Jak koupit Litecoin – Uložení, způsoby nákupu a praktická ukázka

3
(2)

Kdykoliv se podíváte na historii peněz, bezpochyby dojdete k takzvanému bimetalismu. Jedná se o peněžní systém, ve kterém je použita kombinace dvou cenných kovů jako platidel – zlato a stříbro. Kryptoměnová komunita si něco podobného dosadila i za kryptoměny Bitcoin a Litecoin. Zatímco bitcoiny se považují za digitální zlato, nad litecoiny se velice často přemýšlí jako nad kryptoměnovým stříbrem. Litecoiny se dnes používají ve velké míře i v reálném světě pro platby v restauracích, kavárnách a jiných službách.

Zlato je standard, ale i stříbro může v portfoliu sloužit jako výnosná investice. Chcete nakoupit nějaké litecoiny? Že nevíte jak? Tak to jste tady správně. V tomto článku se společně podíváme na vše, co k nákupu této kryptoměny potřebuje. Od výběru peněženky až přes samotnou transakci.

Ze všeho nejdříve je potřeba zvolit úložiště

Investice jsou skvělá věc. Akcie přináší dividendy, zlato je fyzická jistota a nemovitosti rostou na cenách. Každé z těchto aktiv je ale naprosto zbytečné v případě, že vám jej někdo ukradne. Peníze si také necháváte na účtu, který je pro případ problémů pojištěný, případně v trezoru se silným heslem. Proč by tomu mělo být u kryptoměn jinak? 

Kryptoměny jsou úžasný nástroj. Oproti dnešnímu světu jsou ale kompletně jiné ve své filozofii. Uživatele berou jako naprosto suverénní jednotku, která má kompletní svobodu. S tou ale přichází i totální zodpovědnost za svůj majetek. Každá chyba a neznalost může být fatální a může vyústit ve ztrátu jednotek. Ovládání peněženek a kryptoměn není nic složitého, jen je potřeba chápat několik jednoduchých principů. Ty se dají zaokrouhlit na silná hesla a důkladnou kontrolu adres při transakcích.

Základem každého kryptoměnového nákupu by mělo být nejprve rozhodnutí o tom, kde budou jednotky uschovány. Než tedy přejdeme na samotné možnosti nákupu, podíváme se na tři cesty, jak své investice zabezpečit proti krádeži.

Každá z cest má své výhody a nevýhody. Nedá se proto říct, že by byla nějaká z nich vyloženě špatná. Měli byste ale znát všechny. Teprve poté se rozhodněte.

1) Nechte své litecoiny v péči směnárny či burzy

Mnoho služeb, skrze které lze dnes kryptoměny nakoupit, má v systémech zabudované i své vlastní peněženky. Pro burzy s rychlým obchodním systémem je to základ, nicméně peněženky lze najít například i u směnáren. Není to 100%, takže je potřeba vše kontrolovat.

Abyste mohli na těchto peněženkách držet vaše jednotky, stačí vám jen vytvoření účtu u služby. Ta už pak za vás řeší všechny důležité úkony, jako například správu privátních klíčů, ochranu peněženky apod.

Privátní klíče slouží jako heslo k vašim kryptoměnovým adresám. Jsou potřeba v případě, že chcete udělat jakoukoliv transakci. Tato hesla se ukládají v kryptoměnových peněženkách. Jsou naprosto zásadní. Bez nich není možné s kryptoměnami pohybovat a pokud je ztratíte, fakticky přicházíte o všechny své kryptoměny na napojených adresách. Pro uživatele se privátní klíče zobrazují jako seed, který je vyjádřen 12, 18 či 24 anglickými slovy. 

Peněženka jej vám vždy ukáže při založení. Vy, jakožto zodpovědný uživatel, si je zapíšete na kus papíru (digitální úložiště jako fotografie lze napadnout) a schováte jej někam do bezpečí. Více o seedech a zabezpečení se můžete dozvědět v tomto článku.

Jde o zdaleka nejjednodušší cestu, jak kryptoměny uložit. Služba kryptoměny chrání, má je pojištěné, a v případě jakýchkoliv problému na sebe bere riziko. Pro zákazníka je to způsob, jak omezit vlastní chybu. Má to ale i stinnou stránku. Uživatel se dobrovolně (i když většinu neuvědoměle) vzdává všech výhod, které kryptoměny přinášejí, jako je svoboda, suverenita jednotlivce atd. Také se vystavujete riziku hacku burzy či směnárny, státních konfiskací majetku a dalších kratochvil.

Ponechání jednotek na službě je vhodné především pro ty, kteří se o vlastní majetek nechtějí nijak starat. Také se v tomto najdou uživatelé, kteří mají pocit, že riziko jejich vlastní chyby je podstatně větší než to, že by se něco stalo se službou.

2) Softwarové peněženky

Softwarová peněženka je program, který si stáhnete na počítač nebo mobilní telefon. Jeho účelem je generování (nebo spíše nalezení) privátních klíčů, čímž vám vytvoří “kryptoměnovou peněženku”. To je vše, co peněženky dělají. Jejich jméno svádí k tomu, že jsou v nich kryptoměny umístěné jako mince ve šrajtofli. Skutečnost je ale taková, že pouze hlídají vaše přístupové údaje k adresám a k jednotkám na nich uložených.

Kryptoměny se nacházejí v decentralizované databázi zvané blockchain. Mají podobu zápisů v účetní knize. Jestliže chcete tyto virtuální účty přepsat, potřebujete privátní klíč k nim napojený. Právě ten je uložený v kryptoměnové peněžence, která slouží pouze jako přístupový bod mezi uživatelem a blockchainem.

Softwarové peněženky jsou dnes perfektně vyladěné a nabízí jednoduché uživatelské prostředí. Zvládne je ovládat naprosto každý.

Jako uživatel softwarové peněženky je potřeba dávat pozor na to, že krádež jde vždy jen na vaše triko. Jakýkoliv únik hesla může být konečná, stejně jako prozrazení vašeho seedu někomu nepovolanému. Péči musíte věnovat také zařízení se softwarovou peněženkou. Ani ta nejlepší z nich vás totiž nezachrání před zavirovaným počítačem.

Za tyto starosti ale poprvé v digitální historii získáváte způsob, jak uchovávat nezávislé peníze tak, aby na ně nikdo nikdy nemohl bez vašeho vědomí.

Nad softwarovou peněženkou přemýšlejte jako nad tou, kterou nosíte u vás v kapse. V té také nedržíte stovky tisíc, ale spíše drobné pro běžnou útratu. Softwarová peněženka je dobrá pro placení v kavárnách a podnicích, ale kvůli potenciálnímu nebezpečí se nehodí pro skladování velkých částek nad několik tisíc.

Nevíte, jakou softwarovou peněženku vybrat? Za nás je naprosto skvělým programem peněženka Coinomi, kterou si můžete stáhnout na Android i Apple.

3) Hardwarové peněženky

Hardwarové peněženky jsou tím nejlepším, co můžete z pohledu zabezpečení kryptoměn získat. Na první pohled jde o vcelku nenápadné zařízení s malou obrazovkou. Realita je ale taková, že tento drobeček dokáže perfektně ochránit i miliony.

Účel hardwarové peněženky je jednoduchý. Všechny kritické procesy jsou vyneseny mimo napadnutelné zařízení, a kdyby toho nebylo málo, při každé transakci je potřeba fyzické potvrzení majitele, kterým může být třeba stisknutí tlačítka. Žádný hacker nedokáže stisknout čudlík na dálku. Máte tedy plnou kontrolu nad vším, co se před vámi děje.

Prohlédněme si teď dvě nejznámější značky hardwarových peněženek na trhu. 

trezor krypto peněženka

Trezor

Trezor je v tuto chvíli pravděpodobně nejnakupovanější a nejoblíbenější hardwarovou peněženkou po celém světe. Má perfektní systém zabezpečení, je na něm možné uložit stovky kryptoměn a cenově je na tom také skvěle (zhruba 1 700 Kč za plně dostačující základní model). Tato vůbec první hardwarová peněženka na světě vznikla dokonce u nás v České republice.

Ledger Nano

ledger nano krypto peněženka

Druhým kandidátem na post nejlepší peněženky je Ledger Nano. Francouzský výrobce hardwarových peněženek se rozhodně nemá za co stydět. Zařízení šlapou jako hodinky a v žádném případě s nimi neuděláte chybu. Trezor v nějakých ohledech předbíhá, na druhou stranu má ale vyšší cenovku. Základní model Nano S stojí 2 100 Kč.

Hardwarové peněženky jsou nutností, pokud chcete nakupovat větší množství kryptoměn. Jakmile váš “poklad” dosáhne na 10 000 korun, už by bylo dobré o této peněžence přemýšlet. Lepší zabezpečení skutečně nenajdete. Jedinou nevýhodou je, že se moc nehodí do běžného provozu a k nákupům, ale k tomu ani neslouží.

Vždy si zálohujte seed

Každý den se ztrácejí kryptoměny. Zkušenější uživatelé neustále radí mladším kamarádům, aby si seed zapisovali. Jako házet hrách na zeď. Buďte jiní.

I když se to tak nemusí zdát – Seed jsou vaše kryptoměny. Seed je heslo ke všem vašim adresám a jednotkám. Když ho ztratíte a vaše peněženka se rozbije nebo smaže, nikdo na světě vám nedokáže pomoct s vrácením jednotek. Když seed někdo ukradne, může vám okamžitě vše sebrat.

Každá peněženka vám při založení seed ukáže. Vezměte kus papíru a slova zapište. Pak papír někam schovejte, ale samozřejmě tak, abyste ho mohli kdykoliv najít. Zabere to celkem 2 minuty, ale může vám to ušetřit miliony. Tak to udělejte. A bez odmlouvání.

Jak koupit Litecoin

Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu. Litecoin lze nakoupit skrze nespočet burz, směnáren a jiných platforem. Je zbytečné, abychom zde popisovali konkrétní příklady, neboť každý člověk bude mít jiné preference a bude mu vyhovovat jiné prostředí. Představíme si zde proto nejprve vše obecně. Poté si ukážeme praktický postup nákupu litecoinu skrze kryptoměnovou směnárny Anycoin. Můžete však koupit kryptoměny i skrze směnárnu Fastchange nebo krypto burzu Binance.

Jak koupit Litecoin na směnárnách

Jestliže jste člověk, který ze všeho nejvíce oceňuje jednoduchost, pak byste se měli zaměřit na kryptoměnové směnárny. Tyto služby poskytují dnes tu nejjednodušší cestu, jak nakoupit kryptoměny rychle a bez zbytečných kroků.

V principu jde o normální eshop. Uživatel přijde a vyplní objednávku. Následně směnárně zaplatí požadovanou částku. Směnárně vezme peníze a na burze nakoupí objednané množství, které následně pošle uživateli na adresu ve formuláři. Často k tomu všemu není potřeba ani žádná registrace. Celou transakci můžete vyřídit do 15 minut. Jediné dva zádrhely mohou nastat v příliš kolísavém kurzu litecoinu a v době, jakou zabere bance odeslat peníze.

Dnes existuje již skutečně hodně směnáren a všechny se něčím liší. U některých najdete lepší uživatelské prostředí, zatímco jinde vám zase nabídnou lepší poplatkovou strukturu. V obecné rovině jde ale o způsob, jak nakoupit kryptoměny za průměrné poplatky, avšak velmi rychle.

Velkým plusem, který jednoznačně ocení spousta uživatelů, je existence směnáren i u nás v České republice. Máme u nás velice kvalitní a osvědčené služby, které jsou plně české, a to včetně podpory v případě nějakých komplikací.

Poplatky se u směnáren pohybují zhruba na úrovni nižších jednotek procent. Některé služby uvádějí také nulové poplatky za nákup, ale zákazník zaplatí na rozdílu nákupní a prodejní ceny.

Výhody

  • Průměrná cena
  • Není potřeba registrace
  • Velmi rychlý způsob nákupu kryptoměn
  • Česká lokalizace a podpora  u tuzemských služeb

Nevýhody

  • Nemusí obchodovat kryptoměnu, kterou zrovna chcete
  • Vyšší poplatky než na burzách
  • Bankovní převod může trvat relativně dlouho a prodloužit tak celý nákup

Jak koupit Litecoin na burzách

Burzy jsou dnes jednou z nejoblíbenějších a největších cest, jak nakoupit kryptoměny. Přes kryptoměnové burzy tečou ohromné objemy peněz, které sahají na miliardy dolarů denně. Můžete si je představit jako ohromná tržiště, kde spolu přichází do kontaktu nakupující a prodávající, přičemž společně tvoří cenu na trhu.

Kryptoměnové burzy jsou velmi propracované služby, jejichž funkce dokážou využít dlouhodobí investoři, ale také obchodníci. Právě kvůli takto širokému záběru se zde nachází spousta nástrojů, které mohou být pro nováčka vcelku zmatečné. Není se ale třeba bát, většina dobrých burz má dnes již příjemné uživatelské prostředí a návody, které se vším pomohou.

Přednostní burz, kterou doposud nepřekonalo vůbec nic, jsou jednoznačně poplatky. Burzy jsou zdaleka nejlevnějším způsobem nákupu kryptoměn, neboť poplatky sahají maximálně do výše několika desetin procent z celého obchodu, což je oproti jiným službám mnohonásobně menší cena. 

Bohužel v České republice se prozatím žádná velká kryptoměnová burza nenachází. Všechny dobré společnosti, u kterých stojí za to obchodovat, jsou zahraniční a jen některé z nich mají českou lokalizaci. V tomto ohledu je skvělá například největší burza na světě Binance, která má spoustu českých návodů, a i základní prostředí je v češtině. Platformu tak zvládnou i ti, kteří nevládnou angličtinou. 

Kromě jazyka je to také problém z pohledu směny peněz. Většinou je potřeba vlastnit cizí měny jako eura, která se následně odesílají skrze SEPA platbu.

Výhody

  • Propracované prostředí
  • Velké množství nástrojů
  • Nejnižší poplatky na trhu
  • Ohromné množství kryptoměn

Nevýhody

  • Společnosti jsou zahraniční
  • Česká lokalizace je spíše výjimkou
  • Nutnost směňovat peníze 

P2P obchod – Tržiště a osobní směna

Litecoin je, stejně jako ostatní kryptoměny, možné obchodovat i P2P, tedy bez prostředníků, člověk s člověkem. Čistě z pohledu filozofie kryptoměn jde o ten nejlepší způsob obchodu, protože splňuje účel, za jakým byly kryptoměny vytvořeny. Nikdo se neplete mezi nakupujícího a prodávajícího, nikdo nemůže obchodu technicky zabránit a každý uživatel má díky tomu svobodu, aby se svým majetkem nakládal podle svého uvážení.

Je nutné počítat s tím, že v tomto typu obchodu je protistranou skutečný člověk, který se neskrývá za žádnou institucí a neklade se na něj moc podmínek. Znamená to, že vše běží na principu referencí. Protože v P2P obchodu se můžete dostat do kontaktu v podstatě s kýmkoliv, je zde šance, že narazíte i na někoho, kdo nebude mít nejčistší úmysly. Více než jinde je zde potřeba zachovat chladnou hlavu a používat selský rozum.

V P2P obchodu existují dvě cesty, které se týkají shánění protistrany.

P2P tržiště

P2P tržiště je jako bazar. Uživatelé se zde zaregistrují, čímž dostanou možnost přidat vlastní inzerát. Zatímco u normálních bazarů se inzeráty týkají věcí (a někdy služeb), u P2P tržišť jde o směnu peněz.

Na těchto platformách je možné najít nabídky od naprosto absurdních až po kompletně neuvěřitelné. Toto platí i ve vztahu k cestám, jak obchod vyrovnat. Někteří obchodníci budou požadovat platbu na účet v určité měně, další budou chtít naopak využít jiné kryptoměny, a ti třetí přijmou třeba kód dárkové karty. Záleží to pouze na nastavení obchodu.

Poplatky jsou na P2P tržištích znovu velice rozmanité. Jelikož si mohou obchodníci stanovit i svou vlastní cenu, přirozeně si většinou nastaví určitou marži za obchod. Když by se to převedlo na procenta, poplatky jsou na celé škále od nuly do nekonečna. Průměrný poplatek se však pohybuje ve vyšších jednotkách procent.

Platformy jsou skvělé, ale je potřeba k nim přistupovat správně. Jak jsme řekli, druhou stranou je nějaký člověk. Lidé jsou nepředvídatelní a často dokáží lecčím překvapit. Můžete se dostat do situace, kdy druhá strana neodpovídá, platbu zdržuje, je nemocná apod. Vždy si prodejce vybírejte podle referencí a splněných obchodů. Toto třídění není radno podceňovat.

Příkladem takového tržiště je například Bisq.

Osobní obchod

Druhá cesta, jak udělat P2P obchod, je v realitě. Stačí najít někoho, kdo s vámi bude ochotný obchodovat, domluvit podmínky a vše směnit. Takto to možná zní jednoduše, ale zádrhel najdeme hned na začátku.

Zaprvé je třeba najít protistranu. Pokud máte ve svém okolí někoho známého, kdo nakupuje kryptoměny a investuje do nich, můžete mít celou situaci mnohem jednodušší. Prostě se tohoto člověka zeptejte, jestli by vám něco neprodal. Pak už se stačí jen domluvit na podmínkách obchodu, sednout si společně na šálek kávy, popovídat si o rodině a celou transakci dokončit. Jestliže ale nikoho takového nemáte, situace bude o poznání složitější.

V případě, kdy chcete najít někoho cizího pro obchodování, budou vaším cílem hlavně skupiny na různých sociálních sítích. V České republice je největší kryptoměnovou skupinou na Facebooku Bitcoinová komunita CZ/SK a Krypto Veksl. Zde můžete přidat příspěvek s parametry transakce a počkat, než vám někdo odpoví. Pokud budou podmínky rozumné, pravděpodobně se vám někdo ozve s pozitivní zprávou. V opačném případě se vám často dostane i negativní reakce, z čeho můžete soudit, že váš návrh neuspěje.

Našli jste někoho? Tak teď už se jen domluvit na detailech. Pravděpodobně se setkáte v realitě. To s sebou nese úplně nová rizika. Vždy se s protistranou potkejte na veřejném místě s internetem. U každého nového kontaktu buďte na pozoru a kdyby se vám cokoliv nezdálo, nebojte se vše zrušit.

Poplatkově je tento typ obchodu vcelku drahý. Protistrana se musí na místo obchodu dopravit, vystavuje se s vámi novému riziku, a samozřejmě si nechává zaplatit za anonymitu, kterou vám poskytuje. Připravte se na cenu v řádu několika procent. Poplatky se nicméně odvíjejí i od velikosti obchodované částky apod. 

Je zde hodně věcí, které se mohou pokazit, stojí to velké peníze, je to práce. Proč by vlastně někdo chtěl tímto způsobem obchodovat? Protože zde dostanete něco, co jinde neseženete – získáte totiž naprostou anonymitu. 

Každá směnárna a burza má váš záznam, každý bankomat kameru, internetové připojení k P2P platformám na webu se dá také sledovat. O obchodu v realitě bude ale vždy vědět jen ten, kdo se ho účastní. O směněných jednotkách nikdo netuší. Žádný stát ani policie je nedokáže vysledovat. Pokud budete chtít, můžete jít naprosto mimo systém. Žádná konfiskace majetku vám nebude hrozit. Nikdo vás nemůže vydírat s něčím, co neví, že máte. Jestliže chcete způsob, jak dát svému bohatství maximální ochranu a skrytí, pak je reálný obchod tou nejlepší, a v zásadě i jedinou cestou.

Výhody

  • Velký stupeň anonymity
  • Rozmanité nabídky

Nevýhody

  • Nová rizika kvůli lidské protistraně
  • Vysoké poplatky za nákup
  • Složitější obchody

Kryptoměnové automaty

Jistě jste si v posledních letech všimli přístrojů, které se nápadně podobají bankomatům. Nacházejí se na frekventovaných místech, jakými jsou například nákupní centra, a jsou dokonce ve stejných pasážích se zbytkem bankomatů. Namísto výběru fiat měn kartou v nich ale dokážete nakoupit všemožné kryptoměny.

Zacházení s tímto přístrojem je velmi jednoduché. Jakožto nakupující k bankomatu přijdete a zadáte požadovanou kryptoměnu. Ve formuláři zvolíte požadovanou částku a celou transakci zaplatíte. Litecoin je možné odeslat několika různými způsoby. Nejlepší je naskenovat do přístroje adresu své kryptoměnové peněženky, kterou máte na mobilním telefonu. Takto si zajistíte, že se nikde nestane chyba a kryptoměny se odešlou na správnou adresu. Pak už jen vložíte peníze a počkáte, až se vše dokončí.

bitcoinmat btc kryptomat svět
Zdroj: bitcoinmat

Kryptoměnové automaty nabízí velmi pohodlný způsob nákupu kryptoměn. Jsou rychlé a jejich použití je jednoduché. Za tento komfort si ale berou velmi tučné poplatky, které jsou klidně kolem 10 % za transakci. Pakliže nepotřebujete okamžitou směnu peněz na litecoin, spíše tuto metodu nedoporučujeme.

Výhody

  • Rychlý způsob nákupu kryptoměn
  • Může být anonymní
  • Lze obchodovat v reálném světě

Nevýhody

  • Jedny z největších poplatků

Jak koupit litecoin na směnárně FastChange – Krok za krokem

V tomto návodu vám představíme postup, jak si můžete nakoupit litecoin na směnárně FastChange. Samotný nákup není nikterak složitý a skvěle se tak hodí pro nováčky, kteří s online nákupem kryptoměn začínají. Směnárna FastChange vám nabídne jednoduché a přehledné rozhraní, férové kurzy a především pak poměrně širokou nabídku kryptoměn, které můžete na této stránce nakupovat či prodávat. Pojďme tedy na to.

1. Založte si účet FastChange

První krok se skládá ze založení vašeho účtu na stránkách FastChange. V pravém horním rohu klikněte na tlačítko „Založit účet” a následně ve vyskakovacím okně zadejte požadované údaje – celé jméno, e-mail a heslo.

Jakmile si účet založíte a údaje vyplníte, dorazí vám aktivační e-mail do vaší e-mailové schránky, ve kterém stačí pouze kliknout na aktivační odkaz.

Velice důležitá je taktéž informace, že verifikaci KYC není nutné na FastChange provádět a to do celkové výše vašich obchodů ve množství 1 000 EUR (nebo 25 000 Kč). Na směnárně se tak není potřeba ověřovat a uživatelé mohou do této částky nakupovat či prodávat kryptoměny dle libosti.

Jediné ověření, které je nutné před samotnými směnami provést, je ověření vloženého bankovního účtu – nahráním např. výpisu z účtu s vaším jménem. Ověření bankovního účtu si popíšeme v následujícím kroku.

2. Ověřte svůj bankovní účet

Máte-li svůj účet aktivní, je třeba ověřit číslo vašeho bankovního účtu. Přejděte do záložky vašeho profilu a klikněte na tlačítko „Můj účet”. Zde naleznete záložku „Bankovní účet”, ve které lze přidat číslo vašeho bankovního účtu a následně nahrát důkaz o jeho vlastnictví.

Po splnění tohoto kroku jste již plně připraveni na směnu kryptoměn.

3. Zadejte objednávku na litecoin

V záložce „Směna” si vyberte měnu, kterou chcete k nákupu využít (CZK nebo EUR) – podle měny vašeho bankovního účtu, a následně z nabídky kryptoměn vyberte Litecoin (zkratka LTC). Následně si můžete zvolit, zda chcete uskutečnit jednorázový nákup nebo litecoin nakupovat pravidelně.

Poslední krok se skládá z výběru bankovního účtu k transakci a vložení kryptoměnové adresy vaší peněženky (její číslo doporučujeme místo ručního opisování okopírovat a následně vložit, ať neuděláte žádnou chybu). Zkontrolujte si také, že jste si ve vaší peněženkové aplikaci zobrazili adresu peněženky pro Litecoin.

V tomto momentě máte hotovo a stačí počkat, než se vám litecoin připíše do vaší vložené kryptoměnové peněženky. Transakce může několik minut až hodin trvat – záleží na aktuální vytíženosti sítě.

Jak koupit litecoin na směnárně Anycoin – Krok za krokem

Konec tlachání. Jistě vás zajímá, jak probíhá praktický nákup litecoinu. Společně si teď projdeme směnu peněz na litecoin krok za krok. Využijeme k tomu naši českou směnárnu Anycoin, která je za nás perfektně spolehlivou službou.

1. Vyplňte objem obchodu

Směnárna Anycoin má vše zařízené tak, aby se zde dokázal zorientovat naprosto každý. Když se dostanete na hlavní stránku služby, ihned vaši pozornost zaujme obousměrná kryptoměnová kalkulačka. Její vyplnění je prvním krokem, který musíte udělat

Nejprve v prvním políčku zvolte litecoin, který se nachází pod zkratkou LTC. Nastavte objem litecoinu, který chcete nakoupit, případně množství fiat měn, za které chcete nakoupit. Druhý údaj se vám dopočítá vždy automaticky. Klikněte na tlačítko “Pokračovat”, které vás přenese na další krok objednávky.

Samozřejmě nemusíte kupovat jen celé litecoiny. Tato kryptoměna se dá dělit na mnoho desetinných míst a není tak problém nakoupit třeba jen čtvrt litecoinu apod.

2. Dokončete objednávkový formulář

Po vyplnění kalkulačky vás směnárna přenese k objednávkovému formuláři, ve kterém najdete další políčka pro doplnění informací. Kromě jiného si zde ale můžete nastavit i několik možností toho, jak celá transakce proběhne.

Můžete například zvolit mezi tržním kurzem a aktuálním kurzem. V prvním případě se obchod zprostředkuje nezávisle na ceně. Aktuální kurz je možnost, která nastaví cenu v době odeslání formuláře a podle té se bude vše odvíjet. Rizikem druhé možnosti je volatilita, která cenu vychýlí tolik, že nebude možné obchod provést za relativně stejných podmínek.

Platbu je možné udělat z bankovního účtu, případně z účtu na směnárně Anycoin. V další části pak vyberete, jestli se vaše kryptoměny přičtou na Anycoin peněženku, či jestli se budou odesílat na vaši osobní adresu. 

Jakmile si celý formulář nastavíte, klepněte na “Vytvořit objednávku”.

3. Zaplaťte objednávku – kupte litecoin

Po odeslání formuláře vás bude čekat ještě jeden poslední úkol – zaplacení objednávky. Na emailovou adresu, kterou jste zadali do formuláře, vám přijdou platební údaje. Řiďte se podle pokynů a bankovní převod nastavte tak, jak je uvedeno ve formuláři.

Zde může nastat jediný zádrhel. Některé banky mohou mít s kryptoměnovými službami problém, případně jsou prostě s bankovními převody pomalé. V některých případech může takový převod trvat i několik hodin a celá transakce se díky tomu zpomalí. 

4. Zkontrolujte kryptoměny na peněžence

Jakmile vyřídíte převod peněz, můžete se již v klidu usadit do křesla a počkat na vyřízení obchodu. Odteď už je vše na směnárně. Když bankovní převod projde a peníze se přičtou na účet směnárny, pustí se do akce i služba. Za vaše prostředky nakoupí kryptoměny a ty vám následně odešle na adresu kryptoměnové peněženky, kterou jste zadali do objednávkového formuláře.

Vše může být vyřízeno do 15 minut, ale celková doba se odvíjí od rychlosti bankovního převodu.

Jak vidíte, nákup kryptoměn skrze směnárnu je jednoduchý a zvládne jej každý. Doporučujeme začít s menšími částkami, abyste si vše vyzkoušeli, ale sami zjistíte, že o nic nejde.

Jak koupit Litecoin na kryptoměnové burze Binance

Na následujících odstavcích vám představíme návod, jak si můžete Litecoin nakoupit na burze Binance. Oproti směnárnách jsou burzy častokrát o trochu složitější, nicméně díky tomu nabízí mnohem více možností a nástrojů. Postup není nijak náročn a neměl by vám zabrat více než pár minut. Rozdělíme si jej do několika kroků.

1. Založte si účet Binance

První krok spočívá v založení obchodního účtu Binance. To můžete udělat jak skrze webové stránky, tak i mobilní aplikaci. Jako jedna z mála burz nabízí Binance registraci i skrze vaše jiné účty jako Google nebo Apple. Nechybí však ani registrace skrze e-mail nebo telefonní číslo.

Součástí registrace bude kromě vyplnění vašich osobních údajů také oveření totožnosti (KYC). Abyste si mohli vaši identitu ověřit, přejděte na ikonku vašeho profilu a zvolte “Identification” – viz. obrázek.

Toto ověření je bohužel povinné v rámci legislativy a skládá se z nahrání některého z dokladu totožnosti jako občanský nebo řidičský průkaz či cestovní pas.

Součástí celého ověření bude také nahrání dokumentu “Proof of address“. Jedná se o oficiální dokument (výpis z účtu, faktura za energie, internet apod.), ve kterém je stanoveno vaše celé jméno společně s vaší adresou bydliště.

Pokud vám ověření totožnosti zní složitě, nezoufejte, jelikož není třeba se ho obávat. Binance vás celý procesem jednoduše a přehledně provede. Registrace účtu vám zabere pár minut a samotné ověření identity bývá dokončené v rámci desítek minut až hodin. Záleží vždy na aktuální vytíženosti, nicméně neměli byste čekat více než 48 hodin.

Máte-li svůj účet založený a plně ověřený, můžete přejít na krok č. 2.

2. Zvolte nákup pomocí platební karty nebo jiného způsobu

Po přihlášení by se vám měla zobrazit následující stránka, na které budeme sledovat především horní navigační lištu. V té se nachází záložka “Buy Crypto“. Způsobů, jak si nakoupit kryptoměny na Binance existuje více – od vkladu fiatu a následné směny za kryptoměny přes P2P (Peer-to-Peer) platby až po vklad a směnu samotných kryptoměn. Nás bude zajímat nejjednodušší způsob a to nákup pomocí platební karty.

Samozřejmě pokud byste si chtěli s Binance více pohrát, můžete vyzkoušet i jiné výše zmíněné platební způsoby. U každého z nich si však dejte pozor na poplatky, které se u jednotlivých operací mohou objevovat.

3. Vyplňte objednávkový formulář

Po zvolení možnosti platby kartou se vám zobrazí tato stránka. Na té si můžete vybrat fiat měnu a kryptoměnu pro nákup a samozřejmě také množství. K dispozici byste měli mít okolo stovky kryptoměn a podporu více než 50 fiat měn. Zvolte si tedy Litecoin a zadejte částku k nákupu. Binance podporuje platební karty VISA i Mastercard.

4. Zaplaťe za kryptoměny a překontrolujte si jejich nákup

Jakmile objednávku potvrdíte, kryptoměna Litecoin by se vám v případě platby pomocí platební karty měla připsat na váš účet v rámci několika sekund. Přejděte do záložky “Peněženka” nebo v anglickém jazyce “Wallet”. Zde byste měli kryptoměnu Litecoin ve svém portfoliu vidět. Následně si s ní můžete naložit dle vlastního uvážení – třeba si ji odeslat na vaši kryptoměnovou peněženku.

Závěr

Prošli jsme si teď společně spoustu věcí. Jestliže jste vše přečetli, měli byste mít již alespoň základní povědomí o peněženkách, rizicích a následně způsobech, pomocí kterých lze nakoupit nějaký litecoin. V závěru jsme si také ukázali praktický návod na to, jak litecoiny nakoupit přes směnárnu Fastchange a Anycoin.

Podle nás je litecoin skvělá kryptoměna, která se snažila vzít bitcoin a podle určitých principů ho pozměnit k lepšímu. U lidí je velmi oblíbený a zná ho skoro každý. Jeho největší předností je především to, že je skutečně používaný v reálném světě pro platby. Má tak výhodu nad řadou kryptoměn, které sice stále něco slibují, ale zatím nic nedokázaly. Litecoin už se v tomto ohledu osvědčil.

Můžeme si zde povídat o nesmrtelnosti chrousta ještě několik dalších desítek hodin. Mnohem lepší ale bude, když si vyčleníte malý obnos peněz a za ně si část litecoinu koupíte. Vyzkoušejte si peněženky, seznamte se se systémy. Teprve poté se rozhodněte, jestli vám bude tato investice vyhovovat. Tato praktická zkušenost se nedá ničím nahradit a nejspíš vám kryptoměnu představí mnohem lépe, než bychom to kdy dokázali my. 

Jestliže máte nějaké další otázky, nebojte se nám napsat do redakce. Rádi vám se vším pomůžeme. A pro ty zkušenější – máte již nějaký litecoin? Používáte ho i v praxi?

FAQ – Často kladené otázky

Kryptoměnový svět je relativně složitý a člověk se v něm dokáže velice jednoduše ztratit. Přesně pro tyto případy jsme vytvořili toto krátké FAQ, ve kterém si odpovíme na všechny základní otázky týkající se Litecoinu a jeho nákupu. Kdyby vás potom i přesto něco zajímalo, nebojte se nám napsat.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”@id”:”https://kryptomagazin.cz/jak-koupit-litecoin/”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”Jak můžu koupit litecoiny, když mi jde hlavně o jednoduchost?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”<br>Pokud je pro vás prioritou hlavně jednoduché ovládání služby bez zbytečného protahování a nepotřebných funkcí, pak se jako<strong> ideální cesta nabízí směnárny</strong> jako jsou <a href=\”https://kryptomagazin.cz/recenze-fastchange/\” target=\”_blank\” rel=\”noreferrer noopener\”>Fastchange </a>a <a href=\”https://kryptomagazin.cz/anycoin-krypto-recenze/\” target=\”_blank\” rel=\”noreferrer noopener\”>Anycoin</a>. <br><strong>Tyto služby za vás vyřídí celý nákup od A do Z</strong>. Vaše jediná práce bude vyplnění objednávkového formuláře a odeslání peněz na přiložený bankovní účet. Následně stačí počkat, než směnárna celou transakci dokončí. Kryptoměny se vám automaticky přičtou na vaši adresu a máte vše vyřízeno.<br><br>Celé tohle kolečko je možné stihnout do 15 minut, ale vše se odvíjí od rychlosti bankovního převodu. <strong>Poplatky na směnárnách sahají do nižších jednotek procent</strong>, což není nijak tragické. S trochou práce a s pomocí kryptoměnových burz se ale poplatky dají snížit pod jedno procento.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Musím kupovat celý litecoin?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”<strong>Každý litecoin je dělitelný na dalších 100 000 000 menších jednotek</strong>. Můžete si tedy koupit jen polovinu litecoinu, čtvrtinu, ale také klidně jednu setinu. Jediným omezením, na které můžete v tomto ohledu narazit, jsou minimální investované částky.<strong> Tato pravidla si ale nastavují samotné služby, takže v případě nutnosti jde vždy použít něco jiného</strong>.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Jaké lze očekávat poplatky?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Poplatky jsou o něco složitější téma, neboť se skoro vždy skládají ze dvou částí – <strong>poplatky službě a poplatky síti</strong>.<br><br>Když k nákupu využijete jednu z kryptoměnových služeb, <strong>bude potřeba zaplatit poplatek za každý obchod</strong>. Burzy a směnárny z těchto plateb žijí. Výše těchto poplatků je různá, nicméně u burz se pohybuje do jednoho procenta. U směnáren jsou v průměru kolem 3 %, avšak některé služby ukazují nulu. Nemyslete si ale, že pracují zadarmo.<strong> Svou platbu si totiž berou na o něco horším tržním kurzu</strong>.<br><br>Poplatky síti vás budou trápit v situaci, <strong>kdy budete chtít kryptoměny odeslat na vaši osobní peněženku. V takovém případě je nutné udělat transakci na blockchainu</strong>. Za tento úkon si berou platbu těžaři. Poplatky se odvíjejí od vytíženosti blockchainu. Někdy mohou být za haléře, ale v těch nejrozpálenějších býčích trzích sahají i na desítky dolarů.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Jak se mám o litecoin postarat po nákupu?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Při nákupu je dobré přemýšlet i nad tím, kam vlastně kryptoměny uložíte. <strong>U malých částek můžete ponechat litecoin na smenárně či službě</strong> (pokud je to možné), případně si jej pošlete na mobilní kryptoměnovou peněženku. Částka, kterou chcete takto uložit, by neměla být větší, než obnos ve vaší skutečné peněžence. V té máte také maximálně pár tisíc.<br><br><strong>Pro větší investice je vhodná hardwarová peněženka</strong>. Ty se dnes považují za naprostý vrchol zabezpečení kryptoměn. Můžete si jich vybrat hned několik. Jejich cena se pohybuje do 2 000 Kč za základní modely. Za nás můžeme doporučit českou peněženku <a href=\”https://kryptomagazin.cz/penezenka-trezor/\” target=\”_blank\” rel=\”noreferrer noopener\”>Trezor </a>či francouzský Ledger Nano.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”K čemu vlastně Litecoin je? Má ho smysl nakupovat?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”<strong>Litecoin je samostatná kryptoměna, která má základy v Bitcoinu. Je to takový mladší bráška, který je o něco rychlejší a levnější na použití</strong>. Právě z těchto důvodů se skvěle hodí na užívání v reálném světě.<br><br>Spousta lidí využívá bitcoin jako dlouhodobé spoření. <strong>Litecoin naopak komunita využivá podstatně více k platbám v kavárnách, obchodech apod</strong>. Nic nenasvědčuje tomu, že by se měl tento narativ v blízké době změnit.<br><br>Nedokážeme odhadnout, jestli je litecoin dobrou investicí či nikoliv. Nikdo nedokáže předpovídat cenu a říct, jestli se nákup vyplatí. <strong>Avšak jde o povedený projekt, který se drží poblíž bitcoinu a s největší pravděpodobností s ním neuděláte chybu</strong>.”}}]}

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bitcoin Cash to the moon Make Litecoin great again

Já už nakoupeno mám a teď dám příležitost i ostatním. Make Litecoin great again!

spot_img