Indikátor MACD – užitečný nástroj technické analýzy

5
(8)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Indikátor MACD (Moving Average Convergence Divergence) patří mezi jeden z nejpoužívanějších indikátorů technické analýzy. Stejně jako indikátor RSI patří MACD mezi tzv. oscilační indikátory. S tím rozdílem, že tento indikátor pracuje s klouzavými průměry. V obecné rovině lze indikátor charakterizovat tak, že udává směr a sílu trendu. Čili se díky němu dozvíte sílu aktuální setrvačnosti pohybu. A dokonce dokáže generovat nákupní/prodejní signály.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Supporty a rezistence – technická analýza

Indikátor MACD a jeho charakteristika

Jako další mnohé indikátory technické analýzy dokáže MACD určit směr a sílu trendu, což je samozřejmě pro každého obchodníka velmi důležité. S tím rozdílem, že sílu trendu lze na tomto indikátoru určit mnohem lépe než třeba na RSI.

Kromě toho řečený indikátor generuje obchodní signály, díky čemuž je těch možností využití vícero. Což si i za chvíli ukážeme. Právě kvůli generování signálů je MACD hojně oblíbený mezi začátečníky. Zní to zkrátka hodně jednoduše. Ve skutečnosti jsou tyto generované obchodní signály spíše jedním z mnoha faktorů, které lze hledat v rámci konfluenční analýzy.

Indikátor MACD

V prvé řadě si musíme indikátor MACD charakterizovat – indikátor je totiž složen z klouzavých průměrů. Indikátor se skládá ze dvou linií a každá z nich je kalkulována jiným způsobem. Hlavní MACD linie je počítána jako rozdíl klouzavého průměru za posledních 26 svíček a průměrné ceny za posledních 12 svíček. Zatímco signální linie je tvořena 9denním klouzavým průměrem. Histogram je definován rozdílem mezi hodnotou MACD a hodnotou 9denního klouzavého průměru. Obě křivky spolu s histogramem tvoří celý indikátor.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Fibonacciho retracement – technická analýza.

Praktické využití indikátoru MACD

Jak bylo řečeno výše, indikátor MACD má vícero způsobů použití. Pro nás je nejzásadnější, že určuje trend a jeho sílu. Díky tomu můžeme snadno poznat, že pozitivní setrvačnost slábne, takže se vytváří podmínky pro potenciální obrat trendu.

S rostoucí linií MACD tudíž víme, že trend je rostoucí. Pokud linie klesá, je trend klesající. Leč i histogram je v tomto ohledu nápomocný. Jestli platí, že jsou hodnoty histogramu kladné a rostoucí, aktuální býčí trend je silný. Pokud však hodnoty histogramu klesají až pod nulový bod, probíhá silný medvědí trend.

Indikátor MACD
Indikátor MACD

První a nejjednodušší možností aplikace indikátoru je sledování překřížení hlavní linie (modrá) se signální linií (červená). Když je hlavní linie překřížená zespodu signální linií, jedná se o prodejní signál. Situace je i zachycena histogramem, který se v danou chvíli překlopí do záporných hodnot. Pokud však signální linie překříží hlavní linii ze shora, indikátor vygeneroval nákupní signál. Situace je i zde zachycena histogramem, který se následně překlopí do kladných hodnot.

Z přiloženého grafu můžete sledovat i další dvě věci. Z vývoje křivek indikátoru lze právě snadno poznat, jak růstový trend slábne. Mimo jiné se může i stát, že indikátor MACD bude generovat zcela falešné signály. Pokud se křivky indikátoru začnou „kroutit jako had“, potom jsou signály nepoužitelné.

Indikátor MACD
Indikátor MACD

Druhou možností, která se ale příliš nepoužívá, je sledování pohybu signální linie nad úroveň, respektive pod úroveň 0. Když signální linie klesne pod úroveň 0, znamená to, že rychlejší klouzavý průměr překřížil ten pomalejší směrem dolů. Tentokrát jde o prodejní signál. Nákupní signál vzniká analogicky.

Třetí a vskutku využívanou možností je identifikace divergencí, která je u oscilačních indikátorů běžná. Jak je znázorněno v přiloženém grafu, jakmile kurz vytvoří nižší dno a histogram MACD vyšší dno, jedná se o býčí divergenci (nákupní signál). Když ovšem kurz vytvoří vyšší vrchol, ale histogram nižší vrchol, indikátor MACD vygeneroval prodejní signál v podobě medvědí divergence.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Volume Profile (objemový profil) – jeden z nejužitečnějších nástrojů

Závěrem

MACD je primitivní indikátor, který není vůbec těžké interpretovat. Upozorňuji ovšem, že se skutečně jedná především o doplňkový nástroj v rámci konfluenční analýzy. Samostatné použití postrádá logiku, ale v kombinaci s jinými nástroji může být MACD hodně nápomocné.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img