Co je Dowova teorie?

4.8
(20)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Dowova teorie je vůbec první koncepce pro analýzu trendů na finančních trzích. Původním autorem teorie je americký žurnalista Charles Dow. Díky čemuž je vlastně považován za zakladatele technické analýzy na finančních trzích. Je po něm pojmenovaný vůbec nejstarší akciový index Dow Jones Industrial Average, který zároveň založil.

Co je Dowova teorie?

Jak bylo již řečeno, Dowova teorie spočívá v analýze trendů na finančních trzích. Tudíž se jedná o stavební kámen technické analýzy. Přístupy založené na této teorii se používají doteď. Charles Dow založil v roce 1889 velmi známý deník The Wall Street Journal, kde i on sám publikoval.

Za svého života Charles Dow publikoval stovky článků o akciových trzích. Sám Dow ale zemřel dříve, než z toho stihl vytvořit ucelený koncept. Toho se ujali až jeho následovníci jako je William Hamilton a Robert Rhea. Rhea byl právě studentem Hamiltona. Tudíž Dowova teorie má kromě samotného Dowova hned několik autorů. Ucelený koncept se tudíž datuje k přelomu 20. a 30. let minulého století.

Jako každá teorie pracuje i tato s několika východisky. Mezi ty nejznámější patří, že trh zohledňuje už všechny dostupné informace. Čili fundamentální faktory, které jsou mikroekonomické (hospodaření podniků) a makroekonomické (úrokové sazby, fiskální politika). Proto je již vše v ceně zahrnuté. Tady jde vidět, že na Charlese Dowa a jeho následníky měly výrazný vliv klasické ekonomické přístupy, které počítaly s dokonalou informovaností tržních účastníků.

Dowova teorie je především zaměřena na delší časové období, které tu hraje největší gró. Leč pracuje se i s kratšími časovými úseky. Koncept rozlišuje tři základní cenové vývoje – primární pohyb, sekundární pohyb a denní pohyb. Primární trh je ještě rozdělen na fáze býčího trhu (akumulace, velký pohyb, spekulativní mánie) a medvědího trhu (distribuce, velký pohyb, zoufalství). Svou významnou roli zde hraje i identifikace trendu a objemy obchodů.

Fáze trhu

Jak bylo již řečeno, kurzové pohyby jsou rozdělené na primární, sekundární a denní. Definice těchto pohybů je naprosto banální. Primární je pohyb je hlavní trend, který udává dlouhodobější cenový vývoj. V obecné rovině se jedná o trendy, které trvají léta, klidně desítky let. Jak často opakuji ve svých analýzách, nikdo nevidí do budoucnosti. Proto nelze dopředu odhadnout jeho délku. Ani cenu, kde může přijít obrat. 

Cílem je pouze jeho identifikace a zvážení, zda má ještě cenu se na něm tzv. svézt. Pokud hlavní trend trvá, řekněme už 20 let, je určitě logické předpokládat, že konec je blízko. Sekundární kurzový pohyb je vlastně korekční. Čili se jedná o protichůdný vývoj oproti hlavnímu trendu, který je ovšem mnohem kratší.

Denní kurzové pohyby hrají v teorii nejmenší roli a vlastně nejsou nijak pro analytika směrodatné. Denní pohyby jsou totiž náchylné na manipulace a emotivní jednání.

Dowova teorie na příkladu spekulativní mánie z konce 20. let
Dowova teorie na příkladu spekulativní mánie z konce 20. let

Fáze primárního býčího trhu se rozdělují na akumulaci, velký pohyb a nadměrné spekulace. Pro tyto účely jsem přidal názornou ukázku, kde je zřetelný přechod mezi primárním býčím trhem a primárním medvědím trhem. Prvně tedy máme dlouhé období akumulace, které je následováno velkým pohybem. A začátek konce je v podobě nadměrné spekulace.

Fáze akumulace se prolíná i s dřívější fází zoufalství, což je závěr medvědího trhu. Ceny akcií jsou po hlubokém propadu a psychologie je mezi investory dost špatná. Trh je zkrátka v depresi a podhodnocený, což je naopak příležitost pro ty méně váhavé.

Následný vývoj je už býčí, ale zatím bez velkého sebevědomí. V rámci tohoto období dochází k sekundárním pohybům, které ještě dokážou cenu výrazně zatlačit dolů. Jakmile se ale daří vytvářet vyšší dna a vyšších vrcholy, přijde velký pohyb. V období velkého pohybu roste cena nejdéle a jedná se o nejvýznamnější část býčího trhu.

Optimismus roste, ceny jdou raketově nahoru. Z velkého pohybu je tak fáze spekulativní mánie, což je finále primárního býčího trhu. Mimo jiné je to vůbec nejrizikovější období pro investory. V uvedeném období už na trzích neplatí žádná racionalita. Raketově stoupají i ceny akcií, které nemají prakticky žádnou reálnou hodnotu. Spekuluje se se vším, s čím to jde. Na trh chce vstoupit naprosto každý. Inflace začíná akcelerovat.

Pak přichází na řadu ona fáze primárního medvědího trhu, která je rozdělena na distribuci, velkého pohybu a zoufalství. Distribuce se prolíná s nadměrnou spekulací. Následuje velký pohyb, který je vůbec nejdelší a nejvýznamnější v rámci medvědího trhu. Pak se přechází do zoufalství, po kterém následuje zase období akumulace.

Identifikace trendů a objemy

Identifikace trendů probíhá na základě vyhledávání den a vrcholů. Býčí trend je tedy logicky tvořen opakovanými rostoucími vrcholy a dny. Zatímco medvědí trh je tvořen klesajícími vrcholy a dny. Pokud je série ukončena, trend se překlápí. Existuje ještě tzv. netrendový trh, ve kterém je cenový vývoj stranový. Dna a vrcholy jsou v tomto případě v jedné horizontální rovině. 

Identifikace trendu a objemy – Dowova teorie
Identifikace trendu a objemy – Dowova teorie

Dowova teorie využívá objemy obchodů jako indikátor, který určuje sílu trendu. A na základě síly trendu se dá určit pravděpodobnost pro obrat. Respektive objemy by měly stoupat současně s hlavním trendem. Pokud je tedy býčí trh, objemy by s růstem ceny měly jít nahoru a v korekcích by měly klesat. Pokud ne, trend slábne a obrat se blíží. Analogicky to platí u medvědího trhu.

Závěrem

Ryzí formě Dowovy teorie je dnes vlastně přezdíváno jako obchodování na základě tzv. price action. Což je naprostý základ pro každého technického analytika. Dowova teorie sloužila jako podklad pro další přístupy jako jsou Elliottovy vlny nebo Wyckoff.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 20

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img