Hashrate označuje celkový kombinovaný výpočetní výkon, který se používá k těžbě a zpracování transakcí v protokolu Proof-of-Work na blockchainu, jako je Bitcoin a Ethereum (před The Merge, tedy před aktualizací na verzi 2.0 a protokol Proof-of-Stake).
Co je to Bitcoin hashrate?
“Hash” je alfanumerický kód neměnné délky, který se používá k reprezentaci slov, zpráv a dat libovolné délky. Kryptoprojekty používají různé hashovací algoritmy k vytváření různých typů hash kódů – můžete si je představit jako generátory náhodných slov, kde každý algoritmus představuje jiný systém pro generování různých jiných náhodných slov.
Například hash pro slovní spojení “Co je to hashrate?” pomocí hashovacího algoritmu SHA256, který používá i Bitcoin, vypadá následovně:
b3ba7f32dca821c86bd80fbb420c8f1ff938407648244c27868cff899dfbaf16
Před přidáním nových transakčních dat do dalšího bloku v blockchainu musí těžaři pomocí svých strojů soutěžit v hádání čísla. Přesněji řečeno, těžaři se snaží vytvořit hash, který je nižší nebo roven číselné hodnotě “cílového” hashe, a to změnou jediné hodnoty zvané “nonce”. Při každé změně nonce se vytvoří zcela nový hash. Je to vlastně jako systém losů, kde je každý nový hash jedinečný los s vlastní sadou čísel.
Pokud například vezmeme naše slovní spojení “Co je to hashrate?” a odstraníme z něj pouhý otazník (“Co je to hashrate”), výsledný output by vypadal nasledovně:
f51a5f2c548264015a9ed8920214ec1d677d5950276cc9455c8b6346b309cb33
Velmi malá změna vytvořila absolutně odlišný hash.
Protože každý vytvořený hash je náhodný a nelze ho předvídat, může trvat miliony odhadů – nebo hashů – než je dosaženo cíle a těžař získá právo na zaplnění dalšího bloku a jeho přidání do blockchainu. Pokaždé, když k tomu dojde, dostane úspěšný těžař odměnu v podobě nově vyražených coinů “z ničeho” spolu s případnými poplatky spojenými s transakcemi, které do nového bloku uloží.
Přidání bloku do blockchainu “potvrzuje” všechny transakce uložené v tomto bloku. Pokaždé, když je nový blok přidán k dřívějším blokům, jsou tyto dřívější transakce znovu a znovu potvrzovány a je stále nemožnější je změnit.
U většiny blockchainů typu Proof-of-Work (PoW) prochází odměna za blok – předem stanovené množství coinů zdarma, které těžař dostane při každém vytěžení nového bloku – naprogramovaným snižováním na polovinu, aby se v průběhu životnosti coinu postupně snižovala jeho celková nabídka. U bitcoinu se odměna za blok snižuje na polovinu každých 210 000 bloků (přibližně každé čtyři roky). Od roku 2021 dostávají těžaři při každém vytěžení nového bloku 6,25 bitcoinu. K dalšímu snížení odměn za blok Bitcoinu na polovinu by mělo dojít v roce 2024 a odměny za blok BTC při něm klesnou na 3,125 bitcoinu za blok. Dash je zas další těžitelná kryptoměna, která snižuje své blokové odměny o 7,14 % každých 210 240 bloků, zatímco Litecoin snižuje své odměny na polovinu každých 840 000 bloků.
Jaký má hashrate význam?
Hashrate je důležitým ukazatelem pro posouzení kvality blockchainové sítě, konkrétně její bezpečnosti. Čím více strojů je poctivými těžaři zasvěceno objevování dalšího bloku, tím vyšší je hashrate a tím obtížnější je pro útočníky narušit síť.
Například 51% útok nastane, když si jeden jedinec nebo skupina útočníků koupí nebo pronajme dostatek těžebních zařízení, aby ovládli více než 50 % hashrate blockchainu. Protože blockchainy jsou zcela nezávislé, řídí se pravidlem známým jako “pravidlo nejdelšího řetězce” (“longest chain rule”). Osoba nebo skupina, která kontroluje většinu hashrate, by teoreticky mohla blokovat nebo reorganizovat transakce a dokonce i zvrátit své vlastní platby. Tím by vznikly problémy s double spendingem, což by zase zcela narušilo integritu blockchainu jako takového.
Pokles hashrate tedy znamená snížení nákladů na provedení 51% útoku, což činí síť zranitelnější.
FAQ
“Obtížnost” těžby znamená, jak obtížné je pro těžaře vytvořit hash, který je nižší než cílový hash. Dosahuje se toho tak, že se sníží číselná hodnota hashovaného blokového headeru.
Obtížnost bitcoinu se například měří pomocí interního skóre, které začíná na hodnotě 1 (nejjednodušší úroveň) a exponenciálně roste nebo se snižuje podle toho, kolik těžařů v síti soutěží. Toto skóre se automaticky upravuje každých 2 016 bloků – tedy přibližně každé dva týdny.
Bloky jsou cíleně vyhledávány těžaři každých 10 minut. Pokud tedy těžaři budou řešit bloky a nalézat bitcoiny častěji než v průměru každých 10 minut, obtížnost se zvýší. Pokud těžaři nalézají bitcoiny méně často než průměrně každých 10 minut, obtížnost se snižuje.
Čím více těžařů je online, tím vyšší hashrate se vytváří, což znamená, že se generuje více “odhadů”. Čím více je odhadů, tím větší je pravděpodobnost, že bude objeven ten správný hash. Protože jsou blockchainy obecně navrženy tak, aby přidávaly bloky (a uvolňovaly nové coiny) stabilní a předvídatelnou rychlostí, je obtížnost naprogramována tak, aby se po určitém počtu bloků automaticky upravila a udržovala tuto rychlost konzistentní.
V době psaní tohoto článku (6. březen 2023) je hashrate Bitcoinu 282.51 TH/s, což je zkratka pro Terahashe za sekundu.
Terahash je celkem trilion hashů (2 na čtyřicátou). To znamená, že těžaři v současné době vypočítávají přibližně 282 milionů trilionů hashů každou sekundu 🙂
Nejaktuálnější odhad hashrate zase najedete na Ycharts.com.
Přesnou hodnotu hashrate bitcoinů nelze s jistotou zjistit, lze ji však odhadnout. Hashrate se tradičně odhaduje na základě veřejných údajů o Bitcoinu, včetně výše popsané metriky obtížnosti.
Ačkoli se tato tradiční metoda odhadu pohybuje na správné úrovni, tato taktika je již dlouho kritizována jako ne zcela přesná. Kryptoměnová burza Kraken navrhla jiný způsob odhadu hashrate, který pomocí statistiky s 95% spolehlivostí ukazuje, že hashrate leží v určitém rozmezí.
V krátké historii bitcoinu se do boje zapojuje stále více těžařů, kteří zvyšují hashrate.
Nejpravděpodobnějším důvodem vstupu nových těžařů do vysoce konkurenčního prostoru je extrémní cenový potenciál bitcoinu.
Jakýkoli nárůst počtu těžařů zvyšuje obtížnost bitcoinu, což následně zvyšuje hashrate.
Děkuji za technický článek o bitcoinu. Opět se připomínám s prosbou o uveřejnění článku k tématu problému “budget security/těžařské incentivy” u BTC, věřím že by zajímal i ostatní. Díky předem i za případné názory od čtenářů k tomuto tématu zde do komentů. 🙂