Co je kryptoměna?

3.1
(9)
Redakce Kryptomagazin
Redakce Kryptomagazinhttps://kryptomagazin.cz/
Redakce kryptomagazín je tým autorů z našeho portálu kryptomagazin.cz Tento tým publikuje především návody a vzdělávací články.

Kryptoměna je typ virtuální měny využívající ke své výrobě i k platebním transakcím síť počítačů individuálních uživatelů, kteří dávají k dispozici část výkonu svého počítače připojeného k internetu. Virtuální měna v tomto případě znamená, že jednotky kryptoměny existují pouze jako zápis v paměti počítače, nikoliv jako bankovky nebo mince. Technicky vzato jsou to jednotky a nuly cirkulující po internetu, elektrony proudící kabely nebo uložené ve formě dat na pevných discích serverů po celém světě.

Výše uvedená síť se nazývá kryptoměnová síť.

Kde se však bere hodnota kryptoměn a co nám nabízejí? Abychom mohli odpovědět na tyto zdánlivě jednoduché otázky, musíme se podívat na platební sítě kryptoměn a také na klasické fiat peníze.

Co je kryptoměnová síť?

Každá kryptoměna má vlastní platební síť, ve které můžete kryptoměnu těžit (tj. vytvářet další jednotky měny) nebo s ní v této síti pouze platit = převádět měnu ze svého účtu (za tímto účelem vytvořené adresy) na jiný účet (jinou adresu). Kryptoměnové sítě mají obvykle veřejně dostupný zdrojový kód a k síti se připojujete instalací speciálního programu, tzv. peněženky pro platby, případně (pokud se chcete stát těžařem) dalších programů pro těžbu.

Co je kryptoměna – decentralizace a bezpečnost

V kryptoměnové síti neexistuje žádný centrální server, který by platby v síti kontroloval, potvrzování transakcí (převodů měny) zajišťují těžaři jako vedlejší produkt těžby. Pokud je platební transakce potvrzena, informace o potvrzení je zkopírována do všech počítačů v síti. Transakce je tedy velmi obtížné zfalšovat, přičemž zároveň výpadek menšího množství počítačů nehraje prakticky žádnou roli.

Decentralizovaný systém je takový, který postrádá centrální středisko řízení, a namísto toho se spoléhá na samostatně provozované uzly, které spravují celý systém. V případě výpadku jednoho uzlu se nic neděje a systém stále funguje.
Centrální systém, jako je například stát, je přesným opakem decentralizace. Moc státu je obvykle soustředěna do jednoho místa. Pokud dojde k vyřazení tohoto "centra moci", dojde ke zcela paralyzování politické infrastruktury jako celku.

Existence zápisu o potvrzení transakce umožňuje uživateli konkrétního počítače zjišťovat historii transakcí „konta“ jiného uživatele, pokud bude znát jeho adresu (účet). Bezpečnost transakcí kryptoměny je do velké míry založena a závislá na skutečné decentralizaci potvrzování měny – potvrzování z mnoha počítačů s malým výkonem. Potenciálním nebezpečím zde může být jak „skoupení výkonu“, tak budoucí vývoj velmi výkonných (např. kvantových) počítačů.

Co jsou fiat peníze?

Fiat peníze, resp. fiat měny typu česká koruna, dolar, euro, rubl či jen, jsou v současnosti považovány za univerzální platidlo ovládané centrální bankou. Nejsou kryty žádným majetkem nebo drahými kovy. To znamená, že centrální banka může kdykoli do oběhu pustit nové mince (většinou proto, aby bylo možné zaplatit státní výdaje nebo kvůli stimulaci ekonomiky). To mimo jiné způsobuje, že současné měny jsou v podstatě bezcenné a máme jich k dispozici nekonečně mnoho.

Důvod, proč pro nás fiat peníze mají hodnotu je jednoduchý. Společnost, tedy my všichni jsme se na tom dohodli a věříme tomu. Slovo “fiat” pochází z latiny a v doslovném překladu znamená „nechť se stane“. Ve spojení s penězi je to však častěji chápáno jako nařízení vlády, že se peníze stávají zákonným platidlem.

Tento vynález v posledních desetiletích umožnil explozivní růst světové ekonomiky. Jsme „bohatší“, než kdykoliv předtím. Benefity fiat peněz však v poslední době začínají ustupovat a do popředí se dostávají různé problémy počínaje inflací až po fakt, že jsou všechny “moderní” země zadlužené (např. aktuální dluh USA už přesahuje dluh USA po 2. světové válce). Z toho samozřejmě vyvstává otázka, komu ty peníze vlastně všichni dluží. Nad odpovědí se můžeme zamyslet v jiném článku. Nyní se však podívejme na podrobnosti o tom, co je to kryptoměna jako taková.

Hodnota amerického dolaru v čase
Hodnota amerického dolaru v čase. Zdroj: visualcapitalist.com

Algoritmus tvorby: co je to kryptoměna a v čem se liší od fiatu?

Co je kryptoměna a jak se tvoří?

Tvorba nových jednotek kryptoměny je předem dána matematickým algoritmem. Algoritmus svou definicí zajišťuje jak finální počet jednotek měny, tak rychlost tvorby (těžby) nových jednotek. Nové jednotky měny tedy nelze na rozdíl od běžných měn podléhajících centrálním bankám nárazově a účelově vytvořit. Stejně tak nelze centrálně manipulovat s hodnotou měny.

Kryptoměny vs. FIAT měny – Co je kryptoměna
Kryptoměny vs. FIAT peníze. Zdroj: napkinfinance.com

Základní vlastnosti kryptoměn

Už víte, co je to kryptoměna. Existuje jich však obrovské množství a orientace v tom, co je a co není kryptoměna, může být pro mnoho lidí poměrně náročná. Mezi základní charakteristiky však patří:

  • Decentralizovanost – platební transakce zabezpečuje a ověřuje široká síť individuálních počítačů, měna není závislá na centrální autoritě ani kontrolovatelná centrální autoritou (banka, stát…).
  • Celosvětový a časově neomezený rozsah – transakce je závislá pouze na připojení k internetu a funkčnosti sítě.
  • Bezpečnost a transparentnost – silné šifrování zaručuje relativní bezpečnost proti hackerům, zařazení všech transakcí do sdílené historie transparentnost.
  • Anonymita – s platební transakcí nejdou žádné osobní údaje, propojení mezi účtem a osobou zná pouze vlastník účtu.
  • Nízké nebo žádné poplatky za transakce – náklady na využívání sítě jsou primárně hrazeny odměnou za těžbu (do doby vytěžení finálního množství kryptoměny).
  • Transakce je neodvolatelná – pokud vaše transakce splňuje podmínky potvrzení, je neodvolatelná.

Některé z výše uvedených vlastností mají relativní nebo dočasnou platnost, některé ztrácejí od doby vzniku prvních kryptoměn na významu.

Existují jednotky tisíc různých kryptoměn, prosadit se podařilo pouze několika z nich. Nové kryptoměny stále vznikají, aktuálně zavádějí vlastní kryptoměny i mnohé banky. Některé skupiny kryptoměn se od sebe liší jen minimálně.

Hlavní kryptoměny (např. Bitcoin) lze již považovat za plnohodnotnou alternativu ke standardní měně. Lze s nimi platit v některých kamenných a internetových obchodech a počet těchto obchodů se stále rozšiřuje.

Cena kryptoměn je závislá na mnoha faktorech, od zájmu investorů po náklady na těžbu a ochotu burz a trhů měnu směňovat.

Jaké existují kryptoměny?

Jistě každý smrtelník slyšel o Bitcoinu, ale to není ani náhodou jediná kryptoměna. Bitcoin byl akorát první. V současnosti jich existují tisíce. Konkrétní číslo vám nikdo přesně nepoví. Ale zřejmě existuje několik desítek tisíc kryptoměn. Ale to jsou akorát kryptoměny, které pořád existují. Je také spousta zaniklých kryptoměn. Pak jsou ještě nejrůznější tokeny, kde si netroufáme ani odhadovat, kolik jich může být.

Mnoho kryptoměn funguje na podobném systému jako Bitcoin, zatímco jiné jsou naprosto odlišné. Je také důležité zmínit, že kryptoměny zahrnují i jednotlivé tokeny a dokonce i NFT (Non-Fungible Token). Na našem webu k tomu naleznete podrobné návody, jak koupit Bitcoin, Ethereum, Litecoin, BNB a XRP.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.1 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Ano, na psaní takových článků se chatGPT hodí. Jak po tom ale chcete něco pořádného, vyjeví se to jako pěkná blamáž.

Libor

BS / bullshit / ……

spot_img