Co se děje s více než třemi miliony ztracenými bitcoiny? Jak nepřijít o svůj bitcoin?

4.6
(10)
Šimon Černík
Šimon Černík
Zkoumám Bitcoin z technologického a teoretického hlediska #BitcoinMaxi, tvůrce audiovizuálního obsahu na sociální sítě. Student vysoké školy v Antverpách.

Bitcoin je decentralizovaná digitální měna, která ukládá své záznamy mezi distribuovanou sadu uzlů. Tyto uzly společně představují něco jako veřejnou účetní knihu, známou také jako blockchain.

V blockchainu Bitcoinu mají uživatelé soukromých peněženek veřejnou adresu a zároveň drží soukromý klíč, který jim umožňuje kontrolovat aktiva držená v rámci této adresy.

V oběhu může být celkově pouze 21 milionů BTC. Tento počet je zakódován v rámci kódu Bitcoinu. Tento fakt tak činí bitcoin deflačními penězi. V průběhu času se zvyšuje jeho nedostatek a zároveň tak omezuje jeho nabídka. Hodnota bitcoinu je částečně udržována maximálním limitem celkového množství bitcoinů, které může existovat, a také pravidelným snižováním odměn (prostřednictvím halvingu Bitcoinu) pro těžaře.

Každá ztráta bitcoinu dále přispívá k deflačnímu procesu a k nedostatku dostupných bitcoinů a tím pádem i k jejich vzácnosti.

Nicméně na základě výzkumu provedeného platformou Chainalysis, která se zabývá blockchainovými daty, by mohlo být ztraceno 17 až 23 % celkové nabídky bitcoinů. Toto percentuální vyjádření odpovídá rozmezí 2,78 až 3,79 milionu BTC. Spekuluje se také, že v peněžence samotného tvůrce Bitcoinu Satoshiho Nakamota se nachází až 1 milion bitcoinů z prvních odměn za těžbu. Toto nezanedbatelné množství je také nutné započítat do celkového rozdělení definitivního množství BTC.

Způsoby, kterými se může ztratit i váš bitcoin

O bitcoiny lze přijít v důsledku chyb uživatelů nebo zlomyslného jednání třetích stran prostřednictvím podvodů, hackerských útoků nebo sociálního nátlaku.

Možné scénáře jsou uvedeny níže:

1. Kompromitace soukromého klíče

Selhání zabezpečení, jako je nedbalost, podlehnutí sociálnímu tlaku nebo hackerský útok, může vést ke kompromitaci soukromých klíčů. V důsledku takové kompromitace se útočníci mohou dostat k vašim bitcoinům. K tomu může dojít v rámci phishingu, malwaru nebo jiných podvodných scénářů.

2. Odeslání bitcoinu na nesprávnou adresu

Pokud vlastník kryptoměny omylem odešle bitcoin buďto do špatné sítě, nebo na neplatnou adresu (chybí číslice apod.), jedná se o nevratný čin. Při pokusu o zaslání prostředků zpět by bylo nejprve klíčové identifikovat skutečného příjemce převodu. Poté by bylo vhodné najít mechanismus, jak požádat o vrácení prostředků. V decentralizovaném ekosystému se však tyto mechanismy hledají poměrně obtížně.

3. Poškození bitcoinové peněženky

Pokud je peněženka vlastníka bitcoinu z jakéhokoli důvodu poškozena, může tak investor potenciálně ztratit přístup ke svým BTC. Pokud však investor má soukromý klíč, není to žádný problém. Novou peněženku lze znovu založit a obnovit pomocí soukromého klíče.

4. Neaktivita vlastníka bitcoinu

Mnoho neaktivních adres v blockchainu přestalo vykazovat aktivitu, a to z více důvodů. Jedním z důvodů může být skutečnost, že majitelé zapomněli své soukromé klíče a ztratili tak přístup ke svým bitcoinům. Na blockchainu tak zůstaly nenávratně ztracené bitcoiny se zapomenutými přístupovými údaji.

Někteří majitelé bitcoinů mohli například zlikvidovat své staré počítače, hardwarové peněženky nebo smazat hesla pro jejich obnovu.

5. Problémy s dědictvím

Jedná se o další možnou formu ztráty bitcoinů. Majitelé soukromých klíčů mohli zemřít, přičemž nikdo jiný neměl přístup k původním soukromým klíčům. To by se mohlo stát jak u soukromých peněženek, tak u účtů na centralizovaných burzách, pokud není nastaven jasný proces převodu účtu na nejbližší rodinu.

6. Donucovací opatření exekučního řízení

Uživatelé mohou v některých státech o své bitcoiny přijít také v důsledku zabavení majetku státními orgány. Jednalo by se o cílená opatření na základě zákona a v případě soukromých peněženek by uživatelé museli odevzdat své soukromé klíče, aby bylo možné přistoupit k donucovacímu opatření. Tento typ ztráty bitcoinu se však liší podle rozdílných zákonných předpisů zemí.

Důsledky ztráty bitcoinu

S rostoucím povědomím a zájmem institucí získává Bitcoin stále větší uznání. Přirovnává se k digitálnímu zlatu a tvrdí se o něm, že slouží jakožto držitel hodnoty. Jakákoli ztráta bitcoinu může pro uživatele v příštích desetiletích představovat vážnou ztrátu bohatství.

Bitcoin existuje od roku 2009 a mezi odborníky panuje všeobecná shoda, že má mezi digitálními měnami jedinečné postavení jakožto uchovatel hodnoty. Spuštění spotových Bitcoin ETF v USA, a nově taktéž v Hong Kongu, přineslo obrovskou institucionální likviditu a zájem o bitcoin. Tyto faktory vedly mnoho odborníků k předpovědi významného zhodnocení bitcoinu za deset let.

Uživatelé, kteří navždy přišli o své BTC bez možnosti obnovy, mohou zápasit s pocitem viny. Obecně se klade důraz na vyprávění příběhů o možných ziscích, nicméně i takovéto ztráty jsou bohužel součástí investic do kryptoměn. Odvětví by se mělo zaměřit na inovativní řešení softwaru kryptoměnových peněženek, která mohou možnost takových ztrát pro uživatele v budoucnu snížit. Ty by pomohly omezit podvody a náhodné ztráty klíčů a následně by tak podpořily širší adopci.

Je možné ztracené bitcoiny znovu obnovit?

Není lehké uvést způsob, díky kterému by se daly ztracené bitcoiny znovu nalézt. Avšak pár jich existuje. Zde jsou dvě z možných cest, které mohou investoři zvážit, pro obnovení ztracených bitcoinů:

1. Najmutí firmy, která poskytuje služby pro obnovu dat

Některé firmy se specializují přímo na obnovu přístupu ke ztracených kryptoměnám. Obvykle se zabývají ztrátou, která je spojená s problémy s počítačovými disky nebo selháním hardwaru. Dále pak zapomenutými hesly, poškozením peněženek, ztrátou dat nebo odeslání kryptoměny nesprávnému příjemci. Nabízejí různé techniky obnovy dat, od rekonstrukce částečných nebo celých seedových slov až po rekonstrukci peněženek, zapomenutých hesel, hádání a získávání klíčů uložených na pevném disku atd.

2. Soukromé vyšetřovací společnosti

Soukromé vyšetřovací společnosti se obvykle zapojují v případě hackerských útoků nebo podvodů, které se týkají primárně velkého množství peněz. Tyto firmy mají k dispozici širokou škálu vyšetřovacích nástrojů a v mnoha případech mají možnost při pronásledování pachatelů spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení. Jedná se o možné alternativy pro uživatele, kteří přišli o značnou sumu kapitálu a raději by se pokusili ztracený majetek získat zpět i přes vyšší náklady.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
JanH

Děkujeme za článek 🙂

pavel
Hodnocení článku :
     

zdravim mate nekdo zkušenosti s Defi wallet, a uzamknutim casich prostredku a žádost o vklad dolozeni vlastnich prostředků,. nebo jde o podvod.?

Viktor Kožený

Něco jako tohle? https://firefish.io/

Lenka Semerová
Hodnocení článku :
     

🍀👽😎🙂❤️

spot_img