Pokud je jedničkou trhu bitcoin, skvělé druhé místo získává jednoznačně ethereum. Ačkoliv se Ethereum technicky liší v několika ohledech, z pohledu praktického zacházení je práce s ním velice podobná.

Abychom vám ušetřili trápení a bloudění po internetových návodech, připravili jsme pro vás tento článek. Dozvíte se zde všechno, co budete v budoucnu potřebovat při zacházení s touto kryptoměnou. Kromě toho se samozřejmě podíváme na způsoby, jak ether bezpečně uschovat a ukážeme si, jak probíhá nákup na směnárně
Pojďme na to.
Obsah článku
Ze všeho nejdříve je potřeba zvolit úložiště
Tato sekce se bude hodit naprosto všem. Je jedno, jestli jste už nějaký ether nakoupili nebo se teprve chystáte na nějakou směnárnu vstoupit. V obou případech je dobré vědět, kde budete následně váš majetek skladovat. I když se to může zdát jako zbytečná věc, nad kterou se mávne rukou a odložíte to na později, může vám to tento krok ušetřit opravdu hodně starostí.
Nebudeme zde rozebírat konkrétní aplikace a služby, ale vše si shrneme v obecné rovině. Jakmile budete mít toto povědomí, bude už jednoduché vybrat tu nejvhodnější peněženku pro vás.
1) Ponechte váš ether na platformě, kde jej kupujete
Když budete kupovat jakoukoliv kryptoměnu na burzách či směnárnách, v mnoha případech zde bude možnost nechat všechny jednotky na svém obchodním účtu. To je dobré speciálně pro tradery, u kterých je nutnost okamžitého přístupu ke kryptoměnám. Takovou možnost máte například na Binance nebo eToro. Může to být ale vhodný způsob i pro ostatní. Je to v podstatě ta nejzákladnější cesta a není na ní nic špatného. Je ale třeba pochopit, čeho se člověk vzdává a jaké nástrahy na něj mohou číhat.
Pokud si koupíte kryptoměny a necháte je na peněžence služby, je to v principu stejné jako bankovní účet. Vaše prostředky budou zastřešeny velkou institucí, díky které získáte spoustu výhod – jmenovitě se bavíme například o určitém pojištění. Kromě toho ale burzy a směnárny disponují uživatelsky příjemným prostředím a při nákupu a prodeji v podstatě nejde udělat žádná fatální chyba. Služba prostě zásadně omezuje odpovědnost uživatele ve vztahu k jeho majetku. Bere si za to ale velkou cenu.
Pokud kryptoměny kupujete pouze jako investici, se kterou chcete čekat na zhodnocení a pak vše prodat, je vše v zásadě v pořádku. Jestliže jste ale ether kupovali i kvůli technologii, filozofii a jiným myšlenkám pak zpozorněte.
Ačkoliv máte teoreticky kryptoměny ve svém vlastnictví, v realitě je nikdy nemáte výhradně pod svou kontrolou. Směnárna může zkusit nějaký podvod a připravit vás o kryptoměny. Může mít i naprosto čestné úmysly a podlehnout nějakému hackerskému útoku. Co takhle situace, ve které se stát rozhodne kryptoměny zakázat? Všechny jednotky na službách budou první na ráně a nejjednodušeji zkonfiskovatelné (dělo se to i se zlatem, bude se to pravděpodobně dít i zde).
Cena za to, že se vám někdo stará o majetek, je mnohem menší suverenita uživatele a vlastníka. Vždy prostě může přijít někdo silnější než směnárna a o kryptoměny vás připravit.
Pro koho je tedy tento způsob vhodný?
Jedna skupina jsou tradeři. Dále sem ale spadají lidé, kteří si z nějakého důvodu nevěří se svou vlastní peněženkou a myslí si, že jejich vlastní chyba je tím největším rizikem. Také by se sem dal zařadit člověk, který chce něco nakoupit, ale zatím systémy studuje a v budoucnu prostředky převede. Všechno to jsou naprosto oprávněné případy a není s nimi nic špatně.
2) Softwarové peněženky
Softwarové peněženky si lze představit jako naprosto normální fyzické peněženky. Máme je většinou stále u sebe a nosíme v nich jen určitý obnos hotovosti. V podstatě jediný rozdíl mezi normální peněženkou na hotovost a softwarovou peněženkou je fakt, že softwarové peněženky jsou digitální.
Dnes má většina softwarových peněženek formu mobilních aplikací. Dává to smysl, neboť jejich hlavním účelem je platba za nějaké služby. Tyto peněženky mají již velice propracované uživatelské rozhraní a zorientuje se v nich naprosto každý. Stejně tak jejich nastavování zabere maximálně pár minut. Zkušený uživatel to zvládne i do minuty.
U softwarových peněženek je potřeba uvědomit si dva fakty. Oba vychází z předpokladu, že se o softwarovou peněženku stará člověk sám (stejně jako o normální peněženku).
Ten první se týká samotného blockchainového systému.
Jméno “peněženka” je zde trochu zavádějící. Vaše kryptoměny se totiž v peněžence reálně nenacházejí. Jsou umístěné na decentralizované databázi a peněženka vám k nim pouze umožňuje přístup. To dělá pomocí tzv. Seedu či privátního klíče. O tom ale později
Druhý problém vychází z toho, že se peněženka skoro vždy nachází na zařízení připojeném k internetu. Je zde tedy otevřená cesta pro útočníky, kteří se mohou pokusit o krádež prostředků na dálku. Kromě seedu si proto musíte udělat i dostatečně silná hesla, PINy a jiná opatření.
Možná si teď říkáte, proč by vlastně někdo takovou peněženku chtěl. Je to vcelku jednoduché – tato forma peněženka už nabízí plnou kontrolu nad vaším majetkem. Nikdo vám nemůže nic zabavit, nikdo vás o kryptoměny nemůže připravit, stát vám nemůže majetek zkonfiskovat atd. Vy a jen vy jste jediný člověk, který může s kryptoměnami pohnout a někam je odeslat.
Skvělá peněženka, se kterou máme výborné zkušenosti, je například Coinomi.
Pro koho je tato možnost vhodná?
Softwarové peněženky se hodí pro všechny, kteří si chtějí zkusit práci s kryptoměnami tak, jak bylo původně zamýšleno – plná odpovědnost, ale zároveň naprostá suverenita.
Přemýšlejte nad softwarovou peněženkou jako nad běžnou peněženkou, tedy nosíte v ní jen tolik, kolik jste ochotni ztratit. Používáte ji pro platby za služby a v obchodech, ale vaše rodinné dědictví si do ní nevložíte.
Hardwarové peněženky
Pokud člověk vidí hardwarovou peněženku poprvé, je velice jednoduché zaměnit toto zařízení za flash disk. Malá krabička s konektorem na USB kabel vypadá nevinně, ale pod svou kapotou skrývá mistrovský systém.
Obě předešlé cesty úschovy kryptoměn trpí na jednu zásadní věc – všechny procesy se odehrávají na zařízení, které lze snadno napadnout či ovládnout. Společně s tím může přijít do rukou útočníka i seed, různá hesla a podobné údaje. Jak něco takového vyřešit? Vyneste všechny procesy mimo toto zařízení. Přesně to je účel hardwarové peněženky.
Toto zařízení je malý počítač, které dokáže vytvořit kryptoměnovou peněženku samostatně bez počítače, a kromě toho také uchová všechna hesla a seed. Kdyby toho nebylo málo, při každé důležité akci je potřeba fyzická interakce se zařízením, což může udělat jen přítomný uživatel. Ani sebelepší hacker nedokáže zmáčknout fyzické tlačítko na peněžence.
Trezor
Zlaté české ručičky mají v kryptoměnovém světě jedno prvenství – vznikla u nás vůbec první hardwarová peněženka na světě se jménem Trezor. Vzešla z dílen SatoshiLabs a velmi rychle se rozšířila do celého světa. Je uznávaná v podstatě v celé komunitě a považuje se za špičku z pohledu technologie a zabezpečení.
Základní model (Model One) této peněženky, který naprosto stačí, můžete zakoupit za zhruba 1 700 Kč. Pokročilejší Model T s dotykovou obrazovkou vás pak bude stát zhruba 5 400 Kč.
Ledger Nano
Ledger je francouzský produkt a vůbec nejvíce prodávanou hardwarovou peněženkou. V současnosti jde o hlavního rivala peněženky Trezor. LEdger je stavěný na trochu jiném principu než Trezor. Nicméně mnoho bezpečnostních prvků mají společných. Takže určitě nic nepokazíte, když si tuto peněženku pořídíte.
Základní model Ledger Nano S má cenovku kolem 2 100 Kč a lepší model Ledger Nano X seženete za necelé 4 000 Kč.
Pro koho se hardwarové peněženky hodí?
Hardwarové peněženky jsou jako perfektně zabezpečená pevnost, od které má klíč pouze uživatel. Můžete na nich “skladovat” v podstatě jakýkoliv obnos a jsou tak ideální jako dlouhodobé úložiště velkých částek.
Vzhledem k tomu, že každá transakce vyžaduje několik kroků, se moc nehodí do běžného provozu.
Buďte opatrní a zálohujte si váš seed
Jak jsme si již řekli, kryptoměny jsou především o odpovědnosti samotného uživatele. Pokud budete využívat softwarové nebo hardwarové peněženky, musíte se starat především o váš seed.
Všechny soukromé peněženky vám při svém založení zobrazí tzv. Seed. Řečený seed je složený z 12, 18 nebo 24 anglických slov. Je to v podstatě jen jinak zapsaný privátní klíč. Je životně důležité tento seed napsat a někde schovat. Ideální je kus papíru. Někteří dokonce jdou tak daleko, že seed gravírují na kovové tabulky pro případ požáru.
Fyzické místo je důležité. Každá digitální kopie je potenciálně napadnutelná, zkopírovatelná a bude vždy představovat riziko.
Jak to tedy celé funguje?
Ethereum je vlastně pouze záznam v databázi blockchainu. Když chcete tyto záznamy přepisovat a kryptoměny přesouvat mezi jinými adresami, neobejdete se bez privátního klíče či seedu. V podstatě jsou to ta nejdůležitější hesla, o které nesmíte přijít, protože je bezpodmínečně potřebujete.
Kdokoliv, kdo zná seed, může kryptoměny kdykoliv odeslat a vybrat. Seed také můžete brát jako zálohu vaší peněženky. Když o zařízení z jakéhokoliv důvodu přijdete. Může se stát, že se vám hardwarová peněženka zničí. Nebo vám zařízení někdo ukradne. Když máte uschovaný ale váš seed, nemusí to vůbec vadit. Prostě si všechny kryptoměny díky seedu obnovíte.
Je úplně jedno, zda jde o právoplatného majitele či zloděje. Jakmile zná někdo seed, může si s kryptoměnami na navázaných adresách zacházet podle sebe.
Dejte si proto na seed velký pozor a nikomu ho neprozrazujte.
Teď už víte všechny potřebné základy. Můžeme se pustit to hlavního tématu, kterým je nákup etheru.
KYC a ověření identity
V dnešní době můžete koupit kryptoměny v podstatě kdekoliv a okamžitě. Na internetu se nachází nespočet webů, které poskytují směnárenské služby, ale i v reálném světě můžete najít například kryptoměnové automaty. Ať už budete používat cokoliv, skoro vždy vždy budete muset projít přes proces s názvem KYC (Know Your Customer či Poznej svého zákazníka). Rychle si KYC představíme, aby vás pak nic nezaskočilo.
KYC vychází z legislativy bojující proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Cílem je napojit obchody a transakce na konkrétní identitu člověka. V případě, že vyvstane nějaké podezření z nekalých aktivit, je následně mnohem jednodušší dopátrat jejich potenciální zdroj.
Je spíše naivní myslet si, že něco takového bude skutečně fungovat. “Zlosyn” rozhodně nebude vystavovat krk na veřejných službách, a pravděpodobně nebude využívat ani kryptoměny. Když už, tak jen v P2P obchodu, na který stejně zákon nedosáhne. Spíše se jedná o další cestu, jak chce stát sledovat obyvatelstvo. To už jsou ale úvahy, které si musí každý projít sám.
Samotný proces KYC je zákazníkovi většinou podstrčen brzy po registraci. Služba po vás bude chtít vložit fotografii minimálně jednoho průkazu totožnosti (občanský průkaz, řidičský průkaz apod.) a doplnit některé kontaktní údaje. Často si platformy říkají i o dokument, kde je vaše adresa bydliště společně se jménem (faktura, výpis z účtu atd.).
Z pohledu KYC je prozatím nastavená hranice 25 000 Kč či ekvivalent 1 000 euro. Pokud tuto částku se svými nákupy nepřekročíte, většinou nebude nutné jakékoliv ověřování provádět. Některé firmy už ale mají ověření totožnosti automaticky a vyžadují jej okamžitě při registraci.
Celému tomuhle cirkusu se dá vyhnout pouze tak, že nebudete obchodovat skrze centralizované služby (směnárny, burzy apod.), ale využijete P2P obchod, tedy “mezi čtyřma očima”.
Soukromí není jen pro kriminálníky. Je to základní lidské právo, o které bychom se měli starat. Každý den je ho totiž stále méně.
Jak koupit ethereum
Podniků a způsobů, pomocí kterých lze nakupovat ether, je skutečně mnoho. Některé jsou drahé a rychlé, jiné o něco složitější s nízkými poplatky. Každý ze způsobů nákupu se hodí pro někoho jiného. Záleží jen na tom, co od nákupu požadujete.
Není nutné, abychom si zde rozebírali konkrétní služby. Uděláme to proto stejně jako s peněženkami. Obecně si vysvětlíme principy a poté vás odkážeme na nějakou službu, kterou máme sami vyzkoušenou a můžeme ji s klidným svědomím doporučit.
Směnárny
Směnárny jsou dnes tím nejjednodušším a nejrychlejším způsobem, jak můžete nakoupit nějaký ether. Tyto společnost se zaměřují jen a pouze na směnu kryptoměn, kterou dělají za zákazníka. Zákazník se nemusí zabývat registrací na burzu, nemusí se učit jak ovládat obchodní platformu. Všechno je v podstatě na zlatém podnose.
Směnárny jsou samozřejmě podniky, jejichž cílem je zisk. Vzhledem k tomu, že zjednodušují celý proces nákupu, si také účtují vyšší poplatky. Některé směnárny to dělají přímo a z každé transakce si berou nějaké procento. Jiné mají zase nulové poplatky, nicméně svou výplatu si berou na tzv. spreadu, což je rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou (je to vlastně stejné, jako u běžných směnáren na eura, dolary a další fiat měny).
Výhodou je, že i v České republice máme směnáren několik. Jsou opravdu povedené a fungují již pěknou řádku let. Skvělá je samozřejmě česká podpora, která se můžu hodit zejména v případě nějakého problému.
Co se týče poplatků, ty většinou dosahují na nižší jednotky procent. Rozhodně se tak nejedná o nejlevnější způsob nákupu. Z pohledu rychlosti obchodu jsou ale perfektní.
V další části článku si ukážeme praktický způsob, jak kryptoměny s pomocí směnárny nakoupit.
Z konkrétních služeb můžeme vřele doporučit směnárny Anycoin a Fastchange.
Burzy
Když si představíte burzu, pravděpodobně se vám vybaví obrázek místnosti, kde se překřikuje spousta lidí a vzduchem létají miliony. Reálná je tak možná ta poslední část. Dnes jsou burzy již plně digitální, automatizované a uživatelsky velice přívětivé. Jejich účel se ale nezměnil.
Kryptoměnová burza je místo, kde se setkává nabídka s poptávkou. Na jedné straně stojí prodávající, kteří se chtějí kryptoměn zbavit, zatímco na druhé straně jsou nakupující, kteří je chtějí zase co nejlevněji koupit. Tímto způsobem se tvoří cena.
Když se poprvé dostanete na kryptoměnovou burzu, možná vás i paralyzuje množství možností, které vám budou najednou k dispozici. Stovky a tisíce kryptoměn, obchodování s pomocí pákového efektu, různé druhy obchodních příkazů apod. Je potřeba si uvědomit, že burzy jsou pro širokou škálu zákazníku. Najdou se zde uživatelé, kteří chtějí kryptoměny jen nakoupit a pak na ně zapomenout, ale jsou určené i tradingové matadory, kteří potřebují všemožné nástroje.
Složitosti se proto vůbec nemusíte lekat. Platformy mají většinou prostředí velmi přehledné. Často jsou připravené i návody, které vás vším provedou. Nákup a prodej etheru je v podstatě jen otázkou nalezení tlačítka “Nakoupit” a nastavení požadovaného množství.
Jestli burzy v něčem opravdu září, pak jsou to jednoznačně poplatky. Asi dnes nenajdete levnější způsob, jak kryptoměny nakoupit. Výměnou za opravdu malé množství snahy dostanete poplatky kolem několika desetin procenta, což je skutečně skvělá cena.
Minus burz je bohužel ten, že jsou všechny zahraniční. I když má několik z nich již českou lokalizaci, v případě nějakého problému se pravděpodobně stejně dostanete do kontaktu s někým, kdo mluví anglicky. I to se ale dá zvládnout a majorita lidí nic takového potřebovat stejně nebude.
Burz je na trhu již mnoho. Samozřejmě můžete hledat nějakou vlastní, kterou žádný soused nepoužívá, ale za nás to nemá smysl. Jděte do některé velké společnosti. Všechny fungují relativně stejně ze všech úhlů pohledu a alespoň se vyhnete potenciálním podvodům a problémům. Pokud si zvolíte největší burzu na světě Binance, rozhodně nešlápnete vedle. Množství zákazníků a denní objemy obchodů mluví za celou kvalitu této společnosti.
P2P tržiště
Původní myšlenka kryptoměn? Digitální hotovost. Je to jejich hlavní účel, kolem kterého je postavený celý systém. Jde o tu nejlepší cest, jak můžete ether využívat. Problémem dnešního světa je samozřejmě hledání protistrany, která by chtěla něco takového udělat. Přesně z toho důvody vznikly online P2P tržiště.
Tyto platformy fungují v zásadě jako normální bazary. Člověk přijde a vystaví zde inzerát podle svých vlastních podmínek. Ten se zařadí do katalogu a čeká zde na přijetí. Takto se dají kryptoměny nakupovat, prodávat, směňovat za jiné kryptoměny atd. Když se pak potká nakupující a prodávající, může se přejít k obchodu. Ten už probíhá mimo samotnou platformu, a to včetně odeslání či předání peněz.
Zdá se to vlastně jako strašně jednoduchá záležitost. Nesmíte ale zapomenout na to, že protistranou jsou vždy lidé. To znamená problémy a riziko.
Obchodníci nejsou stroje. Když je neznáte, mohou vám pěkně znepříjemnit život. Ačkoliv je většina uživatelů těchto platforem čestná, není nic neobvyklého, když zde někdo narazí na podvodníka. Kromě toho uživatelé zapomínají, jsou nemocní, nemají čas apod. Do obchodu prostě vstupuje spousta neznámých. Pokud chcete tyto služby využívat, je potřeba velká obezřetnost a selský rozum. Když něco vypadá jako podvod, smrdí to jako podvod a mluví to jako podvod, tak dejte ruce pryč.
Poplatky jsou kapitola sama pro sebe. Je pravidlem, že si může každý uživatel nastavit svou vlastní cenu. Obecně je zde cena za obchod vyšší, než jakou byste dostali na burze. Samozřejmě i vy můžete nakupovat a prodávat, což otevírá dveře k nějakým výnosům na poplatcích.
Vysoké poplatky, riziko, relativně zdlouhavý proces – má to vlastně nějaké výhody? No samozřejmě že má. Tyto platformy pro zákazníky nic nekupují ani neprodávají. Jsou tak fakticky mimo hlavní kontrolu státu a pravidel. Přičtěte k tomu fakt, že obchod probíhá za oponou. Dohromady to vše směřuje ke slovíčku anonymita. Pokud vás vaše soukromí zajímá a chcete si ho podržet, pak jsou P2P platformy jednou z mála cest, jak toho lze u kryptoměn dosáhnout.
P2P platforem je málo. Lidé je tolik nepoužívají právě z důvodu delšího procesu nákupu a složitosti. I přesto je jich několik, které jsou opravdu dobré. Zmínit můžeme například decentralizovanou burzu Bisq či českou mobilní aplikaci Vexl.
Reálný obchod
Jako děti jste určitě nějaký obchod udělali. Přišel za vámi Karel a chtěl balíček čipsů. Pokud neměl Karel v deseti letech metrák a problémy se školním řádem, pravděpodobně vám za to i něco nabídl. Jednoduchý obchod mezi dětmi. Žádné komplikace. A úplně stejně to může fungovat i s kryptoměny
Ether je kryptoměna, která si stále nese základní myšlenku Bitcoinu – dá se použít jako platební systém. Můžete transakce odesílat a přijímat bez jakékoliv třetí strany, nikdo vám do nich nezasáhne, a dokonce ani nezabrání v tom transakci udělat. Pomocí etheru můžete jednoduše nakupovat a prodávat reálné zboží či měny. Stačí vám jen protistrana, která je ochotná nákup uskutečnit.
Narážíme zde znovu na problém, který jsme již řešili výše. P2P platformy spojily lidi ze všech koutů planety online. Jak ale najít člověka, se kterým budeme chtít provést obchod v reálném světě u kávy? Cesty jsou v podstatě dvě.
Nejjednodušší je najít nějakého blízkého člověka, který se o kryptoměny zajímá. Pravděpodobně půjde o kamaráda nebo rodinného příslušníka, kterého dobře znáte a na nějaké úrovni mu věříte. S ním už si stačí domluvit podmínka, naplánovat schůzku a obchod uskutečnit. Vy dáte peníze, druhá strana vám zase pošle ether na vaši adresu.
Druhý případ je o něco složitější. Můžete totiž obchodovat i s někým, koho osobně neznáte. Někoho takového najdete skrze váš sociální kruh nebo online. Můžete zkusit přidat příspěvek na facebookovou skupinu Bitcoinová komunita CZ/SK. V naprosté většině případů se někdo ochotný najde. Zde se ale mohou ukázat zásadní problémy.
Stejně jako u P2P tržišť, i zde se vám s největší pravděpodobností ozve někdo čestný a slušný. Všichni lidé ale takoví nejsou a nelze na to spoléhat. Vždy si vyžádejte reference, podívejte se na historii protistrany a až pak zhodnoťte, jestli do toho chcete jít.
Máte potenciálního prodejce? Skvělé! Posuňme se dál.
Společně si domluvíte místo setkání a podmínky. Protože se potkáváte s někým neznámým, je dobré držet se určitých zásad.
- Vždy si dejte sraz na veřejném místě – Možná paranoidní přístup, ale k někomu naprosto neznámému také hned do bytu nepůjdete.
- Potřebujete internetové připojení – Internet v mobilu tento problém řeší, stejně jako hotspot. Budete každopádně potřebovat přístup k internetu.
- Pokud si budete chtít vzít někoho s sebou jako doprovod, vždy to druhé straně oznamte dopředu.
- Kdykoliv můžete obchod odvolat – Nikdo vás nemůže do ničeho nutit (tedy kromě násilného státu a policie). Obchod vůbec nemusí proběhnout. Něco se vám nezdá? Dejte ruce pryč.
I když se to zdá jako něco skutečně stresujícího, uvědomte si, že přesně takto kryptoměny fungovaly na svém prvopočátku. Dnešní sociální sítě nás přesouvají do online světa, ale je dobré umět chodit i v realitě.
Poplatky za takový nákup se pohybují v řádech několika procent. Protistrana musí na místo dojít, vystavuje se riziku, utrácí drahocenný čas. Za to vše si samozřejmě nechá zaplatit. Logicky – čím vyšší částku budete obchodovat, tím nižší poplatky pravděpodobně budou. Vše ale záleží na domluvě.
Jednoznačnou výhodou je naprostá anonymita obchodu. U P2P platforem je stále vaše digitální stopa, nicméně zde je to jako předání hotovosti. Pokud o tom nikomu neřeknete, zůstane to jen mezi vámi. Naprosto krizový scénář je takový, kdy stát sáhne ke konfiskaci majetku. U zlata se to v historii dělo pořád, tak pro by se to nemohlo stát u kryptoměn? Jak vám ale někdo zabaví něco, o čem neví, že to vlastně máte? Z pohledu zabezpečení vašeho majetku je tento přístup jednoznačně nejlepší.
Kryptoměnové automaty
V posledních letech se v nákupních centrech rozšířily kryptoměnové automaty. Jde o stroje podobné normálním bankomatům. Jediný rozdíl je samozřejmě ten, že si v nich můžete nakoupit nějaké kryptoměny.
Dají se najít především na frekventovaných místech, jako jsou třeba nákupní centra. Jsou rozšířené po celém světě a celkově jich je několik desítek tisíc.
Z pohledu praktického fungování jsou jednoduché. Zákazník přijde, zvolí požadovaný počet kryptoměn a zaplatí. Systém pak kryptoměny odesílá na adresu nebo vytiskne seed s kryptoměnami na fyzický papír. Všechny stroje mají vestavěný návod, podle kterého se můžete řídit.
Rychlost, anonymita, dostupnost – to jsou vlastnosti, za které se platí. Zrovna kryptoměnové automaty jsou poplatkově opravdu hrozné. Za každý obchod si mohou systémy naúčtovat klidně 10 %. Jsou dobré spíše jako krizová možnost v případě, že nabude jiná cesta.
Jak koupit ethereum na směnárně Anycoin – Krok za krokem
Slíbili jsme vám, že si ukážeme praktický postup, jak na některé z kryptoměnových směnáren nakoupit ether. Budeme využívat službu Anycoin, která je jednou z nejlepších na trhu v České republice.
Pojďme na to.
1. Vyplňte objem obchodu
Prvním krokem je vyplnění jednoduchého formuláře, který je v podstatě kryptoměnová kalkulačka. Můžete ji nalézt hned na úvodní stránce služby.
Nejprve v nabídce překlikněte na ether. Ten má zkratku ETH. Dejte si pozor, ať nezvolíte ETC, což je Ethereum Classic. Jde o naprosto jinou kryptoměnu. Do dalšího políčka pak napíšete částku v eurech či korunách, jakou chcete za kryptoměnu směnit.
Samozřejmě nemusíte kupovat celé jednotky kryptoměn. Coiny jsou dělitelné na několik desetinných míst, takže můžete nakupovat jen po částech.
Poté klikněte na “Pokračovat”.
2. Doplňte zbytek formuláře
Systém vás přesune na stránku s objednávkovým formulářem. Doplňte zbytek údajů a nastavte celý obchod podle svých preferencí. Můžete se rozhodnout ohledně způsobu platby, výplaty kryptoměn a mnoho dalších věcí.
Pokud máte vlastní peněženku a chcete na ni ether odeslat, dejte si speciální pozor na kryptoměnovou adresu. Všechny znaky se musí přesně shodovat. Jakákoliv změna znaku či chyba povede ke ztrátě kryptoměn, které už nikdo nikdy nevrátí. My kontrolujeme adresy klidně třikrát.
Máte vyplněno? Tak už jen formulář odešlete.
3. Zaplaťte za váš ether
Když formulář odešlete, na email vám přijdou platební údaje. Vy chcete nakupovat, takže vy musíte nejprve peníze odeslat. Jakmile bude směnárna peníze mít, okamžitě provede nákup na burze a vše vám odešle podle domluvených pravidel.
Jediný zádrhel, který může nastat, je v bankovním převodu. Některým bankám to může trvat skutečně dlouho. Mezitím se může změnit cena a obchod neprojde (záleží na nastavení ve formuláři). V takovém případě se transakce ruší a peníze se samozřejmě vrací.
4. Počkejte na dokončení transakce
Jestliže jste již platbu odeslali, pak jste splnili vše potřebné. Teď už se můžete jen pohodlně usadit a počkat, až vám na adresu cinknou ethery. Směnárna nemá důvod transakci zdržovat, takže záleží jen na rychlosti bankovního převodu. Vše může být vyřízené v rámci desítek minut.
Tak co si o tom myslíte? To není tak složité, že? Celý obchod vám může zabrat maximálně půl hodiny, a to včetně vytvoření vaší vlastní kryptoměnové peněženky.
Závěr
Jestli jste si prošli celý článek, měli byste znát všechno potřebné proto, abyste informovaně a bezpečně nakoupili jakýkoliv obnos etheru.
Jistě jste si všimli, že každý ze způsobů nákupu se liší v mnoha ohledech. Úplní začátečníci se najdou ve směnárnách, pro zkušené pak budou burzy a odvážní zkusí P2P obchod.
Různé to bude i podle vašich potřeb. Chcete jednoduchost a průměrné poplatky? Pak nic neřešte a navštivte nějakou směnárnu. Minimální poplatky? To dokáží burzy. Zajímá vás hlavně anonymita? V takovém případě se poohlédněte po někom, kdo s vámi bude ochotný obchodovat v reálném světě.
Co tedy poradit dál? Jaké jsou další kroky?
Začněte pěkně pomalu. Kryptoměny jsou dynamické odvětví, které už je ale dostatečně velké a opravdu se nikam nechystá. Investujte pouze tolik, kolik jste ochotni ztratit. Je nanejvýš pravděpodobné, že někde uděláte nějakou chybu. V takovém případě je lepší, když přijdete o 500 Kč, než kdyby vás to mělo stát celé vaše dědictví.
FAQ – Často kladené otázky
Často se nám lidé ozývají s dotazy, ve kterých se ptají na základní věci. Vůbec jim to nemáme za zlé. Jsme si vědomi toho, že kryptoměnový svět je složitý sám o sobě. Do toho ještě hází vidle samotné služby. Abychom vše ulehčili, vytvořili jsme toto FAQ, které snad odpoví ve zkratce na vše.