Jak si vymintovat Bitcoin NFT

4.7
(3)

Non-fungible tokeny (NFT) jsou nejznámější jako tokeny založené na Ethereu, ale v poslední době je všechen rozruch kolem Bitcoin NFT, které jsou také známé jako Ordinal NFTs nebo Bitcoin Ordinals.

Díky implementaci něčeho, čemu se říká “inscriptions”, vznikly v mainnetu Bitcoinu v lednu 2023 Ordinal NFTs, což jsou v podstatě NFT na Bitcoinu. Tento nový projekt zaujal kolektivní mysl milovníků i odpůrců NFT. Mnoho kryptonadšenců Bitcoin NFTs vítá jako inovaci, která by mohla oživit vývoj Bitcoinu a konec konců i celý krypto ekosystém. Na druhou stranu, najdou se i takoví, kteří Bitcoin NFTs zavrhují jakožto spam, který pouze zabírá místo na blockchainu.

To všechno je popravdě hodně velký rozruch kvůli zdánlivě nenápadnému doplňku Bitcoinu. Jak však tyto věci fungují? Jak se líší Bitcoin Ordinals od klasických NFTs na Ethereu? A samozřejmě, jak si můžeme pořídit svůj vlastní Bitcoin NFT?

Na to všechno se podíváme v tomhle článku.

Jak fungují Bitcoin NFT?

Ordinal NFTs využívají inscriptions. Inscriptions jsou poháněny Ordinal theory prostřednictvím Ordinal protokolu, který vyvinul Casey Rodarmor.

V lidské řeči – cílem Ordinal theory není nic jiného, než dát satoshis (nejmenší jednotka bitcoinu o hodnotě 1/100 000 000 BTC) “individuální identitu, která umožní jejich sledování, přenos a propůjčování významu”.

Inscriptions jsou jako NFT, ale jsou to skutečné digitální artefakty: decentralizované, neměnné, vždy On-chain a nativní pro Bitcoin

Casey Rodarmor (@rodarmor) 20. ledna 2023

Ordinals protokol v podstatě přiřazuje každému satoshi sekvenční číslo. Po přidělení tohoto čísla pak lze do každého satoshi prostřednictvím bitcoinové transakce zapsat data, jako jsou obrázky, text nebo video. Jakmile je tato transakce vytěžena, jsou libovolná data trvale součástí bitcoinového blockchainu a lze je zobrazit prostřednictvím Ordinal bitcoinových peněženek a Ordinal online prohlížečů.

Jak se Ordinals liší od jiných NFTs?

Hlavní rozdíl mezi Bitcoin NFT a jinými NFT souvisí s ukládáním dat.

Většina NFT je vytvářena pomocí blockchainu Ethereum prostřednictvím standardu ERC-721 Non-Fungible Token. ERC 721 je standard, který popisuje, jak by mělo být NFT vytvořeno, aby bylo správně rozpoznáno v rámci celého Ethereum ekosystému.

Při vytváření NFT poskytuje ERC-721 informace o NFT soubor metadat – doslova dat, která poskytují informace o jiných datech (proto “meta”). Nejjednodušší způsob, jak si to můžeme představit, je, že samotné NFT je vlastně smlouva, která dokládá vlastnictví jiné položky, která je podrobně popsána v těchto metadatech. V případě nejběžnějších NFT, kterými jsou digitální umělecká díla, je skutečný JPG nebo soubor uměleckého díla obvykle uložen mimo blockchain Etherea a metadata obsahují odkaz právě na tento soubor. To znamená, že skutečný soubor nebo umělecké dílo může být změněno, protože není vloženo do blockchainu.

Ordinals NFT Bitcoinu se liší tím, že při nich neexistuje soubor s referencovatelnými metadaty, který by popisoval NFT; namísto toho se celý datový soubor nachází v poli podpisu “svědka” bitcoinových transakcí. To znamená, že celé Ordinal NFT žijí a dýchají v blockchainu.

Zda na tom záleží, nebo ne, je skutečně na uživateli, ale Ordinal NFT přinášejí další úroveň neměnnosti NFT.

Jak vymintovat Bitcoin NFT?

Ordinal NFTs jsou skutečně nové, takže jejich dostupnost je omezená, protože se celý jejich ekosystém teprve buduje. V současné době existují dva hlavní způsoby, jak mintovat (razit) vlastní Ordinal NFT.

Prvním způsobem je spuštění plnohodnotného bitcoinového uzlu (nodeu) a spuštění Ord na tomto uzlu. Pak můžete začít zapisovat satoshi do peněženky, kterou ovládáte, a vytvářet tak Ordinal NFT. Tento způsob je technicky náročný a je vhodný spíše pro technicky zdatné hobbysty a geeky, kteří NFT opravdu milují.

Druhým způsobem, jak zapsat Ordinal NFT, je použití nástroje pro zápis bez kódu. Je to mnohem méně náročný způsob a funguje dobře, pokud vám nevadí vložit do procesu mintingu trochu důvěry.

Gamma a návod na minting Bitcoin NFTs

Uvedeme si příklad, jak můžeme vytvořit Ordinal NFT jedním z těchto no-code nástrojů s názvem Gamma. Pro ty, kteří znají Bitcoin, je to relativně jednoduché, ale místy to může být trochu složitější.

Než začnete, ujistěte se, že máte nějaké bitcoiny (v hodnotě ~50 USD), abyste mohli zaplatit transakční poplatek za svůj nápis. Peněženka, ve které je máte, musí umět posílat bitcoiny na Taproot adresy. Zde je dobrý seznam peněženek a poskytovatelů služeb, kteří podporují Taproot. To, co musíte hledat, je ve sloupci “Send to Bech32m” – který se liší od sloupce “Send to Bech32”, takže se ujistěte, že si zobrazíte ten správný. “Yes” v tomto sloupci Bech32m znamená, zda peněženka může posílat bitcoiny na Taproot adresy. Všimněte si, že populární burzy jako Coinbase a Binance Taproot nepodporují.

Jakmile budete mít ve své peněžence zajištěné bitcoiny s transakčním poplatkem, můžete začít mintovat svůj vlastní Bitcoin NFT. Níže si uvedeme krok za krokem, jak je možné vymintovan Ordinal pomocí Gamma. No-code nástrojů na zapisování Ordinal NFTs je však velké množství a mimo Gammy můžete použít také něco jako OrdinalsBot a postup bude prakticky stejný.

  • Přejděte na: https://gamma.io/ordinals
  • Vyberte typ “inscription”, buď soubor s obrázkem, nebo jen plain text.
  • Nahrajte požadovaný soubor výběrem souboru z desktopu nebo přímo zadáním textu do označeného místa.
Inscription pro Mintování Bitcoin NFT
  • Vyberte transaction fee rate podle toho, jak dlouho jste ochotni čekat na montování NFT. Vezměte na vědomí odhadovanou dobu mintingu uvedenou u různých možností sazby poplatku.
Mintování Bitcoin NFT
  • Zde je jedna ze složitých částí procesu. Dalším krokem je totiž označení bitcoinové adresy, na kterou má být zasláno Ordinal NFT. Tato adresa musí být buď Taproot adresou, nebo adresou kompatibilní s protokolem Ordinal!
Mintování Bitcoin NFT

Na tento účel můžete použít peněženku Wasabi, nebo Sparrow.

Jakmile máte nastavenou adresu Wasabi/Sparrow Wallet, vložte ji do pole “Recipient bitcoin address” na Gamma webovce. Ujistěte se, že první čtyři znaky této adresy jsou “bc1p”. Tato předpona označuje, že se jedná o Taproot adresu.

Zaplaťte následně transakční poplatek za minting Ordinal NFT zasláním uvedeného množství bitcoinů na uvedenou adresu. Všimněte si, že tato adresa bude také začínat “bc1p”. Zde je velmi důležité být opatrný. Doporučuji poslat bitcoiny pro tuto platbu z jiné peněženky, než je peněženka přijímající váš Ordinal NFT, pokud opravdu nevíte, co děláte, a nejste důvěrně obeznámeni s kontrolou coinů. Pokud si nedáte pozor, mohli byste omylem poslat dříve zapsané satoshi, které vlastníte, a k tomuto NFT byste již neměli přístup.

Následně počkejte. To může trvat až několik dní v závislosti na zvolené sazbě poplatku. Ale žádný strach. Obdržíte odkaz, na kterém můžete zkontrolovat stav vašeho mintování.

Pak už si můžete vychutnávat vaše NFT prostřednictvím Ordinal Viewer.

Závěr

Závěrem lze říci, že Bitcoin NFT nabízejí inovativní způsob nákupu a ukládání kryptoměn.

Jako vždy však dbejte na své chování v souvislosti s bitcoinem a buďte opatrní; v sázce jsou totiž vaše data a vaše úspory. Ordinals jsou nové a mohou být záludné. A vše, co na bitcoinech děláte, lze snadno sledovat. Buďte si tedy vědomi toho, že cokoli uděláte, může být pravděpodobně spojeno s vámi a s vaší identitou.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img