Co jsou dividendoví aristokraté? A jaké vybrat?

4.5
(4)
Pavel Sýkora
Pavel Sýkora
Ahoj, jmenuji se Pavel Sýkora a jsem redaktorem a překladatem na volné noze. Kryptoměnám a finančním trhům se věnuji již nějakou tu řadu let. Tato technologie se za tuto dobu stala jedním z mých koníčků a v současné době ji proto chci poznávat více do hloubky a přenášet její myšlenky a hodnoty dále.

Pokud jste se někdy jen po očku koukali po dividendových akciích, pravděpodobně vám neuniklo slovní spojení dividendoví aristokraté či králové. A pokud se tak stalo, v tomto článku vám jej představíme, popíšeme a uvedeme tipy na dividendové akcie, na které se můžete v tomto roce mrknout. Pojďme se tedy podívat, co jsou dividendoví aristokraté.

dividendoví aristokraté

Co jsou to dividendoví aristokraté?

Označení dividendoví aristokraté představují skupinu vybraných společností, které po dobu po sobě jdoucích 25 let vyplácejí a ročně zvyšují svou dividendu a zároveň jsou zahrnuty v indexu S&P 500. V současné době (roce 2023) obsahuje tento seznam 67 společností, které splňují tato kritéria.

Jedná se tak o společnosti, jež patří mezi nejlepší dividendové akcie, které můžete přidat do svého portfolia. Pokud vás tedy zajímá vytváření pasivního příjmu formou dividend, seznam dividendových aristokratů (či králů) by měl představovat první místo, kde tyto kvalitní společnosti hledat.

V současném roce se tak do dividendových aristokratů stále řadí společnosti, jež přežily nejzásadnější krize a propady tohoto tisíciletí – dot-com bublinu v roce 2000, finanční krizi 2007-2009 a pandemii roku 2020. Během posledních dvou let taktéž přežívají i vysokou inflaci a vysoké úrokové sazby. Tento fakt tak podtrhuje skutečnost, že jsou dané společnosti stabilní a disponují opravdu silným zázemím.

Co jsou to dividendy?

Nyní již víme, co to jsou výše zmiňovaní dividendoví aristokraté. Co to ale znamená samotná dividenda? Ve zkratce se jedná o podíl ze zisku společnosti, který daná společnost vyplácí svým akcionářům. Pokud byste si chtěli o dividendě a dividendových akcií přečíst detailní informace, můžete navštívit náš článek pro dividendové akcie, kde tuto problematiku detailně rozebíráme.

V případě, že firma dokáže vyplácet dividendy svým investorům, znamená to ve většině případů, že funguje správně a své podnikání má již zaběhlé. Naopak, dividendu častokrát nenalezneme například u růstových akcií, které místo dividend soustředí své zisky na svůj další růst a vývoj. Pokud tedy u některých společností dividendy nenaleznete, neznamená to hned, že by se jednalo o nekvalitní nebo nestabilní firmy.

Co jsou to dividendoví králové?

Dividendoví králové posouvají laťku ještě o úroveň výše. Jedná se totiž o společnosti, jež vyplácejí a zvyšují své dividendy ne 25, ale rovnou 50 let v řadě. Jedná se tak opět o velmi, velmi stabilní společnosti, které na trhu fungují již přes půl století. Jako příklad bychom mohli uvést společnosti jako Coca-Cola, Altria Group, Walmart, Johnson & Johnson nebo PepsiCo. V současné době by dividendových králů mělo být přesně 50.

Jsou dividendoví aristokraté lepší než růstové akcie?

Odpověď na tuto otázku není úplně jednoznačná a liší se strategie daného investora. Nelze tak přesně říci, zda mají dividendové akcie lepší dlouhodobý výnos než růstové akcie – respektive, je to možné na základě minulých dat, nicméně v současné době je takřka nereálné přesně odhadnout, co nám přinese budoucnost.

Abyste si mohli na výše položenou otázku informovaněji a lépe odpovědět, níže vám přinášíme hlavní výhody, které s sebou dividendoví aristokraté přinášejí.

Vliv kombinace vysokých úrokových sazeb a inflace

Dividendové akcie oproti růstovým akciím poměrně stabilně přečkávají nepříznivá období vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb. Oproti jiným společnostem tak jejich cena neklesá tak rapidním tempem. Investoři navíc i nadále získávají dividendy, které jim z hlediska zhodnocení jejich investice kompenzují možné poklesy cen držených akcií.

Odolnost vůči recesi

Jedna z nejvíce znatelných výhod dividendových aristokratů představuje jejich silnější odolnost vůči recesím a krizím. V tomto seznamu jsou totiž z většinové části zastoupeny společnosti, jež spadají do tradičnějších odvětví jako zdravotnictví, spotřební zboží, průmyslové podniky, základní materiály či finanční služby. Naopak technologické firmy a energetický sektor jsou zde zastoupeny velice minoritně.

Kupříkladu technologické akcie, jež častokrát spadají taktéž do kategorie růstových akcií, dividendy zpravidla nenabízí a pokud ano, jedná se o dividendy s nepříliš atraktivním výnosem – v řádech maximálně pár procent ročně. Často však nedosahují výnosu ani jednoho procenta (např. Microsoft). Jak již ale bylo řečeno výše, u těchto růstových akcií je dividenda kompenzována cílem společnosti reinvestovat veškeré její zisky do jejího budoucího růstu.

Cash flow plynoucí z dividendy

Dividendové akcie se skvěle hodí pro budování pasivního cashflow. Díky tomu, že vám dividenda chodí pravidelně na váš obchodní účet a vy pro její získání nemusíte vynakládat žádné úsilí (kromě prvotního výběru dané společnosti), jedná se tak o jeden z nejlepších způsobů, jak si budovat opravdový pasivní příjem.

Pokud se tedy chcete stát dividendovým investorem, můžete si vybrat jak individuální společnosti, tak i dividendové ETF nebo třeba akcie REIT (společnosti obchodované na burze s cílem investic do nemovitostí).

Složené úročení při reinvestici dividendy

Složené úročení při reinvestici dividendy je způsob, jakým investoři mohou dosáhnout růstu svých investic pomocí reinvestování vyplácených dividend zpět do původního investičního portfolia. Tento postup umožňuje, aby investice vydělala další výnos nejen z původního kapitálu, ale také u výnosů, které již byly získány.

Složené úročení při reinvestici dividend

Princip složeného úročení při reinvestici dividendy funguje takto:

  1. Počáteční investice: Investor nakoupí určité množství akcií nebo podílů fondu.
  2. Vyplácení dividend: Společnosti, ve kterých jsou akcie nebo fondy drženy, mohou vyplácet dividendy svým akcionářům. Dividendy jsou částkou zisku, kterou společnost vyplácí akcionářům na základě počtu držených akcií.
  3. Reinvestice dividend: Namísto toho, aby si investor vybral vyplacené dividendy, rozhodne se reinvestovat tyto peníze zpět do původní investice. To znamená, že místo toho, aby byly vybrány v hotovosti, jsou použity na nákup dalších akcií nebo podílů fondu za současnou tržní cenu.
  4. Růst investice: Díky reinvestici dividendy se zvyšuje celkový počet akcií nebo podílů fondu v portfoliu. Tím roste i potenciální výnos pro budoucí období.
  5. Opakování: Proces vyplácení dividend, reinvestice a růstu se může opakovat v pravidelných intervalech (například čtvrtletně nebo ročně), což zvyšuje efekt složeného úročení.

Složené úročení při reinvestici dividendy je obzvláště účinným mechanismem pro dlouhodobé investory, kteří si nechávají své investice v portfoliu dlouhou dobu. Postupný nákup dalších akcií nebo podílů fondu díky reinvestici dividend může výrazně přispět k růstu celkové hodnoty investice v průběhu času. Samozřejmě, výsledný výnos závisí na výkonnosti investice a na výši vyplácených dividend, avšak tento způsob může mít významný dopad na dlouhodobý výnos investora.

Získám dividendu i u CFD na dividendové akcie?

Ano, u CFD akcíí získáte dividendu v případě, že držíte dané CFD před ex-dividend date a v longové pozici. V případě shortové pozice pak dividendu vy sami platíte – vzniká vám tak okamžitá “ztráta” ve výši dané dividendy.

Jací jsou ti nejlepší dividendoví aristokraté?

Vybrali jsme pro vás tipy na dividendové akcie, které patří do skupiny dividendových aristokratů v roce 2023. Jednotlivé akcie pro vás detailně představujeme a analyzujeme, takže si o nich můžete vytvořit ucelený obrázek.

Na okraj ještě zmíníme, že u každé společnosti popsané níže se setkáte s určitými statistikami. Pokud byste tedy patřili do skupiny čtenářů, který si nejsou jisti jejich interpretací, zde jsou vysvětlivky:

  • Dividendový výnos = Představuje poměr roční dividendy a aktuální tržní ceny akcie. Je vyjádřen v procentech. Jednodušeji řečeno – jedná se o roční zhodnocení vaší investice do dané společnosti ve formě dividend. Pokud tedy investujete do společnosti A částku 100 Kč a naleznete dividendový výnos u této společnosti ve výši 5 %, znamená to, že za rok získáte ve formě dividend 5 Kč.
  • Payout ratio = Vyjadřuje, jaká část zisků společnosti je vyplácena investorům ve formě dividend. Dá se říci, že nižší payout ratio znamená stabilnější vyplácení dividend a více prostoru pro zvyšování dividend. Vyšší payout ratio pak znamená vyšší hodnotu aktuálních dividend, nicméně není zde takový prostor pro jejich růst a otázkou také je, zda jejich takto vysokou hodnotu dokáže společnost udržet i v případě poklesů v ziscích. Pozor poté na payout ratia vyšší než 100 % – respektive, že výše vyplácených dividend přesahuje zisky společnosti. Daná společnost tak využívá svou volnou hotovost (nebo si na dividendy může v horším případě dokonce půjčovat), kdy by tuto hotovost mohla využívat na splacení svých dluhů nebo jiné nepředvídané výdaje.

1. Akcie Coca-Cola

  • Odvětví: Spotřební zboží
  • Sektor: Potraviny, nápoje a tabák
  • Dividendový výnos: 3,02 %
  • Payout ratio: 78,41 %
  • Frekvence dividend: čtvrtletně

Kdo by neznal nápoje Coca-Cola. Pod Coca-Cola Company však nespadají pouze stejnojmenné nápoje, nicméně nalezneme zde i další limonády a nápoje jako Fanta, Sprite, Natura, Nestea, Bonaqa či Cappy a mnoho dalších. Společnost byla založena již v roce 1892 a v současné chvíli se jedná o největší nápojovou společnost na světě.

Zajímavost z investičního hlediska může představovat taktéž fakt, že se Coca-Cola Company řadí nejenom mezi dividendové aristokraty, nýbrž nalezneme ji také v seznamu dividendových králů. Svou dividendu zvyšuje již po dobu neuvěřitelných 60 let v řadě. Během let 2007-2010 dokázala zvýšit své zisky na akcii (EPS) z 1,29 $ na 1,75 $. Díky své stabilitě, jedné z nejrozšířenějších distribučních sítí na světě a časem prověřenému podnikání a fungování se tak tato společnost řadí mezi vůbec nejlepší volby do dividendového portfolia.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

2. Akcie IBM

  • Odvětví: Technologie
  • Sektor: Informační technologické služby
  • Dividendový výnos: 4,98 %
  • Payout ratio: 294,64 %
  • Frekvence dividend: čtvrtletně

International Business Machines Corporation (IBM) představuje světovou IT společnost, jež byla založena již v roce 1911. Její zaměření obsahuje poskytování hardwaru, softwaru, služby spojené s IT či oblastí e-business. Společnost IBM stála u zrodu dnes velmi používaných produktů či zařízení jako bankomat, hard disk, disketa či osobní počítač. V nedávné době začala tato firma investovat do umělé inteligence či cloudových řešení.

Se svou dividendou dosahující téměř 5 % se však tato společnost se svou dlouholetou historií řadí mezi velice vhodné kandidáty do dividendových portfolií. IBM zvyšuje svou dividendu již 27 let v řadě. I přesto, že poslední roky nebyly pro IBM příliš růstové, společnost si slibuje mnohé od svých investic do nových technologických oblastí, jako je právě umělá inteligence. V roce 2007 si vedla poměrně dobře a následně v letech 2008 až 2011 dokázala zvýšit svůj zisk na akcii (EPS) z 8,93 $ na 13,06 $. I přes výrazný propad roku 2020 dokázala však společnost zachovat svou řadu zvyšování a vyplácení dividend.

Díky své vysoké dividendě se tak IBM může hodit do portfolií investorů, kteří si budují příjem.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

3. Akcie Pepsi

  • Odvětví: Spotřební zboží
  • Sektor: Potraviny, nápoje a tabák
  • Dividendový výnos: 2,69 %
  • Payout ratio: 82,57 %
  • Frekvence dividend: čtvrtletně

Máme zde dalšího zástupce nápojového sektoru a přímému konkurenta výše zmíněné Coca-Cole. Společnost vznikla v roce 1898 a v současné době zaměstnává téměř 300 tis. lidí. Mezi produkty a značkami pod společností PepsiCo nalezneme například Lay’s, Mountain Dew, Doritos, Mirinda nebo třeba SodaStream.

Co se týče této společnosti z investičního úhlu pohledu, PepsiCo si v posledních letech vedla velice dobře. Za posledních 5 let získala na hodnotě svých akcií okolo 60 %, což představuje cca 12% zhodnocení ročně – a to není vůbec špatný výsledek. Počátkem předchozího roku se PepsiCo stala taktéž dividendovým králem, jelikož dokázala zvyšovat svou dividendu přesně 50 let v řadě. Pro investory, již se soustředí spíše na růst cen vlastněných akcií by však akcie PepsiCo mohly být v současné době nadhodnocené. Naopak, pro dlouhodobé investory, kteří hledají stabilní rostoucí byznys, zvyšující se dividendy a jejich pravidelné vyplácení, může tato společnost představovat velice vhodnou volbu.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

4. Akcie Johnson & Johnson

  • Odvětví: Zdravotní péče
  • Sektor: Farmaceutický průmysl
  • Dividendový výnos: 2,98 %
  • Payout ratio: 94,76 %
  • Frekvence dividend: čtvrtletně

Johnson & Johnson se řadí k největším farmaceutickým společnostem na světě. Firma J&J byla založena v roce 1886 a během následujících let pak přicházela na trh s neustále novými produkty. V portfoliu produktů této firmy v současné době můžete nalézt například Listerine, Neutrogenu, Carefree nebo Penaten. Většinou se jedná o produkty se zaměřením na péči o pokožku, ústní hygienu nebo wellness, nicméně nalezneme zde také léky na předpis.

Podobně jako předchozí zástupce, i Johnson & Johnson již spadá do dividendových králů se svou pravidelně vyplácenou dividendou po dobu 60 let. Řadí se tak mezi velice stabilní společnosti, které slouží jako základ dividendových portfolií. Mezi hlavní výhody Johnson & Johnson se pak řadí především zaměření na inovace a akvizice, jež pohání a poháněly její růst rychlým tempem. Jedná se taktéž o společnost, jež získala jako jedna ze dvou v Americe hodnocení “AAA” (druhý se stal Microsoft). V nepříznivých letech 2007 – 2010 dokázal zvyšovat své zisky na akcii a to z 4,15 $ na 4,76 $. Odhaduje se, že J&J bude v budoucích letech pokračovat ve svém růstu zejména díky akvizicím a stabilní produkci svých produktů.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

5. Akcie McDonald’s

  • Odvětví: Spotřební zboží a služby
  • Sektor: Restaurace a bary
  • Dividendový výnos: 3,02 %
  • Payout ratio: 78,41 %
  • Frekvence dividend: čtvrtletně

Další společnost, jež disponuje velice zajímavou a působivou dividendovou historií, představuje McDonnald’s. První svůj stánek měli bratři McDonnaldové otevřený od roku 1940 v Kalifornii, avšak rozmach zažily tyto inovativní fastfoodové restaurace až v roce 1965. Od roku 2021 provozuje McDonnald’s více než 40 000 podniků.

Posledních pět let bylo pro McDonnald’s velice úspěšných, jelikož se hodnota jejich akcie dokázala zvýšit o téměř 90 %. To znamená cca 18% zhodnocení ročně za těchto posledních pět let. Pro držitele akcií této společnosti mohl tak McDonnald’s představovat velice úspěšnou investici, jelikož k tomuto růstu získávali v průběhu let i dividendy s výnosem okolo 3 % ročně.

Ty dokázala tato společnost zvyšovat již 48 let v řadě, tudíž pokud bude takto pokračovat, brzy se stane dividendovým králem. Pro porovnání s některými z výše zmíněných společností si McDonnald’s během krize 2008 nevedl vůbec špatně – během ekonomických recesí naopak spíše získává. Své zisky na akcii (EPS) dokázal zvýšit za čtyři sledované roky (2007 – 2010) z hodnoty 2,91 $/akcii na 4,60 $/akcii. V současné době se pak hodnota této akcie může zdát poměrně nadhodnocená, takže nastává otázka, zda představuje současná chvíle vhodný moment pro nákup a nebude výhodnější vyčkat na propad.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

6. Akcie Procter & Gamble

  • Odvětví: Spotřební zboží
  • Sektor: Domácí a osobní produkty
  • Dividendový výnos: 2,51 %
  • Payout ratio: 63,53 %
  • Frekvence dividend: čtvrtletně

Společnost s názvem Procter & Gamble podniká v oblasti spotřebního zboží a konkrétně vytváří produkty v oblastech zdraví, hygieny, domácnosti, péče o děti či kadeřnictví. Mnoho výrobků prodává přes webové e-shopy, nicméně mezi jejími hlavními odběrateli jsou především supermarkety a obchody se smíšeným zbožím či drogerie. Pod její správou nalezneme značky jako Gillete, Oral-B, Pampers, Ariel či Always apod.

Procter & Gamble představuje opět velice úspěšnou společnost v měřítku posledních pár let. Na grafu si můžeme všimnout, že covidový propad v roce 2020 neměl na ceny akcií této společnosti zásadní vliv. Již v červenci téhož roku se dokonce dokázaly akcie dostat na hodnoty před covidem a nadále pokračovaly v růstu na nové all-time high.

Čím je tato společnost zajímavá z investičního hlediska je především fakt, že Procter & Gamble dokázal zvyšovat dividendy po neskutečných 66 let. Délka jejich vyplácení představuje ještě obdivuhodnější hodnotu a to konkrétně 132 let. Ve světle dividendových akcií se tak jedná o jednu z nejvíce známých dividendových společností. Během let 2007 a 2010 dokázal své zisky na akcii zvýšit z hodnoty 3,04 $ na 3,53 $. Díky svým produktům, které každý člověk potřebuje a využívá nehledě na to, zda se svět nachází v ekonomickém rozmachu nebo krizi, můžeme Procter & Gamble zařadit mezi společnosti odolné vůči recesím.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

7. Akcie Exxon Mobil (XOM)

  • Odvětví: Energetika
  • Sektor: Integrované ropné a plynárenské společnosti
  • Dividendový výnos: 3,02 %
  • Payout ratio: 24,24 %
  • Frekvence dividend: čtvrtletně
Dividendový aristokrat – akcie Exxon Mobil
Dividendový aristokrat – akcie Exxon Mobil

Společnost Exxon Mobil podniká v těžebním průmyslu. Jejím primárním zaměřením se stává těžba zemního plynu a ropy. Kromě toho se soustřeďuje taktéž na výrobu maziv a petrochemických výrobků. Firma byla založena již roku 1870 a jejím zakladatelem byl John D. Rockefeller.

Na seznamu dividendových aristokratů příliš mnoho společností z oblasti energetiky nenalezneme. V současné době konkrétně dvě – Exxon Mobil a Chevron. Rok 2020 byl pro tuto společně poměrně náročný, jelikož covidová pandemie negativně ovlivnila globální ekonomiku a ceny ropy. V nedávné době však producenti ropy začali získávat z vypuklé invaze na Ukrajiny, v jejíž důsledku byly uvaleny sankce na Rusko. Do budoucna očekává Exxon Mobil zvýšení svých zisků zejména díky snížení nákladů na samotnou produkci. Jelikož je odvětví energií velice cyklické, dal by se v příštích letech očekávat pokles. Toto období by tak mohlo znamenat vhodnou dobu pro potenciální nákup.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Podle čeho poznáme dividendové aristokraty?

Dividendové aristokraty si můžete vyhledat v publikovaných seznamech, kde si lze samotné společnosti vyhledat podle jejich sektorů. Existuje několik kritérií, které společnosti musejí splnit, aby mohly být zařazeny na seznam dividendových aristokratů.

Jedná se o tyto 4 kritéria:

  • Společnost musí být členem indexu S&P 500.
  • Každý rok musí společnost zvýšit svou dividendu minimálně 25 let v řadě.
  • Minimální tržní kapitalizace volně obchodovaných akcií musí činit alespoň 3 miliardy USD.
  • Musí mít průměrnou denní hodnotu zobchodovaných akcií alespoň 5 milionů USD za poslední tři měsíce před datem uvedení na burzu.

Dividendový výnos

Společnosti, jež se staly dividendovými aristokraty nebo mají za cíl získat toto označení, se ve většině případů soustředí na stabilní vyplácení svých dividend. Aby byly pro své investory z tohoto hlediska zajímavé, je třeba, aby měly slušný a nadprůměrný dividendový výnos.

Dlouhodobé rostoucí vyplácení dividendy

Jedním z kritérií, jak se společnost může zařadit do seznamu dividendových aristokratů, je dlouhodobé vyplácení a zejména zvyšování svých dividend. To může přinášet investorům stabilní dlouhodobý příjem, který si postupem času mohou díky svému portfoliu vybudovat.

Finanční zdraví společnosti

Dividendoví aristokraté neobsahují startupy nebo nově založené technologické společnosti. Jak již bylo zmíněno výše, tyto firmy se zaměřují a reinvestují své zisky spíše do svého vývoje a inovací. Dividendové akcie tak nalezneme zejména u velkých společností, které již mají zaběhlý svůj model podnikání a neočekávají zrovna raketové zvyšování hodnoty svých akcií. Své akcionáře tak odměňují právě formou dividend.

Dlouhodobě stabilní byznys, který je odolný vůči recesi

Tento bod se pojí s tím předchozím. I v samotném výběru konkrétních společností a jejich akcií výše jste si mohli všimnout, že snad všechny z nich podnikají v oblastech, jež jsou vůči recesím poměrně odolné (viz. příklady s krizí roku 2008, kdy tyto firmy dokázaly zvyšovat své zisky). Pokud se tedy o dividendové akcie zajímáte a budujete si své portfolio za účelem dlouhodobých investic, je vhodné si jednotlivé akcie vybírat z různých odvětví a sektorů. Případně k tomu využívat některé ETF.

Jak se vyhnout dvojímu zdanění dividend?

Dividendy se daní přímo u zdroje. To znamená, že v momentě, kdy dividendy získáváte, jsou již zdaněné.

Dividendy z ČR

V případě získávání dividend od českých firem, postup je úplně nejjednodušší. O nic se totiž nemusíte starat, jelikož vyplacené dividendy zdanila již samotná firma před jejich vyplacením. Do daňového přiznání je tak vkládat taktéž nemusíte.

Dividendy ze zahraničí

Zde je postup již o trochu komplikovanější. Firma opět vaši dividendu zdaní a vy ji získáte již zdaněnou na váš obchodní účet. Potom ji však je třeba zdanit ještě v České republice v rámci daňového přiznání jako příjmy z kapitálu. Jedna dividenda se tak zdaní dvakrát.

Aby se tomuto zamezilo, vytvořila se mezi některými zeměmi smlouva o zamezení dvojího zdanění. Přehled platných smluv si můžete prohlédnout zde. Nejčastějším případem však budou nejspíše dividendy pocházející z USA, kde vyplníte formulář W-8BEN.

V daňovém přiznání tak v tomto případě vyplníte hrubou částku dividend ještě před stržením daně v zahraničí. Z této hrubé částky (v kč) se poté počítá česká daň ve výši 15 %. Pro započtení daně je pak nutné dodat do daňového přiznání také potvrzení od zahraničního plátce dividend o zaplacení daní v zahraničí (jako přílohu).

Závěr

Dividendoví aristokraté představují solidní společnosti, které se na trhu již pár desítek let pohybují. Jejich byznysové modely jsou ověřené časem, tudíž investice do nich můžeme považovat za spíše bezpečnější, než jak tomu může být u technologických a obecně růstových akcií. Společnosti zařazené na prestižní seznam dividendových aristokratů dokázaly svou dividendu zvyšovat více než 25 let v řadě a zároveň jsou zařazeny do indexu S&P 500. Hodí se tak jako vhodní kandidáti pro budování stabilního pasivního příjmu ve formě dividend.

Často kladené otázky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img