[Pro začátečníky] Jak ukládat soukromé klíče a seed fráze – 1.díl

4.5
(6)
V
V
Pod touhle maskou je toho Víc než jen maso, pod touhle maskou se skrýVá idea. Je mi ctí, že tě poznáVám a můžeš mi říkat...V.

Vstup do světa krypta se může zpočátku zdát poněkud komplikovaným a nepřehledným, ale jakmile se seznámíte se základy kryptoměn, není se čeho obávat. V dnešním článku se zaměříme na nejdůležitější věci, které potřebujete vědět s ohledem na vaši peněženku – bezpečné uložení důležitých informací, kterými disponuje každý kryptonadšenec – soukromé klíče a seed fráze.

Co je soukromý klíč a proč je důležitý

Soukromý klíč je tajné číslo, které umožňuje manipulaci s vaším kryptem. A protože je soukromý klíč vstupní branou k utrácení mincí, je potřeba, aby zůstala tato aktiva v bezpečí.

Pokaždé když vytvoříte kryptoměnovou peněženku, budete mít kromě adresy peněženky (je veřejná) k dispozici své vlastní soukromé klíče, což je kombinace různých čísel a písmen. Tento soukromý klíč hraje pro vaši kryptopeněženku stejnou roli, jakou hraje PIN pro váš bankovní účet, když chcete například vybrat peníze z bankomatu.

Každý soukromý klíč je však mnohem delší a složitější než jakýkoli PIN, a to především kvůli zajištění vaší bezpečnosti. V bance budete skutečně potřebovat samotnou platební kartu, ale k elektronické peněžence lze přistupovat z jakéhokoli digitálního zařízení. A právě z tohoto důvodu by měly být soukromé klíče co nejsložitější, aby poskytovaly vašim prostředkům co možná nejvyšší úroveň zabezpečení.

Zde je příklad takového soukromého klíče Bitcoinu (BTC):

1EHNa6Q4Jz2uvNExL497mE43ikXhwF6kZm

Každý, komu je známa tato kombinace písmen a čísel, bude mít přístup k vaší peněžence a bude mu umožněno provádět transakce. Nepoužívejte výše uvedený příklad soukromého klíče k vaší peněžence, neboť již byl sdílen s veřejností.

Soukromý klíč tedy slouží jako podpis pro vaši peněženku a pro příjem a odesílání mincí budete mít také veřejnou adresu obsahující historii transakcí a tedy přístupnou pro kohokoli. Pokud budete udržovat své soukromé klíče v tajnosti, nikdo nebude moci převzít kontrolu nad vašimi prostředky.

Co je seed fráze a proč je důležitá

Některé peněženky generují tzv. „seed“, což je soubor 12 – 24 anglických slov. Pořadí jednotlivých slov je v tomto případě klíčové. Každé ze slov je spojeno s číslem, takže fráze může být převedena na posloupnost čísel, která zase generují soukromé klíče pro peněženku.

Tato seed fráze je nezbytná pro přístup k vaší peněžence nebo v případě zapomenutí hesla k předchozí peněžence. V podstatě napíšete seed frázi na nové zařízení a dokážete tak obnovit starou peněženku. Jedna tato seed fráze dokáže obnovit všechny vaše předchozí adresy, což je velmi pohodlné.

Na jedné straně tak seed fráze představuje užitečnou zálohu, na straně druhé zase potenciální riziko poskytnutí plného přístupu k vašim aktivům, pokud se někdo vaší seed fráze zmocní. Z toho důvodu je obzvláště důležité, kde a jak uchováváte seed frázi, protože je to jediná záloha vaší peněženky.

Abychom lépe pochopili souvislosti mezi seed frází a soukromým klíčem, můžeme si na pomoc vzít metaforu stromu. Seed fráze představuje v tomto případě kořeny stromu, které by neměly být pro nikoho kromě vás viditelné a jsou základem pro všechny další informace o vaší peněžence. Seed fráze je schopna vygenerovat soukromé klíče pro každou adresu, kterou máte. Všechny své účty tak budete schopni zálohovat jedinou seed frází.

Závěr

V dnešním prvním dílu jsme se blíže podívali na to, co jsou to soukromé klíče a seed fráze a proč jsou pro vás tak důležité. Ve druhém dílu této minisérie si vysvětlíme, jak seed fráze a soukromé klíče ukládat a rovněž si přiblížíme některé z nejčastějších chyb ukládání těchto klíčů a frází.

[Pro začátečníky] Jak ukládat soukromé klíče a seed fráze – 2. díl

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img