25.4.2024 Přehled trhu: Bitcoin zase klesá, zatímco akcie lehce korigují ztráty. Dosáhne zlato 3 000 dolarů za unci?

4.5
(11)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové trhy, kryptoměny a další investiční aktiva. Bitcoin rostl k 67 000 USD, ale nyní dochází k dalšímu poklesu a zároveň generuje negativní signály k poklesu. Akciové trhy lehce korigují ztráty z minulého týdne. Zlato se podle očekávání propadá v korekci pod 2300 USD za unci a odepisuje 5 procent ceny.

Výsledkový týden pokračuje zveřejněním výsledků Tesly, která lehce roste. Do konce týdne bude hlavní Meta, Microsoft, Alphabet a pár těžařských společností.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin

Bitcoin se nám znovu lehce zvedá ke hladině 67 000 USD, na 4 až 6 hodinovém grafu formuje medvědí vlajku. Pokud se potvrdí, investory může čekat další nepříjemné otočení trendu a pokles zpátky ke supportu kolem 60 000 USD. Altcoiny se zatím drží a některé značně profitují na spekulativním sentimentu po halvingu bitcoinových odměn za těžbu.

Makro kalendář a výsledková sezóna

Tento týden je zatím v klidném duchu a to lze vidět na akciových trzích, které od pondělí korigují minulo týdenní poklesy. Včera jsme získali jenom vývoj PMI indexů, kde můžeme pozorovat značný pokles výrobního sektoru v eurozóně, Británii i Americe (hodnoty pod 50 značí zpomalování sektoru).

Sektor služeb ve všech zemích (až na Ameriku) zrychluje. Americké indexy PMI klesají, to může konečně značit vyčerpání úspor domácností a problémy u držitelů kreditních karet. Průměrný úrok na kreditních kartách se dostává na rekordních 21,6 procent. To už potrápí nejednoho dlužníka. Pravděpodobnost splacení rapidně klesá.

Delikvence na kreditních kartách v Americe se dostávají za první kvartál 2024 na 5,7 procenta. Tempo růstu delikvencí připomíná období během nemovitostní krize 2008-2009. Ekonomická situace běžných občanů nižší třídy se rapidně zhoršuje.

Tento týden nás čeká ještě několik zajímavých výsledků společností. Za včerejšek byla nejzajímavější jednoznačně Tesla. Ta však netrefila odhady analytiků pro prodeje ani zisk. Přesto cena akcie po zveřejnění reportu vzrostla o 13,3 procenta. Investoři pravděpodobně spekulují na přislib Elona Muska snižovat ceny pro větší dostupnost elektro vozů širší veřejnosti. Dle technické analýzy to bude z velkou pravděpodobností spíše jenom vyplnění gapu na grafu před dalším poklesem.

Do konce týdne budou zajímavé ještě výsledky od společnosti Meta, Microsoft, Alphabet a Intel. Ze sektoru těžařů tam budou akcie Vale, Newmont, Agnico Eagle, ExxonMobil a Chevron. Očekávám spíše pozitivní vývoj na těchto akciích. Newmont a Agnico můžou překvapit velmi pozitivně. Jejich náklady na těžbu zlata totiž nerostou zdaleka tak rychle jako cena zlata. Tím pádem bude značně růst i čistá marže a zisky.

Akciové trhy lehce umazávají ztráty z minulého týdne

Akciové trhy na čele s americkými akciovými indexy umazávají část minulo týdenního poklesu. Vypadá to, že spekulativní sentiment u retailu přetrvává a ten si zatím drží mentalitu „buy the dip“. Uvidíme, jestli se mu to tentokrát vyplatí.

Máme tady varování od stratéga banky JP Morgan. Ten předpokládá další pokles indexu S&P 500 až k hladině 4200 bodů. Pravidelní čtenáři těchto přehledů ví, že to není nijak překvapující předpoklad pro pokles. Na hodnotách kolem 4200 bodů se nachází jeden z mnoha nevyplněných gapů (bílé hladiny). Popravdě, pokud povolí klíčový support kolem 4800 bodů, budu očekávat zřejmě i větší pokles k vyplnění většiny otevřených gapů až ke 3967 bodů.

Pro tak značný pokles (přibližně o 20 procent) se na trzích musí potvrdit negativní sentiment. Ten lze docílit třeba potvrzením znovu rostoucí americké inflace a nutnost udržet stávající úrokové sazby do konce roku. Což už naznačil Neel Kashkari z centrální banky minulý týden. Následovat by měla reakce růstu výnosů na amerických dluhopisech a růst dolarového indexu. Ten by mohl vytáhnout velkou část likvidity z investičních aktiv jako akcie a kryptoměny. Naopak aktiva jako drahé kovy by mohli z této paniky návratu inflace značně profitovat.

Pozitivní varianta pro akciový index S&P 500 připadá do úvahy jenom v případě, že se páteční oznámení inflace zvrtne k pozitivnímu překvapení. To však s ohledem na růst ceny komodit jako ropa, měď, pšenice a další neočekávám. V případě, že plánujete nakoupit dip s předpokladem růstu, byl bych velmi opatrný. Může se to vyplatit jenom pokud děláte day trading a máte jasně stanovené stoploss zóny.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Bitcoin formuje medvědí vlajku, chystá se na další pokles?

Bitcoin se od víkendového překonání dalšího halvingového cyklu lehce zvedal. Od supportní hladiny 60 000 USD se dostal k 67 000 USD. Mnoho investorů do trhu naskakuje s předpokladem, že už nemůže jít dolů, když jsou náklady pro těžbu na těchto nebo i vyšších cenách (orientačně 60 – 80 000 USD).

Jenže na intradenním čtyřhodinovém grafu můžeme vidět zformování medvědí vlajky (bílé linie). Tento pattern je statisticky negativní a vede ke konsolidaci před dalším poklesem. Tím pádem si s úsměvem užívám sledování přehnaně pozitivních předpovědí na sociálních sítích pro Bitcoin. Prolomení dolů nás nejdříve zavede ke supportní hladině 60 000 USD.

Pokud tato hladina nevydrží další otestování, je na místě být velmi opatrný a čekat až na pokles k supportu kolem 52 – 49 000 USD. Tam bych už byl ochotný vstoupit do dlouhé pozice s jasně definovaným stop lossem lehce pod touto zónou a riskovat jenom pár procent. Hlavně z důvodu korelace vývoje ceny Bitcoinu a akciových indexů, teď očekávám značnou korekci na akciích.

Samozřejmě musíme uvažovat i s růstovou variantou. Ta však bude relevantní až překonáním rezistence kolem 69 – 73 000 USD. Do té doby může vývoj ceny Bitcoinu vypadat jakkoliv.

Využijte cenových slev a zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato si prochází očekávanou korekcí, kdo ho shortuje?

Zlato zformovalo minulý týden dvojitý vrchol na intradenním grafu. Lze pozorovat na 4 až 12hodinovém grafu. Tyto signály jsou velmi důležité pro rozeznání, kdy prodávají velcí hráči. V tomto případě se domnívám, že do hry s „papírovým zlatem“ (bez fyzické dodávky) vstoupily velké banky a tradingové instituce. Zlato se dostalo do překoupené zóny a tím pádem chtějí využít příležitost zatlačit cenu zpátky dolů.

Jenže na druhé straně není běžný retail. Tentokrát nakupují centrální banky převážně ze zemí BRICs, které přestávají důvěřovat americkému dolaru (a slibům americké vlády). Americký dolar nebo americké dluhopisy jako rezervní měna má své problémy.

Pro představu jako v případě „zmrazení dolarových rezerv“ Rusku po útoku na Ukrajinu. Mnoho zemí v čele s Čínou prodává americké dluhopisy a nakupuje fyzické zlato. Platby za dodávky ropy a mezinárodní obchod se přesouvá do Čínského juanu a dalších měn, které budou podložené zlatem.

Tím pádem se domnívám, že short institucí na cenu zlata a stříbra je jenom chvilkový. Než si uvědomí, že množství fyzického zlata nestačí na pokrytí poptávky centrálních bank a retailu z Asie. Následně se jim může shortování papírových instrumentů (bez fyzické dodávky drahých kovů) velmi nepříjemně vymstít. Kontraktů na papírové zlato je mnohem více než toho fyzického a proto je to napákovaný trh.

Ve finále můžou být právě velcí shortaři palivo, které bude v případě pokračování nákupů centrálními bankami hnát cenu zlata a stříbra ještě výše a hlavně rychleji (budou muset zavřít svoje krátké pozice nákupem).

Od denního až po 4hodinový graf zatím vše naznačuje dalšímu lehkému poklesu. Budu sledovat hlavně 2 až 4hodinový graf pro formování pozitivních konvergencí k vytvoření dna a otočení nahoru. Předpokládám pokles ke zóně 2 280 nebo až 2 180-2 150 USD za unci. Impulsem pro otočení může být páteční zveřejnění americké inflace.

Následovat by měla otočka a další růst. Do konce roku zřejmě uvidíme 2500 USD za unci úplně hravě. Je menší šance i na hodnoty kolem 3000 USD. Vše záleží jak se bude vyvíjet americká inflace a jestli se do nákupů fyzických drahých kovů zapojí i západní svět. Ten je poslední měsíce spíše prodejcem zlatých ETF a akcií těžařů. Vybrané peníze se přesouvaly k Bitcoinu a technologickým akciím.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Díky za pěkný přehled, ostatně jako vždy, a hlavně za důležitou zmínku o zlatě v kontextu mezinárodního obchodu. Čínský juan částečně podložený zlatem jako CBDC v budoucnu může být velkým konkurentem dolaru. Nejsem velký fanoušek zlata stejně jako W. Buffet, protože “nic netvoří”, ale očekávám jeho renesanci – právě kvůli rostoucímu zadlužení ve světě. Trh potáhne tradičně Asie. Také bude zajímavý vztah mezi “papírovým zlatem” a zlatem skutečným. To může vyvolat skutečnou bouři na trhu 😀

Adam Nemčík

Spojené státy mají v držení zlato reprezentující kolem 5-7% jejich mezinárodního dluhu (vládní dluhopisy v držení cizími centrálnimi bankami). Tím pádem pokud by chtěli zlepšit svoji bilanci a důvěru v americký dolár, museli by se dostat alespoň několika násobně. To by vypumpovalo cenu zlata.

Asie si začíná uvědomovat potenciál ve fyzických kovech. Historicky mají asijské státy daleko delší historii hodlování fyzického kovu ať už je to stŕíbro nebo zlato jako ochranu před devalvací národní měny. Obzvláště země jako Filipíny, Indonesie a podobně.

Tím pádem je náročné zjistit, kolik drahých kovů vlastně retail už vlastní. Přesněji víme jenom aktuální nákupy posledních let. Pokud budou nákupy dále pokračovat tímto tempem, západní světe (US a Evropa) přijde na párty pozdě až bude zlato nad 2500 USD a bude kupovat za draho.

Každopádné z historie víme, že Býčí trhy trvají na zlatu několik let. Aktuálné jsme jenom v začátku. Jeden kamarád mi nedávno řekl, že zlato je mrtvé. Z jeho pohledu radéji investuje do technologických akcií. A právě z tohoto důvodu, bude většina západních retailových investorů naskakovat pozdě až půjdeme na 3000 USD.

Fantom

“Bude kupovat za draho” – je otázka kolik to je.
Jaká je asi současná “férová cena zlata”? Jaký vliv má “papírové zlato”? Je současná cena zlata díky němu nafouknutá (lidé chtějí papírové zlato aby nemuseli řešit úschovu fyzického a byla nafouknuta poptávka) nebo naopak “papírové zlato” deformuje trh a cena by byla mnohem vyšší protože bez něj by byla menší nabídka?
Jaký bude další vývoj makra?
Přijdou očekávané potíže bank? Možné runy na banku – lidé budou chtít cash a vrhnou se na bankomaty? Budou současně i vyžadovat výplatu papírového zlata do fyzického? Vystřelí to cenu fyzického kovu?
Státy budou pravděpodobně banky znovu zachraňovat a dojde k dalšímu masovému zadlužování.
Potom může dojít ke krizi fiatu/důvěry. USA už dávno nemají top rating. I investoři z USA zmiňují pochybnosti o schopnosti státu splatit astronomický dluh cca 35 bilionů USD. Ten dále narůstá se schvalováním dalších nákladných projektů- viz. současné zbrojní dodávky, dalši na pořadu dne budou ekologické projekty.
Gigantické zadlužení není jen problém USA, ale celého světa s EU a jejím eurem v čele.
Nejhorší na tom ale je, že to všichní vědí a stejně s tím nikdo z lídrů (politici a vysocí úředníci) absolutně nic nehodlají udělat. Vůbec nikdo nepřichází s tím, že by se tyto dluhy měly splatit. Tak maximum co slyšíme je jen omezení tempa nárůstu, to ale znamená že dluh bude i nadále růst, jen pomaleji. Bohužel při nárůstu úrokových sazeb se ale ani pomaleji vlastě vůbec nedá říct.
Z historie známe mnoho případů záměrného oslabení/devalvace měny (především snižování obsahu drahéko kovu v mincích, později tisk nekrytých bankovek) to vedlo vždy k následujícím událostem – nárůst cen- inflace/hyperinflace, nepokoje obyvatelstva/sociální bouře/revolta/revoluce a válka – v různém pořadí.
Nyní už máme malou, ale vytrvalou inflaci, 2 lokální války a extrémní napětí ve společnosti v celém světě.

spot_img