Bitcoin Power Law, populární teorie o budoucím vývoji ceny bitcoinu

5
(8)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Giovanni Santostashi začal Bitcoin studovat již před 12 lety. Bitcoin Power Law vychází z dlouhodobého pozorování komplexních mechanismů bitcoinu.

Místo časopisů Santostashi svá zkoumání zveřejňoval na sociální síti Reddit. A to hlavně proto, jelikož chtěl oslovit širší bitcoinovou komunitu. Namísto toho, aby publikoval článek, který by si neprofesionální vědci nepřečetli, Santostashi přistoupil k více komunitní možnosti.

Santostashiho hlavním objevem bylo, že se Bitcoin řídí mocenskými zákony. Jeho zákonitosti ukazují, že se chová spíše jako fyzikální systém než jako aktivum. Jeho myšlenka vycházela z pozorování nápadného mocninného zákona o mnoha řádech v závislosti na ceně bitcoinu a čase.

Jak funguje Bitcoin Power Law Theory (PLT)?

Model Power Law se nyní vyvinul v úplnou teorii chování Bitcoinu, která dokáže vědecky uceleným a ověřitelným způsobem vysvětlit všechny hlavní on-chain parametry a popsat růst přijetí Bitcoinu. To je Power Law Theory neboli PLT.

Pro rychlé a intuitivní pochopení teorie se můžete podívat na toto video:

Zdroj: youtube.com

Následující graf vysvětluje teorii PTL souhrnně a ukazuje hlavní údaje, které tuto teorii podporují. Cena, hashrate a adresy uživatelů jsou navzájem a v čase svými mocninnými zákony. Všechny se vzájemně ovlivňují a působí na sebe v nepřetržité smyčce zpětné vazby.

Mocninné zákony jsou matematické výrazy ve tvaru y=A x^n a jsou všudypřítomné v přírodě. Lze je pozorovat také ve společenských jevech a mnoha parametrech souvisejících s tím, jak roste město nebo určitý národ.

Jsou tak běžné, protože lze matematicky a fyzikálně dokázat, že vznikají vždy během procesu, kde se výstup stává novým vstupem v iteračním procesu.

Přesně to se děje u Bitcoinu, kde například hash rate nyní ovlivňuje budoucí hash rate v nekonečné smyčce. Je tedy úžasné, ale zároveň naprosto odpovídající povaze Bitcoinu, že jeho chování řídí mocninné zákony.

Tuto interakci podporuje níže uvedený diagram, který je v komunitě dobře známý. Tento diagram Santostashi nevymyslel, ale využívá jej k ilustraci toho, jak teorie funguje.

PLT je v podstatě matematickým vyjádřením, založeným na logice, fyzice a matematice:

Vzájemné působení sil Bitcoin Power Law Theory

  1. Zpočátku bylo třeba, aby Bitcoin přijali a osvojili si první uživatelé, ke kterým se dostal Satoshiho vynález.
  2. Hodnota (nyní Cena, kterou lze nepřetržitě kontrolovat online) rostla s počtem nových uživatelů. Jedná se o potvrzení teoretického výsledku zvaného Metcalfeho zákon.
  3. Zvýšení ceny přináší více možností, zejména těžebního výkonu a jeho kapacit.
  4. Zvýšení ceny (respektive výkonnější těžební zařízení) snižuje čas potřebný k vytěžení bloku. Avšak díky úpravě obtížnosti (tzv. Difficulty Adjustment) se iterativně mění hash rate potřebný k vytěžení bloku. Protože těžba je sotva zisková, musí být kompenzační mechanismus úměrný nárůstu ceny. Cena se zvyšuje o P=uživatelé² a samotnou odměnu, takže logicky z toho plyne hash-rate=Cena².
  5. Zvýšení hashrate přináší do systému větší bezpečnost, což přitahuje více uživatelů. Někteří čtenáři možná řeknou, že většina lidí nekupuje Bitcoin kvůli bezpečnosti, ale nepřímo to dělají. Kdyby totiž BTC nebyl bezpečný systém, nikdo by do něj neinvestoval velké množství kapitálu. Takže ano, bezpečnost systému přímo či nepřímo přivádí nové uživatele.
  6. Počet uživatelů roste v čase s třetí silou (viz. graf Divergence trendu Power Law na začátku článku). To je také nový výsledek teorie. Většina modelů přijetí bitcoinu se odvolává na růst typu S-křivky. S-křivky jsou typické pro přijetí mnoha technologií, jako jsou televizory, ledničky, auta, mobilní telefony atd. Bitcoin se neřídí S-křivkou, která je zpočátku exponenciální. V čase sleduje mocninný zákon o velikosti 3.
  7. Cyklus se opakuje donekonečna. Důležitou a nezbytnou součástí tohoto cyklu jsou bubliny. Díky těm si těžaři mohou dovolit nakoupit výkonnější těžební zařízení a také se do světa bitcoinu dostávají noví investoři.

Zde je graf znázorňující všechny zákony vzájemně působících sil a jejich navrhované příčinné vysvětlení:

Důsledky a předpovědi Bitcoin PLT

PLT vysvětluje dlouhodobé chování Bitcoinu a má také mnoho důsledků. Tím nejpřekvapivějším a nejpodstatnějším, který většina příležitostných investorů do bitcoinu často špatně chápe, je tzv. Invariance.

Invariance je vlastnost objektů nebo zákonů, které zůstávají nezměněny, když se měřítka délky, energie nebo jiných veličin násobí společným faktorem. Je to vlastnost používaná ve fyzice, matematice a statistice.

Invariance měřítka je typickou vlastností systémů, které se řídí mocninnými zákony.

V podstatě říká, že systém bude při svém růstu pokračovat ve stejném měřítku, a proto můžeme invarianci měřítka použít k předpovědím a růst systému vzhledem k tomu, že se projevil o více než 9 řádů, bude téměř jistě pokračovat i pro další 1 nebo 2 řády (dosažení 1 milionu BTC bude trvat asi 10 let). Jakkoli to zní neuvěřitelně, pak vše důležité o systému, ceně, hashrate a přijetí je dlouhodobě předvídatelné.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
janH

Milionek do deseti let říká jo? 😁

Jiří

To znamená teda do 10ti let cca 16ti násobek co vložím?

BSK5

Podstatný je ten stálý přísun nových uživatelů BTC, který zajistí dlouhodobý růst ceny. Miners potřebují poptávku pro své vytěžené BTC. Hodleři budou bojovat s chamtivostí a strachem. Bude dostatak nových hejlů pro další růst ceny? Mám ještě počkat nebo už to dumpnout? Co mi to jenom připomíná?:)

pietro

Dumpni to. Přísun volných BTC na trh je potřeba.. 🙂

Poslední editace 11 dní před přes pietro
spot_img