Trhy pod lupou: Hrozba stagflace v USA. Pomůže Fed bitcoinu? Musk znovu přesvědčil investory, jsou však jeho sliby reálné?

5
(4)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Atmosféra na burze připomínala pohled z okna: na trzích zavládlo aprílové počasí, jedna protichůdná zpráva střídala druhou. Investor nevěděl, kam dříve skočit. Dobré výsledky firem vůbec nezaručovaly, že se projeví na ceně dané akcie. Spíše naopak. Velmi důležitým se stal výhled na hospodaření v následujících měsících.

Můžete říct, že to tak bylo vždy. Akciový trh nežije minulostí, ale vždy se dívá do budoucna. To je pravda a žádný investor by na to neměl zapomínat. Minulé zisky nezaručují, že to zůstane pořád stejné. Problém však je, že nikdo neví, jaká bude situace na konci roku.

Kde se ocitnou úrokové sazby na americkém dolaru? Ještě před čtyřmi měsíci panoval obecný konsensus, že úrokové sazby klesnou šestkrát, a nyní se zdá, že ani jednou. To vše bude mít velký dopad na ekonomickou situaci ve světě. Právě proto bychom měli brát optimistické výhledy firem velmi opatrně. Daleko uvážlivější od nich naopak je, pokud přiznají ohledně budoucnosti nejistotu. Bohužel, toto přiznání se platí velkým poklesem ceny akcií.

Americké HDP zpomaluje

Tento týden byl bohatý na makroekonomické údaje, které nám umožní načrtnout trajektorii stavu americké ekonomiky. Prvním byl růst amerického HDP za první letošní čtvrtletí. Ekonomika USA meziročně vyrostla o 1,6 % oproti 3,4 % v předchozím čtvrtletí, přičemž prognóza byla 2,5 %. Že bude ekonomika zpomalovat, všichni předpokládali, avšak děje se tak rychleji, než se očekávalo.

Kdybychom měli mentální rozpoložení ze začátku roku, vnímali bychom to jako skvělou zprávu, protože by to živilo naději na brzký pivot Fedu. To je však minulost. I ty největší holubice očekávají pivot až v září. Americká ekonomika tedy brzdí. 1,6 % není samo o sobě až tak špatné číslo, protože znamená, že se stále vytvářejí nová pracovní místa.

Tento růst se v minulých letech v západních ekonomikách považoval za dobrý. Na druhou stranu bude pro americké firmy stále těžší dosahovat v nadcházejících měsících stabilního růstu tržeb a zisků.

Vedle tohoto údaje jsme se ale dozvěděli také čísla PCE inflace, která je nejdůležitějším indikátorem pro americký Fed. Tento druh inflace v březnu meziměsíčně stoupl o 0,3 %. Nepřekvapivě to způsobil sektor služeb. Když se podíváme na meziroční tempo růstu inflace, zvýšilo se na 2,7 % oproti očekávaným 2,6 %. Čísla PCE inflace potvrdila jen to, co nám prozradily inflace jádrová a obecná: V USA se stala inflace „sticky“.

Bude v USA nakonec stagflace?

Dáme-li si tyto dva údaje dohromady, na konci nám vyjde stagflace. Vzhledem k sazbám a zpomalující dynamice lze jen těžko předpokládat, že bude výkon americké ekonomiky lepší než v prvním čtvrtletí. Daleko pravděpodobnější je další zpomalení.

To znamená, že HDP poroste málo a vysoká inflace přetrvá. Riziko stagflace v následujících měsících silně poroste. Její problém je hlavně v tom, že jde o výjimečný jev. V důsledku toho se moc neví, jak se z ní dostat. Poslední větší období stagflace USA zažily na konci sedmdesátých let. Zemi se ji podařilo vyřešit právě díky vysokým úrokovým sazbám. Bude se tento scénář opakovat?

Inflační cíl v nedohlednu

Analytici z týmu Apollo publikovali zajímavou studii, ve které řešili možné scénáře inflace. Došli k zajímavému zjištění. Abychom se dostali zpět k 2% inflačnímu cíli Fedu, bude muset jádrová CPI inflace po zbytek roku dosahovat bezprecedentního meziměsíčního růstu 0,1 %. Problém je, že se tak ještě nikdy nestalo.

V posledních třech měsících inflace rostla v průměru o 0,4 % a v posledních šesti o 0,3 %. Vezmeme-li v úvahu tuto realistickou úvahu, pak analytikům z Apollo vyšlo, že se bude inflace na konci roku pohybovat mezi 4 % až 4,5 %. Což je víc než dvojnásobek inflačního cíle. Samozřejmě za předpokladu, že se nic vážného nestane, jako například vystřelení ceny ropy na 150 dolarů za barel v důsledku pnutí na Blízkém východě nebo zintenzivnění bojů na Ukrajině.

Ze studie tak vyplývá jediný závěr: pokud chce Fed svůj inflační cíl naplnit, nemá jinou možnost než sazby znovu zvednout. Zde si můžete říct, že tato studie je jen jednou z mnoha a nemusíme její závěry brát vážně. To je jistě možné, zároveň je ale také dobré si připomenout, že tato skupina analytiků jako jedna z mála předpověděla, že Fed bude mít problém sazby letos snížit. A to v době, kdy všichni mluvili o šesti nebo dokonce deseti sníženích.

Proč sazby nefungují?

Nejen lidé z Apollo, ale čím dál víc komentátorů se zamýšlí nad tím, proč dnes sazby nefungují tak dobře. Když Fed ohlásil zvedání úrokových sazeb, jevila se pětiprocentní hranice jako automatická smrt americké ekonomiky. To se vůbec nestalo a v mnohých oblastech se děje úplný opak. Mimochodem i růst cen domů v USA dosáhl loni slušného výsledku okolo 6 %.

Vysvětlení pro tento jev je mnoho. Dnes se podíváme na jedno velmi klasické, jímž je stav peněžní zásoby v USA. Právě její pokles může být jedním z řešení, jak urychlit a zefektivnit boj s inflací.

Z grafu jasně vidíme, že největší pokles byl v dubnu 2023. Snížení peněžní zásoby se v ekonomice projeví s určitý zpožděním v řádu několika měsíců. Když se zároveň podíváme na vývoj inflace v USA, zjistíme, že nejprudší pokles nastal právě tři měsíce po dnu v peněžní zásobě. Od té doby Fed drží přibližně stejnou úroveň a inflace stagnuje.

Řešení americké centrální banky spočívá v tom, že když peněžní zásoba a sazby zůstanou na stejné úrovni, inflace se vyřeší. To se však neděje. Fed možná bude doufat, že nějaký zázrakem klesne, ale tato situace má jednu velkou slabinu. Sazby není možné snížit. Tím by totiž mechanicky začala peněžní zásoba růst. Ceny nemovitostí a akciového trhu by stoupaly, což je samo o sobě silně proinflační. Inflace zatím v žádném případě není poražena.

Jen Musk umí investory očarovat

Hned na začátku týdne jsme se dozvěděli přesné údaje hospodaření Tesly. Tato společnost je žhavým adeptem na nejslabší článek ze skupiny Magnificent 7. Naznačoval to i vývoj akciového kurzu. Akcie Tesla se na začátku roku obchodovaly na úrovni 240 dolarů. Těsně před zveřejněním čtvrtletních výsledků poklesly na 140 dolarů. Tento pád byl pochopitelný, protože nejenom Tesla, ale i celý sektor elektromobilismu má velké problémy.

Jen pro připomenutí. Pokles prodejů elektroaut zasahuje všechny firmy. Apple už úplně opustil myšlenku na vlastní elektromobil. Volvo prodalo svůj podíl výrobci elektroaut Polestar. Renault odložil štěpení a následný vstup na burzu divize Ampér, která se výrobě elektroaut věnuje. Klasičtí výrobci jako například General Motors budou dělat pouze hybridy. Celkové naladění sektoru je tak na bodě mrazu.

Nejsou to ale jen obecné problémy. V případě Tesly najdeme hned několik ryze jejích potíží. Společnost ztrácí na klíčovém čínském trhu. Její auta jsou drahá a čínská konkurence je nemilosrdná. Poslední měsíce stoupá napětí mezi členy managementu, akcionáři a Elonem Muskem. Akcionáři ho obviňují, že se víc stará o sociální sítě a světové dění než o firmu. K tomu můžeme přidat útok extremistů na továrnu v Berlíně a náhlé propouštění zaměstnanců po celém světě bez předchozího varování. To dobré náladě ve firmě rozhodně nepřidá. Bylo tedy pochopitelné, že všichni s napětím čekali, jak se Musk k těmto problémům postaví.

V první chvíli se zdálo, že akcii Tesla čeká znovu velký masakr. Výsledky hospodaření firmy, jako jedné z mála, nenaplnily očekávání analytiků. Zisk na akcii byl 0,45 dolaru oproti očekávaným 0,49. Tržby se taktéž dostaly pod odhady, kdy místo 22,27 miliardy dolarů byly 21,3 miliardy. Fundamenty se tak vrátily o dva roky zpátky. Tesla byla považována za technologickou růstovou akcii a nyní nejen že hospodaření nerostlo, ale dokonce se výrazně propadlo.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Muskova zázračná řešení

Toto všechno však pro Elona Muska nic neznamená. Na tiskové konferenci k výsledkům firmy vše jedním mávnutím ruky vyřešil. Není čeho se bát, čísla jsou špatná jen přechodně. Tesla se na konci roku vrátí k růstu. Jak toho chce Musk dosáhnout?

Prvním trumfem má být spuštění služby robotaxi již během letošního léta. Ano, tato novinka by hospodaření firmy jistě značně pomohla. Problémem však je, že dodnes nebyl ani podán návrh k úřadu, který schvaluje licence pro tyto služby. Muskem slibovaný termín je tak prakticky nesplnitelný. Zakladatel Tesly však již dříve ukázal, že termíny svých projektů upravuje zcela libovolně. Stejně mu to u akcionářů vždycky projde.

Také druhý recept v podobě levného modelu elektroauta pro široké masy je nastavený stejně. Musk hovoří o tom, že by se měl dostat do prodeje na konci roku 2025. Mnozí analytici však upozornili na to, že se o tomto projektu mluví poprvé. Vývoj a výroba takového modelu zabere od samého začátku minimálně tři až čtyři roky. Takže i toto se zdá jen těžko splnitelné.

Nakonec Musk slíbil, že Tesla zůstane v jeho agendě na prvním místě. I zde jsou to však jen slova a plané sliby. Uvidíme, zda se bude nyní víc věnovat řízení firmy než dění na sociálních sítích. Osobně o tom pochybuji. Kvůli nadcházejícím prezidentským volbám v USA budou právě Musk a jeho síť X pod velkým tlakem, na Teslu mu moc času nezbude. Nic to však nemění na tom, že investorům jeho ujištění stačilo. Akcie Tesla začaly po špatných výsledcích razantně posilovat a dokonce to vypadá, že se dostaly do změny trendu. To jen ukazuje, jak velkou moc mají v současnosti slova Elona Muska.

Silný růst hongkongské burzy

Po delší době jsme zaznamenali výrazný růst na čínském akciovém trhu. Hongkongský index Hang Seng povyskočil za pouhý týden o 8,8 %. Lví podíl na tom měly společnosti, které jsou známé i v našich zeměpisných šířkách. JD.com posílila o 20,97 %, Tencent o 14,4 % a Alibaba o 12,89 %.

Burza v Šanghaji naopak přidala skromných 0,7 %, zatímco japonská Nikkei 2,36 %. Růst tohoto indexu podpořilo do značné míry rozhodnutí japonské centrální banky ponechat sazby na stejných úrovních. Potvrzuje se tak, co mnoho analytiků předpovídalo. Zvednutí sazeb japonskou centrální bankou byl jen symbolický krok, nikoliv zásadní změna monetární politiky. Následky zatím znovu schytal japonský jen, který se obchoduje na velmi nízkých úrovních, a to i vzhledem k české koruně.

Solidně rostla také Evropa. Německý DAX přidal 2,42 %. Silně rostl londýnský FTSE, který si připsal 3,09 %. Nejméně se dařilo francouzskému CAC 40 se ziskem 0,82 %.

Burzu v zámoří výsledky Tesly, Alphabetu a Microsoftu uklidnily, což se projevilo silným poklesem indexu VIX, který spadl o závratných 19,67 %. Technologické hodnoty však nejsou zastoupeny v průmyslovém Dow Jones, který přidal slabých 0,67 %. Naopak druhé dva nejsledovanější americké indexy rostly výrazně. Index S&P 500 posílil o 2,67 % a technologický Nasdaq přidal skvělých 4,23 %, čímž dal hned zapomenout na korekci z předchozího týdne.

Pomůže, nebo uškodí Fed bitcoinu?

V době psaní článku se cena bitcoinu pohybovala na úrovni 63 700 dolarů. To představuje týdenní 4% ztrátu. Ti, kdo spekulovali, že nedávný halving zahájí nový exponenciální růst bitcoinu, jsou dozajista zklamaní. Nic takového se zatím neděje.

Na cenu bitcoinu mají negativní vliv makroekonomické údaje. Zveřejnění výše inflace kazí vyhlídky na snížení sazeb v dohledné době. Kdybychom se dočkali nemilého, ale pochopitelného kroku ze strany šéfa Fedu, který by ještě víc utáhl měnovou politiku, byla by to pro bitcoin nepříjemná jobovka, s níž jen málokdo počítal. Pokud by naopak Jerome Powell zůstal optimistou, mohl by bitcoin růst.

Závěr: Fed opět zasedne

Přestože je 1. květen v Česku dnem volna, neznamená to, že budou mít investoři pohodu. Právě v tento den totiž zasedne americký Fed, aby znovu zvážil, zda jsou úrokové sazby dobře nastavené.

Všichni čekají, jaký postoj a strategii Powell zvolí jako odpověď na inflaci, kterou se nedaří zahnat zpět pod 2 %. Den před zasedáním se dozvíme výkon HDP v předních evropských zemích. Vzhledem k tomu, že většina pokročilých ukazatelů ekonomické aktivity naznačuje útlum, byl by jakýkoliv růst HDP úspěchem.

Nebude to však jen zasedání Fedu, co ovlivní dění na světových trzích. V zámoří bude nadále pokračovat výsledková sezona a čeká nás slušná porce. Své hospodaření představí tyto firmy: Amazon, Eli Lilly, Coca-Cola, AMD, McDonald’s, HSBC, Starbucks, Mondelez, PayPal, Mastercard, Pfizer, CVS Health Corps, Kraft Heinz, Apple, Linde a Booking. Čeká nás tedy velmi nabitý týden, kdy se vyplatí akciové trhy sledovat zvlášť bedlivě.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Bart

Halving se do ceny BTC už dávno propsal předem. Každý chtěl být na trhu, protože to pak poroste, ale nyni samozřejmě chybí ti noví, co by měli nakupovat za vysoké ceny.

Je vidět, že na trhu se nic neopakuje porad stejně. To by bylo příliš jednoduche.

spot_img