Co je hedging?

3.3
(8)

Hedging je často skloňovaný pojem ve spojitosti se snižováním rizika neboli alokace na finančním trhu. Co však hedging doopravdy znamená? Jací účastníci hedging na finančním trhu nejčastěji využívají? Jak hedging probíhá v praxi?

Co je hedging? – Definice a vymezení pojmu

Hedging na finančním trhu znamená zjednodušeně zajištění proti riziku. Hedging tedy využíváme v situacích, kdy z našeho úhlu pohledu hrozí některé z našich obchodních pozic ztráta.

Otevřenou pozici pojistíme následujícím způsobem. Proti směru naší aktuální pozice, otevřeme pozici ve směru druhém. Tedy v praxi to znamená, že pokud máme otevřenou long pozici (spekulujeme na růst ceny aktiva), otevřeme pozici short – spekulujeme na pokles aktiva. Hedging funguje na stejném principu i pro shortové pozice. Tento efekt vytváří snižování potencionálního ztráty, ale zároveň se snižuje i potencionální zisk obchodníka.

Význam poměru hedgování

Finanční trh nám dává prakticky nekonečné možnosti pro tvorbu různých strategií. Hedging není výjimkou. Hedgování lze využít v libovolném poměru. Stačí si pečlivě zaznamenávat kolik long ku short kontraktů v daném trhu držíme.

Příkladem lze uvést následující situaci. Řekněme, že držíme v portfoliu 10 akcií společnosti XY. Pokud vyhodnotíme, že aktuální tržní situace je pro náš investiční profil riziková, lze zmenšit svou alokaci na long této společnosti. Otevřeme-li tedy 10 akcií společnosti XY na short – jsme na tomto trhu neutrální od doby otevření short kontraktů po dobu změny naší pozice.

Hedgingem si mimo jiné pojistíme i aktuální zisky, protože počet short kontraktů pokrývá počet long kontraktů. Čili v rovnosti počtu kontraktů na long a na short se náš zisk na této pozici nemění a zůstává konstantním.

Pokud pro náš rizikový profil není situace natolik riziková jako v předchozím případě, lze alokaci pouze snížit. Pro short lze otevřít například pouze 5 kontraktů namísto původních 10. Tím se naše budoucí zisky a ztráty od doby otevření shortu zmenšují na polovinu. Pohyb ve směru long o 10 USD na akcii pro nás tedy bude jen 5 USD profit na akcii – jelikož zbylých 5 USD proděláme na 5 short kontraktech.

Jaké instrumenty používáme k hedgingu?

K hedgování se v praxi nejčastěji využívají finanční deriváty, které najdete u brokerů jako jsou eToro a Robomarkets. Případně i na futures trhu s kryptoměnami na burze Binance. Příkladem finančních derivátů jsou například opce, futures, CFD, swapy a tak dále. Různé deriváty slouží k jiným účelům.

Například opce se často využívají k hedgingu akciového portfolia. Naopak swapy (zejména měnové) se využívají k zajišťování měnového rizika – mimo jiné také pro pokrytí měnového rizika při investici do zahraničních firem nebo při obchodu s nimi.

Kdo využívá hedging?

Hedging využívají i retailový obchodníci. Nejčastěji ve výše popsané situaci, při zajišťování jednotlivých akciových titulů.

Významnější skupinou hedgování jsou však institucionální hráči. Nejčastější hedgování je zpravidla proti měnovému riziku. Tento typ zajišťování využívá široká škála institucí. Například banky, fondy, ale i menší firmy obchodující se zahraničím.

Další rozšířený typ hedgingu, který bych rád zmínil, využívají firmy podnikající v potravinářském průmyslu. Zemědělské firmy se zajišťují nejčastěji pomocí futures kontraktů. Firmy tedy ví dopředu za kolik svou sklizen prodají a umožňuje jim to se vyhnout dalším rizikům. Mohou dále kalkulovat s ziskem bez proměnných, což pomáhá jejich dlouhodobému a stabilnímu růstu.

V investičním světě se hedging využívá často v investičních fondech. Hedging nejčastěji, jak název napovídá, využívají hedgové fondy. Tyto fondy mají běžně více rizikový profil, než obyčejné akciové fondy. Hedgové fondy více zasahují do svých pozic například výše zmíněných zajišťováním, kterém má za cíl zvyšovat výkonnost. Časově nákladnější řízení portfolia je však kompenzováno častěji vyšším vstupním poplatkem u těchto typů fondů.

Zdroj: www.frmnc.com

Co je hedging – Závěr

Hedging nás může ochránit před rizikem, avšak za cenu našich potencionálních zisků. Je důležité vždy hedgovat jen v předem stanovených tržních podmínkách dle naší strategie. Klíčovou roli zde hraje také money management. Hedging je velmi pokročilý způsob obchodování. Pro běžné investory je jednodušší strategie buy & hold, protože hedgování ve spojením s jeho špatným managementem může způsobit více škody, než užitku. Určitě je však dobré rozumět tomu, jak zajišťování velkými hráči na finančním trhu funguje.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

FAQ – nejčastější dotazy

Co je to hedging?

Hedging na finančním trhu znamená zjednodušeně zajištění proti riziku. Zjednodušeně lze říci, že proti směru naší aktuální pozice, otevřeme pozici ve směru druhém. Poměr kontraktů doladíme dle averzi vůči riziku.

Jak se hedging využívá?

Hedgování je využíváno nejčastěji pomocí derivátu na finančním trhu. Mezi tyto deriváty patří například: opce, futures, swapy a tak dále.

Kdo hedging využívá nejčastěji?

Hedging se využívá zejména institucemi. Velcí hráči díky těmto krokům můžou snižovat své riziko a tvořit konzistentní cashflow. Konzistence ve správě peněz a majetku jim pomáhá k růstu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.3 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

Po odbornej stránke dosť slabý článok.
Ad 1 . Ak zaisťujeme long shortom / a opačne / tým istým produktom XY, tak sa jedná skôr o neting ako o hedging.
Ad 2 : hedžovanie produkcie na komoditnej burze cez deriváty je viac o poistení predajnej ceny produkcie
Ad 3 : hedžové fondy nemajú rizikovejší profil ako nehedžované akciové fondy … to je priamo proti logike hedgingu. Majú nižší rizikový profil a aj nižší výnosový profil, ale majú výhodnejší pomer výnos / riziko.
Úlohou hedžových fondov je porážať výkonnosť širokého akciového indexu, napr. SP 500. Dobrý hedžový fond je viac výnosový ako rastúci index, a menej stratový ako klesajúci index v dlhšom časovom rámci.

spot_img