Jak koupit solana – Kde a jak v několika krocích

4.2
(6)

Svět decentralizovaných financí roste každým dnem. Tím úplně původním blockchainem, který decentralizované aplikace podporoval, bylo Ethereum. Po nějakou dobu to byla také jediná kryptoměna s těmito funkcemi. Postupně se ale přidávaly další projekty a dnes máme ji několik velkých sítí, na kterých běží stovky a tisíce nástrojů. Jedním z těchto blockchainů je právě Solana. Solanu je dnes možné koupit na mnoha místech. My si společně představíme všechny z nich. Kromě toho ale nastíníme i způsoby, jak se o své coiny postarat a zabezpečit je před případnou krádeží. Na konci článku si také ukážeme praktickou cestu, jak koupit solana s pomocí směnárny Fastchange nebo Anycoin.

Teď už není na co čekat, pojďme na to.

Co je to solana?

Jako většina současných projektů, i solana se snaží především o vyřešení tzv. blockchainového trilematu. Blockchainy mají v zásadě tři veličiny – bezpečnost, škálovatelnost transakcí a decentralizaci. V teorii je extrémně složité dosáhnout všech třech vlastností zároveň, protože dosažení jedné zároveň oslabuje jinou. Solana k tomuto problému, stejně jako ethereum, BNB, cardano, bitcoin, monero, a jiné kryptoměny, přistupuje svým vlastním způsobem. 

Solana je jedna z větších kryptoměn na trhu. Běží na ní celý ekosystém decentralizovaných financí a není těžké najít názory, které se zmiňují o “zabijákovi etherea”. V čem se ale vlastně solana od etherea liší? Oproti Ethereum má například ověřovací algoritmus Proof-of-History a Delegated Proof-of-Stake.

Info
Oproti ETH zvládne Solana v teorii 50 000 transakcí za sekundu, zatímco ETH má propustnost pouze 20-30 TPS. Čas každého bloku je zhruba 1 sekunda, naopak u Etherea je kolem 15 sekund. Nese to s sebou ale také nevýhody.

Solana je podstatně centralizovanější projekt, který do nedávna spoléhal na financování vývojářského týmu z pokladny burzy FTX. Jak jistě víte, tato burza zažila velký skandál a dostala se kvůli finančním podvodům do bankrotu. V praxi je také na solaně méně decentralizovaných aplikací a celý ekosystém dApps je menší než u Etherea, což dokazuje celková uzamčená hodnota, která je u Etherea zhruba 100krát větší. 

Jak a kam uložit svou solana

Ačkoliv toho kryptoměny nabízejí mnohem víc, v základu se jejich jednotky chovají velice podobně jako komodity. Stejně jako zlato a jiné věci, i kryptoměny je potřeba někam uložit a postarat se o jejich zabezpečení. 

Když k tomu přistoupíte správně, můžete si do budoucna ušetřit opravdu hodně problémů, které mohou dokonce vyústit i v kompletní ztrátu veškerých jednotek. Že nevíte, co je vlastně potřeba udělat? Přesně proto jsme tu my.

Kryptoměny představují systémy, které dávají uživatelům povětšinou naprostou svobodu. Můžete si s jednotkami dělat cokoliv chcete a není na světě síla, která vám v tom dokáže prakticky zabránit. Za to se ale musí zaplatit, přičemž cenou je odpovědnost, kterou na sebe budete muset vzít. To není nic špatného, ale musíte to skutečně chápat. Není zde žádná podpora, která by vám vrátila heslo. Kryptoměny nelze vracet, takže odeslání na špatnou adresu znamená, že o ně přijdete. 

Hodně komplikací lze omezit výběrem správného úložiště. Přesně na to se teď podíváme.

1) Nechte solana na burze či směnárně, na které nakupujete

Vůbec první cesta, kterou můžete jít, jsou peněženky směnáren a burz, ze kterých budete kryptoměnu kupovat. Velká část podniků tuto službu poskytuje a lidé ji hojně využívají. Ostřílení lidé v komunitě vám budou pravděpodobně říkat, že se nejedná optimální způsob uložení. Mají pravdu, ale na začátku vaší kryptoměnové kariéry to může být ta nejlepší věc, kterou můžete udělat.

Jistě tušíte, že všechno má své výhody a nevýhody. Je tomu tak i zde. Tím hlavním benefitem je, že o vaše kryptoměny se stará někdo jiný. Majetek máte pod správou burzy či směnárny, která dělá vše proto, aby se o jednotky postarala. Kromě jiného určitě získáte i nějakou formu pojištění pro případ, že by došlo třeba k hacku služby apod. Můžete také kryptoměny kdykoliv prodat bez toho, abyste museli čekat na ověření transakcí při odesílání z peněženky. Obecně se prostě ve velkém omezuje odpovědnost, kterou musíte nést. Tím ale výhody končí.

Jestli kryptoměny kupujete pouze jako investici a nějakou svobodu a technologii neřešíte, pak se není o čem bavit. Pokud vás to ale zajímá, uložením na podnikových peněženkách se připravíte o veškeré benefity, které z vlastnictví kryptoměn plynou. Služba vaše kryptoměny drží a fakticky k nim má přístup. Může dojít k různým podvodům, hackům a vy s tím nic neuděláte.

Varování
V případě, že se stát rozhodne pro zákaz kryptoměny, budou směnárny a burzy tím prvním místem, kam sáhnou pro konfiskaci tohoto majetku. Když budete mít nějaký problém se zákony, klidně je možné váš majetek zastavit stejně, jako by tomu bylo s penězi na účtě. To vše se dá udělat díky tomu, že vaše kryptoměny drží někdo jiný. Kromě toho s tím taky přicházíte o možnost s kryptoměnami platit, i když to se dnes začíná již měnit díky kryptoměnovým platebním kartám.

Není to dobře nebo špatně. Volba je jenom na vás. Cesta to může být vhodná pro ty, kteří si zásadně nevěří se správou vlastní peněženky (což ale není nic těžkého). Pokud je riziko vaší uživatelské chyby větší než riziko státních zásahů apod., pak dává logicky smysl uložit kryptoměny u někoho, kdo se o ně postará. Dokážete-li ale ovládat internetové bankovnictví, pak by práce s peněženkou neměla být nic těžkého a nezvládnutelného.

2) Softwarové peněženky – Programy na počítače a telefony

Chcete plně benefitovat z vlastností, které kryptoměny nabízí? Pak pro vás bude nutné naučit se s kryptoměnovou peněženkou.

Softwarovou kryptoměnovou peněženku si můžete představit jako vaše internetové bankovnictví v mobilu. Prostě aplikaci otevřete, vidíte všechny jednotlivé účty a můžete kryptoměny volně přijímat a odesílat. Díky těmto peněženkám už můžete navštívit nějakou kavárnu či obchod a pohodlně zaplatit za služby, které si koupíte.

Budeme to zdůrazňovat ještě mnohokrát, ale za kryptoměny a osobní peněženky máte zodpovědnost jen a pouze vy. To je vlastně jediná nevýhoda, která stojí nad vším ostatním. Musíte si nastavit silná hesla, která vaši peněženku ochrání před zrakem někoho nepovolaného. Také potřebujete čistě zařízení bez virů a programů, které by se mohly do programu dostat. V neposlední řadě je důležité zálohovat tzv. Seed. A co že to ten seed je?

Vaše kryptoměny existují na decentralizované účetní knize zvané blockchain. Jde o virtuální záznamy na jednotlivých adresách. Vaše peněženka pak dělá pouze to, že vás s blockchainem spojí. Je to takové přístupové okno. Kryptoměny a transakce může vidět každý, protože blockchainy jsou obecně transparentní. Skutečně nakládat s jednotkami na adresách už mohou ale pouze lidé, kteří k nim vlastní seed.

Seed se vám ukáže při každém založení nové peněženky. Je neměnně napojený na všechny vaše adresy a umožňuje vám k nim přístup. Vaše peněženka bez tohoto seedu nemůže nic dělat. Seed je prostě přístupové heslo, které vám dává veškerá práva k adresám na blockchainu. Díky němu můžete kryptoměny kamkoliv odeslat. Také se k nim dostanete odkudkoliv na světě a to i přesto, že se vám vaše peněženka ztratila, rozbila nebo smazala. Slouží tedy i jako obnova přístupu ke kryptoměnám.

Info
Seed vypadá jako 12, 18 nebo 24 slov. Peněženka je ukáže pouze jednou, takže si je vždy a za každých okolností zapište. Nikdy tento řetězec slov nezapisujte ani neukládejte na nějaké digitální místo. To je příliš rizikové. Vždy si vezměte kus papíru a vše pěkně přepište. Papír pak schovejte tak, aby ho nenašel nikdo jiný než vy.

Možná by bylo dobré vytvořit nějaká pravidla pro práci s kryptoměnovými peněženkami. Ačkoliv se to napoprvé zdá velmi složité, ve skutečnosti to je opravdu jednoduché a stačí se držet několika logických věcí.

Varování
Pamatujte si – seed jsou vaše kryptoměny. Když někdo seed zjistí, má úplně stejné možnosti jako vy a může vás okamžitě okrást.

Zaprvé se musíte postarat o váš seed. Vždy si ho zapište na nějaké fyzické místo a uschovejte jej. Díky seedu se ke kryptoměnám dostanete odkudkoliv na světě, a to i v případě, že se vám peněženka smaže, ztratí nebo jakkoliv rozbije.

Zadruhé si nastavte silná hesla všude, kde to jen půjde. Tyto kódy vám zabezpečí kryptoměnovou peněženku tak, aby se do ní nikdo nedostal.

A na poslední příčce – vždy si kontrolujte adresy při jakékoliv transakci, kterou budete někam odesílat či přijímat. Jeden špatný symbol bude znamenat, že se vaše jednotky odešlou na špatnou adresu. Transakce jsou nevratné a nikdo vám tedy nepomůže. V tomto případě o kryptoměny nenávratně přijdete. Jedinou ochranou je pozornost, takže se nebojte adresy projít třeba 3x. Je to lepší, než potom litovat.

Niv víc v podstatě nepotřebujete. Pokud dodržíte tyto tři principy, máte pravděpodobně o vše postaráno.

Ještě si softwarové peněženky zaslouží jednu úvahu – jaké množství prostředků na nich držet? V tomto případě je zde jednoduchá poučka. Mějte na svých mobilních peněženkách zhruba tolik, kolik jste ochotni nosit v znormální peněžence na mince a bankovky. Jde o množství, které použijete v běžném životě. Jakékoliv větší sumy si již zaslouží svou vlastní hardwarovou peněženku.

Za nás můžeme doporučit například mobilní peněženku Trust Wallet.

3) Hardwarové peněženky

Jestliže chcete nakoupit větší množství coinu SOL, pak budete jednoznačně potřebovat hardwarovou peněženku. 

Vypadají jako malé flashky. Mají obrazovku, pár tlačítek a připojují se k počítači skrze USB. I když mohou vypadat relativně nenápadně, jde u propracovaná zařízení, která zajišťují to nejlepší zabezpečení kryptoměn, jaké lze dnes na trhu sehnat.

Jejich cílem je vynesení citlivých procesů mimo zařízení, které může být zavirované či jinak ohrožené. Tvorba seedu, potvrzovaní transakcí apod. je vždy mimo počítač. I když budete mít počítač v naprosto tragickém stavu, hardwarová peněženka vám zajistí, že o vašich kryptoměnách budete rozhodovat skutečně jenom vy. Každou transakci je třeba odsouhlasit fyzickou interakcí se zařízením, což nějaký útočník na dálku rozhodně neudělá. Kromě toho také přinášejí další prvky zabezpečení jako PIN atd.

Info
Na těchto zařízeních už můžete skladovat klidně miliony. Nic lepšího prostě není, avšak platí zde stejná pravidla jako u softwarových peněženek. Odpovědnost je základem úspěchu.

Dnes je na trhu hned několik výrobců těchto kouzelných zařízení. Solana je v tomto ohledu trochu omezená, ale i přesto zde najdete skvělé hardwarové peněženky.

Peněženky Trezor

Nejspíše nejznámější kryptoměnovou hardware peněženkou se stává český Trezor. Tato česká společnost dodává své produkty v podobě kvalitních hardware peněženek do celého světa a za dobu svého fungování si dokázala vytvořit velice širokou uživatelskou základnu.

V nabídne Trezoru jsme mohli po dlouhou dobu nalézt 2 hardwarové peněženky, avšak ke konci roku 2023 vydala k těmto dvou modelům i třetí zařízení s názvem Trezor Safe 3. Podrobnosti ke každému zařízení si lze prohlédnout na produktové stránce každého ze zařízení. Záleží samozřejmě na vašich preferencích a portfoliu kryptoměn, nicméně můžeme s jistotou říci, že koupí jakéhokoliv z produktů neuděláte chybu.

Peněženky Ledger

Ledger je francouzská firma, která je na trhu již několik let. Jde o známou značku, kterou si kryptoměnová komunita velmi cení především díky množství funkcí a coinů, které se dají na peněžence uložit.

Ledger má nyní 3 modely – Ledger Nano S, Ledger Stax a Ledger Nano X. Solanu lze uložit na všech typech, přičemž ten nejlevnější (Ledger Nano S) stojí zhruba kolem 2 000 Kč.

Ledger

Posledních několik slov k peněženkám

Základy už byste měli mít. Když budete své kryptoměny ukládat na podnikových peněženkách, v podstatě se nemusíte o nic starat. 

Pakliže se ale dáte cestou nějaké osobní peněženky, je potřeba dávat pozor především na již zmíněný seed. Tato soustava anglických slov vám dává přístup ke kryptoměnám kdykoliv a odkudkoliv, takže slouží jako záloha v případě jakýchkoliv problémů. Dejte si na seed velký pozor. Při zakládání peněženky si ho zapište na fyzický předmět a schovejte ho.

Peněženky nejsou nijak složité na ovládání a nemusíte se jich vůbec bát. Jsou zhruba stejně náročné jako internetové bankovnictví, takže pokud ovládáte to, peněženky jistě zvládnete také.

Všechny způsoby, jak koupit solana

Ukažme si teď všechny cesty, jak nakoupit kryptoměnu solana. Začneme od těch nejjednodušších a postupně se přesuneme k těm komplexnějším a dražším.

Kryptoměnové směnárny – Nejjednodušší způsob, jak koupit solana

Pro ty, kteří nechtějí nic řešit a jejich jediným cílem je nákup kryptoměn, jsou tu kryptoměnové směnárny. Jejich hlavní předností je jednoduchost, díky které je nákup kryptoměn opravdu otázkou 5 minut.

Tyto firmy fungují úplně stejně jako jakékoliv jiné směnárny, či ještě lépe internetové obchody. Zadáte svou objednávku v podobě solana, zvolíte množství a celý formulář odešlete. Jakmile za kryptoměny zaplatíte, služba je nakoupí a odešle na vámi zvolené místo (interní peněženka, vlastní peněženka apod.).

Kromě této přímočarosti a jednoduchosti jsou kryptoměnové směnárny skvělé ještě z několika důvodů. Rychlost těchto služeb může být dechberoucí. Celou objednávku je klidně možné vyřídit do několika málo minut, přičemž vše záleží pouze na rychlosti bankovního převodu. Další z pozitiv je to, že velké množství směnáren jsou české firmy, takže kromě českého prostředí budete v případě nějakých otázek nebo komplikaci jednat s českou podporou. Mimo to nebudete muset řešit směnu na eura či dolary, čímž odpadají další poplatky za výměnou fiat měn.

Poplatkově jsou na tom směnárny velmi dobře, a to i když se nejedná o nejlevnější možnost. V průměru se poplatky pohybují v řádech nižších jednotek procent, což není nijak velká částka. Některé směnárny jsou v tomto ohledu transparentnější a poplatky uvádějí přímo. Jinde je poplatek uváděn jako nula, ale na druhou stranu vám bude nabídnut o něco horší směnný kurz. Doporučujeme vždy překontrolovat.

Solanu lze najít na mnoha směnárnách. Projekt je to vcelku rozšířený a oblíbený. Za nás můžeme s klidem doporučit směnárnu Anycoin, se kterou máme bohaté a pozitivní zkušenosti.

Pro

  • Přijatelná výše poplatků, které se pohybují kolem nižších jednotek procent
  • Směnárny jsou i v České republice, takže je možnost jednat s českou podporou a platit v korunách
  • Rychlost vypořádání obchodu je klidně do 15 minut, ale vše záleží na vytíženosti a rychlosti bankovního převodu

Proti

  • Dají se na trhu najít i nižší poplatky
  • Pozastavený bankovní převod bude znamenat zásadní prodlouží času pro vypořádání objednávky

Kryptoměnové burzy – Nejlevnější způsob, jak koupit solana

Burzy jsou dnes největší místa pro nákup kryptoměn, což je tudíž nejčastější způsob, jak koupit solana. Teče přes ně ohromné množství peněz, které se každý den dostává do miliard dolarů. Slouží jako prostor, ve kterém se potkávají nakupující a prodávající, či jinak řečeno nabídka a poptávka. Společně pak tvoří cenu. V minulosti byly burzy fyzickým prostorem, kde se lidé překřikovali, ale dnes je vše hezky online z pohodlí domova. Díky tomu se mohou na tyto burzy dostat i běžní lidé.

Tyto platformy mají velké množství funkcí, které sahají od naprosto základního nákupu a prodeje až k pokročilým nástrojům technické analýzy. Vybere si zde skutečně každý. I proto by se vám mohlo na začátku zdát, že jde spíše o profesionální platformy. Není se ale čeho bát.

Již dávno pryč jsou časy, kdy stačilo na takovou burzu přijít, vytvořit si účet a obchodovat. Dnes musíte kromě jiného projít celým cirkusem s názvem KYC. Co si pod tím představit?

binance obchodovani

KYC vychází z legislativy, která se snaží bojovat proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Jestli skutečně něco takového funguje je otázkou. V principu jde o to, že se každá transakce a obchod napojí na nějakou identitu. Když se ve spojitosti s transakcí objeví nějaké podezření, je okamžitě za kým jít. Tou stinnou stránkou je pak samozřejmě fakt, že stát díky tomu získává ohromné množství informací a údajů, podle kterých dokáže sledovat své obyvatele.

Probíhá to zhruba tak, že burzy po vás budou při registraci požadovat ofocené doklady jako občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas. Někdy je také nutné vyfotit svůj obličej skrze kameru a nahrát nějaký doklad, kde je vaše jméno a adresa (např. výpis z bankovního účtu).

Hlavní předností těchto společností jsou především malé poplatky. Jestli hledáte cestu, která je jednoznačně nejlevnější, pak budou burzy přesně pro vás. Poplatky se pohybují kolem desetin procenta, což je asi nejlepší cena, jakou na trhu můžete získat.

Kryptoměnové burzy mají také nějaké nevýhody. Kromě relativní složitosti platformy se objevují i komplikace při odesílání peněz na obchodní účet. Velké a známé společnosti jsou vždy umístěné v zahraničí a pro nás v České republice je tím pádem skoro nemožné nabíjet účty s užitím českých korun. Je potřeba směnit koruny na eura nebo dolary, což s sebou může nést další dodatečné náklady a čas. Vaše banka může SEPA platbu zatížit relativně velkým poplatkem. Stejně tak směnu korun. Je v tomto případě dobré využívat služby jako Revolut nebo Wise, které směnu provedou velice levně.

Solana se obchoduje snad na všech velkých burzách, takže si můžete vybírat z poměrně široké nabídky firem. Rozhodně neuděláte chybu, když půjdete s největší hráčem na trhu, kterým je společnost Binance.

Pro

  • Profesionální nástroje, ve kterých se najde každý
  • Zdaleka nejmenší poplatky na trhu v řádech desetin procenta
  • Široký výběr kryptoměn

Proti

  • Burzy požadují registraci a identifikaci uživatele
  • Mohou být nepřehledné
  • Většinou se jedná o zahraniční společnosti, takže je nutná směna na eura nebo dolary

P2P obchod – Anonymita

Solanu, stejně jako jiné kryptoměny, je možné obchodovat i bez jakýchkoliv prostředníků. Tzv. Peer-to-Peer obchod stále roste a stejně tak jeho možnosti. Je to také původní myšlenka kryptoměn a důvod, proč vlastně tato technologie vznikla – digitální hotovost nezávislá na jakékoliv třetí straně.

P2P obchod je z pohledu technologie hrozně jednoduchý. Jediné co potřebujete je vaše vlastní kryptoměnová peněženka, na kterou protistrana pošle solanu. Objevují se zde ale úplně nová rizika, která jinde v podstatě nenajdete.

Zatímco u jiných možností nákupu obchodujete proti nějakému systému či firmě, zde se střetáváte s ostatními lidmi. I když je většina lidí čestná a nechce věci nijak komplikovat, najdou se zde i ti, co se snaží obohatit na úkor ostatních. Především tito lidé budou hlavním rizikem, na které si budete muset dávat pozor. Pomůže vám zde hlavně systém referencí a zkušenosti ostatních uživatelů.

Je to strašidelné a plné nejistoty. Faktem ale je, že jedině v P2P obchodu se může naplno projevit krása kryptoměn, která spočívá především v anonymitě. Nikde jinde totiž nedokážete skrýt svou totožnost tak jako zde. Kromě toho máte také naprostou kontrolu nad obchodem jako takovým a nad podmínkami, které si v něm nastavíte.

Základním problémem P2P obchodu je hledání protistrany. Jak vlastně najdete člověka, který by byl ochotný obchodovat? Jsou zde všehovšudy dvě cesty.

P2P tržiště – Kryptoměnové bazary

Znáte Aukro? Nebo Bazoš? V tom případě vám nebudou P2P tržiště nijak cizí. Vypadají docela podobně a jejich fungování je úplně stejné. Uživatelé se zde registrují, díky čemuž dostávají možnost vytvářet vlastní nabídky. U nich mohou nastavit podmínky podle svých preferencí, cenu, marži, ale také třeba preferované způsoby vyrovnání obchodu. Na těchto tržištích často existují i systémy referencí, díky kterým budete mít přehled o vyzkoušených a spolehlivých obchodnících. Čím vyšší hodnocení, tím pravděpodobnější je, že obchod proběhne bez problémů.

Díky výše zmíněným věcem můžete narazit na všechny možné nabídky. Některé budou smysluplné, ale klidně zde můžete objevit věci totálně mimo realitu. Každý uživatel je nějak hodnocený, přičemž čím vyšší rating, tím větší jistotu máte, že bude protistrana jednat čestně.

Z pohledu poplatků můžete očekávat všechno možné. Myslíme to vážně. Někteří obchodníci se snaží jednat rozumně a nastavují cenu s marží (poplatkem) o pár procent více, ale jsou zde i uživatelé s nabídkami, u kterých je marže klidně 100 %.

Domluvte se s někým napřímo

P2P obchod je především o tom, že se s protistranou potkáte přímo. To můžete samozřejmě dělat i u kryptoměn. 

Úplným základem je najít nějakého blízkého člověka, který se o kryptoměny zajímá, a domluvit se s ním na obchodě. Pokud s tím bude souhlasit, bude to reálně to nejjednodušší, co můžete udělat. Nabízí se zde někdo z rodiny nebo dobrý kamarád. Vyřešte podmínky obchodu, sedněte si společně na kávu a vše vyřešte. Jak ale obchodovat, když nikoho takového v rodině nemáte?

Najít naprosto neznámého člověka ochotného obchodovat v kryptoměnách je docela fuška. Naštěstí jsou zde ale cesty, jak se k někomu takovému dostat. Nejlépe nám v tomto poslouží skupiny na sociálních sítích. U nás máme aktivních komunit hned několik, konkrétně třeba Bitcoinová skupina CZ/SK nebo Krypto Veksl. Do skupin se přidejte, vytvořte příspěvek “že chcete něco nakoupit” a počkejte, jestli se vám někdo ozve. Přes chat si domluvíte podmínky a počkáte na Den D – osobní setkání.

Bude vám stačit selský rozum a trochu obezřetnosti. Vždy si zvolte nějaké místo na veřejnosti, ideálně třeba kavárna. Nejspíš s sebou ponesete více peněz, takže rozhodně nechcete jít k někomu přímo domů. Kdyby se vám v průběhu jednání cokoliv nezdálo, prostě z celého obchodu vycouvejte. Omluvte se a jednoduše odejděte. Nemusíte nic vysvětlovat a je to lepší, než se zamotat do nějakého problému.

I tento způsob obchodu má nějaké poplatky. Každý prodejce si na svou cenu navrší nějakou marži za riziko a práci, kterou pro vás dělá. Můžete očekávat poplatky v řádech několika procent, ale vše záleží na situaci a na trzích. Jiné prostředí je uprostřed medvědího a býčího trhu. Poplatky můžete rozhodně snížit i s nákupem větší sumy. Berte to jako množstevní slevu.

A teď trochu obecně – co je na tom P2P obchodu tak zajímavého? Riziko, lidský chaos a mnoho dalších věcí. Proč do toho vlastně jít? Jestliže vám záleží na vašem soukromí, pak vlastně nemáte jinou možnost. Hlavní předností P2P obchodu je totiž anonymita. Zatímco u všech služeb provozovaných podniky najdete nějakou formu záznamu vašich údajů, u P2P obchodu je realita taková, že o setkání víte pouze vy a protistrana. Žádný stát vás nebude šikanovat v případě zákazu kryptoměn, nikdo vám nebude dělat problémy. A proč? No protože neví, že nějaké kryptoměny vlastníte.

Pro

  • Máte možnost nastavit podmínky obchodu přesně podle svého gusta
  • Nepřekonatelná anonymita, kterou nikde jinde nedostanete

Proti

  • Riziko, že bude protistrana podvádět
  • Vcelku vysoké poplatky oproti centralizovaným cestám

Jak koupit solana na kryptoměnových automatech – rychlá ale drahá varianta

Kryptoměnové automaty jsou stroje, ve kterých můžete kryptoměny nakupovat expresně a přímo na ulici. Je to proto jedna z mnoha možností, jak koupit solana. Fungují jako běžné bankomaty na fiat měny, a dokonce i práce s nimi je velice podobná.

Většinou je najdete na často frekventovaných místech, jakými jsou například obchodní centra, nádraží apod. Liší se také nabídka kryptoměn jednotlivých bankomatů. U jedné značky je možné nakoupit pouze bitcoin, naopak jiné stroje poskytují možnost nákupu všemožných jiných kryptoměn. Možná si proto budete muset automaty trochu projít, než najdete ten správný.

Práce s automaty není nijak složitá. Ke stroji prostě přijdete, navolíte objednávku, naskenujete adresu vaší kryptoměnové peněženky a za celou transakci zaplatíte. Automat pak kryptoměny nakoupí a odešle je na zadanou adresu. Je to rychlé a velmi pohodlné. Má to ale jednu zásadní nevýhodu.

Info
Poplatky u kryptoměnových automatu jsou naprosto tragické. Je trochu zvláštní, že zrovna tyto pasivně fungující stroje si berou za každou transakci takovou částku. V relativním vyjádření se poplatky pohybují klidně kolem deseti procent. Dražší možnost nákupu najdete jen těžko. Právě z toho důvodu se kryptoměnové automaty příliš nedoporučují. 

Pro

  • Možnost koupit Solana s částečnou anonymitou
  • Relativně rychlá cesta nákupu

Proti

  • Relativně vysoké poplatky

Jak koupit solana na decentralizovaných burzách a směnárnách (pro pokročilé)

Solana je kryptoměna, na které běží velké množství decentralizovaných aplikací. Bylo by divné, kdyby se mezi nimi neobjevila i nějaká decentralizovaná burza. Proto lze koupit solana i zde.

Tyto služby jsou jednou z decentralizovaných aplikací. Platformy fungují víceméně samostatně bez jakéhokoliv dohledu, neboť vše je regulováno tržně či algoritmicky. Není nutné cokoliv kontrolovat, protože pravidla jsou nastavena tvrdě a nekompromisně.

Na decentralizovaných burzách je možné dělat mnoho věcí. Tím základem je samozřejmě nákup a prodej kryptoměn za jiné coiny. Dále se zde ale nacházejí různé programy poskytování likvidity, stakingu, hry a mnoho dalšího. Díky tomu zde dokážete nějaké peníze i vydělat. Veškeré funkce ale samozřejmě záleží jen a pouze na burze.

Poplatky na decentralizovaných službách jsou velice malé, klidně pod jedno procento. Blokem, který ale dokáže spoustu lidí odradit, je to, že pro obchodování musíte již nějaké kryptoměny vlastnit. Je to tedy cesta určená spíše pro pokročilé, a to i vzhledem k tomu, že musíte umět ovládat kryptoměnovou peněženku a pohyb v prostředí decentralizovaných aplikací. Ne že by to bylo něco složitého, jen je to prostě o něco více znalostí, co musíte mít.

Pro

  • Decentralizované směnárny jsou naprosto anonymní.
  • Nízké poplatky za nákup a prodej.
  • Rychlost obchodu je v podstatě okamžitá.

Proti

  • Pokud chcete na decentralizovaných burzách koupit solana, musíte již nějakou kryptoměnu vlastnit, neboť služby nefungují s fiat měnami (koruny, eura, dolary).

Jak koupit solana jednoduše na krypto směnárně FastChange

V této sekci si představíme návod, jak můžete jednoduše koupit solana skrze webovou směnárnu FastChange. Postup není nikterak složitý a neměl by vám zabrat více než několik málo minut. Pojďme na to.

Krok 1 – Přejděte na webové stránky FastChange a vytvořte váš účet

První krok zahrnuje vaši navigaci na webové stránky směnárny FastChange. V pravém horním rohu naleznete tlačítko pro vaši registraci či přihlášení. V rámci této registrace stačí vyplnit vaše celé jméno, e-mail a heslo.

Krok 2 – Aktivujte si svůj účet

Jakmile vyplníte formulář, do vaší e-mailové schránky vám dorazí aktivační e-mail, ve kterém stačí kliknout na aktivační odkaz. Účet byste v tomto momentě měli mít aktivní. Před samotnou směnou kryptoměn za fiat měnu je však provést ještě jeden povinný krok, který si popíšeme ve třetím kroku.

Krok 3 – Ověřte svůj bankovní účet

Před tím, než budete moci nakupovat solana na FastChange, je třeba ověřit vaši platební metodu v podobě bankovního účtu. Přejděte do vašeho profilu a klikněte na záložku „Bankovní účet”. Následně byste měli na pravé straně obrazovky vidět modré tlačítko „Přidat nový bankovní účet”. Zobrazí se vám toto okno, ve kterém je třeba vyplnit číslo vašeho účtu společně s měnou účtu, kterou lze nastavit také na eura.

Máte-li vyplněné číslo účtu a zvolenou měnu, je třeba ještě přidat soubor, respektive doklad, který dokazuje, že jste majitelem daného účtu. Na rozdíl od jiných směnáren si tak vystačíte pouze s dokumentem jako třeba výpis z účtu a nemusíte pro ověření platební metody provádět prvotní ověřovací platbu – za to určitě udělujeme směnárně FastChange plusové body.

Krok 4 – Koupit solana a odešlete je do své krypto peněženky

Následně stačí přejít do sekce „Směna”, z nabídky vybrat kryptoměnu Solana a částku ve vaší fiat měně, za kterou chcete nakupovat. K dispozici mají uživatelé jak jednorázový nákup, tak i opakující se nákupy, které mohou k pravidelnému investování využít (například v rámci DCA strategie).

Stačí poté vložit číslo vaší kryptoměnové peněženky v síti Solana (na toto si dejte pozor, ať omylem nevložíte například číslo vaší bitcoin peněženky – jinak o právě nakoupenou kryptoměnu SOL přijdete). Níže se vám zobrazí taktéž účtovaný poplatek a odškrtávací tlačítko s udělením vašeho souhlasu se zmíněnými dokumenty. Po kliknutí na tlačítko „Odeslat objednávku” poté stačí platbu případně potvrdit ve vašem bankovnictví a vyčkat, než se nakoupená kryptoměna připíše do vaší krypto peněženky.

Jak koupit solana na kryptoměnové směnárně Anycoin

Jak jistě vidíte, solanu lze nakoupit na mnoha místech s různými výhodami a nevýhodami. Na začátku jsme si slíbili, že si ukážeme, jak koupit solana prakticky se směnárnou Anycoin. Tak přesně na to teď nastal čas.

1. Vyplňte si úvodní formulář

Směnárny jsou uzpůsobené k tomu, aby na nich bylo nakupování co nejjednodušší bez zbytečných průtahů. Směnárna Anycoin je v tomto naprosto skvělá, neboť do cesty nestaví žádné překážky.

Hned na úvodní stránce směnárny naleznete jednoduchou kalkulačku.

V prvním políčku zvolíte kryptoměny, což bude pro naše účely solana se zkratkou SOL. Když budete vyplňovat částku v korunách, automaticky se vám dopočítá i množství solany, které následně nakoupíte. Jelikož je kalkulačka oboustranná, můžete do ní vložit i počet coinů, které chcete koupit, přičemž vám následně kalkulačka dopočítá cenu v korunách.

Máte vyplněno? Pak klikněte na tlačítko pokračovat.

2. Dokončete zbytek objednávkového formuláře

Jakmile vás systém přesune na další stránku, uvidíte před sebou i zbytek objednávkového formuláře. Zde bude potřeba dovyplnit další údaje a nastavit jednotlivé možnosti celého obchodu.

Kromě emailu po vás bude systém chtít i jiné věci. Zaprvé budete volit mezi tržním a aktuálním kurzem. Dále můžete zaplatit pomocí vašeho bankovního účtu, případně pokud máte na Anycoinu účet, můžete jej nabít hotovostí a zaplatit z něj.

Kryptoměnu si můžete také zaslat na vaši soukromou peněženku, případně si coiny ponecháte na vašem anycoin účtu. Zde si dobře zkontrolujte adresu vaší peněženky. Projeďte každé písmenko po písmenku. Pokud se totiž spletete, vaše kryptoměny nenávratně ztratíte a ani směnárna s tím nedokáže nic udělat.

Pak už stačí kliknout jen na tlačítko vytvořit objednávku.

3. Zaplaťte a počkejte na vaše kryptoměny

Když celý formulář vyplníte a odešlete, na email vám přijdou platební údaje k bankovnímu převodu. Podle nich vyplníte informace v příkazu a platbu odešlete.

Zde může nastat zádrhel. Směnárna nebude nic dělat do té doby, než přijme a zaznamená vaši platbu. Bankovní převod může nicméně nějakou dobu trvat, banka ho dokáže pozastavit a podobně. V případě nějakých komplikací je tedy možné, že bude celý obchod trvat klidně několik hodin, ale také může být vyřízený do 15 minut.

4. Překontrolujte si kryptoměny na peněžence

Když už máte vše zaplaceno, nezbývá nic jiného než čekat. Vaše kryptoměny se po vyřízení obchodu odešlou na kryptoměnovou peněženku, kde je s trochou štěstí i najdete.

Pokud by se snad objevily nějaké komplikace, nebojte se kontaktovat podporu. Od toho tam koneckonců je. Jen tomu dejte nějaký čas. Směnárny mají většinou informační systém, kde uvidíte průběh transakce.

Jak koupit solana na burze Binance

Nákup kryptoměn na burzách může být o něco složitější, než u kryptoměnových směnáren. Je tomu tak především z důvodu, že na burze je potřeba téměř vždy vyplnit před samotným obchodováním formulář pro ověření totožnosti KYC. Na druhou stranu vám však burzy umožní držet nakoupené kryptoměny na vašich obchodních účtech a není tak potřeba si je ihned přeposílat na vaše kryptoměnové peněženky.

Pojďme si nyní uvést návod, jak můžete SOL nakoupit na jedné z největších kryptoměnových burz na světě – Binance.

Krok 1 – Vytvořte si účet na Binance

První krok zahrnuje vaši registraci na burze Binance skrze tento link. Systém váš celou registrací přehledně provede, tudíž v případě, že jste u kryptoměn noví, není třeba se ničeho obávat. Registraci můžete začít jak z mobilní aplikace, tak i v rámci webového rozhraní.

V případě, že vyplníte váš e-mail, dorazí vám jako u jiných platforem aktivační e-mail, pomocí kterého si zaktivujete účet. V případě telefonního čísla můžete pak očekávat aktivační kód v rámci sms. Využít lze také účtů Google nebo Apple, díky kterým můžete mít vytvoření vašeho účtu dokončené o něco rychleji.

Krok 2 – Dokončete ověření totožnosti

Během registrace se setkáte s ověřením totožnosti (KYC). Toto ověření jsou obchodní a investiční platformy povinné požadovat po všech uživatelích.

Na webovém rozhraní nebo v aplikaci přejděte do záložky vašeho profilu a klikněte na Oveření totožnosti (v anglické verzi pak „Identification”. Následuje proces ověření totožnosti, který po vás bude vyžadovat vyplnění vaší země bydliště a osobních údajů, ověření pomocí průkazu totožnosti (např. občanský průkaz), selfie fotografie a dokladu o adrese (Proof of Address).

Opět platí, že platforma Binance vám toto ověření totožnosti zobrazí krok po kroku, tudíž vždy budete vědět, co a kam nahrát.

Jak koupit Solana na Binance

Krok 3 – Zvolte platební metodu

Máte-li svůj účet aktivní a plně ověřený, můžete se vrhnout na samotné provedení nákupu kryptoměny Solana. Platforma Binance umožňuje buď nahrání vašich finančních prostředků na váš účet Binance, nebo nákup kryptoměn pomocí platební karty.

Pokud se rozhodnete nakoupit kryptoměnu Solana pomocí instantní metody v podobě platební karty VISA či Mastercard, budete mít tuto kryptoměnu okamžitě připsanou ve vaší peněžence Binance. Určité mínus při této transakci však mohou znamenat vyšší poplatky skrze to, že platíte platební kartou.

V případě, že se rozhodnete vložit fiat peníze na váš účet Binance například pomocí SEPA platby, která je zdarma, a Solanu až poté nakoupit, může vás nákup vyjít levněji. V podstatě tedy záleží na tom, zda upřednostňujete nižší poplatky s delší dobou transakce, nebo vyšší poplatky s okamžitým připsáním kryptoměny.

K dispozici pak máte ještě další možnosti, jako například vklad vámi již držené kryptoměny a její následnou směnu za Solanu. Ta by měla být snad vůbec nejlevnější, jelikož za vklady kryptoměn si Binance žádné poplatky neúčtuje.

Krok 4 – Koupit Solana na burze Binance

Pokud jste si zvolili vklad fiat měny nebo kryptoměny na účet Binance, stačí si vyhledat Solanu ve vyhledávací liště a nakoupit množství, jaké si zvolíte.

Aplikaci Binance si můžete přepínat mezi pokročilým (Binance Pro) a jednoduchým rozhraním (Binance Lite). To znamená, že pokud jste začátečník, ve verzi Lite se rozhodně neztratíte a naleznete zde pouze to nejnutnější a nejpotřebnější.

Často kladené otázky (FAQ)

Lidé se nás velice často ptají na otázky, které jsou relativně základní. Naprosto tomu rozumíme. Kryptoměny dokážou být relativně zmatečné a čirý objem informací může být matoucí. Přesně z těchto důvodů jsme pro vás připravili toto krátké FAQ, které vám snad odpoví na všechny informace.

Jaká je nejsnadnější cesta, jak koupit solana? A kde koupit solana?

Je Solana něčím jedinečná?

Můžu solanu k něčemu použít?

Kde lze Solanu uložit?

Budu muset platit nějaké poplatky za nákup?

Závěr – Má smysl koupit solana?

Solana je rozhodně zajímavý projekt, který na trhu existuje již několik let. Za tu dobu si zažila mnoho vítězství a proher, ze kterých se prozatím zvládla oklepat.

Jestli chcete koupit solana jako investor, poté pro vás radu nemáme. Není to proto, že bychom nechtěli poradit, ale jednoduše žádná rada nebude přesná. Každý odhad ceny je pouze nějaký názor, který není ničím podložený

Solana jako taková je zajímavá zejména díky ekosystému decentralizovaných aplikací. Tyto platformy nabízí mnoho služeb, které jinde nenajdete, a sunou celé odvětví kupředu. Burzy, směnárny, NFT tokeny apod. Je zde vše.

Jednu radu pro vás i přesto máte. Pokud chcete někdy v budoucnu nakupovat větší obnos solany, vezměte hned teď 500 korun a nějakou rovnou kupte. Berte to jako školné. S touto částkou si hrajte, posílejte ji mezi peněženkami a vyzkoušejte si i nějaké decentralizované aplikace. Tato praktická zkušenost vám dá mnohem víc než nějaké čtení. I kdybyste udělali nějakou fatální chybu a o vše přišli, bude vás to stát maximálně 500 Kč, a to je mnohem lepší, než kdybyste tu stejnou chybu udělali s tisíci nebo desetitisíci.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

💯

Mirek

Trochu pozdě na nákup Solany. 😂🫢

Čumsem

O to větší reklamu si to žádá 😀

an onym

Veřejným tajemstvím Solany je, že z uváděného TPS je přes 90% transakcí interních, které řeší její vlastní běh a synchronizaci. Než se rozhodnete Sol koupit, zvažte jestli dává smysl trvale klesající TVL a zároveň rostoucí cena. Pro mě to zavání cenovou manipulací.

Čumsem

Pro mě Solana jako analoS, ale jak už jsem psal, kupoval jsem Solanu cca před rokem za cca 10 USD a ještě potřebuju doprodat zbytek, takže jo, určitě to dává velký smysl (minimálně pro mě :-D).

Brzda

No osobně bych nešel jinou cestou než binance, coinbase nebo okx…Mexc, kukoin,bybit, bitget sou docela rugpull pračky, takže nikdy nikdo neví kdy vás bloknou nebo pullnou. No a Houbi to je kapitola sama pro sebe…Justin Sun se trošku zapoměl v kanclu když tam natáčeli dokumenty o rugpullech atd atd. A tyhle malý směnárny no nevím, to je jak chodit k arabovi pro dolary…buď má nebo nemá…No a hlavně bych přemejslel o tom jestli se mi vyplatí čekat rok než to udělá desetinasobek a přijít tím o tisicnasobky na brc20…jestli jedete safu tak ok 100$ není konečná a 1000$ asi taky ne ale peníze porostou příští rok jinde

Čumsem

BRC20, který už letos mintuje kdejakej Lopata, budou příští rok přinášet statisíce procent? Tak určitě… 😀

spot_img