Zkratka NFT znamená Non-fungible tokens. Doslovný překlad tedy zní: “nezaměnitelné tokeny”. Jedná se jednoznačnou identifikaci jakéhokoliv díla v digitálním světě. S dílem tedy spárujete záznam v blockchainu.
Tento záznam obsahuje unikátní identifikátor a metadata. Jeho vlastník tak může jednoznačně prokázat vlastnictví díla a obchodovat s ním jako v reálném světě. Nic ale nebrání tomu dílo v digitálním světě kopírovat, přesouvat či upravovat. Tento fakt vytváří značné rozdíly mezi lidmi. Jedni jsou za NFT schopni dát miliony, další říkají že je to k ničemu.
Trocha historie NFT
Myšlenka sama se objevila asi před deseti lety. Podle záznamů se jako první NFT uvádí generativní umělecké dílo Quantum. To vytvořili Jennifer a Kevin McCoy a v roce 2014 jej vydali jako NFT. K tomu jim pomohl Anil Dash, technologický podnikatel. McCoy v rámci prezentace prodal Quantum za 4 USD právě Dashovi a položili tak základ pro dnešní multimiliardový trh. Samotné Quantum se v roce 2021 prodalo v Sotheby’s za více než milion dolarů. A jak už to často bývá, tak prodej okamžitě napadli žalobou.
Jak NFT funguje?
Když vlastníte například reálný obraz, tak je z povahy věci NFT. Nelze ho jednoduše kopírovat, nelze rozměnit na kousky a zase složit a vlastnictví většinou snadno prokážete. V digitálním světě může být vaše dílo jednoduše kopírováno a původní autor se špatně prokazuje. A tady se právě využívá technologie blockchainu.
Samotné coiny jako Bitcoin či Ethereum mají zaměnitelnou funkci. Bitcoin lze vyměnit za jiný bitcoin, dělit na Satoshi a tak dále. To co není zaměnitelné jsou transakce. A ty právě technologie NFT využívá. Většina NFT se dnes razí (minting) v blockchainu Etherea. Záznamy se ukládají ve veřejné distribuované knize. Vy máte svůj záznam uložený ve vaší peněžence a díky blockchainu lze vždy určit jeho pravost a jedinečnost. Případně prodej a převod do jiné peněženky.
Proč je NFT zrovna na blockchainu Etherea?
NFT lze razit i na jiných blockchainech podporujících standard ERC-721. Kromě Etherea (ETH) zde máme například Solanu (SOL), Cardano (ADA), Tezos (XTZ), BNB Chain (BNB) či Tron (TRX). Tím, že ale Ethereum stálo u rozmachu NFT a od začátku jejich tvůrce podporovalo, tak je většina NFT nyní tam. Samozřejmě poplatek za ražbu NFT se vždy platí v kryptoměně daného blockchainu.
Lze mít NFT i v blockchainu Bitcoinu?
Nedávno se objevila možnost tvorby NFT i v blockchainu Bitcoinu. Nesou název Ordinals a mají výrazný rozdíl oproti standardu ERC-721. Tato NFT se totiž přímo vkládají do blockchainu. Váš obrázek, video nebo text se vloží do nejmenší jednotky (Satoshi) a spolu s ním se potvrdí v rámci transakce. Vaše data se tak navždy stávají součástí sítě. Tato technologie je nová a má své zastánce i odpůrce. Datová velikost bloku se tak podstatně zvětšila. Bohužel zatím není kolem Ordinals dostatečně vyvinutý ekosystém.
Kde se dílo ukládá?
Jak již bylo řečeno, tak v rámci Ordinals se vaše dílo ukládá přímo v blockchainu. Ve standardu ERC-721 je tomu jinak. Během ražby NFT se vytvoří záznam prokazující vlastnictví daného díla. Tento záznam si uložíte do svojí krytoměnové peněženky nebo jej necháte uložený na tržišti. Samotný obraz, video nebo jiné digitální dílo se neukládá. Většina tržišť vám uloží náhled na vlastněné dílo, ale je to spíše vizualizace pro vás a pro snazší prodej. Nemusíte se tak bát, když svojí fotografii (vyraženou jako NFT) následně někomu pošlete. Doklad o vlastnictví je stále ve vaší peněžence.
Jak si vytvořit vlastní NFT?
Lidé si často myslí, že NFT musí být umělecké dílo či nějaký exponát. Pravdou je, že to může být naprosto cokoliv co existuje v digitálním světě. Tento článek si můžete nechat vyrazit jako NFT, vaši fotografii nebo diplomovou práci můžete vyrazit jako NFT. Najdou se i extrémy, kdy lidé vydávají jako NFT i svoje výpovědi z práce. Pro ražbu funguje množství nástrojů. Například portál Rarible vám umožní si takové NFT vytvořit v blockchainu Etherea, Polygonu, Solany či Tezosu. Vytvořit svoje NFT lze i přímo na tržišti Binance.
Mezi příklady existujících NFT můžeme zařadit například digitální fotografie, módní návrhy, herní prvky, články, publikace, digitální sbírky, doménová jména, lístky či poukázky. Vitalik Buterin, tvůrce Etherea, přišel v květnu loňského roku s plánem na soulbound tokeny. Ty mají tvořit digitální identitu a mohou sloužit jako průkazka do fitness nebo jako lékařská karta.
Kde koupit NFT?
Během nákupu se potkáte s termíny jako je primární a sekundární tržiště. Primární je vlastně platforma pro umělce, kde ke svému vytvořenému dílu vyrazí nezaměnitelný token potvrzující vaše vlastnictví. Ten už se pak dále přeprodává na sekundárních tržištích za tržní hodnotu.
Příkladem takového digitálního tržiště může být například burza Binance, která umožňuje obchodovat s NFT na blockchainu Etherea a vlastním Binance Smart Chain. Mezi další oblíbená tržiště patří OpenSea (Arbitrum, Ethereum, Klatyn, Optimism, Polygon, Solana), Magic Eden (Ethereum, Solana) či již zmiňované Rarible (Ethereum, Flow, ImmutableX, Polygon, Solana, Tezos).
Video: Binance návod na NFT
Jak si svoje NFT uložit?
Uložení vašeho tokenu záleží vždy na blockchainu na kterém je vytvořen. Lze uložit vždy v peněžence, která daný typ sítě podporuje. I s ohledem na to, že většina NFT je na blockchainu Etherea, tak je velice oblíbená peněženka Metamask. Dobrou alternativou je také Math Wallet, která podporuje více než 70 druhů blockchainů. Většina sekundárních tržišť, kde nakoupíte NFT, vám samozřejmě nabídne i možnost ponechání tokenu u nich. V případě, že plánujete pouze krátkodobé držení za účelem spekulace, tak je to samozřejmě snazší.