Jak koupit Ripple (XRP) – Způsoby a praktický návod

3.5
(2)

Ripple je kryptoměna, která již v tomto novém odvětví existuje delší dobu. Na projektu se pracuje už od roku 2012, čímž se reálně jedná o jeden z nejstarších projektů, a přesto se stále drží na předních příčkách žebříčků, které sledují tržní kapitalizaci. Ripple je zajímavý zejména kvůli potenciálu, který v něm vidí různé bankovní instituce a jiné společnosti. Bohužel je možné, že i díky tomu se dostal do hledáčku zákonodárců.

Snad žádná jiná kryptoměna na světě nestojí v soudním procesu tak dlouho, jako právě coin XRP. Vývojáři Ripplu byli nařčeni tím, že vydávali “cenné papíry” bez patřičných oprávnění. Určitým způsobem na tom skutečně něco je. Celý soud je ale mnohem větší, než by se mohlo na první pohled zdát, neboť jeho výsledek ovlivní i zbytek kryptoměnového světa a mnoho dalších projektů. Proces by měl snad již brzy skončit a uvidí se, v jakém duchu to bude.

U kryptoměny XRP je jednoznačně velký potenciál. Zajímalo by vás, jak tuto kryptoměnu koupit? Nevíte jak? V tom případě čtěte dál. Podíváme se na základy, předvedeme si jednotlivé způsoby nákupu a následně se podíváme na praktickou ukázku nákupu.

Ochraňujte vaše kryptoměny

Jestliže s kryptoměnami teprve začínáte, nepřeskakujte tuto část. S největší pravděpodobností vám může zachránit potenciální miliony

Kryptoměny a systémy, podle kterých pracují, mají jedno důležité specifikum – uživatel má naprostou odpovědnost za svůj majetek. Neexistují zde žádná tlačítka na obnovu hesel, není zde dokonce ani žádná podpora, se kterou by šel případný problém vyřešit. Stejně je třeba brát i starost a péči o hesla a zařízení, se kterým pracujete. Všechna tato rizika a jejich naplnění může skončit tím, že o všechny své kryptoměny přijdete. 

Garantujeme vám, že v takových situacích vám nikdo nepomůže. Ne kvůli tomu, že by lidé nechtěli, ale bohužel nemají jak. O vše se prostě musíte starat sami.

Chcete se před těmito situacemi ochránit? Pak se musíte o své kryptoměny dobře postarat. To uděláte výběrem správného úložiště. Proto si je teď obecně projdeme a ukážeme si také nějaké příklady.

1) Uložte si Ripple (XRP) token na burze či směnárně

Když budete nakupovat skrze nějakou kryptoměnovou směnárnu či burzu, velice často dostanete možnost ponechat vše na těchto službách. Tyto podniky většinou poskytují i kryptoměnové peněženky pro zákazníky, kteří o ně stojí. K tomu, abyste je mohli používat, potřebujete obecně pouze projít registrací.

Tato cesta, jak sami jistě uznáte, je v podstatě bez jakékoliv práce a není na tom co zkazit. Protože jsou kryptoměny pod správou služby, získává zákazník také určité pojištění pro případy, kdy by burza či směnárna udělala nějakou chybu nebo se dostala do problémů. Odpovědnost uživatele je značně omezena, což může být pro velkou část lidí skvělé.

Když je to tak super, tak proč to nedělá každý? Zamyslete se. Kryptoměny jsou věci, které dávají uživateli 100% kontrolu nad majetkem. Žádný stát ani instituce se k nim nedostane a bez vašeho svolení s nimi nikdo nepohne. Můžete s nimi utéct za hranice, kamkoliv je poslat a nikdo vám v tom nezabrání. Toho všeho se vzdáváte, když své kryptoměny ponecháte jako zákazník u své směnárny či burzy.

Aby toho nebylo málo, přidáváte zde riziko hacku burzy, v extrémním případě se vystavujete i potenciálním konfiskacím ze strany státu apod.

2) Softwarové peněženky – Samostatné programy

První stupeň skutečného vlastnictví kryptoměn jsou softwarové peněženky. Jde o programy, které uživatelům slouží jako portály pro připojení k blockchainu.

Něco si teď ujasněme. Kryptoměny jsou záznamy v databázi zvané blockchain. Nejedná se o žádné soubory, nejde o fyzické mince. Ve skutečnosti tedy vaše peněženka žádné kryptoměny nedrží. Jak je tedy možné, že s nimi můžete skrze peněženku pohybovat?

Každá kryptoměnová adresa má k sobě navázaný takzvaný “privátní klíč”. Můžete si pod ním představit heslo či podpis, který je potřeba k potvrzení každé kryptoměnové transakce. Bez tohoto podpisu je možné kryptoměny vidět, sledovat je, ale nelze s nimi nijak nakládat. Právě v peněžence je tento privátní klíč uložený a jen díky němu vám peněženka umožňuje kryptoměny odesílat.

Tento podpis se pro uživatele ukazuje ve formě seedu. To je 12, 18 či 24 anglických slov, která mají určité pořadí. Peněženka ho vždy ukáže při zakládání. Je nutné, abyste si seed zapsali na fyzický předmět (papír, kovová tabulka apod.) a někam ho uložili.

Z výše zmíněných věcí vyplývá také následující – ten, kdo vlastní seed či privátní klíč, ovládá všechny kryptoměny na navázaných adresách. Ideálně to budete pouze vy. Může s nimi ale nakládat i jakákoliv neoprávněná osoba, které se seed dostane do rukou. Zloděj, stát, naštvaný příbuzný a kdokoliv další. Seed proto nikdy nikomu neukazujte a dobře se o něj starejte.

Pravděpodobně se vám to teď zdá jako něco, co se není možné naučit. Tolik odpovědnosti, tolik možností chyb. Věřte nám ale, že ovládání kryptoměnových peněženek není o nic složitější než práce s bankovními účty. Stačí, když si zapamatujete tyto tři věci

  1. Dejte si pozor na váš seed a někam si ho zapište – Seed je přístup k vašim kryptoměnám. Jeho ztráta může znamenat, že o vše přijdete.
  2. Dejte si pozor na vaše hesla – Když ztratíte heslo, zablokuje se vám peněženka. Pokud ale máte seed, můžete ji obnovit. Když ale vaše hesla někdo zjistí, může se dostat do peněženky a kryptoměny ukrást.
  3. Zkontrolujte si vždy adresy několikrát – Adresy vždy zkontrolujte alespoň dvakrát. Jakákoliv chyba v cílové adrese, nesrovnalost či jiný znak bude znamenat, že se transakce odešle jinam. Pro vás to znamená ztrátu kryptoměn.

Jak vidíte, pravidla jsou to v podstatě stejná, jako u bankovních účtů. Jediným rozdílem je to, že chyby jdou na vaše triko.

Poslední doporučení se týká částky, jakou je vhodné na těchto peněženkách uchovávat. Zlatým pravidlem je nedržet zde víc, než kolik nosíte v normální peněžence.

Skvělá peněženka, kterou doporučujeme každému, je Coinomi. Můžete si ji nainstalovat na Android i Apple.

3) Hardwarové peněženky

Plánujete investovat větší peníze, řekněme nad 10 000 korun? Poté byste se měli zaměřit na hardwarové peněženky. Tato malá zařízení jsou totiž nedobytnou pevností, která zabírá stejně místa jako malá flashka, ale nabízí zabezpečení jako kamenný hrad.

Každý uživatel může mít slabé místo. Jedním z těch velkých je především to, že zařízení jsou napojená na internet a je zde riziko, že se útočník dostane k citlivým informacím na dálku. Hardwarová kryptoměnová peněženka dělá to, že všechny důležité úkony (jako generace peněženky, potvrzování transakcí apod.) přesouvá mimo napadnutelný počítač či telefon. 

Útočník může ovládnout celý počítač, ale s fyzickým tlačítkem na hardwarové peněžence nic neudělá. Rozumíte už té síle? Na těchto peněženkách lze skladovat částky jakékoliv velikosti a můžete mít jistotu, že se k nim nikdo nikdy nedostane. Tedy samozřejmě za předpokladu, že dodržíte výše zmíněné body o heslech, seedu apod.

Pojďme se podívat na dva příklady zařízení, která jsou v tomto oboru špičkou.

Trezor

Hledáte-li vymazlený produkt, který miluje celá kryptoměnová komunita a nabízí perfektní zabezpečení, pak rozhodně neuděláte chybu se společností Trezor. Tento český výrobce byl první, kdo na trh přinesl hardwarové peněženky. Ty se staly v celé komunitě hitem a dodnes se drží s prodeji na prvních místech pomyslného pelotonu.

trezor t

Základní model (který úplně stačí) stojí kolem 1 700 korun, což je jen malá cena za horu zabezpečovacích prvků, které vám přinese.

Ledger Nano

Z Francie přišel na svět produkt s názvem Ledger Nano. Kryptoměnová peněženka je na trhu hned vedle Trezoru. Z pohledu funkčnosti je peněženka perfektní a může v některých případech nabízet dokonce více, než peněženky Trezor.

Za základní model Ledger Nano S zaplatíte zhruba 2 100 Kč.

Pro jistotu ještě jednou – Opatrujte váš seed

Když se budete pohybovat po kryptoměnových fórech, dříve či později se dostanete ke zpovědím, ve kterých lidé mluví o ztracených seedech a již nikdy neviděných milionech dolarů. Odhaduje se, že uživatelé již ztratili kolem 4 milionů jednotek bitcoinu. Nebuďte statistikou a o svůj seed se dobře postarejte. A jak na to?

Každá dobrá kryptoměnová peněženka vám seed ukáže při jejím založení. Seed si vždy zapište na nějaké fyzické místo. Nabízí se kus papíru, ale někteří sahají i ke gravírování seedu na kovové tabulky, která je ochrání pro případ požáru. 

Tento seed na papírku nebo kovové tabulce si dobře uschovejte na místo, ke kterému budete mít vždy přístup. Ideálně by ten přístup měl být pouze váš. Jde hlavně o to, aby se k seedu nedostal někdo nepovolaný. 

Jestliže si zachováte seed, dokážete vyřešit již spoustu problémů. Dají se zachránit ztracená hesla, zničené peněženky a smazané programy. Bez seedu jste ale nahraní.

Všechny způsoby, jak koupit Ripple (XRP) token

Doufáme, že jsme vás moc nezahltili teorií. Teď se totiž dostáváme k praktičtější části. Společně se teď podíváme na jednotlivé způsoby, pomocí kterých můžete do tokenu XRP investovat. Všechny cesty mají svá specifika a žádná není lepší než jiná. Vhodný způsob určuje situace a vaše preference. 

Jak koupit Ripple (XRP) na krypto směnárnách

Pro začátečníky bude nejlepší využít některou z kryptoměnových směnáren jako jsou Fastchange a Anycoin. Těchto služeb máme několik i u nás v České republice. Mnoho z nich existuje již několik let a byli bychom ochotni dát ruku do ohně za jejich spolehlivost.

Kryptoměnové směnárny fungují podobně, jako ty běžné na eura, dolary a ostatní fiat měny. Nejprve si uživatel vybere požadovanou měnu, tedy v našem případě token XRP. Směnárně následně pošlete peníze, které služba vezme a vymění je za kryptoměnu. Tu vám pak pošle na adresu, kterou uvedete v objednávkovém formuláři.

Jistě vás budou zajímat poplatky. Směnárny přirozeně nepracují zadarmo a za směnu si berou určitou cenu. Někde je transparentně uveden poplatek, jiné firmy mají naopak horší směnné kurzy. V průměru se ale poplatky pohybují do jednotek procent

Každá směnárna je něčím specifická. Mnoho z nich dokonce dává zákazníkům možnost ponechat kryptoměny na jejich peněženkách. Jinde zase nenajdete kryptoměny a funkce, které zrovna potřebujete. Naše doporučení je zde následující – nevybírejte čistě podle poplatků. Doufáme, že se vám nikdy nic nepřihodí, ale v případě nějakého problému ještě rádi zaplatíte za skvělou podporu. Rozdíl mezi 3% a 3,2% poplatkem je naprosto zanedbatelný, ale rychlý a spolehlivý support vám může ušetřit i tisíce.

Výhody

  • Není potřeba registrace
  • České prostředí
  • Poplatky se pohybují v nižších jednotkách procent
  • Relativně rychlé
  • Jednoduché zacházení

Nevýhody

  • Menší výběr kryptoměn
  • Oproti burzám je nákup pomalý
  • Na burzách jsou poplatky řádově menší

Jak koupit Ripple (XRP) token na krypto burzách

Hlavním tahounem zobchodovaných objemů jsou dnes kryptoměnové burzy jako jsou Binance a Bybit. Přes tyto kolosy se každý den zobchodují miliardy dolarů. Obslouží tisíce zákazníků a na trh neustále přináší nové kryptoměny k tradingu.

Tyto platformy nabízí nepřeberné možnosti technické analýzy, různých indikátorů a profesionálních posudků, a o množství funkcí ani nemluvíme. Dává to smysl vzhledem k tomu, že burzy jsou otevřené naprosto všem od začátečníků až po ostřílené tradery. Tyto složité a komplexní systémy jsou dnes již ale uživatelsky dostatečně přívětivé, nabízí spoustu návodů a nemusíte se tak bát, že byste se v nich nenaučili chodit.

Zásadní nedostatkem této skupiny je to, že v České republice žádná pořádná kryptoměnová burza neexistuje. Všechny velké společnosti sídlí v zahraničí a jen výjimečně mají českou lokalizaci. Také je potřeba počítat s tím, že převody je většinou nutné dělat v eurech či dolarech, tedy do rovnice se dostává ještě měnová konverze a SEPA platba.

Důvodem, proč stojí za to o burzách uvažovat, jsou poplatky. Burzy jsou stavěné na velké objemy obchodů a trading. Denní obchodníci a velryby se samozřejmě koukají na cenu každé transakce a pokud chce burza tuto klientelu přitáhnout, musí nabídnout výhodnou poplatkovou strukturu. S burzami je možné dosáhnout poplatků v řádech několika desetin procenta, což je mnohonásobně méně, než kolik najdete u ostatních způsobů nákupu.

Výhody

  • Velké množství nástrojů
  • Skvělé poplatky
  • Rychlost obchodu

Nevýhody

  • Často je komunikace a prostředí pouze v angličtině
  • Nutnost nabíjet účet skrze SEPA platby

Jak koupit Ripple (XRP) pomocí P2P obchodu

Prvotní myšlenkou kryptoměn bylo vytvoření nezávislých digitálních peněz, které by fungovaly jako hotovost. Tímto způsobem lze obchodovat také XRP token.

Burzy a směnárny jsou centralizovaná tržiště, která řídí nějaká instituce. Tato firma má nad celým systémem kontrolu. Drží dohled také nad obchody a podléhá státní autoritě. P2P obchod je úplně jiný. Nikdo se neplete mezi nakupujícího a prodávajícího, není zde žádná kontrola. Transakce může vypadat jakkoliv, ale tato svoboda s sebou samozřejmě nese potřebu větší opatrnosti a selského rozumu.

U každého obchodu tohoto typu budete jednat s člověkem, a to bez jakéhokoliv prostředníka. V takovém prostředí se občas objeví nějaký podvodník. Z toho důvody si musíte sami zjistit a ohlídat, že je druhá strana prověřeným uživatelem. K tomu většinou slouží systém referencí.

V zásadě jsou zde dvě cesty, skrze které lze v P2P obchodu jít.

P2P tržiště – Kryptoměnové bazary

Bazar funguje tak, že se uživatel na serveru zaregistruje, čímž dostane možnost umístit na stránku vlastní inzerát. U něj může stanovit spoustu parametrů od ceny po způsob dopravy. Kdokoliv následně inzerát najde, může ho přijmout a zboží s prodejce zobchodovat. Podobně fungují i P2P tržiště.

Na těchto platformách se prodává velké množství kryptoměn a lze zde natrefit i na velice rozmanité poplatky. Každý prodejce si stanovuje své vlastní parametry, mezi kterými je samozřejmě i cena. Úplně stejně vypadají i možnosti vyrovnání – někdo přijímá platbu bankovním převodem, zatímco jiný si bude cenu účtovat v nějakém stablecoinu.

Tyto platformy jsou v podstatě otevřené všem a jak jsme si již řekli, je zde prostor i pro někoho s nekalými úmysly. Tržiště obecně disponují systémem referencí, kde lze ohodnotit každého obchodníka. Ti poctiví se dostanou na vyšší příčky, zatímco podvodníci spadnou na konec seznamu. To ale neznamená, že byste měli zapomenout na zdravý rozum. 

Chce to ale také určitou dávku pochopení. Náhoda je blbec, protistrana může onemocnět, nemusí fungovat banka apod. I když tedy dojde k zádrhelu, nemusí to nutně znamenat ztrátu peněz.

Jako příklad můžeme uvést Bisq.

Osobní obchod

Pokud nechcete využít P2P tržiště, můžete na to jít starou dobrou cestou – ústně a face-to-face. Prostě si seženete někoho, kdo je ochotný kryptoměny prodat a domluvíte si s ním obchod. Je to vcelku přímočaré, ale rozhodně to neznamená, že by šlo o něco jednoduchého.

Nejideálnější je, když budete mít nějakého příbuzného či kamaráda, který kryptoměny vlastní. Jestliže máte alespoň nějaký vztah, pak je zde šance, že bude ochotný XRP token prodat. Máte-li to štěstí, stačí vám jen domluvit podmínky obchodu. Vyjednejte cenu, domluvte si schůzku a celou transakci vykonejte. Je to jen o předání kryptoměnové adresy, odeslání kryptoměn a převodu peněz z účtu na účet či o výměně hotovosti.  

Co ale dělat tehdy, když nikoho takového nemáte? Budete se muset smířit s obchodem, ve kterém bude figurovat někdo cizí. To není nutně nic špatného, jen je třeba více obezřetnosti. Takového člověka ideálně najdete v nějaké skupině na sociálních sítích. U nás je nejaktivnější Krypto Veksl a Bitcoinová skupina CZ/SK. Zde se slušně zeptejte, zda by byl někdo ochotný prodat vám token Ripple (XRP) a počkejte, jestli někdo odpoví. Většinou se někdo najde.

Takového člověka si zkuste trochu proklepnout. Prohlédněte si jeho komentáře a příspěvky na skupině, nebo se třeba i přímo zeptejte ostatních, jestli mají s dotyčným zkušenost. 

Vše vypadá dobře? Tak hurá na domlouvání schůzky. Protože se budete potkávat v reálném světě, vyberte veřejné místo s internetovým připojením. S cizím člověkem také nepůjdete hned domů, takže zde k tomu přistupuje stejně. Mějte se na pozoru, a kdyby se vám cokoliv nezdálo, z celé transakce můžete kdykoliv vycouvat.

P2P obchodování je v poplatcích vcelku drahá záležitost. Na tržištích i v reálném světe sahají poplatky do vyšších jednotek procent, ale vše záleží na domluvě. Poplatky se mohou snižovat s objemem obchodu, ale také podle známosti protistrany, referencí, složitosti transakce apod.

Možná si teď vlastně říkáte, proč by chtěl někdo celý tenhle proces podstupovat. Tím hlavním důvodem je anonymita, kterou P2P obchodování poskytuje. Nikde jinde se vám nedostane takového soukromí, jako v reálném obchodu mezi dvěma lidmi. Nikdo do tohoto obchodu nezasahuje, není záznam žádné peněžní transakce a můžete tak v klidu spát s vědomím, že nikdy nepřijde stát s nápadem konfiskace nebo postihu za špatný názor.

Výhody

  • Největší anonymita 
  • Rozmanité nabídky a obchodní příležitosti
  • Možnost vydělat na poplatcích v případě, že vytváříte nabídky

Nevýhody

  • Lidský faktor je nevyzpytatelný
  • Poplatky jsou spíše vyšší
  • Celý obchod může být relativně složitý a nákladný na čas

Jak koupit Ripple (XRP) na krypto automatu

Kryptoměnové automaty jsou dnes spíše okrajovou možností, jak kryptoměny nakupovat, ale i přesto je dobré o nich vědět. Tyto přístroje se nacházejí na místech s velkou návštěvností a nápadně se podobají běžným bankomatům.

Takový kryptoměnový automat je na ovládání velice jednoduchý. Pro jeho použití budete v podstatě potřebovat jen peníze či kartu, kterou za kryptoměny zaplatíte. Když k automatu přijdete, vůbec prvním krokem bude zvolení kryptoměny. Značek automatů je několik a ne všechny podporují Ripple token. Zvolíte kryptoměnu, vyplníte množství a ideálně naskenujete QR kód s vaší kryptoměnovou adresou. Pak už jen zaplatíte a automat vám XRP token pošle na peněženku.

Zdálo se vám, že P2P směna je příliš drahá? Tak teď se radši posaďte. Bankomaty mají standardně poplatky i kolem 10 % za každou transakci. Je to vysoká cena, ale pro někoho bude třeba přijatelná. Koneckonců jsou tyto automaty způsob, jak koupit kryptoměny za hotovost, a to v podstatě okamžitě.

Výhody

  • Možnost nakoupit kryptoměny za hotovost
  • Vcelku rychlé a bez zbytečných průtahů
  • Mohou být i vcelku anonymní

Nevýhody

  • Ohromné poplatky
  • Musí se k nim chodit
  • Nenacházejí se všude

Jak koupit Ripple (XRP) token s pomocí směnárny Anycoin

Určitě jste již nedočkaví na praktickou ukázku nákupu kryptoměn. Jak jsme slíbili na začátku, ukážeme si teď celý proces nákupu tokenu Ripple (XRP) ve směnárně Anycoin. Ta na našem trhu existuje již několik let a po celou dobu funguje naprosto spolehlivě. Samozřejmě můžete zkusit i jinou službu. Návod by měl platit víceméně všude, maximálně bude potřeba obměnit nějaké kroky a údaje.

1. Zvolte částku a měnu, jakou chcete nakoupit Ripple (XRP)

Když se dostanete na hlavní stránku kryptoměnové směnárny Anycoin, jistě uznáte, že má vše zařízené přesně tak, aby zákazníka jednoduše navedla do objednávkového formuláře. Na úvodní stránce na vás totiž ze všeho nejdříve vyskočí jednoduchá oboustranná kalkulačku.

Kalkulačku si prohlédněte. V prvním políčku nejprve zvolte požadovanou kryptoměnu. Pro nás jde o Ripple, který má zkratku XRP. V dalším poli pak vyplníte částku, za kterou chcete danou kryptoměnu nakoupit. Primární bude pro většinu lidí platba v korunách, avšak směnárna umožňuje i platbu v eurech.

Jak koupit Ripple (XRP) na Anycoin

Můžete ale vše udělat také obráceně. Kalkulačka vždy dopočítává políčko, které nevyplňujete. Pokud tedy chcete, můžete zadat i množství XRP tokenu, jaké chcete nakoupit, přičemž vám systém automaticky spočítá cenu v korunách.

Pokud máte, klikněte na modré tlačítko “Pokračovat”.

2. Vyplňte formulář s objednávkou

Před sebou byste teď měli mít objednávkový formulář. Úvodní informace se automaticky doplní z kalkulačky, ale to neznamená, že byste je nemohli změnit na něco jiného.

Ve formuláři uvidíte hned několik možností. Výše jsme zmínili, že zádrhel u směnáren může nastat v případě, že kurz kryptoměny zásadně kolísá. Jestli se chcete pojistit, že se obchod vždy uskuteční, zvolte “Tržní kurz”. Při této možnosti směnárna nakoupí kryptoměny hned po přijetí vašich peněz, a to nezávisle na ceně. Jestli chcete konkrétní cenu, pak zvolte “Aktuální kurz”. S ním se ale vystavujete možnosti, že vám směnárna platbu vrátí z důvodu přílišné odchylky kurzu.

Jak koupit Ripple (XRP) na Anycoin

Dále pak máte na výběr mezi platbou převodem z bankovního účtu, nebo z vašeho Anycoin účtu. Na směnárnu si můžete nabít peníze, ze kterých pak budete objednávky hradit. V takovém případě bude ale potřeba založit účet.

Ve formuláři je ještě několik políček. Vaše pozornost by měla ale spočívat především na cílovém místě, kam se budou kryptoměny ukládat. Máte volbu mezi Anycoin peněženkou a vlastní kryptoměnovou adresou. Pokud máte vlastní kryptoměnovou peněženku, pak budete zadávat adresu. Důrazně doporučujeme, abyste si adresu alespoň dvakrát (ale klidně i vícekrát) překontrolovali. Ke ztrátě kryptoměn stačí změna jediného znaku. Dejte si proto na zadávání a kontrole adresy záležet.

Po vyplnění formuláře už ho jen odešlete pomocí tlačítka “Vytvořit objednávku”.

3. Zaplaťte za svůj Ripple (XRP) token

Formulář je na cestě do směnárny. K vám naopak putují informace, které budete potřebovat k bankovnímu převodu. Na email vám přijdou všechny detaily. Podle nich nastavte bankovní převod a platbu odešlete.

Ideální je zaškrtnou i nastavení pro okamžitou platbu, aby banka dostala impuls provést celou transakci co nejrychleji. I přesto ale může bankovní převod trvat.

4. Počkejte na své kryptoměny

Kryptoměny jste zaplatili? Pak už vám nezbývá nic jiného než čekat. V tuto chvíli je totiž vše na směnárně. Služba vaše peníze vezme, dojde na burzu a celý objem smění na XRP token, který vám následně pošle.

Transakce od kalkulačky až po přijetí kryptoměn na adresu peněženky může zabrat 15 minut, ale také klidně několik hodin. Vše záleží pouze na tom, jak rychle banka peníze odešle. I kdyby proto nákup trval déle, není nutné hned panikařit. S největší pravděpodobností je chyba na straně banky. Jakmile se platba zprocesuje, kryptoměny budete mít na adresy do několika minut.

Jak jistě vidíte, nákup kryptoměn není nijak složitý. Kdokoli vám bude tvrdit opak je buď neinformovaný, nebo někde udělal zásadní chybu.

Závěr

Jsme na konci celého návodu. Teď už byste měli tušit, jak fungují jednotlivá úložiště a jejich rozdíl. Dále byste měli mít také povědomí o jednotlivých možnostech nákupu tokenu Ripple (XRP).

Buďme k sobě upřímní. Strašně těžko se vysvětluje systém, který stojí na úplně jiné filozofii, než na jakou jsme z běžného života zvyklí. Co bychom vám tedy doporučili na závěr? 

Nekoukejte v tuto chvíli na cenu. Místo toho vezměte pár stokorun a nějaký Ripple token si kupte. Berte to jako test. Tato praktická zkušenost je totiž nenahraditelná. XRP token si odešlete na peněženku a zkuste celý ekosystém nejprve prozkoumat. Udělejte si pár transakcí, třeba si zkuste i nějak zaexperimentovat. S největší pravděpodobní uděláte nějakou chybu. Ta přijde na začátku vždy. Je mnohem lepší, když kvůli této lekci přijdete o maximálně pár stovek, než aby vás to stálo všechen investiční kapitál

Hlavu vzhůru, zahoďte strach a pusťte se do toho. Nakonec stejně zjistíte, že vlastně o nic nejde a obavy byly úplně zbytečné.

FAQ – Často kladené otázky

Nejtěžší věc na začátku je vždy přemíra informací. U kryptoměn je to zvlášť velký oříšek, neboť jedna věc vede ke druhé, další vychází ze třetí a aby celá skládačka zapadla, je potřeba znát opravdu kvantum postupů, pravidel a systémů. To stejné může platit i u samotných obchodů. Abychom vám tento proces zjednodušili, sepsali jsme pro vás tento seznam často kladených otázek.

{“@context”:”https://schema.org”,”@type”:”FAQPage”,”@id”:”https://kryptomagazin.cz/jak-koupit-ripple/”,”mainEntity”:[{“@type”:”Question”,”name”:”Jak nejsnáze koupit Ripple (XRP) token?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”První nákup jakéhokoliv aktiva je pro spoustu lidí stresující záležitostí a hodí se, když je vše co nejjednodušší. V tomto ohledu jsou skvělé především směnárny, které do obchodu nekladou v podstatě žádné zbytečné překážky.<br><br>V České republice máme takových směnáren hned několik, přičemž na ty velké v podstatě nemůže být stížnost. Vyberte si podle toho, která vám bude sedět uživatelským prostředím. Ono se toho stejně moc vymyslet nadá co se týče funkcí. Směnárna je v principu hrozně jednoduchou službou, která pouze vaše peníze vezme, za vás je smění na burze a kryptoměny vám následně pošle zvolenou cestou.<br><br>Jestliže si nevíte rady s výběrem, pak vám doporučujeme směnárnu <a href=\”https://kryptomagazin.cz/anycoin-krypto-recenze/\” target=\”_blank\” rel=\”noreferrer noopener\”>Anycoin</a>.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Jak rizikový je nákup Ripple (XRP) tokenu?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Kryptoměny jsou extrémně dynamické prostředí, které se každý den vyvíjí. Ripple je s námi již od roku 2012, tedy přes 10 let. Systém si za svou historii prošel řadou změn a má před sebou ještě velká pohoří na zdolání. Nikdo nedokáže odhadnout, kam se bude jeho cena ubírat. Největším rizikem jsou v tuto chvíli regulace, které se jako vlna ženou na celé kryptoměnové prostředí a nikdo neví, jak moc vlastně celou oblast zatopí.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Jak vysoké jsou poplatky za nákup?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Poplatky se liší podle způsobů nákupu.<br><br>Zdaleka nejlevnější jsou transakce skrze burzy. Zde jsou poplatky dokonce pod jedno procento i pro naprosto drobného investora. Na druhém místě jsou směnárny, u kterých se poplatky pohybují v nižších jednotkách procent. Pak už přichází zbytek možností, neboť u nich jsou poplatky vcelku rozmanité. V průměru ale můžete u P2P směny a automatů očekávat spíše vyšší jednotky procent.<br><br>Jestliže si budete Ripple (XRP) token odesílat i na svou vlastní soukromou peněženku, budete muset zaplatit poplatky síti. U XRP tokenu se nemusíte bát žádných velkých částek. V době psaní článku byl například poplatek za transakce 0,0002 dolaru za transakci.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Mám XRP token nechat na směnárně, nebo si založit svou vlastní peněženku?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Žádná z možností není špatně. Když ponecháte své coiny u služby, bude o ně postaráno stejně, jako by tomu bylo u peněz v bance. Možnost uživatelské chyby je omezena na minimum, prostředky jsou s velkou pravděpodobností pojištěné. Na druhou stranu jsou zde ale i stejná rizika jako s bankovním účtem, spíše ale ještě větší – služba může zažít hack a o všechny prostředky přijít, stát může kryptoměny zakázat a poté vše zabavit, v případě “špatného názoru” či jiných potyček se zákonem je proveditelné zmrazení prostředků.<br><br>U kryptoměnových peněženek je jediným rizikem vaše vlastní nepozornost a nezodpovědnost. Jejich ovládání je stejně jednoduché jako u online bankovnictví. Jestliže si dáte pozor na vaše hesla, zálohujete si seed a vždy si několikrát překontrolujete adresy u transakcí, v podstatě s nimi nemůžete udělat chybu. Za tuto trochu práce získáte 100% kontrolu nad vaším majetkem.<br><br>Musíte se rozhodnout sami. Dle nás jsou peněženky lepší, ale chápeme, že někomu prostě tato odpovědnost vyhovovat nikdy nebude.”}},{“@type”:”Question”,”name”:”Jaký je účel kryptoměny Ripple?”,”acceptedAnswer”:{“@type”:”Answer”,”text”:”Ripple na kryptoměnovém trhu existuje již pěknou řádku let. Vznikl v roce 2012 s cílem vytvořit nový systém pro finanční vyrovnání. Vývojáři Ripplu se postupně přetransformovali k tomu, že se snaží nahradit mezinárodní systém plateb SWIFT. <br><br>Ripplu si všimlo i mnoho institucí, kteří se ho snaží zakomponovat do svých systémů. Je využíván například u remitencí. Je také třeba rozlišovat mezi sítí Ripple a tokenem XRP. Zatímco skrze systém Ripple je možné odesílat v podstatě jakoukoliv měnu, XRP slouží jako vyrovnávací prvek při nedostatku likvidity. “}}]}

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img