Do kryptoměnového světa se lidé pouštějí z mnoha různých důvodů. Pro někoho je hlavním benefitem rychlost transakcí, jiný zase hledá levný a spolehlivý způsob plateb. Jsou ale také lidé, kteří si ze všeho nejvíce cení svého soukromí. Jestli je jedna kryptoměna, která tento požadavek plní na maximum, pak je to jednoznačně Monero. Chcete, aby vaše transakce byly anonymní a chráněné před okem nepovolaných lidí? Pak je tahle kryptoměna přesně pro vás.
Monero se dá koupit mnoha způsoby. Na ty nejběžnější se v tomto článku společně podíváme. Přiblížíme si také důležitou oblast, kterou je ukládání kryptoměn. Je to za nás hodnotné téma, neboť každý den se stává, že někdo kryptoměny nakoupí a hned udělá nějakou chybu, díky které o všechny přijde. Tomu chceme předejít. V poslední části si také projdeme praktický nákup této kryptoměny krok za krokem pomocí burzy Binance.
Není na co čekat, pojďme se na to vrhnout.
Co je to Monero?
Většina standardních blockchainů je tzv. pseudonymní. Znamená to, že všechny transakce mají formu veřejného záznamu, který si může prohlédnout kdokoliv. V záznamech je uveden čas transakce, hodnota a další věci. Pseudonymita spočívá v tom, že na transakce není připojeno jméno a jiné citlivé údaje odesílatele. Nikdo se tedy nemůže dozvědět o tom, jaká transakce náleží komu. Tedy teoreticky.
Prakticky se dnes hojně využívají centralizované služby jako burzy a směnárny, které uživatelská data musí sbírat z důvodu legislativy, takže i kdybychom se jinak chovali v souladu se zachováním soukromí na blockchainu, mimo kryptoměny jsme již svou identitu odhalili a je tak možné napojit všechny naše transakce. Taková firma má vstupní data o nás a cílové adrese, kam jednotky odesíláme. Veřejný blockchain už pak jen čeká na to, aby se dala cesta skrze adresy sledovat. Monero toto mění.
V Moneru je odesílatel, příjemce i velikost transakce před všemi ukrytá. Nikdo je nedokáže odhalit. Svým způsobem jde zatím o jednu z mála skutečně zaměnitelných kryptoměn, a právě zaměnitelnost je jedna z vlastností skvělých peněz. K tomu využívá několik technologií, mezi kterými je například tzv. Ring Signatures, Stealth Adresses a další. Chcete-li kryptoměnu, která se soustředí na soukromí uživatele, pak je Monero přesně pro vás.
Jak uložit Monero bezpečně
Zatímco v reálném světě se o vaše peníze stará primárně nějaká banka, v tom kryptoměnovém leží veškerá odpovědnost za rozhodování na vás. Když víte jak na to, jedná se o výhodu, která se v historii zatím neobjevila. V opačném případě to ale může mít naprosto fatální důsledky. Pokud zatím nevíte jak na to, čtěte pozorně dál.
Potřebujeme, abyste skutečně plně pochopili následující řádky. U kryptoměn máte plnou odpovědnost za všechno, co se děje. Blockchainy, tedy účetní knihy na kterých kryptoměny pracují, jsou svým způsobem neměnné. Jakmile odešlete kryptoměny na špatnou adresu, nikdo vám je nevrátí. Když kryptoměny někdo ukradne, nedostanete je zpět ani s pomocí těch nejlepších detektivů. Žádná podpora vám ztracené heslo neobnoví.
Chcete tomu všemu zabránit? V tom případě se musíte vzdělávat. Ideálně tím, jak kryptoměny skladovat.
1) Uložte vše na kryptoměnových burzách
Začněme od toho nejjednoduššího. Když si budete nějaké kryptoměny kupovat skrze směnárny či burzy, narazíte velice často na to, že vám služba nabídne možnost ponechat kryptoměny na interních peněženkách. V komunitě na to panuje spousta názorů. Rozhodně zde není jednoznačná odpověď. Má to totiž své výhody a nevýhody, které je nutné zvážit. Pojďme nejprve na ta negativa.
Kryptoměny vznikly původně proto, aby lidé dostali možnost držet peníze, k jejichž použití nebude třeba žádných prostředníků v podobě bankovních institucí. Nikdo je neovládá ani neřídí, žádný panovník, prezident nebo centrální banka je nemůže zastavit. Zakázat ano, ale zastavit ne. Leda že byste je sami dali do situace, která je k tomu náchylná. Představte si, že budete mít peníze na bankovním účtu. Uděláte něco, co se bude protivit vládnoucí straně a zákonům, a na oplátku můžete přijít o přístup k účtu. Co takové blokování různých plateb?
Úplně stejně je to s kryptoměnami na firemních peněženkách. Společnost může být donucena k vydání jednotek státem, občas podléhají hackerským útokům apod. Fakticky se tímto způsobem připravíte o všechny benefity, které kryptoměny nabízí. Má to ale i svá pozitiva.
Jak jsme si řekli, kryptoměny vyžadují značnou dávku osobní odpovědnosti. Ne všichni uživatelé jsou schopni a ochotni tuto výzvu podstoupit. V té chvíli není žádná ostuda sáhnout po tomto způsobů uložení. Díky těmto firemním peněženkám se bude o vaše kryptoměny starat někdo jiný. Získáte vrstvu zabezpečení v podobě pojištění (je třeba zkontrolovat u každé služby zvlášť), budete mít možnost okamžitě kryptoměny prodat a “není nutné” řešit bezpečnost vašeho počítače nebo telefonu.
Zde není třeba doporučovat nic konkrétního, neboť vždy půjde jen o to, jestli daná služba tuto vychytávku nabízí, nebo ne.
2) Softwarové peněženky
Nechcete ukládat své kryptoměny u někoho cizího? Pak se budete muset poohlédnout po své vlastní osobní peněžence. Prvním druhem jsou ty softwarové.
Softwarová kryptoměnová peněženka je program, který vám umožní uchovávat kryptoměny čistě pod vaší režií. Jsou buď na počítače nebo mobilní telefony, což z nich dělá perfektního kandidáta na peněženku pro běžné užití. S takovou mobilní peněženkou už totiž můžete pohodlně platit i v kavárnách a jiných podnicích, kde kryptoměny přijímají.
Co se týče pozitiv a negativ, v podstatě si stačí přetočit vlastnosti podnikových peněženek z odstavců výše. Plná odpovědnost za své vlastní finance je základ. Musíte mít dostatečně zabezpečené zařízení, na kterém je peněženka nainstalovaná. Naprostou nutností je poté záloha seedu. Že nevíte, co to seed je?
Rozklíčujeme si teď jednu věc – kryptoměnová peněženka reálně žádné kryptoměny neukládá. Jednotky jsou pouze záznamy ve velké distribuované databázi zvané blockchain. Kryptoměny jsou pod adresami, ke kterým vám dá systém přistup jen tehdy, když k nim vlastníte privátní klíč. To je jakési heslo nebo podpis, bez kterého není možné s jednotkami nakládat. Každý je může vidět a prohlédnout si jejich historii. Avšak pouze uživatel s tímto heslem je dokáže poslat na jinou adresu.
Tento privátní klíč je pro uživatelské pohodlí předělávám do tzv. seedu. Seed je kombinace 12, 18 nebo 24 anglických slov s přesným pořadím.
Cílem vaší peněženky je jediná věc – uchránit tento seed před nepovolanými osobami.
Z toho, co jsme si teď řekli, můžete vyvodit následující. Ten, kdo zná seed, má plný přístup ke kryptoměnám, a to dokonce odkudkoliv na světě. Je úplně jedno, zda jde o právoplatného majitele nebo zloděje. Naopak když o seed přijdete (zapomenete ho, ztratíte), pak vám nepomůže ani pánbůh.
Peněženka vám seed ukáže vždy při prvním založení. Nebuďte líní, vezměte si kousek papíru a seed si zapište. Někam si papírek ukryjte tak, abyste ho znovu našli. Ideálně ho nikomu neukazujte. Dejte si kromě jiného pozor i na partnery, rodiče a spolubydlící, kteří rádi uklízejí a vyhazují vše, co jim přijde zbytečné.
I když se může zdát ochrana kryptoměny s pomocí vlastní peněženky jako úkol hodný supermana, reálně stačí dodržovat jen pár zásad, které nejsou nijak hrozné:
- Uložte si seed na bezpečné místo – Při zakládání peněženky věnujte dvě minuty tomu, že si anglická slova v přesném pořadí přepíšete na papír, který následně schováte na bezpečné místo. Seed vám poslouží v případě, že se vám peněženka smaže, ztratí, zařízení se rozbije apod. Je to přístup k vašim kryptoměnám odkudkoliv na světě, takže si na něj dejte pozor.
- Nastavte si silná hesla – Seed vás dostane do blockchainu ke kryptoměnám. Hesla zase dávají přístup do peněženky s uloženým seedem. Stejně jako u jiných systémů, i zde se snažte vytvořit silné a unikátní heslo, které budete znát jenom vy.
- Zkontrolujte si adresy při odesílání kryptoměn – Není nic horšího, než když chcete kryptoměny odeslat a překlepnete se v nějakém znaku. Stačí jediné špatné písmenko a vaše kryptoměny mohou být nenávratně ztraceny. Vždy si adresy kontrolujte, ideálně několikrát, a to i tehdy, když je budete kopírovat. Nikdy nevíte.
Držte se těchto tří bodů a máte víceméně po starostech. Pokud budete mít v pořádku zařízení a nebudou se na něm nacházet žádné škodlivé viry, neměli byste mít s ničím problém.
Poslední otázka, která se často opakuje, je na ideální množství prostředků, které na peněženkách přechovávat. Chovejte se stejně jako s reálnou peněženkou. V té nosíte nanejvýš pár tisíc, ale spíše stovky korun. Na větší částky slouží až další kategorie peněženek.
Softwarových peněženek na trhu existuje velká spousta. Za nás můžeme s klidným svědomím doporučit peněženku Coinomi.
3) Hardwarové peněženky
Plánujete koupit monero za nějakou vyšší částku? Pak by vás měla jednoznačně zajímat možnost tzv. hardwarových peněženek.
Na první pohled jde o nezajímavé krabičky, které spíše vypadají jako nějaká hračka pro děti. Mají jednu malou obrazovku, pár tlačítek a zástrčku pro kabel či USB konektor. Jak ale jistě víte, první pohled často klame. Pod lehkým krytem je precizně vymyšlený stroj, který je v tuto chvíli tím nejlepším nástrojem pro zabezpečení kryptoměn na světě v případě, že s ním umíte zacházet.
U softwarových peněženek existuje jedno zásadní riziko – zavirované zařízení může být problém. Takový útočník dokáže číst spoustu dat a zvládne na dálku počítač i ovládat. Hardwarová peněženka adresuje přesně tento problém, protože celou peněženku a všechny důležité procesy přesouvá mimo počítač. Ten už pak slouží pouze jako uživatelské rozhraní, ale seed (a privátní klíče), hesla a jiné citlivé údaje jsou na hardwarové peněžence.
K tomu všemu přidávají hardwarové peněženky i vlastní prvek zabezpečení. Při každé citlivé operaci je totiž nutná fyzická interakce s peněženkou jako například stisknutí fyzického tlačítka. Uživatel má díky tomu jistotu, že nikdo neudělá nic bez jeho svolení. I když bude mít útočník moc nad celým počítačem, fyzické tlačítko přes internet nezmáčkne.
Doba se zásadně posunula a na trhu již existuje několik výrobců těchto peněženek. My vám představíme dva nejznámější.
Trezor
Znáte to přísloví o zlatých českých ručičkách? I v kryptoměnovém odvětví mají Češi svou vlastní stopu. Vznikla u nás totiž první kryptoměnová hardwarová peněženka na světě s názvem Trezor. Ta se v průběhu let rozšířila do celého světa a velice rychle se dostala na první příčky z pohledu prodejů a oblíbenosti.
Trezor vyrábí dva modely – Model One a Model T. Monero je možné uložit na Model T. Tato peněženka stojí zhruba kolem 5 400 Kč.
Ledger Nano
Ledger Nano je v tuto chvíli jednou z nejoblíbenějších peněženek na trhu. Francouzský výrobce nabízí velké množství funkcí a z pohledu podporovaných kryptoměn vychází lépe než Trezor. Základní model peněženky seženete za zhruba 2 000 Kč.
Za každou cenu si dejte pozor na vás seed
Teď už byste měli znát základy toho, jak vaše kryptoměny bezpečně uchovat. Nějaké rady na závěr této kapitoly?
Pokud jste zvolili cestu nejmenšího odporu a ponecháte své kryptoměny na peněžence nějaké burzy či směnárny, dobře si zkontrolujte podmínky, pojištění apod. Také si dejte pozor na to, ať spolupracujete se zajetou a známou společností, která již získala dobré reference.
Jestliže půjdete cestou své vlastní soukromé peněženky, pak vás pro jistotu ještě jednou upozorníme – seed, který vám peněženka při zakládání ukáže, je nesmírně důležitý. Slouží pro obnovení peněženky, takže vás vytáhne z řady problémů. Když ho ztratíte, vystavujete se riziku naprosté a nevratné ztráty vašich kryptoměn. Seed si proto ihned při zakládání peněženky zapište na fyzické místo, ideálně papír či vygravírovat na kovovou destičku, a ukryjte ho někam.
Všechny způsoby, jak koupit XMR token
Teoretický úvod za námi. Doufáme, že vám vysvětlil všechno potřebné, abyste se mohli s jistotou pustit do nakupování. Cest, jak nakoupit kryptoměnu monero, je hned několik. Pojďme se na ně podívat.
Kryptoměnové směnárny
Ta nejzákladnější možnost, s pomocí které můžete koupit kryptoměnu monero, jsou jednoznačně kryptoměnové směnárny. Tyto služby jsou svou jednoduchostí a přímočarostí jako stvořené pro začátečníky, kteří se v tomto odvětví teprve rozkoukávají.
Jediný úkol kryptoměnových směnáren je, no, co jiného než směna. Fungují velice podobně jako běžné eshopy. Navolíte si svou vlastní objednávku, kterou následně odešlete. Systém vám zašle platební údaje, podle kterých odešlete peníze bankovním převodem. Pak už stačí jen čekat, než se objednávka vyřídí a na vaši kryptoměnovou peněženku přistanou coiny.
Kryptoměnové směnárny jako skupina mají jednu zásadní výhodu oproti jiným cestám – jsou mezi nimi i české firmy. Můžete si tedy vybrat jednu z tuzemských směnáren, kde budete moci platit s pomocí českých korun. Pakliže se náhodou objeví nějaký problém, máte také možnost komunikovat s česky mluvící podporou, což je vždy mnohem jednodušší a příjemnější než dohady s někým, kdo sedí o tisíce kilometrů dál.
I když by to tak nemělo být, lidé se vždy řídí především podle poplatků. U kryptoměnových směnáren se pohybují spíše kolem průměru, protože pravidelně dosahují na nižší jednotky procent. Pokud naleznete směnárnu, která se prezentuje jako zdarma, rozhodně tomu nevěřte. I když si burza nevezme žádný poplatek napřímo, strhne si svou cenu na méně výhodné nákupní a prodejní ceně. Apelujeme na vás, abyste si nevybírali služby primárně podle poplatků. Ještě rádi totiž zaplatíte nějakou desetinu procenta navíc za to, že budeme komunikovat s férovou a rychle reagující podporou a práce půjde od ruky.
V praktickém užití jsou směnárny extrémně jednoduché na použití a zvládne je naprosto každý. Celá záležitost může trvat klidně jen 15 minut, ale vše záleží na rychlosti převodu peněz. Směnárna nebude dělat nic do té doby, než vaše platba přijde na účet směnárny. Banka může takovou platbu pozdržet, o víkendech neodesílají apod.
Monero je na směnárnách celkem ojedinělé, ale nějaké společnosti se najít dají. Jednou z nich je třeba Fastchange nebo Anycoin.
Pro
- Máme směnárny i u nás v České republice, takže můžete interagovat s českým prostředím a komunikovat s česky mluvící podporou
- Průměrně poplatky sahající maximálně na nižší jednotky procent
- Velice jednoduché na použití
- Některé směnárny umožňují uložení kryptoměn na firemních peněženkách
Proti
- V případě pomalého bankovního převodu může transakce trvat i několik hodin
Krypto burzy
Co si představíte, když se řekne slovíčko “burza”? Je to spousta pánů v buřinkách, kteří na sebe navzájem pokřikují ceny a snaží se tak mezi sebou válčit? Ono to v zásadě není úplně špatně. Burza je prostě místo, kde se střetává velké množství lidí, kteří spolu chtějí za nějakých podmínek obchodovat. Jedna strana chce nakupovat, druhá prodávat. Na burzách se tímto způsobem setkává nabídka a poptávka, které spolu navzájem tvoří cenu daného aktiva.
Dnes už vzduchem nelétají buřinky. Vše se totiž odehrává hezky online z pohodlí kancelářských židlí. Na těchto službách se pohybují miliony uživatelů a objemy peněz, které se zde točí, dosahují na desítky miliard dolarů za každý obchodní den.
Možná to vypadá, jako že jsou burzy jen pro nějaké profesionály. Tak na to rovnou zapomeňte. Burzy jsou otevřené naprosto pro každého. Mají velmi rozsáhlé knihovny funkcí, které jsou určené pro intradenní obchodníky, ale také poslouží pro naprosto základní nákup a prodej. Ten je pro nás nejdůležitější.
Abyste mohli na takové kryptoměnové burze obchodovat, budete muset projít registrací. Ta reálně zabere několik minut, i když i zde se mohou objevit komplikace. Především jde o proces zvaný KYC, což je zkratka pro Know-Your-Customer, nebo-li Poznej svého zákazníka. Jde o pravidla nastavená Evropskou unií, která se snaží bojovat proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Myšlenkou je jednoduše to, že se na každý pohyb financí nalepí jméno a další osobní údaje, takže v případě nějakého podezření je okamžitě někdo, koho lze zakleknout. Položení otázky, jestli má něco takového smysl a nejedná se jen o pouhé omezení čestných lidí, necháme na vás.
Proces KYC spočívá v tom, že musíte na službu nahrát fotografie či skeny nějakých průkazů totožnosti. To může být občanský průkaz, řidičský průkaz nebo třeba pas. Některé služby chtějí dokonce fotografii obličeje. Jakmile to splníte, bude stačit počkat, než systém vše ověří a většinou do hodiny máte účet autorizovaný. Pak už stačí jen účet nabít pomocí karty nebo bankovního účtu a máte dveře otevřené.
Nevýhodou těchto služeb je fakt, že žádná z těch velkých nefunguje v České republice. Někdy mají burzy českou lokalizaci, ale většinou si budete muset vystačit s angličtinou. To může být pro spoustu lidí stopka. Vše jde ale vyřešit pomocí překladače. Také to s sebou přináší jednu zásadní nevýhodu, kterou je nutnost nabíjet účet nějako mezinárodní měnou jako eura či dolary. To může přinést další poplatky za směnu do cizích měn případně bude nutné zaplatit poplatek bance za SEPA platbu.
A proč něco takového podstupovat? Nejsou směnárny rychlejší? Mohou být rychlejší, mohou být i jednodušší, ale ani zdaleka nedosahují na tak výhodné poplatky, jaké můžete získat na burzách. Skrze burzovní platformy se dokážete dostat na poplatky kolem 0,5 % za transakci, což je skvělá cena a reálně asi nejlevnější způsob, jak kryptoměny nakoupit. Jediné, co budete muset pro tyto poplatky udělat, je zorientovat se na webových stránkách burzy. To ale není nic složitého. Většina těchto služeb má již prostředí přehledné a uživatelsky přívětivé. Dokonce často narazíte i na návody v češtině.
Monero můžete nakupovat na mnoha službách. Například na burzách, Coinbase, Bybit, Crypto.com, Bitfinex, Kraken nebo Binance. Obě jsou odzkoušené a ověřené firmy, které vás jistě nezklamou.
Pro
- Nejlevnější možnost jak nakupovat monero
- Vyplnění příkazů je v zásadě okamžité
- Pokud budete chtít profesionálnější nástroje, na burzách je jich dostupné velké množství
Proti
- Pokud neumíte anglicky, budete si muset vystačit s překladačem
- Při prvním seznámení mohou působit složitě
- Vaše účty bude nutné nabíjet pomocí eur nebo dolarů
- Nutné ověření totožnosti
P2P obchod
Monero je jednou z nejlepších měn pro obchodování mezi lidmi, jinak řečeno Peer-to-Peer způsobem. Díky svému zaměření na naprostou anonymitu funguje jako hotovost, což z něj dělá skvělý prostředek směny. Specifikem takového obchodu je, že v něm většinou nefiguruje nikdo jiný než vy a strana prodávajícího. To přináší do rovnice úplně novou neznámou – lidský faktor.
Lidé jsou různí. Většina se chová podle pravidel a dodržuje stanovené dohody. Najdou se ale i jedinci, kteří se chtějí obohacovat na úkor jiných lidí. Vzhledem k tomu, že se v P2P obchodu nenachází žádná třetí strana, která by vše kontrolovala a moderovala, budete si muset s těmito jedinci poradit sami. Toho dosáhnete především tím, že budete dávat dobrý pozor na reference uživatele, budete se ptát a použijete ten často skloňovaný selský rozum. Když vám na nabídce něco smrdí, prostě z obchodu vycouvejte.
P2P obchod je strašně důležitý. Má totiž několik výhod, které jinde nezískáte. Jelikož do transakcí nikdo nezasahuje a nikdo je nekontroluje, máte plnou moc nad nastavením podmínek. Můžete obchodovat monero s kýmkoliv, za jakoukoliv cenu chcete a platbu můžete podle domluvy provést klidně skrze pytel brambor. Je to, stejně jako celé kryptoměny, svobodný svět, kde hraje odpovědnost jedince tu největší roli.
Tento způsob obchodování jde dělat dvěma způsoby. Buď využijete nějaké internetové tržiště, které obchodníky spojuje, nebo půjdete za lidmi napřímo.
P2P tržiště – Zprostředkovatelé kontaktu
V kryptoměnovém světě se pokrok děje i ve způsobech, jak s ostatními lidmi obchodovat. Mnoho uživatelů si svého soukromí cení a chtějí nakupovat a prodávat pomocí P2P. Prozatím jsou kryptoměny ale malý obor a z celkové populace je nás jen málo. Je proto mnohdy obtížné najít protistranu, které by něco takového chtěla dělat taky. Přesně tento prostor zaplnily online P2P tržiště.
Tyto služby fungují na stejném principu jako bazary. Uživatelé zde vytvářejí své vlastní nabídky, nastavují podmínky obchodů a čekají, jestli si jejich inzerátu někdo všimne a bude jej chtít uskutečnit. Šetří to spoustu času a funguje to docela dobře. Většinou mají tato tržiště nějaký systém referencí, který se snaží o to, aby dal zákazníkům lepší pohled na protistranu. Uživatel s vysokým počtem pozitivních referencí je mnohem důvěryhodnější než nějaký nepopsaný papír.
Můžete se zde potkat s opravdu rozmanitou nabídkou inzerátů. Někteří obchodníci se snaží o zachování standardních pravidel – nízké poplatky, normální způsoby platby jako převod přes bankovní účet apod. Také se zde ale nacházejí naprosté bizáry, jako například možnost vyrovnat obchod v dárkových poukazech nebo poplatky v řádech stovek procent.
Jestli chcete na těchto tržištích uspět, bude vaším hlavním pomocníkem systém referencí. Obchodujte pouze s dobře hodnocenými uživateli. Především zde se vyplatí připlatit za kvalitu, neboť na těchto službách je, v porovnání s ostatními způsoby, velká šance na to, že narazíte na podvodníka.
Výši poplatků můžete očekávat spíše ve vyšších jednotkách procent, ale vše záleží na dohodě.
Kontaktujte svého člověka přímo
Jestliže chcete nakupovat pomocí P2P obchodu a nechcete využívat výše zmíněná tržiště, nezbyde vám nic jiného, než že kontaktujete někoho přímo. Bude to možná trochu výzva, protože takoví lidé se na každém rohu rozhodně nepovalují.
Začněme od základů. Kde takového člověka vlastně najít? Pokud máte v rodině někoho, kdo se o kryptoměny zajímá, máte možná ideální zdroj anonymních coinů. Zvládnete-li se s tímto člověkem domluvit na obchodu a víte, že se vás nepokusí okrást, pak nemusíte nic moc řešit. Vyřešte detaily obchodu, sedněte si ke kávě a obchod vypořádejte. On nebo ona vám pošle kryptoměny a vy předáte hotovost, případně se vyrovnáte nějakou jinou cestou. Co ale dělat v situaci, kdy nikoho takového nemáte?
Naše nejlepší doporučení je přidat se do nějaké kryptoměnové skupiny sociálních sítích. Těmi největšími jsou Bitcoinová komunita CZ/SK a Krypto Veksl. Zde jen přidejte příspěvek, napište do něj nějaké zásadní podmínky a počkejte, jestli vám někdo odpoví. Pravděpodobně se někdo najde. S tímto člověkem pak musíte vyřešit několik věcí. Obchod bude asi celkem přímočará záležitost. Domluvíte si celkovou sumu a poplatky. Pak přichází řada na zásadní věc – kde se potkáte.
Zvolte vždy nějaké veřejné místo s internetovým připojením. Nejspíš s sebou ponesete balík peněz a rozhodně s tímto majetkem nechcete chodit k někomu, koho neznáte, domů.
Když přijde Den D, buďte na pozoru. Není potřeba být přehnaně paranoidní, ale rozhodně neuškodí, když budete o něco bdělejší. Bude vám cokoliv smrdět? Nezdá se vám člověk, se kterým jednáte? Není nic jednoduššího než z obchodu vycouvat. Slušně se omluvte a odejděte.
Poplatky se budou pohybovat pravděpodobně ve vyšších jednotkách procent. Musíte pochopit, že protistrana se na místo musí nějak dostat, vystavuje se riziku a za to vše si samozřejmě nechá zaplatit. Vše ale záleží na domluvě. S větší sumou se také pravděpodobně dostanete na nižší procentní poplatky, takže o tom zapřemýšlejte.
Znovu ta stejná otázka – jaký blázen by chtěl něco takového podstupovat? Správný dotaz, na který je ale rychlá odpověď. Větší anonymitu totiž nikde jinde nezískáte. Jakýkoliv obchod skrze směnárny a burzy znamená, že bude vaše jméno napsané u nějaké transakce. I kdybyste se snažili sebevíc, nějaký záznam o vás prostě existovat bude. V demokratickém světě by snad nic nehrozilo, ale znáte to – nikdy neříkej nikdy. S P2P obchodem záznam neexistuje. Nikdo vám nemůže sebrat to, o čem neví. Žádný nevolený úředník vás nemůže vydírat kvůli něčemu, o čem není žádný záznam. Nic takového jinde nenajdete.
Pro
- Můžete vytvářet své vlastní nabídky a nastavovat cenu
- Při správném postupu je zde perfektní anonymita
Proti
- Prodávající může být vždy podvodník
- Musíte si dávat neustále pozor
- Vcelku vysoké poplatky, za které můžete získat spoustu problémů
Kryptoměnové automaty
Jako houby po dešti se v posledních několika letech rozmnožily kryptoměnové automaty. Tyto stroje svým vzhledem připomínají normální bankomaty, ale jejich účelem je především prodej kryptoměn.
Naleznete je na velmi frekventovaných místech, jakými jsou například obchodní centra apod. Některé z nich nabízejí pouze bitcoin, zatímco jiné automaty mají rozsáhlou nabídku coinů, mezi kterými lze najít i monero. Je tedy možné, že budete muset trochu hledat.
Práce s automatem není nijak složitá. Ke stroji přijdete, navolíte objednávku, nastavíte požadované parametry a za kryptoměny zaplatíte. Často vám bude ke všemu stačit mobilní telefon, na kterém naskenujete QR kód vaší kryptoměnové adresy ze softwarové peněženky, čímž se vše zásadně urychlí.
Hlavní a velice nepříjemnou nevýhodou jsou poplatky. Ty velmi často sahají až na desítky procent za kryptoměnovou transakci. Kryptoměnové automaty používejte pouze v krajních případech, protože se obchody zásadně nevyplácí. Mohou se hodit maximálně v tehdy, kdy potřebujete rychle nakoupit a nechcete čekat na ověřování sebe či plateb.
Pro
- Částečná anonymita
- Relativně rychlý způsob nákupu
Proti
- Extrémně vysoké poplatky
Decentralizované služby
Decentralizované kryptoměny přímo vybízejí k tomu, aby někdo udělal služby na podobném principu. Jedná se o portály, které nemají žádného přímého vlastníka. Svým způsobem fungují podobně jako P2P tržiště, nicméně poskytují o poznání víc svobody a funkcí.
Tyto služby jsou většinou zaměřené na samotné blockchainy. Binance Smart Chain má například směnárnu PancakeSwap, zatímco Uniswap je pro Ethereum. Monero lze například obchodovat na decentralizované burze Bisq. Pokud se alespoň trochu orientujete v problematice torrentů, bude vám Bisq připadat velice povědomý.
Na těchto platformách se většinou dostanete k nějaké střední ceně, která je tvořena, tak jako jinde, poptávkou a nabídkou. I u těchto transakcí ale zaplatíte nějaký poplatek, který se bude odvozovat od nastavených podmínek obchodu. Spíše počítejte s vyšší cenou za transakci.
Pro
- Naprosto svobodné systémy, které nemají žádného správce
- Není potřeba žádný registrace ani sdílení dokumentů a citlivých údajů
- Dokáží být absolutně anonymní
Proti
- Abyste mohli tyto služby použít, většinou budete muset nějaké kryptoměny již vlastnit
Jak koupit Monero na kryptoměnové směnárně FastChange
V této sekci si představíme postup, jak můžete nakoupit kryptoměny na kryptoměnové směnárně. Postup bývá většinou jednodušší a rychlejší než u burz. Můžete se však na rozdíl od burz setkat s o něco vyššími poplatky za nákup kryptoměn. Pojďme si nyní postup pro nákup kryptoměn popsat na kryptoměnové směnárně FastChange.
1. Vytvořte si účet na směnárně FastChange – u některých směnáren není nepovinné
Některé směnárny vám dovolí nakoupit či prodat kryptoměny bez toho, aniž byste se museli na směnárnu registrovat. Toho lze většinou využít do určitého denní či měsíčního limitu, po jehož překročení po vás bude směnárna vyžadovat registraci a následné ověření KYC.
Pro nákup kryptoměn na FastChange je potřeba mít registrovaný účet. Během registrace stačí vyplnit celé jméno, e-mail a heslo. Následně by vám měl dorazit aktivační e-mail, který je třeba odkliknout do 24 hodin od registrace.
2. Ověřte svůj bankovní účet
Po vytvoření účtu budete potřebovat ověření vašeho bankovního účtu. Přejděte do záložky svého profilu a klikněte na záložku Bankovní účet. Zde poté naleznete možnost přidání nového bankovního účtu. Pro jeho nastavení je třeba přidat číslo účtu, kód banky, měnu a nahrát doklad o vlastnictví zadaného účtu.
Jakmile budete mít svůj bankovní účet přidaný, FastChange vás nechá nakupovat či prodávat kryptoměny až do výše 1.000 euro / 25.000 Kč bez KYC (ověření totožnosti). V případě, že váš účet tuto částku přesáhne, bude po vás vyplnění KYC povinné.
3. Nakupte kryptoměny a přepošlete do své krypto peněženky
Máte-li tedy účet nastavený a přidaný svůj bankovní účet, můžete se vrhnout do nákupu kryptoměn. V nabídce naleznete například tyto kryptoměny:
- Bitcoin (BTC),
- Ethereum (ETH),
- Dai (DAI),
- USD Coin (USDC),
- Tether (USDT),
- Solana (SOL),
- Dogecoin (DOGE),
- Shiba Inu (SHIB),
- Wrapped Bitcoin (WBTC),
- Litecoin (LTC),
- a mnoho dalších.
Jakmile si tedy vyberete kryptoměnu k nákupu, můžete si ji rovnou přeposlat do své kryptoměnové peněženky. Tím se také liší směnárny od burz, jelikož u směnáren se setkáte pouze s čistou směnou a následným přeposláním do vaší krypto peněženky, zatímco v případě burz můžete kryptoměny držet přímo na vašem obchodním účtu na burze. To s sebou nese samozřejmě výhody jako rychlá směna za jiné kryptoměny, avšak existují zde i nevýhody jako zvýšené bezpečnostní riziko. To je však téma na jiný článek.
K dispozici jsou na směrnárně FastChange taktéž opakované nákupy pro uživatele, kteří by chtěli využít třeba DCA strategie. Po potvrzení objednávky pak stačí akorát sledovat svou peněženku, do které by se vám měli kryptoměny v rámci několika minut či hodin připsat.
Jak koupit monero s pomocí kryptoměnové burzy Binance
Monero je kryptoměna, která je na nákup o něco složitější. Spousta společností jednotky vůbec neprodává. Naštěstí je ale také velké množství těch, kteří s monerem pracují. Mezi nimi je například největší kryptoměnová burza na světě – Binance. Společně si teď projdeme celým nákup prakticky.
1. Zaregistrujte se u burzy Binance
Dnes je bohužel doba taková, že se vše musí zapisovat. Už dávno jsou pryč časy, kdy šlo nakupovat bez registrací a hloupého ověřování všemožných údajů. Jestli chcete využívat burzu Binance, budete se muset nejprve registrovat.
Registrace na Binance je poměrně jednoduchá. Celý systém vás krok po kroku provede formuláři a poradí s údaji, které musíte zadat. V průběhu registrace pak narazíte na nepříjemnost s názvem “Ověření totožnosti”. Firmy, které nějak zachází s penězi uživatelů a směňují je do něčeho jiného, musí po svých zákaznících autorizaci vyžadovat, jinak jim nemohou posloužit. U Binance jde o standardní postup spočívající v nahrání několika fotografií průkazů totožnosti a ostatních věcí.
Celá registrace vám může zabrat klidně do 5 minut. Občas se stane, že mají fotografie nedostatečnou kvalitu a systém vás vyzve k jejich opětovnému nafocení. Pak už stačí jen počkat, než se autorizace ukončí, a můžete se posunout dál.
Jestli máte účet založený, pak není potřeba čekat na nic dalšího.
2. Zvolte nákup pomocí kreditní či debetní karty
Zhruba takto bude vypadat úvodní obrazovka Binance po přihlášení. Zajímat vás bude především horní menu, ve kterém probíhá 90 % navigace. My chceme nakupovat tím nejjednodušším postupem. Najeďte proto na záložku “Buy Crypto” a klikněte na druhou položku s ikonou platební karty.
Máte-li čas a nevadí vám o něco složitější nabíjení účtu, pak můžete klidně zvolit jeden z jiných způsobů nákupu. Nabízí se hned několik možností, se kterými si můžete pohrát. Dejte si jen pozor na poplatky, které se mohou objevit v případě plateb a převodů na jiné fiat měny jako eura nebo dolary.
3. Vyplňte nákupní formulář
Teď na vás bude čekat samotné vyplňování nákupního formuláře. Tím prvním bude nastavení nakupovaného objemu. Na obrazovce se vám zobrazí obousměrná kalkulačka, do které napíšete požadované množství. Najděte zde Monero podle zkratky XMR. Můžete buď nastavit počet monera, které chcete koupit nebo částku ve fiat měnách. V obou případech se vám automaticky dopočítá druhá strana kalkulačky.
Na další záložce pak budete vyplňovat údaje z platební karty. Formulář budete jistě znát ze všech různých e-shopů. Vyplníte číslo karty, dobu platnosti a tříčíselný kód, který najdete na zadní straně platební karty.
4. Zaplaťte za kryptoměny a překontrolujte si je ve své Binance peněžence
Jestli proběhne platba úspěšně, velice rychle se vaše kryptoměny objeví v interní peněžence. Tu můžete najít pod záložkou “Wallet” v hlavním menu Binance. V rozbalovacím menu se do interní peněženky dostanete skrze tlačítko “Fiat and Spot”.
Pokud zde vaše monero uvidíte, můžete s ním již nakládat plně podle svého. Díky burze ho dokážete v mžiku směnit na všemožné jiné kryptoměny. Máte svou vlastní kryptoměnovou peněženku? Pak si na ní můžete monero klidně převést.
Závěr – Má cenu kupovat kryptoměnu monero?
Pokud se ptáte z pohledu investora, pak vám nemůžeme dát žádnou odpověď. Cenu nedokáže předpovědět nikdo a světě. Když někdo cenu zmíní, vždy jde pouze o odhad, který většinou není ničím podložený.
Monero je reálně jeden z nejzajímavějších projektů na kryptoměnové scéně. Vlastnosti soukromí, které nabízí, se dnes moc nevidí a bohužel se na ně trochu pozapomnělo, Lidé dnes radši ocení obrázky opic než tvrdé a nepřekonatelné soukromí. To ale nic nemění na síle monera.
V tuto chvíli bychom vám doporučili následující. Každá kryptoměna je trochu jiná a je zajímavé zkoušet jednotlivé vlastnosti. Pokud chcete, vezměte pár stovek a nějaké monero nakupte. Berte to jako investici do vzdělání. S částkou si hrajte, posílejte ji, nakupujte a prodávejte. Prostě si obecně celý ekosystém prolezte od hlavy až k patě. Pravděpodobně v průběhu toho všeho uděláte nějakou chybu. Zaručujeme vám, že tu první si budete pamatovat a už ji snad nikdy neuděláte. Je rozhodně lepší, když něco pokazíte a přijdete o 200 Kč, než abyste tímto způsobem ztratili desetitisíce.
Náš osobní názor na Monero? Projekt zbožňujeme z ideových i systémových důvodů a rozhodně se podle nás vyplatí zajímat se o novinky týkající se této kryptoměny.
FAQ – Často kladené otázky
Kryptoměny jsou komplexní systémy. Když se prokoušete přes určitá pravidla, zjistíte, že je práce s nimi vlastně strašně jednoduchá a není v ní víceméně žádný rozdíl oproti bankovnímu účtu. Ten začátek je ale složitý. Protože se lidé často ptají na základy, připravili jsme pro vás toto krátké FAQ, ve kterém vám snad odpovíme na vše, co by vás jen mohlo zajímat.
Díky za článek o mojí nejoblíbenější kryptoměně 🙂
Je jen dobře, když se o ní dozví co nejvíce lidí, aby si mohli sami udělat úsudek o jejích výhodách a nevýhodách.
Z mého pohledu se jedná o “skutečnou tvrdou kryptoměnu”, tak jak si tvůrce BTC Satoshi Nakamoto asi představoval že by měla ideální kryptoměna vypadat, neboť řeší některé málo zmiňované potíže BTC (nedostatečná anonymita, security budget/incentivita těžařů).
K článku jen dodám že obsahuje některé nepřesnosti – na Coinbase není možné Monero nakoupit. Směnárny nevyužívám, ale podíval jsem se na zde uvedený Anycoin a ani tam jsem Monero v nabídce nenašel 🙁
Rovněž je na zamyšlení při použití hardwarové peněženky od Ledgeru, zda vůbec máte privátní klíče pod kontrolou. Myslím tím nedávnou kauzu společnosti Ledger a její schopnosti extrakce privátních klíčů. To by pak byl ale samozřejmě problém u všech kryptoměn u Ledgeru. 🙁