Jak koupit NFT tokeny

0
(0)

Jistě jste v minulých letech zaznamenali ohromné halo kolem technologie NFT tokenů. Jako vlna projelo toto téma celým kryptoměnovým prostorem, spoustu lidí do těchto aktiv investovalo své prostředky, někteří z této skupiny pohádkově vydělali, ale nemálo z nich se také pěkně spálilo. NFT tokeny jsou technologie jako každá jiná a vyžaduje pochopení. O to víc v případě, že chcete do NFT tokenů skutečně investovat.

V tomto článku si společně NFT tokeny představíme, vysvětlíme si jejich technologii, využití a další věci, o kterých byste měli jako investoři vědět. Posléze se podíváme na jednotlivé možnosti nákupu a ve třetí části si společně projdeme praktickým návodem, jak NFT tokeny nakupovat na největší kryptoměnové burze Binance.

Není potřeba na nic čekat, jdeme na to.

Co jsou to NFT tokeny?

Co byla podle vás věc, kterou kryptoměny vyřešily? Myslíte si, že přinesly možnost online plateb? Nebo něco úplně jiného? Faktem je, že všechny tyto věci budou pravděpodobně vycházet z původní myšlenky – kryptoměny dokázaly vytvořit “fyzickou” věc v digitálním prostředí.

Jistě jste ve svém životě kopírovali či odeslali nějaký obrázek na počítači. V ten moment byl vytvořen naprosto přesný duplikát původního souboru. Nějaký pozorovatel, kterému byste ukázali obrázek “Jablko” a kopii “Jablko”, by nebyl schopen říct, který z nich je původní. V případě obrázků lze dělat kopie, u digitálních peněz by bylo možné jednotky množit a nikdo by tam neměl jistotu, jestli dostává “skutečné” peníze, nebo “podvržené” kopie. 

S příchodem kryptoměn se objevila možnost vytvořit digitální objekt, který má ale fyzikální vlastnosti, a to napříč celým světem. Každá jednotka existuje pouze na jednom místě, v jeden čas a nelze je nijak kopírovat. Nikdo nemůže namnožit bitcoiny mimo proces, který je jim přirozený (těžba), a stejně tomu je i u ostatních kryptoměn.

NFT technologie vzala tuto vlastnost a přenesla ji i na jiné typy dat. Non-fungible tokeny mohou představovat umělecké kolekce, grafiku, ale fantazii se meze nekladou. Jsou to v podstatě vlastnické smlouvy na decentralizovaném blockchainu, pod kterými se může schovávat cokoliv. Tzv. tokenizovat můžete akcie, nemovitosti, práva k nějakým věcem atd. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že legislativa se vyvíjí šnečím tempem a ještě potrvá dlouho, než bude něco takového vůbec legálně možné. NFT tokeny se dají také měnit a “prodlužovat”. Vaše práva k nemovitosti se mohou tak například rozšiřovat o použití příjezdové cesty i bez toho, aby bylo nutné celou “smlouvu” měnit.

Hlavní NFT kolekce se dnes nacházejí na blockchainu Ethereum. Tokeny se ale rozšířily i do jiných blockchainů. Pokud máte o tento typ investice zájem, můžete se podívat například na blockchain Solana, Tezos či BNB CHain.

Změna proběhla také u vlastností fungibility. Toto slovíčko mluví o tom, že si jsou všechny jednotky rovny. Z pohledu peněz je to důležitá vlastnost – 100 Kč z Brna by mělo být rovno 100 Kč z Prahy, stejně jako se musí jednotka bitcoinu vytěžená v USA rovnat jednotce z Číny. NFT tokeny tuto vlastnost berou a přetáčejí ji o 180 stupňů.

Každý z těchto NFT tokenů má svůj vlastní identifikátor, který je navázaný na kryptoměnovou adresu, kde se token nachází. Je tedy možné vytvořit třeba 10 000 vzhledově totožných obrázků, které budou ale stále považovány za unikátní a lze je rozdělit. Jako příklad užití si zde můžete vložit například kanceláře vydávající lístky na nějaký koncert. Teď už mohou vypadat stejně, a přesto budou mít svou unikátní vlastnost, která je od sebe odděluje. Zároveň bude mnohem jednodušší jejich nákup a prodej, a bude k tomu všemu stačit jediná mobilní peněženka, kde si uložíte v podstatě všechno.

Historie NFT tokenů

NFT tokeny vznikly dávno před tím, než se vůbec dostaly do povědomí veřejnosti a staly se populárními tak, jak to známe dnes.

Vůbec první NFT token byl vytvořen či mintován již v roce 2014 Kevinem McKoyem na blockchainu Namecoin.

Do popředí se NFT tokeny posunuly až v bublině kolem roku 2020. Od té doby se jejich technologie posunula zase o velký kus kupředu, vzniklo mnoho digitálních tržišť a kolekcí je v podstatě nespočet.

Využití NFT tokenů

NFT tokeny jsou technologie, jejíž určení závisí jen a pouze na lidech. Dá se použít ke spoustě věcem a nejspíš ani nejsme schopni odhadnout, kam se za několik let posune.

Na počátku byly NFT tokeny využívané především k vytvoření sběratelských kolekcí. Jako příklad si můžeme uvést například Cryptokitties. Obrázky koček jsou naprosto unikátní, mají své vlastnosti a cenu. Aby toho nebylo málo, “zvířátka” se mezi sebou i kříží a mají potomky, které dědí vlastnosti rodičů. 

Jak jsme si již několikrát řekli, tato dynamická technologie se stále posouvá a za svých pár let udělala již mnoho skoků. Na internetu lze najít fotografy, kteří umožňují fanouškům finanční spoluúčast na fotografiích. Dále například sportovní kolekce kartiček či hrací karty, jména domén a hudební nahrávky.

Mají NFT tokeny budoucnost?

Těžká otázka na zodpovězení. Myšlenka tokenizování je jistě skvělá a určitě má šanci na uchycení. S rozvojem 3D digitálního světa, jakým by mohl být metaverse, se otevírá další obrovský prostor, kde by se dala technologie NFT tokenů využít. Představte si, že si například kupujete reklamní prostor na digitální Wall Street asi tak, jako to dnes děláme na běžných sociálních sítích.

NFT ale mohou vyjadřovat i vlastnictví hmotných věcí. Například by se tímto způsobem dalo určovat vlastnické právo k automobilům, nemovitostem apod. Co třeba univerzitní diplomy či potvrzení manželství? Nebylo by potřeba žádných depozitářů a drahých databází, neboť by se vše nacházelo na již vzniklém a fungujícím blockchainu. Kromě toho by bylo všechno okamžitě dohledatelné a transparentní.

Jak se určuje cena NFT tokenů a kolik stojí

Stejně jako u všech ostatních věcí, i cena NFT tokenů se určuje podle prostého zákona nabídky a poptávky. Každý mozek podprahově počítá s velkým množstvím proměnných – vzácnost, grafický styl, využitelnost atd. Každý člověk má nějakou představu o hodnotě. Tyto jednotlivé hodnoty se následně potkávají na trhu a vytváří cenu předmětu.

Bude také rozdíl v tom, jaké vlastnosti budou důležité pro nakupujícího práv k obrázku a někoho, kdo chce koupit například lístek.

U digitálního umění jde o podobnou směsici faktorů jako u umění fyzického:

  • Stáří předmětu
  • Status autora
  • Mediální propagace
  • Celkový pohled na kolekci
  • Mediální kampaň

Výše zmíněné jsou samozřejmě jen příklady, které se vždy nějakým způsobem liší.

Co se týče ceny tokenů, tak ta je rozmanitá úplně stejně jako samotné tokeny. Jejich cena se zároveň neustále mění, a to i ve vztahu ke zbytku kryptoměnového trhu. V průběhu býčích trhů cena povětšinou stoupá, zatímco uprostřed propadů jsou lidé spíše obezřetnější.

NFT tokeny se obchodují v měně blockchainu, na kterém jsou umístěny. V případě NFT tokenů na ethereovém blockchainu bude jejich cena udávána v etherech. Na některých webech lze ale nakupovat NFT i s pomocí platebních karet a dalších standardních metod.

Asi vás nepřekvapí, že nejdražší kolekce se dnes šplhají na statisícové částky. Například obrázky z kolekce Bored Ape Yacht Club se na NFT tržišti Binance obchodují za více než 100 000 dolarů za kus. Celá tržní kapitalizace této kolekce se pak šplhá přes 500 000 etherů. Ty nejlevnější jsou následně za hubičku a asi od nich nelze očekávat nějaké pohádkové zhodnocení.

Kde lze koupit NFT tokeny

NFT tokeny lze, úplně stejně jako samotné kryptoměny, nakupovat na několika místech. Pojďme se teď podívat na jednotlivé cesty, jak se dá k tokenům dostat.

Rádi bychom předem upozornili na jednu věc. NFT tokeny jsou novou technologií a najde se spousta podvodníků, kteří využívají lidskou neznalost. Než budete cokoliv nakupovat, naučte se a pochopte, jak vlastně NFT tokeny fungují a jaké nabízejí možnosti. Informace a znalosti jsou ve světě kryptoměn jediná obrana, kterou můžete použít. 

Stejně tak je to důležité pro situaci, kdy trhy klesají. Není nic horšího, než když investora ovládnou emoce a ten v panice prodává. Tyto problémy lze redukovat zkušeností, ale také pomocí znalostí.

Centralizovaná tržiště

Centralizovaná tržiště si můžete představit jako běžné eshopy. Jsou provozována jednou firmou, která se stará o jejich chod, upravuje všechny možné funkcionality a mají dozor nad celým tržištěm. Většinou jsou velmi jednoduchá na použití a jejich uživatelské prostředí je obecně přístupnější. Hodí se tak především pro nováčky, kteří s NFT tokeny teprve začínají. Jelikož jsou operována jednou společností, transakce probíhají podstatně rychleji a není třeba platit poplatky síti v případě, že NFT ponecháte na úložišti služby. 

Výhoda dozoru ale může být i velkým omezením. Platforma má přirozeně výsadní práva na tom, jaké NFT tokeny na svém tržiště uvede, a může případně sáhnout i k tomu, že bude nějaké transakce a uživatele cenzurovat.

Příkladem takového centralizovaného tržiště je Nifty Gateway či Rarible.

Decentralizovaná tržiště

Decentralizovaná tržiště jsou otevřené ekosystémy budované komunitou. Nestojí nad nimi žádná společnost a vše probíhá na základě nějaké domluvy. Díky tomu nabízí svým uživatelům podstatně vyšší dávku svobody, než jakou mohou najít centralizovaných marketplacech. 

Další výhoda spočívá v nižších nákladech na nákup. Každý obchod s NFT tokeny se musí zapsat do blockchainu, což znamená nutnost zaplatit poplatek síti. To je standard. U centralizovaných tržišť ale existuje firma, která potřebuje z něčeho žít a navrch si bere poplatek, který jde do jejich kapes. U decentralizovaných tržišť je také nižší šance, že se stane nějaký únik dat či hack burzy.

Decentralizovaná tržiště jsou dnes jedním z nejoblíbenějších míst, kde investoři nakupují NFT kolekce. Jedním z nejznámějších je platforma OpenSea. 

Peer-to-Peer

NFT tokeny lze nakupovat i Peer-to-Peer způsobem, tedy mezi lidmi bez prostředníků. Stačí znát někoho, kdo NFT token vlastní a domluvit si s ním cenu, se kterou budou obě strany souhlasit. Následně už stačí, aby prodejce odeslal NFT token na vaši peněženku a vy, jakožto nakupující, předáte hotovost, uděláte bankovní převod či cokoliv takového. To už záleží na vaší domluvě s prodávajícím.

Oficiální stránky vydavatele

Někteří umělci si vytvoří i vlastní stránku, kde vydávají své originální NFT tokeny. Tento způsob by se dal připodobnit k primární emisi. NFT token je v tomto případě vůbec poprvé mintován (vytvořen) a odeslán na peněženku kupujícího. Následně je samozřejmě možné NFT tokeny prodat i na běžných tržištích.

Pokud budete chtít jít nějakou takovou cestou, musíte být speciálně obezřetní. Jak jistě tušíte, po webu putuje velké množství podvodů. Především v prostředí rostoucích trhů není pro podvodníka nic snazšího, než aby si založil podvodnou stránku a chytil několik lidí, kteří si nedají dostatečný pozor.

Jak koupit NFT tokeny na kryptoměnové burze Binance – Tři způsoby

Teoretické věci jsme si prošli. Jak jsme si slíbili, vrhneme se teď na praktickou ukázku nákupu NFT tokenů. Reálně to není nic těžkého a jsme si jisti, že to zvládnete bez jakýchkoliv problémů. Na Binance můžete NFT tokeny nakupovat veskrze třemi způsoby – přímý nákup za pevnou cenu, přihazování do aukce a navržením ceny za NFT token.

A) Nakupte NFT token za pevnou cenu

NFT tokeny za pevnou cenu jsou tou nejjednodušší možností nákupu. Cena vidíte předem a po nákupu budete okamžitě vlastníkem NFT tokenu. I z pohledu jednotlivých kroků je to jednoduché.

1) Vyberte NFT token 

V burze Binance přejděte na NFT tržiště. Máte dvě možnosti. Buď můžete provést rychlý nákup a rovnou transakci provést, nebo se nejprve podíváte na detail tokenu a až poté nakoupíte.

Zde si najděte vašeho favorita, kterého budete chtít následně koupit.

2) Prohlédněte si detaily transakce a obchod potvrďte

Jakmile se rozhodnete pro nákup, bude stačit kliknout na tlačítko “Buy Now”.

Systém vám na obrazovce ukáže okénko, ve kterém bude celá rekapitulace objednávky. Zde zvolíte platební metodu a měnu, ve které obchod provedete. V tuto chvíli Binance umožňuje nákup NFT tokenů pomocí kryptoměn BNB, BUSD a ETH

B) Přihazujte na aukce

NFT tokeny se na Binance obchodují i pomocí aukčního systému. Ten je specifický tím, že nakupující soutěží mezi sebou o to, kdo přihodí nejvíce. Po vypršení časomíry vyhrává ten, který je ochotný zaplatit nejvyšší částku.

1) Zvolte NFT token a přihazujte na nabídku

Jakmile si vyhlédnete vašeho favorita, přesuňte se na jeho detail. Oproti stanovené ceně zde uvidíte i jednotlivé nabídky, které se ohledně tohoto tokenu udály. Jestliže chcete přihodit, klepněte na tlačítko “Place a Bid”.

2) Nastavte příkaz a odešlete ho

U každé aukce musíte počítat s tím, že je stanovena minimální hodnota příhozu. Pod tuto částku nemůžete jít. Připravte se také na to, že přihozená částka již nelze vrátit. Systém vám v Binance peněžence zablokuje celou částku, kterou jste do aukce vložili a odblokuje ji jen v případě, že vás někdo přehodí.

C) Udělejte nabídku vlastníkovi NFT tokenu

Na Binance můžete kromě jiného položit nabídku vlastníkovi NFT tokenu a počkat, jestli ji přijme. Tato možnost je vhodná v případě, že chcete získat o něco lepší cenu, než za jakou je NFT nabízeno primárně. Ne vždy se to ale musí povést a je možné, že vám NFT token někdo přebere.

1) Najděte NFT token, který se vám líbí

Stejně jako v předešlých cestách, i zde si nejprve musíte najít NFT token, který budete chtít nakupovat.

2) Navrhněte cenu

Jestliže máte vybráno, můžete přejít k samotné nabídce. Je nutné zadat cenu, za kterou chcete NFT token odkoupit. Binance má v pravidlech, že minimální navržená částka za obchod je 1 BUSD, tedy minimálně jeden dolar. Maximální cena nastavená není. Dále nastavíte trvání nabídky. Ideálně by mělo být více než 24 hodin, aby měl vlastník čas na zaznamenání nabídky a rozmyšlení.

Na každý NFT token je možné nastavit jednu nabídku, celkově pak může mít každý uživatel až 20 aktivních nabídek. Také mějte na paměti, že celková částka v nabídkách bude ve vaší peněžence uzamčená až do doby, než se nabídky zruší. Nabídku můžete zrušit i z vlastní vůle.

3) Podívejte se na všechny nabídky, které jste vytvořili

Všechny své vytvořené nabídky si můžete prohlédnout ve svém profilu na NFT tržišti. Jednoduše se přesuňte na záložku “Profile” a klepněte na “Offers”.

Jak vidíte, nákup NFT tokenů na Binance není nic složité. Jediným zádrhelem může být orientace v prostředí, ale ani to by nemělo být těžké.

Závěr – Má smysl koupit NFT tokeny?

Jestliže jste si přečetli celý článek, měli byste mít již nějakou obecnou představu o NFT trhu a tokenech, které se na něm obchodují. Vysvětlili jsme si jejich fungování, potenciál, způsoby nákupu, a nakonec jsme si ukázali i praktický návod na to, jak nakoupit NFT tokeny s pomocí největší kryptoměnové burzy na světě Binance. NFT technologie je ale stále v zárodku a rozhodně je v ní mnohem více potenciálu, než na kolik stačí tento článek.

Podle nás jsou NFT tokeny velice zajímavou věcí, která si jednoznačně zaslouží pozornost. Prozatím jsou tokenizována především umělecká díla a digitální kolekce, nicméně věříme, že se do budoucna celý obor neskutečně rozroste. Umíme si klidně představit, že jednou budete nakupovat a prodávat NFT tokeny představující vlastnická práva k nemovitostem, automobilům, akciím apod

Z pohledu investic jsou NFT tokeny velkou neznámou. Majetek, který představují, netvoří žádný cashflow, nejde o skutečné podnikání a fungují podle stejných principů, jako investice do umění. Rozhodně vám nikdo nemůže slíbit zaručený výnos. Cena jednotlivých tokenů se odráží především od nálady lidí a komunity, která se rychle a dynamicky mění. Není vůbec jednoduché předpovídat, kam se bude cena tokenů ubírat.

Když se to vše shrne, NFT tokeny jsou zajímavou technologií s ohromným potenciál. Jako investice jsou ale extrémně rizikové a měli byste se chovat navýsost obezřetně.

Často kladené otázky (FAQ)

Některé otázky od našich čtenářů se stále opakují. Máme pro to pochopení, neboť i my jsme byli v roli začátečníků a ještě si pamatujeme, jak matoucí všechno bylo. Právě z toho důvodu jsme pro vás připravili tento seznam často kladených otázek, který by vám měl odpovědět na všechny základní dotazy týkající se NFT tokenů.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img