Jak koupit Cardano (ADA) – Návod a praktická ukázka

5
(3)

Každý kryptoměnový projekt se snaží zaujmout nějaké speciální místo, ze kterého by mohl prorazit na vyšší příčky. Bitcoin je takový otec zakladatel, Ethereum je momentálně největší DeFi ekosystém a Monero zase míří na co nejlepší anonymitu a uživatelské soukromí. Cardano je v tomto ohledu také něčím výjimečné a rozhodně stojí za pozornost.

Chtěli jste někdy cardano nakoupit ale nevěděli jste jak? Jakmile si tento článek pročtete, už vás něco takového nebude muset trápit. Společně si zde uděláme takový rychlokurz investice do tohoto projektu. Nejprve se zaměříme na způsoby úschovy coinů, pak si ukážeme všechny možné způsoby nákupu. V poslední části článku si zkusíme, jak vypadá praktický nákup cardano skrze směnárnu Anycoin. 

Není potřeba na nic čekat, pojďme se na to všechno vrhnout.

Co je to Cardano?

Čím je vlastně Cardano tak výjimečné? Podobně jako jiné blockchainy, i tato kryptoměna se snaží o vylepšení škálovatelnosti. Je to koneckonců největší problém, který projekty trápí – jak zařídit, aby byly transakce levné, rychlé, a přesto všechno bezpečné? Zatímco jiné kryptoměny jsou spíše změtí nápadů, které mají přinést výsledky co nejrychleji, vývojáři Cardana na to jsou poněkud jinak.

Mantrou Cardana je vývoj založený na pevných základech. Každé rozhodnutí je pečlivě prozkoumáno, akademicky zhodnoceno a změna se implementuje jen tehdy, když je považována za skutečně dobrou. V praxi to následně vypadá tak, že je celkový proces o dost pomalejší, nicméně nabízí velkou dávku jistoty a funkčnosti hned na první dobrou. Správnost této filozofie ukáže až čas.

Cardano jako kryptoměny má jinak vlastnosti, které najdete u spousty jiných projektů. Coiny jsou omezené v množství na 45 000 000 000, aktivita na vývojářské síti GitHub jde nahoru a stejně tak počet adres a uživatelů.

Na Cardano ještě čeká několik důležitých updatů, takže se má komunita rozhodně na co těšit.

Jak bezpečně uložit coiny ADA

Kryptoměny jsou skvělé nástroje, které však ve spoustě věcech fungují velmi odlišně než předměty a komodity, které známe dnes. Tím největším nebezpečím je především sám uživatel, který jednotlivá pravidla a principy nechápe. Dává nám proto smysl, abychom nejprve ze všeho nejdříve alespoň povrchově vysvětlili, jak funguje ukládání kryptoměn. Když je pak nakoupíte, budete již vědět, co máte vlastně dělat.

To první, co si musíte bez debat zapsat za uši, je, že v kryptoměnovém světě je hlavní měnou odpovědnost. Za svobodu, kterou díky kryptoměnám dostanete, musíte zaplatit tím, že veškerá starost a zabezpečení coinů padne na vaše ramena. Nikdo to za vás neudělá, nikdo vaše problémy nevyřeší a za vše si můžete jen a pouze sami. 

Vystrašilo vás to trochu? Jenom dobře. Prakticky nejde o nic složitého, ale je třeba dbát na pravidla, která si nastíníme o pár řádku níže. Práce s kryptoměnami zvládne každý, kdo bude tématu věnovat byť jen 10 minut čtení.

Ukažme si teď jednotlivé způsoby uložení kryptoměn.

1) Nechte směnárnu, ať se o vaše coiny postará

Poptávka po zabezpečení je jednoznačně velká a není se tak čemu divit, že se jí chytají i kryptoměnové podniky. Nezřídka uvidíte, že vám burza či směnárna nabízí možnost uložení coiny v interních bitcoinových peněženkách. Každý člen komunity na to má vlastní pohled. Někdo to rezolutně odsuzuje, zatímco jiní jsou mnohem smířlivější. Objektivně by se to dalo popsat asi takto.

Začněme od toho negativního. Kryptoměny daly světu technologii, která dokáže replikovat vlastnosti hmotných věcí v digitálním světě. Kromě jiného se soustředí na anonymitu, suverenitu jednotlivce a dávají každému člověku naprostou kontrolu nad svým majetkem bez toho, aby musel využívat nějakého správce či prostředníka. Pokud nechcete, nikdo vám je nedokáže sebrat. Když však ponecháte coiny na nějaké centralizované službě, všech těchto vlastností se zříkáte. Podle zákona sice kryptoměny vlastníte, ale stačí jedna chyba, jeden špatný politik a váš celý majetek může být zabaven a zkonfiskován. Máte problém s penězi? I na firmy se dá zatlačit a zablokovat tak vaše prostředky. Tyto společnosti jsou také velkým cílem pro hackery a nejednou se stalo, že interní peněženky někdo vykradl.

Jsou zde ale také ty pozitivní věci. Směnárna či burza se za vás o kryptoměny stará. Zabezpečuje interní peněženky, v nejlepším případě poskytuje nějaké pojištění a nastavuje systémy, které mají zabránit neoprávněnému člověku v tom, aby vás okradl. Když se to zabalí do jedné věty – podnik vás zbavuje velké části odpovědnosti.

Už pravděpodobně tušíte, že toto téma nebude nijak černobílé. Směnárny a burzy nejsou špatné. Tento způsob uložení může být skvělou alternativou pro uživatele, kteří jsou naprostými amatéry nebo mají strach z toho, že by na svých peněženkách udělali nějakou fatální chybu. Jestliže chcete jít touto cestou, pak je ale třeba přijmout negativa, která z toho mohou vyplývat.

Když budete chtít někde své kryptoměny nechat, vždy si službu nejprve proklepněte a zjistěte, jestli zajišťuje vše, co požaduje.  

2) Softwarové peněženky

První stupněm osobního vlastnictví v kryptoměnovém světě jsou softwarové peněženky. V základu jde o programy, díky kterým budete mít naprostou kontrolu nad vaším majetkem. Je jich velké množství a pořád se na trhu objevují nové. Existují buď jako počítačové programy, nebo jako aplikace do mobilních telefonů. Vaše pozornost by měla padnout hlavně na ty mobilní, neboť díky nim budete moct využívat kryptoměny v reálném světě např. při placení v kavárně, a to pohodlně a rychle.

Pozitiva a negativa jsou vlastně jednoduchá – vezměte si plusy a mínusy z první možnosti a úplně je přetočte.

Pozitivem soukromých peněženek je suverenita uživatele. Když máte soukromou peněženku, už se nemusíte zodpovídat nikomu. Nepotřebujete dobrou vůli banky k tomu, abyste mohli odeslat nějakou platbu. Stát sice kryptoměny zakázat může, ale reálně je to naprosto nevynutitelné, neboť k odesílání a přijímání jednotek žádnou instituci nepotřebujete. To vše je ale tvrdě vykoupeno.

Se soukromými peněženka se dostává do tvrdého kontaktu s realitou osobního vlastnictví. Žádná podpora vám nevrátí ztracené heslo, které může vyústit ve ztrátu jednotek. V případě, že uděláte nějakou chybu a jednotky odešlete na špatnou adresu, zde neexistuje nikdo, kdo by vám mohl coiny vrátit, takže jste právě přišli o celý odeslaný majetek. Někdo se vám vloupe do nezabezpečené peněženky? Už asi tušíte, jak bude takový scénář vypadat. Proti tomu všemu se dá ale bránit. 

To nejdůležitější, co si musíte hlídat jako oko v hlavě, je seed. Seed je 12, 18 nebo 24 slov, která umožňují peněžence, aby se napojila na blockchain a umožnila vám nakládat s jednotkami na přidružených adresách.

Možná se vám teď honí hlavou otázka – takže kryptoměny v peněžence nejsou? Je to přesně tak. Jednotky kryptoměn jsou záznamy ve velké účetní knize, které říkáme blockchain. Tento systém je specifický tím, že do něj může nahlížet kdokoliv. Přepisovat údaje na adresách dokáže ale vždy jen majitel seedu, který k adresám patří. Peněženka je tedy pouze jakýsi portál, který vám v uživatelsky přívětím prostředí dovolí s kryptoměnami nakládat v případě, že v sobě uchovává seed. Cílem peněženky je také co nejlepší ochrana seedu před těmi, kteří by ho chtěli ukrást.

Můžete si doslova říct, že seed jsou vaše kryptoměny. Jen díky seedu můžete kryptoměny odesílat a pohybovat s nimi podle svého. Bez něj to nedokáže ani pánbůh. Ztratila se vám peněženka a nemáte seed? O všechno jste přišli. Rozbil se vám telefonu nebo se smazal program peněženky a vy nemáte seed? Smůla.

Podobné to je s krádeží. Pokud se tento seed dostane k neoprávněnému majiteli, máte velký problém. Každý držitel seedu (oprávněný i zloděj) má úplně stejná práva. Zloději tento seed stačí k tomu, aby vás o všechno připravil. Jak se proti tomu tedy bránit?

Každá peněženka vám seed ukáže při založení. Dokonce vás i programy vyzvou k tomu, abyste si slova zapsali. Nebuďte líní, vezměte si kus papíru a všechno s přepište. Záleží na slovech, ale také na jejich pořadí. Celkem vám to může trvat minutu, přičemž se díky tomu vyhnete takovému návalu stresu a problémů, že si to ani neumíte představit. Papír následně schovejte na místo, kde jej nikdo nenajde. 

Jestli vám přijde ten kus papíru divný, pak dobře poslouchejte. Jakékoliv digitální úložiště je velice snadno napadnutelné. Fyzický předmět je ohrožen pouze ve chvíli, kdy se k němu někdo dostane, a to si pojistíte mnohem jednodušeji než s jakýmkoliv souborem na počítači.

Jestli vám běhá husina po zádech z toho všeho, co byste měli zajistit, pak to splnilo účel. Ve skutečnosti to je velice snadné, ale musíte vědět, co děláte. Podle nás to jde zaokrouhlit na zhruba tři pravidla. Ta by vám měla zajistit klidné spaní v 99 % času. Takže:

  1. Postarejte se dobře o váš seed – První, co musíte udělat při zakládání peněženky, je zapsat seed na nějaký fyzický předmět. Kousek papíru nebo klidně vygravírovat na kovovou tabulku. Je to 12, 18 nebo 24 slov s přesným pořadím. Slouží pro případ, že se vám peněženka smaže, pokazí, mobil s ztratí apod. V takový moment stačí vytáhnout seed, přepsat ho do nové peněženky a jedete dál. Je to prostě záloha.
  2. Silná hesla chrání peněženku – Dnes a denně se vás snaží dobří lidé navést k tomu, abyste všude používali silná a jedinečná hesla. V zabezpečení vašeho majetku by to mělo platit dvojnásob. Dlouhý pin složený z různých čísel a heslo, ve kterém budou různé znaky, velikost písmen atd. To vše chrání vaši peněženku před tím, aby se do ní někdo dostal a kryptoměny ukradl.
  3. Nebojte se kontrolovat kryptoměnové adresy – Když už zajistíte ochranu proti nebezpečí z vnějšího světa, byla by škoda připravit se o majetek vlastní chybou. Při odesílání transakcí musíte zadávat cílovou adresu. Ta má přesně daný tvar a pořadí znaků. Stačí změnit jedinou číslici či písmeno a vše bude nenávratně ztraceno. Proto se nebojte kryptoměnové adresy kontrolovat klidně několikrát, a to zejména u velkých transakcí.

Když zvládnete tyto tři body, máte skutečně postaráno o 99 % starostí. Jediné, co vám ještě může otrávit život, je zavirované zařízení, které dokáže tohle vše překonat.

Ještě zmíníme pár slov k objemu prostředků, které na těchto peněženkách uchovávat. Každé takové zařízení je nějakým způsobem napadnutelné. Není proto ideální ke skladování velkých částek. Ideální množství je zhruba tolik, kolik jste ochotni nosit ve vaší obyčejné peněžence. V té máte také několik stovek, maximálně pár tisíc. Přemýšlejte nad tím úplně stejně. Má zde být pouze použitelná zásoba peněz. Nic víc.

Výběr softwarové peněženky necháme již na vás. Na trhu jich je spousta. Pokud i přesto chcete radu, můžeme vám s klidný svědomím doporučit peněženku Yoroi.

3) Hardwarové peněženky

Tím nejjistějším způsobem, jak zabezpečit kryptoměny, jsou dnes jednoznačně hardwarové peněženky. Chcete koupit velké množství Cardana? Pak byste měli právě zde zpozornět.

Vypadají vcelku nezajímavě, ale ve skutečnosti se jedná o nedobytné pevnosti. Malé plastové tělo má většinou pár tlačítek a obrazovku, na které vidíte jednotlivé údaje. I když vám to možná připadá jako naprostá zvrácenost, na těchto drobečcích lze bez vrásek uložit klidně několik milionů a můžete si být jisti, že se do nich nikdo nedostane.

Výše jsme to již nakousli. Zařízení může být zavirované a dává tak potenciálnímu útočníkovi možnost provést nějakou nekalost. Právě hardwarové peněženky byly v tomto směru naprostým převratem. Jejich hlavní strategií je totiž to, že veškeré citlivé úkony přesouvají mimo počítač či telefon. Na vašem zařízení se pak jen k peněžence připojíte a zadáváte příkazy. Jejich potvrzování už ale děláte přes peněženku jako takovou.

To ale není vše. Mimo tento hlavní princip přidává hardwarová peněženka i několik bezpečnostních vylepšení. Nabízí vám například možnost nastavit svůj vlastní pin. Vše je potřeba potvrdit nějakou fyzickou interakcí s peněženkou, takže potvrzení transakce bude spočívat například ve stisknutí tlačítka. A proč? Protože hacker bude jen těžko mačkat čudlík ze vzdálenosti 1 000 kilometrů.

Stejně jako u softwarových peněženek, i zde je potřeba dávat pozor na seed. Funguje úplně stejně u hardwarových i softwarových peněženek.

Hardwarových peněženek existuje několik značek. My se podíváme na dvě nejznámější.

Peněženky Trezor

Kluci z české společnosti Trezor byli první, kteří s nápadem hardwarovým peněženek přišli. Jejich zařízení si okamžitě získalo zájem celé komunity a oprávněně se stalo standardem kvality. Dnes je Trezor jedním z leaderů trhu a rozhodně tak neuděláte chybu, když si nějakou jejich peněženku pořídíte.

Abyste mohli držet kryptoměnu Cardano, budete potřebovat vylepšený Trezor Model T. Tato varianta vás vyjde na zhruba 5 400 Kč, nicméně Trezor často pořádá slevy, takže jej klidně nakoupíte za cenu kolem 4 500 Kč.

Peněženky Ledger Nano

Francouzský výrobce Ledger má na trhu dva typy peněženek – Ledger Nano S a Ledger Nano X. Zařízení jsou to špičková, nicméně nejsou open-source, takže se dají považovat za o něco méně bezpečné. Tu levnější variantu nakoupíte za zhruba 2 000 Kč.

Ledger

Hlavně si dejte pozor na váš seed

Toto jsou obecně tři cesty, jak ukládat kryptoměnu ADA. Každý má své vlastní plusy mínusy a je jen na vás, jak se rozhodnete.

Pokud si moc nevěříte, chcete se zatím učit, ale i přesto již hodláte nějaké kryptoměny nakoupit, pak pro vás může být dobrá cesta ponechat kryptoměny na směnárnách nebo burzách. Stačí, když si o burze trochu přečtete a zjistíte, jestli jde o důvěryhodnou společnost.

Také si ale můžete stáhnout svou vlastní kryptoměnovou peněženku, díky čemuž získáte úplnou a nezpochybnitelnou kontrolu nad svými coiny. V takovém případě vás bude zajímat hlavně seed. Ten slouží jako záloha vaší peněženky pro všechny možné případy. Peněženku jste ztratili? Někdo vám ji ukradl? Smazal se vám program? Seed vás vždy zachrání. Stačí si ho zapsat na nějaký kus papíru a schovat ho.

Jak nakoupit kryptoměnu ADA

Teď už máte základy toho, jakou peněženku vybrat a jaké výhody jednotlivé způsoby úschovy kryptoměn mají. Můžeme se tedy vrhnout na hlavní část článku. Představíme si jednotlivé způsoby, jak kryptoměnu ADA nakoupit, a to včetně plusů a mínusů.

Kryptoměnové směnárny – Nejlevnější způsob nákupu Cardana

Začněme možností, která bude z celého našeho seznamu tou nejjednodušší na použití – jsou jí kryptoměnové směnárny. Jsou skvělé pro uživatele, kteří se v kryptoměnách teprve učí chodit.

Směnárny obecně pracují velice podobně jako eshopy. Na webových stránkách vidíte nabídku jednotlivých kryptoměnových aktiv. Kryptoměnu si vyberete, navolíte počet, jaký chcete nakoupit, a objednávku odešlete. Posledním krokem je pak zaplacení. Pro vás tím proces končí a do práce se pouští směnárna. Ta jde na burzu, kde kryptoměny koupí a následně je odešle na vámi zvolené místo.

Směnárny velice často nabízejí interní podnikové peněženky v případě, že si u nich založíte účet. Samozřejmě si ale můžete kryptoměny objednat na svou vlastní osobní peněženku, k čemuž vám bude stačit jen adresa pro příjem.

Jednou z velkých výhod, kterou u směnáren najdete, je to, že se spousta z nich nachází v České republice. Mohlo by se to zdát jako malichernost, ale zkuste si vyjednávat o špatně provedené platbě přes půl světa. Vůbec si neumíme představit, jaké to je v situaci, kdy neumíte anglicky. S českými směnárnami dostanete i podporu hovořící naším jazykem. Další podstatnou věcí je platba, kterou můžete provést v českých korunách. To je zásadní výhoda oproti skoro všem ostatním cestám, protože nemusíte řešit převod z korun na eura, SEPA platby apod.

Poplatky jsou u kryptoměnových směnáren zhruba na úrovni nižších jednotek procent. To se dá považovat za průměrnou částku, která neurazí a ani neohromí. Poplatky si skutečně projděte v podmínkách. Některé směnárny jsou velice upřímné a poplatek účtují přímo z objemu transakce, zatímco jiné se prezentují jako bezpoplatkové, ale svou platbu si strhnou na nevýhodném rozdílu prodejní a nákupní ceny.

Jelikož směnárny prezentujeme jako nejjednodušší možnost, asi se ptáte, jak to s tím vlastně je. Celý obchod se dá zvládnout klidně do 15 minut, ale všechno ve výsledku záleží na rychlosti bankovního převodu. Směnárna nezačne nic dělat do té doby, než zaznamená platbu. Když vám pak banka převod pozastaví, pozdrží nebo prostě jen zpracuje pomalu, budete čekat i hodiny.

Směnárnu si můžete vybrat podle svého vlastního uvážení. Některé jsou levnější, jiné zase nabízejí lepší funkce. Za nás doporučujeme směnárnu Anycoin. Firma je na trhu již několik let a spolehlivě pracuje po celou dobu.

Pro

  • Poplatky na směnárnách se v průměru pohybují kolem nižších jednotek procent
  • S českou firmou nemusíte řešit převod měny
  • Celý obchod zvládnete vyřídit i do 15 minut

Proti

  • Vše se odvíjí od rychlosti bankovního převodu, přičemž jeho pozdržení bude zpomalovat celou transakci
  • Oproti burzám jsou poplatky stále relativně drahé

Krypto burzy – Nejlevnější možnost pro široké publikum

Jestli jste někdy obchodovali akcie s pomocí nějakého brokera, budou vám kryptoměnové burzy velmi povědomé. Jde jednoduše o místa, kde se setkávají prodávající a nakupující, tedy nabídka s poptávkou. Společně se přetlačují na obchodech a tvoří tak cenu kryptoměn. Mezi nejznámější krypto burzy patří Binance, Coinbase a Bybit.

Skrze tyto systémy proudí každý den neskutečné objemy peněz, které pravidelně sahají na desítky miliard dolarů za celý trh. Mohlo by se zdát, že jde o profesionální služby, ale dnes už nemůžete být dál od pravdy. Všechny burzy dnes pracují online a fungují s pomocí vlastních obchodních platforem. K nim se může připojit v podstatě každý člověk, který vlastní počítač nebo mobilní telefon a prošel registrací. Na stránkách a v obchodních platformách se pak vyskytují nástroje, které využijí začátečníci i pokročilí. Jde prostě o cestu, kterou se může vydat naprosto každý investor a neudělá chybu.

Již jsme se zmínili o registraci. Bohužel už jsou dávno pryč doby, kdy stačilo jméno, heslo a email. Svět se posunul a oko státních regulátorů bohužel zaznamenalo, že kryptoměnový trh pěkně uzrál. Různé zákony a nařízení ohledně fungování burz do procesu registrace přinesly i postupy s názvem KYC.

Když se budete registrovat, pravděpodobně dříve či později narazíte na tzv. ověření identity. KYC či jinak řečeno “Poznej svého zákazníka” je směrnice postavená na zákonech proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Burzy a jiné služby mají povinnost sbírat údaje o zákaznících. Vypadá to asi tak, že vás služba v jednu chvíli požádá o nahrání fotografií či skenů nějakého identifikačního dokumentu. Tím může být třeba občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas. Někdy už firmy chtějí i fotografii vašeho obličeje, kterou můžete pořídit skrze webkameru nebo telefon.

Jakmile tímto celým cirkusem projdete, dostanete možnost nabít vaše interní účty penězi a získáte přístup do obchodní platformy.

Jak koupit Cardano na krypto burze Binance
Jak koupit Cardano na krypto burze Binance

Teď k těm výhodám a nevýhodám. Jednoznačným plusem burz je cena za jejich použití. Snad nikde nezískáte tak příznivou poplatkovou strukturu jako zde. Vzhledem k tomu, že přes tyto platformy létají miliony, si služby mohou dovolit snížit poplatky na minimum. Standardem jsou poplatky kolem několika desetin procenta v případě, že použijete obchodní platformu. Další výhoda, kterou jsme již trochu načali, je množství funkcí, které burzy nabízejí. Na začátku vám bude stačit pouhý nákup a prodej, ale s burzou se nemusíte loučit ani ve chvíli, kdy budete hledat pokročilejší nástroje pro technickou analýzu apod. Některé společnosti dokonce provozují staking, NFT tržiště a mnoho dalšího.

Na straně záporů jsou pouze dvě položky – lokalizace a zdánlivá složitost. Bohužel jsou velké burzy bez výjimky zahraniční společnosti. Většina z nich vůbec nemá českou lokalizaci a v případě problémů budete muset hovořit s někým ze zahraničí v angličtině. Započítejte do toho také nutnost směňovat peníze před každým nákupem, neboť firmy rozhodně nepřijímají české koruny. Budete potřebovat eura, dolary nebo jinou mezinárodní měnu.

Když se do burzy zaregistrujete, možná vám bude připadat prostředí složité a někdy nepřehledné. Věřte nám ale, že je to jen o zvyku a spousta služeb má propracované návody, které vás s celou platformou seznámí.

Jestli chcete odkázat na nějakou burzu, pak můžeme zmínit například Binance. Jejich služby jsou skvělé, firmu zná celý svět a po právu se jedná o největší kryptoměnovou burzu na světě z pohledu obchodních objemů.

Pro

  • Zdaleka nejlevnější možnost pro nákup kryptoměn
  • Široké rozpětí nástrojů
  • Velké množství kryptoměn v nabídce

Proti

  • Často zde chybí česká lokalizace
  • Na začátku může být orientace v platformě složitá
  • Obchodní účet je nutné nabíjet v eurech nebo dolarech

P2P obchod – Máte zájem o anonymitu?

Hlavní předností hotovosti je její anonymita. S bankovkami a mincemi můžete obchodovat co hrdlo ráčí a nikdo se o tom nemusí dozvědět. Kryptoměny jsou první nástroj, který tyto vlastnosti přenesl do digitálního světa. Když chcete kryptoměny nakoupit, můžete to klidně udělat i v reálném světě. Tomu se říká P2P obchod.

Zatímco u všech jiných možností je obchod zajištěn nějakou třetí stranou (která nad ním drží dohled), u P2P obchodu probíhá vše jen a pouze mezi lidmi. Není zde žádná obchodní platforma, žádná registrace. Stejně jako u přechodu mezi firemní a osobní peněženkou, i zde se objevuje nutnost větší obezřetnosti a opatrnosti. Dostáváte se totiž do nekontrolovaného prostředí, ve kterém budete obchodovat s reálnými lidmi, a jak jistě víte, ti dokáží být velmi nepředvídatelní.

I když je pravda, že se většina lidí snaží chovat správně, najdou se i podvodníci a zloději, kteří se vás budou snažit všelijak okrást. S touto možností se prostě musíte smířit. Rozhodně to ale není tak, že budete sedět s rukama v klíně. I před nekalými úmysly se můžete bránit pomocí několika nástrojů a strategií.

K P2P obchodu lze přistoupit ze dvou stran – buď využijete nějakou síť, která vás s protistranou spojí, nebo si najdete prodávajícího po své vlastní ose.

P2P tržiště – Kryptoměnové bazary

Pokud jsou kryptoměnové směnárny jako eshopy, pak jsou P2P tržiště jednoznačně bazary. Už jste někdy něco nakupovali z druhé ruky na serverech jako Bazoš? P2P tržiště fungují stejně.

Když si zde uživatel vytvoří účet, získá možnost tvořit nabídky. Má příležitost nastavit jednotlivé podmínky, zvolit cenu, vybrat způsob vyrovnání obchodu a mnoho dalšího. Jakmile nabídku dokončí, promítne se do katalogu a začne se zobrazovat veřejně. Pro nás to má ten benefit, že nemusíme složitě hledat protistranu k obchodu. Namísto toho můžeme prostě na nějakou takovou platformu přijít, vybrat si jednu z nabídek a následně kontaktovat prodejce.

P2P platformy do celého procesu přinášejí i několik bonusů, které jinde jen těžko najdete. Hlavní je systém referencí. Za každý provedený obchod máte možnost získat nějaké hodnocení od protistrany. Čím více obchodů vykonáte, tím vyšší bude vaše hodnocení. Stanete se díky tomu důvěryhodnější pro všechny, kteří s vámi budou v budoucnu obchodovat. To stejně platí i pro ty, kdo tvoří inzeráty. Čím vyšší je reference protistrany, tím větší pravděpodobnost máte na to, že se jedná o někoho čestného, s kým nebudou žádné problémy. Je to prostě takový samoregulační mechanismus.

Poplatkově vše záleží na tom, jakou cenu nastaví tvůrce nabídky. Jsou zde obchodníci s mozkem, kteří nastavují poplatky na relativně přiměřenou úroveň, ale také narazíte na chuťovky v podobě 100% marže nad tržní cenou. Tato rozmanitost platí i ve způsobech platby a všem ostatním. V průměru ale očekávejte poplatky kolem několika procent. Je to rozhodně dražší cesta nákupu, neboť se protistrana vystavuje vyššímu riziku.

Nejsou to ale jenom prodejci, kdo tvoří nabídky. Tu můžete totiž vytvořit i vy. Pak bude vše jen na vás a na tom, jaké parametry nastavíte. Díky tomu dokážete i něco vydělat, protože vám nic nebrání v nastavení poplatků na úroveň, ze které už budete mít nějaký profit.

Najděte někoho na obchod a kontaktujte ho přímo

Abyste mohli kryptoměny nakoupit, nepotřebujete k tomu dokonce ani žádné takové P2P tržiště. Můžete klidně najít někoho v reálném světě a osobně ho kontaktovat. Jen musíte počítat s tím, že to možná bude trochu výzva. Naštěstí jsme ale v České republice dostatečně aktivní komunitou a jsou zde místa, kam můžete zajít. Ale všechno popořadě.

Máte nějakého kamaráda nebo příbuzného, který se kryptoměnami zabývá a obchoduje je? Pak nic neřešte a jdete přímo za ním. Jestliže se s tímto člověkem domluvíte, pak se bude jednat o velice jednoduchý proces. Stačí, když mezi sebou vyřešíte nakupované množství a cenu. Pak už jen postavíte na čas, popovídáte si o životě a celý obchod dokončíte. Máte-li dobré vztahy, pak nejspíš nemusíte čekat žádnou špatnost.

Poněkud zapeklitějším hlavolamem je situace, kdy se ve vašem okolí nikdo takový nenachází. Jak tedy někoho najít? Ideálním místem jsou skupiny na sociálních sítích. U nás máme velice aktivní komunity Bitcoinová komunita CZ/SK a Krypto Veksl. Je zde spoustu lidí a každý den přidávají několik příspěvků. Jakmile se do skupiny přidáte, vytvoříte svůj vlastní post. V něm nastíníte podmínky obchodu a počkáte, jestli vás někdo kontaktuje. Pravděpodobně se protistrana najde. Skrze chat vyřešíte konkrétní podmínky a domluvíte si místo setkání.

Teď musíte být obezřetní. Člověka, který vám napsal, si ideálně trochu proklepněte. Klidně napište i někomu z komunity s tím, jestli ho zná nebo ne. Tento rádoby “systém referencí” si musíte zařídit sami. Vždy si vyberte nějaké veřejné místo na setkání. Rozhodně s penězi nechcete chodit domů k někomu, koho vůbec neznáte. Na místo setkání si třeba přiveďte někoho dalšího, jen to pro jistotu oznamte protistraně. Nemusíte být přehnaně paranoidní. Kdyby se vám ale na prodávajícím cokoliv nezdálo, prostě se omluvte a z celé transakce vycouvejte.

P2P obchod je rozhodně jedna z těch složitých cest pro pokročilé. Všechny útrapy, které vás možná čekají, jsou ale vykoupeny vlastností, kterou jinde nezískáte – anonymitou. P2P obchod je v podstatě jediná cesta, jak se dostat ke kryptoměnám tak, že o nich nebude nikdo vědět. To je skvělé především pro situace, ve kterých by se měla měnit politická situace a přístup ke kryptoměnám. Nikdo vás nemůže zavřít za něco, o čem neví, že to máte. Jak konfiskovat něco, o čem není žádná informace? Je to sice nejobtížnější, ale na druhou stranu nejjistější způsob, jak k vlastnictví kryptoměn přistupovat.

Poplatky jsou podobné jako u P2P tržišť. Spíše očekávejte vyšší jednotky procent, ale vše je na domluvě. Klidně se můžete domluvit na slevě v případě nákupu většího objemu.

Pro

  • Dokážete získat kryptoměny anonymně
  • Můžete vydělávat v případě, že tvoříte nabídky

Proti

  • Musíte si dávat pozor na podvodníky
  • Cesta k úspěšnému nákupu je poměrně dlouhá
  • Je problém s hledáním protistrany
  • Vcelku vysoké poplatky

Kryptoměnové automaty – Kryptoměny přímo z ulice

To, co spojovalo většinu předchozích možností, byla registrace. Skoro všude se musíte registrovat proto, abyste mohli nějaké kryptoměny nakoupit. Kryptoměnové automaty do toho zasahují a nabízejí cestu, jak pohodlně a velice rychle nakoupit kryptoměny v reálném světě.

Především v posledních letech se jejich počet zvyšuje rapidním tempem a můžete je najít již v každém větším městě. Přirozeně se nacházejí na místech, kde pravidelně chodí velké množství lidé. Proto na ně narazíte především v obchodních domech a jiných centrech.

bitcoinmat

Vzhledem k tomu, že jediná práce automatu je směna kryptoměny, je i zacházení s těmito stroji skutečně jednoduché a zvládne ho každý. Jediné, co budete potřebovat, je mobilní peněženka, ze které naskenujete cílovou kryptoměnovou adresu. V automatu už jen zvolíte požadovanou kryptoměnu a za celou objednávku zaplatíte.

Kryptoměnové automaty by byly skutečně perfektní, ale mají jeden zásadní vroubek – poplatky za nákup jsou monstrózní. Za každý nákup můžete zaplatit klidně poplatek sahající nad 10 %. Taková cena se dá ospravedlnit jen v případě, že jinou možnost nemáte nebo potřebujete nakoupit opravdu rychle. V jiných případech se kryptoměnové automaty doporučit nedají.

Pro

  • Rychlý a jednoduchý způsob nákupu

Proti

  • Poplatky nad 10 % za nákup

Decentralizované aplikace – Pro pokročilé

Cardano je kryptoměna, která má spoustu funkcí a inovací. Je to ale také platforma, skrze kterou lze provozovat velké množství decentralizovaných aplikací. Některé z nich se soustředí také na směnu kryptoměn a jednotlivých tokenů.

Decentralizované burzy a směnárny jsou jednoduše systémy, které běží na pevně stanovených pravidlech a jejich vývoj je řízen spíše komunitou než nějakou společností. Nepotřebujete se registrovat ani ověřovat identitu. Na druhou stranu ale tyto služby využijete jen v případě, že již nějakou kryptoměnu vlastníte. 

Decentralizované směnárny a burzy bohužel neumožňují obchodovat s fiat měnami (dolary, eura, koruny apod.). Jestliže na nich chcete obchodovat nebo s nimi jinak interagovat, budete muset sehnat kryptoměny jinde.

Pro

  • Obchodování bez dozoru
  • Vcelku levné na použití
  • Obchodují bez pauzy každý den

Proti

  • Decentralizované burzy a směnárny lze použít jen tehdy, když už budete nějaké kryptoměny vlastnit

Jak koupit Cardano skrze burzu Binance

V tomto návodu vám představíme postup, jak si můžete cardano nakoupit na kryptoměnové burze Binance. Oproti směnárnám nabízejí kryptoměnové burzy zpravidla více nástrojů a funkcí. Postup pro nákup kryptoměn bývá však kvůli povinné registraci v některých případech maličko složitější. Pojďme si nyní tedy představit proces nákupu cardano skrze burzu Binance.

1. Zaregistrujte se na Binance

První krok představuje vaše registrace na burzu Binance. Proces registrace tedy započnete kliknutím na tlačítko “Zaregistrovat se” (nebo “Sign Up” v anglické verzi) na webových stránkách Binance. Podotýkáme, že registraci lze provést taktéž skrze mobilní zařízení.

Velkou výhodu u Binance představují možnosti registrace. Zvolit si totiž můžete jak klasickou registraci pomocí e-mailu nebo telefonu, tak i přihlášení skrze vaše účty Google nebo Apple. Po zaktivování vašeho účtu pomocí aktivačního e-mailu či telefonu můžete přejít na další krok.

2. Dokončete verifikaci vaší osoby (KYC)

Jelikož jsou kryptoměnové burzy povinné vyžadovat po svých uživatelích ověření totožnosti KYC, i u Binance se mu bohužel nevyhnete. Není se však čeho obávat, Binance vás celý postupem jednoduše a přehledně provede.

Pro čtenáře, kteří by nevěděli, co KYC obsahuje, jedná se o nahrání některého z vašich osobních dokladů jako občanský nebo řidičský průkaz či cestovní pas. Součástí pak bývá také nahrání dokumentu “Proof of Address” (dokument obsahující vaši adresu bydliště) a pořízení selfie fotky vašeho obličeje.

Veškerý proces ověření totožnosti by vám neměl trvat více než pár minut a jeho následné ověření ze strany Binance většinou trvá pár desítek minut až hodin. Záleží však na vytíženosti v daný moment, nicméně neměli byste čekat více než 48 hodin.

3. Zvolte platební metodu

Na Binance nyní budete mít jako registrovaní a ověření uživatelé na výběr více platebních metod. Pokud nejste pokročilý uživatel nebo se nechcete s platformou příliš seznamovat, doporučujeme zvolit metodu obsahující platební kartu. Naopak, chcete-li si s Binance pohrát, můžete využít vklady pomocí jiných kryptoměn, P2P platby či nahrání fiat měn na váš obchodní účet.

V horním navigačním menu přejděte do rozbalovacího menu “Koupit kryptoměnu”. Zdroj: Binance

Pro nákup kryptoměny kartou přejděte v horní navigační liště na tlačítko “Koupit kryptoměnu” a vyberte možnost “Kreditní/debetní karta”. Následně se vám zobrazí tato stránka, kde budete moci zadat částku nebo nakupované množství a vybrat kryptoměnu Cardano.

4. Nakupte cardano a zkontrolujte si svou peněženku

Po zvolení částky a zkontrolování vaší objednávky můžete objednávku potvrdit. Pokud využíváte platbu pomocí platební karty, měli byste mít kryptoměnu Cardano ve své peněženku v rámci několika okamžiků.

Pro kontrolu přejděte do záložky “Peněženka” či v anglické verzi “Wallet” a prohlédněte si vaše portfolio, ve kterém by se ADA měla objevit.

Jak koupit Cardano skrze směnárnu FastChange

Na následujících řádcích naleznete návod, jak si můžete kryptoměnu Cardano nakoupit skrze jednoduchou a rychlou směnárnu FastChange. Tato směnárna v poslední době plně přepracovala své webové rozhraní. Pojďme na to.

1. Vytvořte si účet na FastChange

První krok zahrnuje vytvoření účtu na směnárně FastChange. Bez toho vás bohužel směnárna k samotné směně nepustí, tudíž tento krok je povinný. Proces registrace začnete kliknutím na tlačítko v pravém horním rohu s názvem „Založit účet”. Platforma pak bude vyžadovat vyplnění vašeho celého jména, e-mailu a hesla.

Jakmile tyto údaje vyplníte, bude třeba aktivovat váš účet skrze aktivační link v e-mailu, který dorazil do vaší e-mailové schránky. Tímto odkliknutím byste měli mít svůj účet aktivní a připravený.

2. Ověřte bankovní účet

Následně vás čeká ověření vašeho bankovního účtu. Zde nacházíme jednu z největších výhod směnárny FastChange, která spočívá v tom, že po vás směnárna až do výše 1 000 EUR (cca 25 000 Kč) nevyžaduje ověření totožnosti, neboli KYC.

Přejděte na váš profil a zvolte možnost „Můj účet”. V záložce „Bankovní účet” budete mít poté možnost přidat svůj bankovní účet. Je třeba, abyste byli majiteli zadaného bankovního účet, jinak jej nebudete moci z pochopitelných důvodů používat.

Zadejte údaje vašeho bankovního účtu a následně také vložte soubor (ideálně výpis z účtu s vaším jménem), který potvrzuje vlastnictví zadaného bankovního účtu. Ověření (nebo případné zamítnutí) by mělo proběhnout okamžitě.

3. Nakupte Cardano skrze směnu kryptoměn

Poslední krok zahrnuje samotný nákup Cardana. Je nutné, abyste měli založenou vlastní kryptoměnovou peněženku, jelikož právě ji zadáte jako adresu, na kterou má FastChange vámi nakoupené Cardano (nebo jinou kryptoměnu) zaslat. Při kopírování adresy vaší peněženky si pak dejte veliký, opakujeme veliký, pozor na to, abyste zadali skutečně adresu peněženky pro Cardano (v případě, že byste zadali adresu např. pro bitcoin, vaše nakoupené cardano byste již nikdy neviděli).

K dispozici mají uživatelé a investoři také možnost využít pravidelných nákupů, které se skvěle hodí například pro využití DCA strategie. Do vaší kryptoměnové peněženky tak bude pravidelně proudit vybraná kryptoměna a vy se tak nebudete muset starat o manuální zadávání objednávek.

Jak koupit Cardano s použitím směnárny Anycoin

Teď přišel čas na slibovaný návod. Společně si ukážeme, jak prakticky nakoupit cardano s použitím směnárny Anycoin.

1. Vyplňte množství kryptoměn

Přesuňte se na úvodní stránky směnárny Anycoin. Měla by vás zajímat především kalkulačka, skrze kterou se dostanete na zbytek objednávkového formuláře.

V prvním okénku vyberete kryptoměnu cardano pod zkratkou ADA. Následně nastavíte množství korun, za které chcete cardano nakoupit. Pokud chcete, můžete klidně vyplnit počet coinů, které chcete nakoupit. Kalkulačka vám pak automaticky dopočítá částku v korunách.

Klikněte na “Pokračovat”.

2. Vyplňte zbytek objednávkového formuláře

Na další stránce se vám již zobrazí objednávkový formulář. V něm budete nastavovat zbytek objednávky.

Bude potřeba zadat další údaje jako email a cílová adresa. Také si ale budete vybírat mezi tím, jestli chcete tržní kurz nebo aktuální kurz a další možnosti.

3. Zaplaťte objednávku

Jakmile odešlete objednávkový formuláře, na email vám přijdou údaje, které budete potřebovat u bankovního převodu. Přesně podle návodu vyplňte všechny potřebné informace a platbu odešlete. Jakmile platba dorazí na účet směnárny, dá se do práce společnost. Kryptoměny nakoupí a odešle je na peněženku či adresu, kterou jste v objednávce vybrali.

Tím celý proces končí. Pokud šlo vše dobře a bankovní převod proběhl okamžitě, můžete mít všechno dokončené klidně do 15 minut.

Závěr – Má cenu kupovat kryptoměnu ADA?

Měli byste mít teď již veškeré know-how ohledně toho, jak nakoupit kryptoměnu cardano. Rozhodujete se, jestli do nějakých coinů investovat?

Nikdo nedokáže odhadnout budoucí cenu a vše je pouze spekulace. Pokud chceme mít čisté svědomí, nemůžeme vám nijak radit ohledně trhů. Z pohledu systému je ale Cardano zajímavé a rozhodně stojí za pozornost. Ideálně si proto vemte pár korun, nějaké coiny nakupte a všechno si na vlastní kůži vyzkoušejte.

FAQ – Často kladené otázky

Na internetových fórech a v komentářích se objevují stále ty stejné dotazy. Kryptoměnové systémy rozhodně nejsou jednoduché na pochopení a tak se není čemu divit. Abychom vám všechno ulehčili, připravili jsme toto krátké FAQ, které vám snad na vše odpoví.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”@id”:”https://kryptomagazin.cz/jak-koupit-cardano/”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”Jaký je nejrychlejší způsob nákupu cardana?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Pokud vás zajímá především rychlost, pak byste se měli soustředit na kryptoměnové směnárny. Je to skvělý kompromis mezi cenou, pohodlím a jednoduchostí. Vše dokážete vyřídit z vašeho domova a jediné, co k tomu budete potřebovat, je bankovní účet a cílová adresa.<br><br>Za nás můžeme doporučit směnárnu Anycoin.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Má Cardano nějakou výhodu nad konkurencí?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Předností Cardana je především vývojářský přístup. Oproti jiným projektům je systém budován vcelku pomalu, ale za to pečlivě a stabilně. Každé rozhodnutí je akademicky hodnoceno a kontrolováno.<br><br>Kromě toho se ale na cardano staví decentralizované aplikace, marketing jede na plné obrátky a projekt má jednu z nejaktivnějších vývojářských komunit v kryptosvětě.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”K čemu se dá cardano použít?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Cardano je kryptoměna, která je v komunitě sice známá, ale pro zbytek světě je vcelku malá. Proto s ním v moderním světě úplně nezaplatíte. Na druhou stranu se Cardano stále vyvíjí a rozhodně nikdo nevylučuje jeho rozšíření do reálných podniků.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Jaké jsou poplatky za nákupy?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Cardano je levná síť, ve které jsou transakce za hubičku. Průměrný poplatek je v době psaní článku kolem 0,13 dolaru za transakci. “}}]}

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
an onym
Hodnocení článku :
     

Cardano se dá koupit i přímo v peněžence Yoroi platbou kartou, ale kurs není úplně výhodný.

spot_img