezist

bkf1

Mě třeba už u lidí neudivuje neschopnost číst, ani když dostanou hodnotnou radu/věc zdarma a ještě se jim to zdá “drahé”. Každopádně díky, za Tvoje analýzy a celkově tu tvoji “výuku”, většina lidí zde si toho cení.

Dan

ja nechci nic zadarmo, ale kdyz nekdo mluvi ve videu o necem, o cem pak rekne “pokud nevite, co to je, precte te si muj clanek a tam se to dozvite” a v clanku to neni, tak je nekde chyba… a u me to nebude.. tak treba misto utoceni a nejapnych poznamek by jsi mohl problem vysvetlit nebo aspon nastinit… btw nevim, kde jsi prisel na to, ze neco zadarmo vubec chci 😀 pisu jasne, ze jsem prisle z videa na YT, kde o tom mluvis a jak by to melo fungovat a ty to vztahnes na sebe a sve ctenare zasnes osocovat 😀 to je hodne primitivni pristup.. takze zaverem, bud prestan byt vztahovacny a neutoc, nebo si pamatuj, co rikas

Dan

Jak ty jsi arogantní 😀 reagovat na dotaz na konkrétní věc tím, že mě tady shodíš o tobě dost vypovídá… vztahovačný, urážlivý teoretik, který sežral všechnu moudrost světa, viď 🙂 ale já vlastně v trhu nemám co dělat, protože nedokážu pochopit psaný text.. text, ve kterém není ani zmínka o tom, co jsem zde přišel hledat, ačkoliv jsi na to odkazoval ve svém videu a když se na to zeptám v diskusi, tak jsem asi šlápl panu Jarolímovi na kuří oko 😀 nauč se komunikovat, bude se ti to mimo akademickou půdu hodit 😉 btw volume profil používám už nějakou dobu, ale stále se s ním učím, tak dík za radu 😉

bkf1
Hodnocení článku :
     

Další edukativní článek, moc díky za něj! Jinak pro nováčky by bylo fajn doplnit, kde si v TradingView takové věci zapnou.

Tomas Chobola

Ja jsem zase nepochopil tuhle cast:
“Oblast hodnoty je ze shora ohraničená úrovní, kterou nazýváme Value Area High (VAH). Spodní hranice se nazývá Value Area Low. Obě hranice oblasti hodnoty jsou ve vzdálenosti 1 směrodatné odchylky od Point of Control (POC).”

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: