Obsah

Redakce Kryptomagazin
Redakce Kryptomagazinhttps://kryptomagazin.cz/
Redakce kryptomagazín je tým autorů z našeho portálu kryptomagazin.cz Tento tým publikuje především návody a vzdělávací články.

Když překročíte stín investování a podíváte se pod pokličku kryptoměn, velice rychle najdete myšlenky svobody a nezávislosti na jakékoliv entitě. Pak ale přijdete do praxe a zjistíte, že realita ideálu úplně neodpovídá. Když budete chtít v dnešních dnech nějakou kryptoměnu nakoupit, vždy se nejprve dostanete k centralizovaným službám typu směnárna či burza. Kromě toho, že se vystavujete kontrole ze strany instituce, se také v průběhu nákupu dostáváte do stavu, kdy vaše kryptoměny nejsou ve skutečnosti pod vaší kontrolou.

Nebylo by lepší, kdyby se dalo od těchto služeb, které jsou neustále pod dohledem firmy a státu, utéct? Cesta rozhodně existuje. Jsou jí tzv. decentralizované burzy

Decentralizované systémy v centralizovaném světě

Víme, že tento článek čtete kvůli decentralizovaným burzám. Pojďme si ale na začátek popsat centralizované služby. Rozdíl pak bude okamžitě vidět.

Představte si, že jste majitel kryptoměnové burzy. Na začátku takového nápadu stojí spousta běhání po úřadech. Po vyplnění štosu formulářů se teprve dostanete k vymýšlení všech systémů. 

Teď přijde čas na nastavování poplatkové struktury a další věcí. Potřebujete registrační formuláře, nějaký způsob ukládání zákaznických údajů a prostředí, ve kterém budou lidé fungovat a obchodovat. Počítejte s tím, že vám to vše zabere minimálně několik měsíců tvrdé práce, ale spíše se koukejte na roky. Je velká šance, že za tu dobu se změní i legislativa a přibudou další povinnosti. V tomto “státním” pohledu můžeme uvést třeba povinný proces ověření identity zákazníka při obchodu nad určitou částku, či nově zavedenou nutnost sbírat a prověřovat samotné kryptoměnové projekty.

Jistě vidíte, že je toho spoustu. Takový nekonečný seznam věcí, o které se musíte jako majitel starat. Abychom to nějak shrnuli. Centralizovaná burza vypadá asi takto:

  • Sbírá uživatelské údaje – V každé registraci budete muset odevzdávat osobní informace jako jméno, datum narození, adresu a další
  • Musí dodržovat legislativní požadavky – Sbírat další údaje o zákazníkovi, sledovat jeho obchodní činnost, zakládat účty na jméno zákazníka u jiných institucí
  • Nastavuje vlastní pravidla – Poplatková struktura, minimální obchodovatelná částka, schválené měnové páry
  • Drží prostředky zákazníka – Kryptoměny a jiná aktiva jsou uložená na peněženkách a účtech služby, která vám k nim dává pouze přístup
  • Opravňuje zákazníka k nakládání se svým majetkem – Bez potvrzení firmy nemůžete se svým majetkem manipulovat

Samá kontrola, nespočet pravidel a nebezpečí, že někdo tento systém zneužije. Když se podíváte na centralizované služby skutečně objektivní pohledem, najdete rizika, ze kterých vám bude nevolno, a to zvlášť v kryptoměnovém světě. 

Digitální aktiva leží v žaludku mnoha zákonodárců, kteří si přejí udělat všechno proto, aby je zakázali. A co bude první místo, kterého se dotknou všechny případné zákazy a konfiskace? Být na jejich místě, zaměřili bychom se v první řadě na burzy a směnárny. Protože jde o podniky, které potřebují patřičná opatření a spadají pod státní dohled, nebylo by to nic těžkého. Proti naší vůli fungovat prostě nebudou a můžeme takto zkonfiskovat všechny kryptoměny od uživatelů, kteří je zde nechali.

Decentralizované burzy (DEX) mění pravidla hry

Tvrdé jádro kryptoměnové komunity je ta poslední skupina lidí, které by se něco takového líbilo. Není tedy překvapením, že se chtěla spousta lidí z tohoto systému odtrhnout. Přišel tak nápad decentralizovaných burz.

Decentralizované burzy jsou skoro pravým opakem těch centralizovaných. Nijak se nestarají o uživatele, nesbírají žádné citlivé informace a nepožadují vyplňování investičních dotazníků. Decentralizovaná burza je fakticky pouze místo, které obchodníky propojuje, ale nijak nezprostředkovává a nezařizuje obchod mezi nimi. DEX nikdy nedrží a ani nepracuje s prostředky obchodníků. Neexistuje zde tedy riziko toho, že by přišla státní moc a všechno zabavila.

Abychom ale vše nemalovali tak na růžovo. Z výše zmíněného také vyplývá, že uživatelé jsou na těchto službách sami za sebe. Nenajdete zde žádné pojištění, žádné tlačítko pro obnovení hesla či podporu, která by mohla transakci vrátit. Jsou v tomto ohledu spíše pro pokročilé uživatele, kteří ví, jak s kryptoměnami, peněženkami a chytrými kontrakty zacházet.

Problémem je přechod z fiat měn do kryptoměn

Decentralizované burzy jsou skvělý nápad, avšak mají naprosto zásadní problém – fungují pouze s kryptoměnami. Na decentralizované burze se nedá směnit dolar za ether. Nejde zde využít karta a někomu za kryptoměny zaplatit. Aby mohl uživatel decentralizované aplikace, burzy a směnárny využívat, musí již nějaké kryptoměny vlastnit. Nákup kryptoměn za fiat měny (dolary, eura, koruny apod.) je bohužel ve většině případů extrémně regulovaná věc, při které se ztrácí soukromí. Uživatel a jeho adresy jsou doslova označkovány.

Rozhodně jsou způsoby, jak kryptoměny získat bez toho, aby musel jejich uživatel odkrývat svou totožnost. V porovnání se službami jako Anycoin, Coinbase atd. jsou ale náročné, což znamená, že je komunita spíše využívat nebude.

Tento onboarding je jedna z výzev, se kterou se budou muset kryptoměny a decentralizované aplikace nějakým způsobem popasovat.

Jak decentralizované burzy (DEX) fungují

Jednou z nejdůležitějších věcí, jakou decentralizované směnárny přinesly, je nový pohled na systém obchodování.

Běžné burzy fungují zhruba takto. Na jedné straně jsou kupující a na druhé prodávající. Obě strany mají nějakou ideu o tom, jak by měla cena vypadat. Prodávající se snaží zobchodovat za maximální cenu, zatímco kupující chtějí zboží co nejlevněji. Tento systém se jmenuje Order Book. 

Můžete vidět objem nastavených příkazů podle jednotlivých cenových úrovní. Je to typický střet nabídky a poptávky. Systém, který by tyto dvě strany pouze spojoval, by byl pomalý a kostrbatý. Kromě těchto dvou sil jsou tak na trhu i tzv. market makeři. 

Market maker je entita, jejíž účel je nákup a prodej aktiva. Kupuje od prodávajících a prodává kupujícím. Jde o jakýsi most mezi nabídkou a poptávkou. Většinou je v této pozici samotná společnost, která obchodování umožňuje. Tato firma zastávající pozici market makera přidává likviditu, takže obchodování probíhá plynule a neustále. Své pozice pak kryje například obchody na jiných burzách. 

Tento systém market makerů funguje u centralizovaných burz a je zajišťován samotnými společnosti. Jak to tedy funguje u platforem, které žádnou takovou entitu nemají?

Decentralizované burzy (DEX) se liší podle primárního blockchainu, aktiv, uživatelského prostředí a mnoha dalších věcí. To jsou ale drobnosti v porovnání s tím, jak rozdílné mohou mít obchodní systémy. Dnes existují v zásadě tři způsoby, podle kterých decentralizované burzy pracují. Tedy podle toho, na základě jakého způsobu vypořádávají transakce, je dělíme do 3 hlavních kategorií:

  • Automatizovaní tvůrci trhu (AMM): např. UniSwap, SushiSwap, PancakeSwap, Curve Finance,
  • DEXs s knihou objednávek (order bookem): např. Loopring, dydX, Raydium, Waves Exchange,
  • DEX agregátory: např. 1inch.

Automated market maker

Decentralizované burzy se systémem Automated market maker (AMM) pracují díky tzv. Liquidity poolům (LP). Tyto LP si můžete představit jako velké množství tokenů na jednom místě, proti kterým uživatelé obchodují. LP jsou vždy v párech – lze zde tedy najít např. BNB/USDT apod.

Abychom se do toho zbytečně nezamotali, zkusíme si teď nastínit příklad.

Řekněme, že někdo chce vytvořit decentralizovanou směnárnu, kde se budou obchodovat brambory proti mrkvím. Aby tento systém fungoval, je potřeba založit liquidity pool. V našem příkladu bude stát brambora i mrkev jednu korunu.

Takový člověk vezme 100 brambor a 100 mrkví, které uloží do liquidity poolu. Celková uzamčená hodnota je 10 000. Zde narážíme na první pravidlo – hodnota uzamčených aktiv v tomto páru vyjádřená jejich součinem musí být neustále stejná

V tuto chvíli je to tedy 100 mrkví x 100 brambor = 10 000 zeleniny

Do decentralizované směnárny přichází nakupující. Nakupující chce koupit 10 mrkví. V tuto chvíli stojí mrkve úplně stejně jako brambory. Prvním krokem nakupujícího tedy je, že zaplatí. Do systému vloží 10 brambor. Jak vypadá poměr?

Prozatím nakupující aktiva pouze vložil, takže v liquidity poolu je 110 brambor a 100 mrkví. Co se musí stát, aby byla hodnota v liquidity poolu znovu 10 000? 

110 mrkví x 100 brambor = 11 000 zeleniny

V tuto chvíli je v liquidity poolu více hodnoty, než by mělo být. Musí tedy dojít k vyrovnání, a to prodejem nějakého počtu brambor.

Podle výše zmíněného pravidla se musí hodnota vrátit na původních 10 000. O jaké množství se musí snížit strana brambor?

110 mrkví x X brambor = 10 000 zeleniny

X brambor = 10 000 zeleniny / 110 mrkví

X brambor = 90,9

Výsledná rovnice je tedy 110 mrkví x 90,9 brambor = 10 000 zeleniny

Zdá se vám to jako chyba? Za 10 mrkví mám jen 9,1 brambor. Jak je to možné? Je to sice neintuitivní, ale automatické vyrovnávání nabídky a poptávky zafungovala perfektně. Množství mrkví se zvedlo, čímž se snížila jejich hodnota. Chuť po bramborách se zvedla, jejich množství kleslo a jejich hodnota tím pádem stoupla. Kdyby nakupující znovu přišel a brambory by vrátil, dostal by zpět 10 mrkví, protože hodnota by se musela zpětně vyrovnat.

Může někdo vykoupit celý pár?

Když se na proces výše kouknete na poprvé, možná vás napadne, jestli nemůže někdo přijít a celý pár vykoupit. Mohlo by se to tak zdát, ale ve skutečnosti to nejde. Matika je v tomto ohledu přesná. Ukažme si to na jednoduché řadě párů. Počáteční rozdělení je 1:1.

1:1 – 0,5:2 – 0,25:4 – 0,1:10 – 0,05:20 a tak dále. Když spolu čísla vynásobíte, součin bude vždy 1. Pokud si zanesete body na osy X a Y, získáte jednoduchou hyperbolu s rovnicí y = 1/x.

Můžete si všimnout, že se křivka nikdy nedotkne osy X ani Y. Nikdy tedy nedojde k tomu, že by se jedna strana dostala na nulu. Nemůže se stát, že by se token X nebo Y vyprodal. Vždy se jen zvedne jeho hodnota.

Arbitráž vyrovnává cenu mezi trhy

Jakýkoliv člověk může vytvořit svůj vlastní liquidity pool a stanovit jednotlivé poměry. Můžeme například vzít pár 1 BNB a spojit ho s 2 000 USDT. Tento měnový pár by stanovil úvodní hodnotu na 2000 USDT (dolarů) za 1 BNB.

Co když jsou ale jinde kurzy úplně jiné? Na centralizovaných burzách to může stát jeden BNB 500 dolarů. Nerozhodí tento rozdíl celý trh? Odpovědí na tento problém je arbitráž.

Arbitráž je v principu normální překupnictví. Na jednom trhu nakoupíme levně a na jiném prodáme o něco dráže. Na trhu A tedy poptávka stoupne a s ní i cena, zatímco na trhu B nabídka vzroste a cena spadne. Dokud to takto funguje, mohou obchodníci využívající arbitráž v podstatě bezrizikově vydělávat, a to do té doby, než se ceny vyrovnají.

Arbitráž je v tomto ohledu naprosto zásadním prvkem celého systému. Jednoduchá matematika nikdy nenahradí skutečnou nabídku a poptávku. Decentralizované burzy se systémem AMM pracují jen díky tomu, že se jinde cena tvoří podle skutečného order booku, podle kterého pak probíhá arbitráž a vyrovnání ceny na DEXu.

Proč by vlastně někdo poskytoval likviditu?

Je to velice dobrá otázka. Máme zde systém, který nikdo neřídí, avšak i přesto všichni dodržují jeho pravidla a chtějí se ho účastnit. Co mají poskytovatelé likvidity z toho, že do systému zamykají svůj majetek v celkem velkých objemech? Jak se říká – za vším hledej incentivy. 

Každá decentralizovaná burza má nějaký systém poplatků. Za každý obchod si vezme nějakou částku, která se následně rozděluje mezi účastníky liquidity poolu. Stále platí, že poskytovatel likvidity musí v páru držet stejný poměr. Pokud uzavřete pár jednotek ETH 1:2000 USDT, budete dostávat výplatu ve stejném poměru. Hodnota v LP se vám zvedne například ETH 1,1:2200 USDT

Každý liquidity pool je úplně jiný. Vychází to především z rizikovosti projektů. Zatímco u známých projektů získáte vcelku “normální” procenta na výnosech (řekněme do 5 %), u jiných párů je výplata i ve stovkách procent. Většinou se ale jedná o úplně nové projekty bez historie, případně potenciální podvody apod.

Order book DEX

Order book systémy dnes fungují především na centralizovaných burzách. Již jsme si o nich povídali v prvních odstavcích, ale pro jistotu si je ještě shrneme.

Order book systém staví proti sobě nakupující a prodávají. Ty vytvářejí příkazy, které se skládají podle ceny, přičemž nejvyšší nabídka kupujícího je vždy menší než nejnižší nabídka prodávajících. Mezi těmito dvěma stranami se tvoří cena aktiva. Každá burza s tímto systémem se snaží především o nejmenší rozdíl mezi nákupní a prodejní cenu, které se říká spread.

Taková burza (a měnový pár) je závislá na dostatečné likviditě. Pokud je jí málo, obchodování je pomalé, mezi nákupní a prodejní cenu se tvoří velká propast a mohou nastat problémy s prodejem aktiva. V centralizovaných burzách řeší tento problém účast market makerů, kteří likviditu do systému suplují a zajišťují tak její plynulý chod. Právě likvidita aktiva je jedna z hlavních výzev u order book dex. Je skoro nemožné provozovat burzu pro málo známá a obchodovaná aktiva, neboť se zde objevují ohromné spready, problémy s prodejem atd.

Dva typy příkazů 

V tomto typu obchodního systému jsou dva typy příkazů – market order a limit order.

Pokud chce někdo nakoupit aktiva okamžitě, využije market order. Tento typ příkazu vezme nejnižší možnou cenu na trhu a zobchoduje kryptoměny právě za ni, a to okamžitě po jeho odeslání.

Limit order je naopak příkaz, který se vyznačuje nějakým očekáváním. Prodejce může nastavit cenu, za kterou je ochotný prodat a nakupující takovou, za které chce nakoupit. Tento typ příkazu je vlastně základem Order book systému, neboť celý seznam je tvořený právě z těchto limitních obchodů.

Decentralizované směnárny se dělí na dva další typy.

On-chain order book

On-chain order book systémy se vyznačují tím, že jsou všechny transakce a příkazy zapsány na blockchain kryptoměn a tokenů. Tento systém s sebou nese velkou transparentnost, decentralizaci, ale také několik problémů, které je velmi těžké vyřešit.

Zádrhely pramení z faktu, že jsou všechny transakce zapisované na blockchain. Nejde jen o vyrovnání, ale také o samotné zadání limitních příkazů. Představte si, že byste měli za příkaz zaplatit poplatek, a ještě navrch odevzdat poplatek za jeho vyplnění, které se ale nemusí stát.

Další věcí je doba, kterou kryptoměnám zabere, než se transakce na blockchainu potvrdí. Obchodování je velmi dynamická činnost, která musí na změnu ceny reagovat ideálně hned. I 10 sekund může být příliš. Order book systémy na kryptoměnách s dlouhým časem mezi bloky mohou být dosti kostrbaté.

Problémem je také tzv. front-running. Jak víte, každou transakci a příkaz je potřeba zapsat na blockchain. Aby to bylo možné, musí se příkaz odeslat k těžařům/validátorům, kteří transakci do blockchainu zařadí. Těžaři či validátoři mají díky tomu informaci o ceně, kterou nemá nikdo jiný. Jde o insider informace, které nejsou veřejně známé. V reálném světě by bylo využití těchto informací nelegální, ale v kryptoměnovém světě? V tomto trhu prostě existuje riziko toho, že těžař/validátor informace využije ke svému obohacení.

Off-chain order book

Off-chain order book se od on-chainu liší tak, že se příkazy a obchody nezapisují na blockchain při jejich zadání, nýbrž transakce se uskuteční teprve při jejich vyrovnání

Můžete si to představit jako pivní lístek ve vaší oblíbené hospodě. Pijete, přičemž se vám každý zdolaný tuplák zapisuje jako čárka na papírek. Neplatíte za každé pivo zvlášť, nýbrž uzavíráte s hospodským smlouvu o pozdějším vyrovnání. Jakmile se zvednete a budete chtít odejít, dojdete na kasu a celý obchod vyrovnáte. Tímto způsobem budete muset udělat jen jeden pohyb, ale “nákupů piva” vykonáte třeba i 20.

V podobném principu fungují off-chain věci. Jde o sliby týkající se budoucího vyrovnání. V této smlouvě můžeme společně zobchodovat třeba 1 000 transakcí za sekundu a změní se jen “virtuální” poměr mezi našimi vklady. Když budeme chtít smlouvu opustit, dojde k vyrovnání a každý si odnese to, co mu po právu náleží.

Off-chain order book systémy jsou mnohem rychlejší. Kromě toho jsou i na obchodování levnější. Mají ale zásadní problém – záznamy, “smlouvy” a příkazy je potřeba někde uchovávat. Musí zde figurovat entita, která se bude o tyto informace starat a spravovat je. Aby off-chain order book DEX fungovala, vyžaduje to určitou důvěru v její systém a morálku. Taková decentralizovaná burza totiž všechny objednávky spravuje. Má díky tomu v rukách nástroj, kterým lze trh ovlivňovat, případně zneužívat informace pro front-running.

DEX Aggregators

Agregátory nejsou tak úplně decentralizovanými burzami. Spíše se jedná o systémy, které využívají všechny decentralizované burzy ke svému prospěchu. Fungují zhruba následovně.

Agregátor je napojený na již existující decentralizovaná tržiště. Má informace o cenách, likviditě, spreadech a poplatcích. Všechny služby důkladně prozkoumává a tato data průběžně aktualizuje. V provozu dělá následně agregátor to, že pro zákazníka najde cestu k nákupu, která je ze všech nejvýhodnější. Agregátor všechny údaje porovná a zhodnotí. Dokáže jít dokonce oklikami přes jiné měnové páry. 

Asi nejlepším příkladem takového agregátoru z reálného světa jsou portály vyhledávající letenky. Tyto weby procházejí jednotlivé katalogy aerolinek, porovnávají jejich nabídky a následně svým zákazníkům ukážou stránku plnou cest, jak se z jedné destinace dostat co nejrychleji, nejlevněji apod. Tyto portály samozřejmě letenky nevydávají, neprovozují Airbusy a neřídí jednotlivé lety. Pouze optimalizují cesty, jakými se dá odcestovat z bodu A do bodu B.

Obecně jde způsob, jak ušetřit na transakcích nemalé peníze. Spready, nízká likvidita a poplatky vás mohou stát klidně desítky procent na kapitálu, který by šel zachránit v případě, že by zákazník věděl o nejlepších cestách k nákupu.

Proč používat decentralizované burzy (DEX)?

Teď už byste měli chápat, jak zhruba decentralizované burzy fungují. Přichází tedy čas na důležitou otázku – je nějaký důvod, proč decentralizované burzy využívat? Je jich spoustu, ale ne každý pro vás bude důležitý.

Anonymita

Přihlašovali jste se někdy na centralizovanou burzu jako Binance, Kraken či Coinbase? Ještě ne? Můžete se v takovém případě těšit na celý kolotoč zadávání osobních údajů, a to velice často i včetně fotek vašeho obličeje. Důvody k tomu všemu jsou pravděpodobně dva.

Firmy samozřejmě potřebují data o svých zákaznících. Podmínky nikdy nikdo nečte, takže zatímco fotíte a vkládáte své datum narození, vnitřní procesy se již připravují na dalšího zákazníka, kterému mohou podle zadaných informací nabízet různé služby, slevy apod. Je to obchod, je to normální a zažíváme to dnes na každém kroku. 

Firmy jsou ale také pod dohledem státních institucí. Potřebují licence a povolení. Aby je získaly, musí se držet určitých pravidel. Jedním z nich je splňování pravidel KYC a AML.

KYC je zkratka pro Know-Your-Customer, neboli Poznej svého zákazníka. AML jsou zákony proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Záměrem těchto pravidel je napojení každé transakce a obchodu na nějakého člověka. V případě, že by došlo k podezření z nějaké nelegální činnosti, bylo by možné okamžitě zaklepat na něčí dveře a začít klást otázky. Stačí ale jeden politik a všechny tyto údaje se mohou proměnit ve zlatý důl konfiskací, vazeb a podobných skvělých zážitků.

U decentralizovaných burz nic takového nenajdete. Tyto platformy pracují pouze s daty, která již na veřejném blockchainu jsou. Nesbírají osobní informace, nepotřebujete žádné oprávnění. Může se k nim připojit kdokoliv a své prostředky směnit na všechny možné coiny. Uživatel, který na takovou decentralizovanou burzu přijde, má všechny možnosti jako kdokoliv jiný. Nikdo mu nemůže zakázat obchodovat, nikdo ho nebude omezovat a cenzurovat. Takovou anonymitu nikde jinde nenajdete.

Nabídka nových tokenů

Centralizované burzy podléhají reputačnímu riziku. V případě, že by velkou část jejich nabídky tvořily coiny s malou tržní kapitalizací a podvodné projekty, mohlo by se také firmě stát, že prostě zákazníky ztratí. Kromě toho se do světa v tuto chvíli pustilo opravdu velké tsunami regulací, která budou například v Evropě (ale pravděpodobně postupně i ve zbytku světa) požadovat, aby byl každá coin řádně prozkoumaný, jeho existence obhájená a obsahoval whitepaper. Samozřejmě Evropská Unie nemohla zapomenout na environmentální dopad projektu. Jak jinak, že? 

Decentralizované směnárny jsou otevřené pro uživatele, ale také pro samotné projekty. Není výjimkou, že právě zde se odehrává vůbec první obchodování nových kryptoměn. Najdou se zde proto ohromné kryptoměny jako ether, ale také coiny s naprosto nicotnou tržní kapitalizací.

Podle nás je to správně, neboť to podporuje všechny dobré vlastnosti. Systém je svobodný a může se ho zúčastnit každý. Investoři musí přemýšlet a získávat informace o tom, do čeho investují. Nikdo nevodí lidi za ručičku, každý si může dělat “co chce”, a za to rozhodně stojí nějaké ty spálené ruce, které jsou ve výsledku tím nejcennějším ponaučením.

Redukce rizika plynoucího z existence třetí strany, státu a centralizace

Spousta uživatelů nechává své prostředky na burzách, čímž se vystavují fatálním rizikům

Jistě znáte příběh o Mt. Gox. Hack této burzy stál uživatele miliony dolarů. Tyto služby jsou naprosto ideálním cílem pro útočníky. Peněženky burz a směnáren obsahují velké objemy kryptoměn, což je přirozeně velice lákavá představa. Zaměřovat se na drobné střadatele se nevyplatí, ale dostat takovou burzu? Riziko je v tomto ohledu naprosto jasné

Co takhle burza FTX? Příběh prolezlý korupcí, podvody a finančními machinacemi, které nakonec vyústily ve ztrátu majetku mnoha zákazníků. Většina firem je, stejně jako u lidí, čestná. Pak se najdou ty, které si to chtějí střihnout zkratkou, a to za cenu překročení určitých hranic. Dopředu nikdo neví, jestli je jeho služba v pořádku, či nikoliv. Také vám nikdo nezaručí, že se v průběhu jejich fungování něco nezmění.

Tato centralizace nahrává i do rukou státu. V budoucnu je klidně možné, že zákaz kryptoměn přijde. Jestliže budete mít jednotky na svých vlastních peněženkách, pak vás mohou k jejich vydání donutit pouze násilím. Co ale v případě, že držíte kryptoměny u burz či směnáren? Stejně jako u hackerů, i pro stát by byly tyto firmy ohromným lákadlem. Kde jinde by šlo zabavit a zmrazit tolik prostředků? 

Decentralizované burzy pracují v souladu s blockchainy a soukromými peněženkami. Vaše kryptoměny nikdy nedrží. Není zde žádná firma ani zaměstnanec, který by musel kontrakty potvrzovat. Vše je zajištěno pouze matematikou a zákony, které platí v blockchainu. Zákonodárci by se mohli klidně postavit na hlavu a stejně by s tím nic nezmohli. Hackeři nemají na co útočit, leda by chtěli napadnout každého uživatele zvlášť. Decentralizované burzy jsou prostě podstatně bezpečnější, než jejich centralizovaní bratři.

Rizika decentralizovaných burz (DEX)

Chceme být maximálně objektivní. Je blbost myslet si, že jsou decentralizované burzy naprosto bezchybné. Abychom trochu vyrovnali skóre, podíváme se teď na ty největší nevýhody a problémy decentralizovaných burz.

Slippage

Slippage je první problém, na který jako uživatel decentralizovaných burz narazíte. O co jde?

Vyřízení kryptoměnové transakce zabere nějaký čas, který se liší blockchain od blockchainu. Někdy to může trvat v průměru 10 minut (jako u Bitcoinu), jindy třeba jen několik sekund. Jak to souvisí s decentralizovanými burzami?

Když budete chtít na standardní decentralizované burze provést jakýkoliv obchod, nejdříve začnete nastavovat příkaz. Zvolíte množství tokenu, jaké chcete nakoupit a obchod potvrdíte. Aby tento příkaz platil, musí se nejprve zapsat na blockchain. Víte, že to může nějakou dobu trvat. Příkaz je po odeslání na blockchain také neměnný.

Riziko tohoto prostoje je to, že mezi odesláním příkazu a jeho vyplněním se můžete dostat do situace, kdy se cena tokenu změní. To pro vás může znamenat, že své tokeny dostanete za úplně jinou cenu, než za jakou jste je chtěli původně nakoupit.

Důvodem tohoto fenoménu jsou dva extrémy, kterými je vysoká obchodní aktivita a nízká likvidita. V obou případech může dojít k zásadní změně ceny, a to za velmi krátkou dobu.

Jak se tomu bránit?

I když by se mohlo zdát, že tento problém bude naprosto zásadním blokem pro rozvoj decentralizovaných burz, opak je pravdou. Existuje několik způsobů, jak riziko z důvodu změny ceny ošetřit.

Vaším cílem je, aby se transakce do blockchainu zapsala co nejdříve. Toho dosáhnete tak, že zvednete poplatky za transakci. Je to jednoduchý způsob, jak předběhnout velký zástup lidí, kteří se snaží o to samé. Velikost poplatku, který potřebujete pro rychlé vyřízení transakce, se stanovuje podle konkrétní vytíženosti sítě. Někdy bude stačit zaplatit o pár centů víc, jindy si ale tento krok vyžádá větší částku. Ideálně se můžete řídit podle nějakých kalkulaček typu Ether Gas Tracker. Po otevření stránky můžete okamžitě vidět tři políčka s názvy Low, Average a High. Když chcete, aby měla transakce velkou šanci na zařazení do dalšího bloku, nastavíte poplatek podle bubliny s názvem High.

Chcete-li problém Slippage omezit na minimum, můžete také obchodovat na burzách, které pracují na druhých vrstvách. Tyto Layer 2 řešení vynášejí transakce mimo hlavní blockchain, díky čemuž je zprostředkování a vyplnění obchodu mnohem levnější a rychlejší, což vlastně celý problém zásadně redukuje. Ne každá decentralizovaná burza tento obchodní model nabízí, takže si budete muset lehce vybírat. Jde o způsob směny, který je vhodnější spíše pro pokročilé uživatele, neboť druhé vrstvy mají svá vlastní rizika.

Tyto dva způsoby jsou hlavně činnost, o kterou se musí starat uživatel. I burzy se ale k tomuto problému staví čelem, neboť jeho řešení a zmírňování je velkým lákadlem pro spoustu zákazníků. Když budete nastavovat příkaz k obchodu, většinou bude v nastavení i tzv. Slippage tolerance.

Tato veličina je vyjádřená v procentech a mluví o tom, za jakých podmínek bude obchod odmítnut. Pokud procentní změna ceny od odeslání příkazu překoná zadané procento, pak burza příkaz automaticky odmítne, aby uživatele ochránila. Svádělo by to k tomu, abychom procento nastavili ideálně na nulu. Jednoduchá logická úvaha nás ale dovede k tomu, že by se v takovém případě příkaz vyplnil jen za předpokladu, že se cena nezmění vůbec. To je hodně naivní představa. Ideální procento se pohybuje někde mezi 0,1 % do 2 % v závislosti na volatilitě trhu.

Špatně postavené smart kontrakty

Není měsíc, ba možná i týden, kdy by se v kryptoměnových novinkách neobjevil nějaký problém se smart kontrakty. Že nevíte, o co se vlastně jedná?

Smart kontrakty si můžete představit jako digitální smlouvy, které v sobě mají zabudovanou automatizaci a přesná pravidla. Pracují podle předem daných podmínek a naplňují své body v případě, že je splněn nějaký scénář. Tyto smlouvy jsou specifické tím, že se nacházejí na blockchainu. Kontrakty jsou díky tomu transparentní, přičemž je také nemůže změnit nikdo jiný než majitel daného smart kontraktu.

Takové podobné smart kontrakty jsou svým způsobem na každém kroku. Vaše platební karta čeká na to, než ji přiložíte k terminálu. Jakmile to uděláte, zkontroluje placenou částku, zjistí váš zůstatek na účtu a následně tato čísla porovná. V případě, že na zaplacení máte, vám platbu z účtu strhne a obchod se vyplní. Skutečný smart kontrakt může být postavený třeba tak, že do něj účastník vloží nějakou částku, která bude vyplacena na jinou adresu až po splnění určitého časového horizontu.

Smart kontrakty jsou skvělý nástroj, který dokáže šetřit náklady a čas. Jejich vlastnosti mohou poskytovat určitý druh jistoty, neboť jejich uzavření a pravidla jsou jako vytesaná do kamene. To ale nic nemění na tom, že, stejně jako všechno ostatní, podléhají riziku plynoucího z lidského faktoru.

Každý kontrakt byl navržen a naprogramován nějakým člověkem. Může je generovat v podstatě kdokoliv. Někdy se prostě stane, že se najde v kódu chyba nebo díra, kterou lze využít k ukradení prostředků ve smart kontraktech. Taková událost může stát uživatele i miliony dolarů, které již nelze nijak vrátit. Transparentnost je skvělá v případě, že rozumíte kódu, ale ve všech ostatních situacích se vždy spoléháte na to, že jsou tyto smlouvy dobře udělané, což ne vždy bývají.

Jak se proti tomu bránit?

Pokud neznáte kód, nemůžete si nic ověřit. Musíte se proto vždy spoléhat na komunitu a jiné uživatele. Vaší jedinou ochranou je potvrzování kontraktů a smluv, které jsou již ověřené a často používané. Zaměřte se na již běžící projekty a směnárny, protože u nich je větší jistota, že je už zkontrolovalo dostatečné množství lidí, kteří snad všechny chyby odhalili.

Front running

O front runningu jsme si již povídali. Týká se order book on-chain decentralizovaných burz. Jde v základu o to, že každá transakce a příkaz se musí nejprve na blockchain zapsat. Tento “příkaz” vidí těžaři či validátoři dříve, než se vyplní. To jim poskytuje čas na to, aby informaci využili pro své obohacení. Vše tak záleží na “morálce” a čestnosti těchto entit.

Jak se tomu bránit?

Jak se bránit tomu, že vám bude někdo lhát a bude vás využívat? Zde jde o stejnou otázku. Není to nic lehkého a pokud druhá strana lže “dobře”, je možné, že na to nikdy nepřijdete.

Útěchou vám může být, že službám a projektům záleží v první řadě na reputaci. Kdyby se přišlo na to, že někdo z nich trh skutečně ovlivňuje, pravděpodobně by je celá komunita okamžitě odsoudila a přestala by jejich služby využívat. Obchodujte na ověřených burzách a snažte se držet dál od úplných novinek.

Riziko malé likvidity

Likvidita je pro obchodní systémy vším. Každá platforma a měnový pár soutěží o to, aby se právě přes ní obchodovaly největší objemy majetku. Zatímco u centralizovaných směnáren zajišťují určitý stupeň likvidity market makeři, u decentralizovaných služeb jde o samotné uživatele, kteří chtějí na systému participovat. To ale také znamená, že se mohou z účasti kdykoliv vyvázat a jít jinam.

V případě nedostatku obchodníků a obchodů může nastat situace, ve které nepůjde token prodat, případně bude spread tak velký, že proděláte i vaše kalhoty.

Jak se tomu bránit?

Malá likvidita je většinou u projektů, které jsou úplně nové. Kdo by taky likviditu poskytoval, když token nikdo nezná.

Přirozeně jsou největší objemy obchodů u párů, které jsou obecně známé. Můžete si zde představit například ETH/USDT apod. Když budete obchodovat podobné páry, nejspíš se nikdy nedostanete do situace, ve které byste se nemohli zbavit nakoupených aktiv.

Není zde kontrola ani podpora pro případ problémů

Skutečný decentralizovaný kryptoměnový svět je postavený na pevně daných pravidlech, která nelze měnit. Potkáte je na každém kroku. Pokud budete využívat svou vlastní hardwarovou či softwarovou peněženku, budete mít odpovědnost za všechny prostředky na vašich adresách. Pokud si nebudete dávat pozor a uděláte nějakou chybu, může dojít dokonce k tomu, že o všechny vaše prostředky přijdete.

Úplně stejným způsobem to funguje na decentralizovaných směnárnách. Nikdo vás zde nevodí za ručičku s tím, jestli můžete něco kupovat, do čeho vložíte peníze a s jakými nástroji budete pracovat. Vše je jen a pouze na vás.

V takovém ekosystém je jakákoliv podpora v podstatě zbytečná, neboť by stejně neměla žádné nástroje, se kterými by vám mohla pomoct. Když pošlete kryptoměny na špatnou adresu, nenávratně o ně přijdete. Naletěli jste na nějaký podvod? Máte si v tom případě dávat větší pozor a neřešit věci, kterým nerozumíte. “Investovali” jste do nového tokenu, který nikdo nezná a jeho cena za den klesla o 99 %? Měli jste být dostatečně rozumní a přemýšlet.

Je to skvělý systém, který podporuje osobní odpovědnost a svobodu. Je otevřený pro všechny, kteří se chtějí účastnit. Lidé si ale musí uvědomit, že berou všechno riziko na sebe a není v ničí moci, aby v případě problémů pomohl.

Jak se tomu bránit?

Učte se a pochopte všechno dříve, než do toho vložíte nějaký větší obnos peněz. Věřte nám, že chápeme, jak se cítí naprostí začátečníci. Je toho na vstřebání opravdu hodně a pravděpodobně ani nevíte, co vlastně nevíte.

Naše rada je v tomto ohledu následující. Vezměte si pár stovek korun, které vám nebudou nikde chybět, a nakupte si nějaké kryptoměny. Berte to jako platbu za tu nejlepší školu, které se vám může dostat. S tímto obnosem si pak prostě hrajte. Zkoušejte směnárny, jednotlivé funkce, nějaké kryptoměny směňte do jiných coinů a vyzkoumejte všechno, co můžete.

Počítejte s tím, že nějakou chybu s největší pravděpodobností uděláte. To je jenom dobře. Je totiž mnohem lepší, když si tyto problémy zažijete s malou částkou, která je vám v podstatě ukradená, než abyste někdy v budoucnu pokazili transakci s tisíci.

Podvodné tokeny

Různé druhy podvodů jsou tu s námi již od samotného začátku lidstva. Kryptoměnový trh není výjimkou. Jelikož je systém otevřený pro všechny, mohou se připojit i projekty a lidé, kteří se chtějí obohatit na úkor ostatních

Toto riziko je všudypřítomné a podobné projekty se objevují každý den. Protože v tomto prostředí neexistují žádné překážky, zákony ani regulace, není zde nic, co by těmto projektům bránilo, aby se dostaly mezi uživatele. 

Jak se proti tomu bránit?

Centralizované burzy mají nějakou reputaci a kontrolní systémy proto, aby se do jejich obchodních platforem nedostával úplný odpad. U decentralizovaných směnáren nic takového není. Velice často zde proto probíhá vůbec první obchodování nově vzniklých coinů, o kterých nikdo nic neví.

Zde je asi nejjednodušší řešení problému – vykašlete se na novinky a držte se pouze velkých jmen. Když nějaký coin nebo token obchodují miliony lidí, můžete si být vcelku jistí, že se jedná prozkoumaný a ověřený projekt.

Naprostá většina nových kryptoměn se nikdy neodpíchne ode dna. Je to ve výsledku loterie. Když to vyjde, získáte samozřejmě extrémně zhodnocení vašich peněz. Ta pravděpodobnost, že natrefíte na něco dobrého, je ale minimální. Chcete investovat? Dívejte se na vršek žebříčku a soustřeďte se na známá jména. I u těch je potenciální zhodnocení velké, ale máte již alespoň nějakou jistotu, že projekt někoho zajímá.

Jak na decentralizovaných burzách vydělávat?

Peníze a zisk jsou typicky až na prvním místě. Nemusíme si nic nalhávat – každý z nás přemýšlí nad tím, jak svůj majetek rozmnožit. Není na tom nic špatného. I na decentralizovaných burzách je několik způsobů, pomocí kterých se dá vydělat.

Změna ceny tokenů

Úplným základem je prosté zvýšení ceny tokenů a kryptoměn. Nakupujete coiny s myšlenkou toho, že jejich cena stoupne. Následně prodáte a inkasujete zisk.

Řekněme, že nakoupíte 100 coinů cardano (ADA) na ceně 0,4 dolaru za kus. Celkově tedy investujete 40 dolarů. Jestliže cena cardana vzroste na 0,5 dolaru, pak se celková hodnota vašich tokenů zvedne o 10 dolarů, budete tedy vlastnit 50. Jestliže prodáte zpět do nějaké stabilní měny jako USDT, uzavřete tím svou pozici a můžete si zapsat výnos 25 %. 

Staking

Staking je proces, který je vlastní ověřovacímu algoritmu Proof-of-Stake. Každý blockchain potřebuje nějaký způsob, jak ochránit svou historii. V systému PoS figurují tzv. Validátoři. Ti zamykají své jednotky do stakingových poolů výměnou za šanci uzavřít blok. V případě, že je systém vybere, získají poplatky za transakce v bloku.

Staking je možný u spousty tokenů. Dá se provádět i na decentralizovaných směnárnách. Přináší procentní výnosy, které se odvíjejí podle rizikovosti, známosti a dalších atribut.

Je nutné počítat s tím, že stakingové protokoly mohou mít jiná pravidla. Měli byste se proto o projektech nejprve dozvědět vše potřebné, abyste mohli udělat skutečně informované rozhodnutí.

Liquidity farming

Již několikrát jsme o tom mluvili. Každá burza potřebuje likviditu. U AMM systémů popsaných výše poskytují likviditu tzv. poskytovatelé likvidity. Ve zjednodušeném podání to fungují zhruba následovně.

Pokud chcete poskytovat likviditu, musíte do chytrého kontraktu uzavřít měnový pár. To může všechno možné např. ADA/BNB. Tyto tokeny se následně dostanou do obchodní platformy a budou využity pro jednotlivé transakce. Jejich poměr se může různě měnit a na konci vašeho farmení tak můžete vybrat jiné objemy kryptoměn. Výměnou za uzamčení měnového páru do systému získáte tzv. LP tokeny. 

S tokeny lze nakládat jako s jakoukoliv jinou kryptoměny, ale mějte na paměti, že jde určitým způsobem o smlouvy, které dávají vlastnické právo k určitému poměru kryptoměn. Když je tedy ztratíte nebo se jich jinak zbavíte, již nebudete moci vaše uzamčené kryptoměny vybrat.

Abyste následně získali výnosy a poskytování likvidity mělo nějakou cenu, musíte tyto LP tokeny vložit do stakingového poolu. Tato možnost se také nachází na decentralizovaných směnárnách, takže nebude muset nikde složitě hledat.

Impermanent loss

Impermanent loss mluví v základu o tom, že vaše prostředky v liquidity poolu vydělají při změně ceny méně, než kdybyste je drželi mimo liquidity pool.

Rozdíl může vypadat například tak, že prostředky v liquidity poolu se díky úpravě poměru zhodnotí z 1000 na 1300. Kdyby jste ale vaše kryptoměny drželi mimo tento LP, vaše celková částka v kryptoměnách by se díky stejnému zhodnocení dostala na 1400. Úplně stejně to funguje i v opačném směru. Jestliže cena nějakého tokenu v páru klesne, přijdete o víc, než kolik byste ztratili pouhým držením tokenů. Jde o změnu ceny, ne o směr. Pokud je zde tato možnost, proč by vůbec někdo likviditu poskytoval?

Decentralizované burzy s AMM systémem a liquidity poolu se snaží poskytovatele likvidity přilákat tím, že jim na oplátku dávají výnosy z každé transakce. Aby to fungovalo, musí být procentní výnosy z LP vyšší, než jaká by byla relativní ztráta, což se nedá zařídit vždy.

Jiné způsoby výdělku – Loterie, NFT tokeny a další

Decentralizované burzy již dávno nejsou jen o směňování tokenů. V průběhu let se nabídka služeb značně rozrostla a v aplikacích lze díky tomu dělat různé psí kusy. 

Chcete si vsadit a zkusit své štěstí? Decentralizovaná burza PancakeSwap má ve svém systému zabudovanou loterii, které se může zúčastnit každý. Stačí si koupit vygenerovaný lístek za nativní token cake a počkat, jestli se vaše čísla trefí do vylosovaného pořadí.

Jste nadšenci do technologie NFT tokenů a rádi byste nějaký koupili? To můžete udělat i skrze decentralizované burzy, které mnohdy tuto možnost nabízejí. Stačí si jen vybrat token, zaplatit požadovanou cenu a jste rázem hrdým majitelem nějaké sběratelské kolekce. Stejně jako u investice do umění, i zde se dá vydělat. Jde ale o extrémně rizikovou záležitost, která ve většině případů končí spíše ztrátou.

Poplatky na decentralizovaných burzách

Poplatky při využívání decentralizovaných burz se dělí na dva typy.

Tím první je poplatek, který si bere samotná burza. Systémy musí z něčeho žít, takže neočekávejte, že zde budete obchodovat úplně zadarmo. Když si vezmeme příklad platforem, které fungují na systému AMM, je potřeba zaplatit poskytovatele likvidity, kteří se jejich činností vystavují riziku ztráty kvůli růstu, ale také poklesu ceny aktiv v měnovém páru. Poskytovatelé likvidity jsou to jediné, díky čemu je možné na těchto decentralizovaných burzách obchodovat, takže je důležité, aby měli tito lidé pro svou práci nějakou motivaci.

Například decentralizovaná burza PancakeSwap na verzi V2 si bere poplatek 0,25 % za každý uskutečněný obchod, z čehož jde 0,17 % zpět do liquidity poolů. Zbylá procenta jsou rozdělena do pokladny PancakeSwap, jejíž prostředky slouží k placení vývojářů, hostingu a ostatních věcí, díky kterým platforma funguje. U SushiSwapu je poplatek 0,3 %. Obecně tedy můžete počítat s desetinami procenta.

Druhým poplatek je cena, kterou musíte jako uživatelé zaplatit samotné kryptoměnové síti za každou transakci, kterou uděláte. Blockchainy potřebují ke svému bezchybnému chodu síť těžařů nebo validátorů, kteří zajišťují chod a zabezpečení samotné databáze. Díky nim si můžete být jisti, že se síť nebude přepisovat, chytré kontrakty se nebudou měnit a nikdo nebude podvádět. Těžba kryptoměn je náročná na kapitál, zatímco u stakingu se validátoři vystavují riziku. Tak či tak, obě skupiny vyžadují platbu za jejich práci. 

Poplatky síti se odvíjejí podle vytíženosti blockchainu. Bloky mají omezené místo, které je dražené mezi lidmi, jenž odesílají nějakou transakci. Čím více tito lidé zaplatí, tím spíše se jejich transakce uskuteční. Poplatky mohou být díky tomuto systému skoro nulové, ale také řádově v desítkách dolarů. Jejich procentní vyjádření pak logicky záleží na sumě, se kterou transakci děláte.

Poplatky platíte podle sítě, na které fungujete

V kryptoměnovém světě existují plnohodnotné kryptoměny a tokeny. Kryptoměny si můžete představit jako naprostý základ, který má pevná pravidla a specifikace. Tokeny jsou následně blockchainy, které pracují nad těmito kryptoměnami, přičemž dědí určité vlastnosti svých podkladových rodičů a mohou přinášet novinky, které původní blockchain nějak vylepšuji.

Abyste mohli s nějakým takovým tokenem zacházet, budete muset zaplatit poplatky síti úplně stejně, jako by tomu bylo u kryptoměn. Jediným rozdílem je, že poplatky budou placené v měně podkladového blockchainu

Pakliže si například koupíte stablecoin Tether na standardu ERC-20, tedy na blockchainu Ethereum, budete muset u každé transakce s tetherem zaplatit poplatek v etheru. Stejně je tomu i u ostatních blockchainů se svými vlastními standardy.

Některé příklady decentralizovaných burz (DEX)

Svět decentralizovaných financí se neustále rozvíjí a skoro každý den vznikají nové nápady a platformy. Rozhodně nepotřebujete sledovat každou novinku a bohatě si vystačíte klidně s jedním či dvěma favority. Pojďme se teď podívat na několik konkrétních příkladů decentralizovaných burz, které se liší v několika věcech.

Decentralizovaná burza dYdX

V tuto chvíli se jedná o největší decentralizovanou burzu na světě z pohledu objemu obchodů. Burza se soustředí především na obchodování perpetuitní kontraktů, jejichž předností je to, že příkaz, který uživatel zadá, nemá dobu expirace. Burza je jedním z předních poskytovatelů obchodování na druhé vrstvě, díky čemuž jsou poplatky naprosto minimální.

Pro nás je ale zajímavější to, že jde o burzu se systémem order book. Jak jsme si již vysvětlovali, znamená to, že se zde staví nabídková a poptávková strana proti sobě.

Kromě toho ale burza nabízí také obchodování na spotových cenách na první vrstvě kryptoměn, tržiště s NFT předměty, staking a další služby.

Podle serveru Coinmarketcap jsou obchodované objemy na burze ve stovkách milionů dolarů za den. V době psaní článku to bylo 628 milionů dolarů.

Decentralizovaná burza Uniswap

Jedna z prvních decentralizovaných směnáren se systémem AMM. Uniswap přinesl do decentralizovaných financí revoluci. Funkční platforma, na které jde obchodovat nespočet kryptoměn a tokenů. Svou popularitou a objemy obchodů dosáhla na čísla, která byla tehdy k vidění jen u centralizovaných služeb. Burza je primárně zaměřená na kryptoměnu Ethereum, nicméně lze zde obchodovat i tokeny z blockchainů Polygon, Arbitrum či BNB Chain.

Burza vznikla v roce 2018 a za svou historii si prošla řadou změn. Dnes jde jednoznačně o největší DEX se systémem Automated Market Maker. AMM jsme si popisovali v odstavcích výše. Jde o burzu využívající tzv. liquidity pooly, které zajišťují hladké obchodování a směnu tokenů.

Decentralizovaná burza PancakeSwap

Binance je největší kryptoměnová burza na světě. Firma se snaží využít veškerou skulinku, která by jim dovolila rozšířit své podnikání. V jednu chvíli vypustila do světa svůj vlastní blockchain s názvem Binance Smart Chain. Původním účelem bylo poskytování nativního tokenu pro burzu, který by lidem umožňoval obchodování za nižší poplatky a přinesl by pravděpodobně i jiné výhody. Průběžně se nicméně projekt překlopil do plnohodnotného ekosystému decentralizovaných aplikací. To si žádalo i svou vlastní burzu.

PancakeSwap je svým způsobem klon Uniswap, který je však napasovaný na blockchain Binance Smart Chain. Funkce jsou zde v zásadě podobné. Celá decentralizovaná burza také funguje na systému Automated Market Maker s poskytovateli likvidity.

Ačkoliv bylo původní zaměření na Binance Smart Chain, na burze lze obchodovat i tokeny z Etherea a projektu Aptos.

Decentralizovaná burza SushiSwap

SushiSwap má v komunitě lehce rozporuplné jméno. Jde fakticky o kopii původního Uniswapu, která však nabízí mnohem větší prostor pro méně známé projekty. Kromě původního Etherea nabízí SushiSwap tokeny z celkem 20 blockchainů, což je oproti ostatním burzám se systémem AMM velký skok kupředu.

Decentralizovaná burza Curve

Jistě jste se někdy dostali do kontaktu s nějakými stablecoiny. Jde o kryptoměny, jejichž cílem je udržení stabilní hodnoty jejich tokenu vůči nějaké typické fiat měně. Hlavní stablecoiny se zaměřují na dolary, nicméně na trhu jsou i eurové stablecoiny a jiné. V principu toho dosahují tak, že udržují pokladnu, ve které je ke každé vydané jednotce uložená jednotka fiat měny. Pokud by tedy existovalo 2 000 000 tokenů USDT, v pokladnici Tetheru se bude nacházet 2 000 000 dolarů.

Curve je protokol, který se zaměřuje zejména na tento typ kryptoměn. Burza chce vytvořit prostředí, kde půjde směňovat stablecoiny za co nejvýhodnější cenu. I když může prostředí směnárny vypadat jak ze začátků internetu, faktem je, že funguje perfektně. Poplatky za výměnu tokenů se pohybují na setinách procenta. 

Oblíbenost této AMM decentralizované burzy dokazují také denní obchodované objemy, které se stabilně šplhají přes sto milionů dolarů.

Decentralizovaná burza 1inch

Když jsme se na začátku článku bavili o různých druzích decentralizovaných směnáren, zmínili jsme také DEX agregátory. V rychlosti – jde o služby, které sledují celý ekosystém decentralizovaných aplikací a pro své uživatele hledají tu nejlevnější cestu, jak směnit požadovanou kryptoměnu.

1inch je jedním z nejoblíbenějších DEX agregátorů na trhu. Byl vytvořen již v roce 2019. Od té doby pro své uživatele poskytuje způsob, jak nakupovat a prodávat za co nejlepších podmínek. Služba umožňuje obchodování na několika blockchainech. Rozsah celého systému dokazuje množství aplikací, na které je připojen. Jen u Etherea jich je přes 50.

Binance DEX – Decentralizovaná burza firmy Binance

Binance je největší kryptoměnovou burzou na světě. Kromě tohoto hlavního businessu se ale také rozvíjí do mnoha jiných směrů. Jedním z nich je právě ekosystém decentralizovaných financí a aplikací, do kterého patří i decentralizované burzy.

V tuto chvíli má společnost spuštěný testnet. Je to v zásadě testovací verze celé aplikace a můžeme tedy do budoucna očekávat, že se vše rozvine a spustí do plnohodnotné decentralizované burzy.

Jak nakoupit BNB coin – Návod krok po kroku

Jelikož je Binance Smart Chain jedním z nejpoužívanějších blockchainů ve smyslu decentralizovaných aplikací, bylo by dobré vědět, jak koupit BNB coin, který je pro jeho použití naprosto zásadní. Pojďme se na to teď společně podívat.

1. Vytvořte si účet u burzy Binance

Nejprve se musíte samozřejmě zaregistrovat. U Binance je registrace zdarma a není nijak složitá. Je potřeba pouze vyplnit několik osobních údajů o ověřit totožnost. To probíhá tak, že do systému nahrajete fotografie či skeny nějakého dokladu totožnosti.

2. Vyberte cestu, jak BNB coin nakoupit

V horní liště se nachází menu. Zde zvolte možnost “Buy Crypto” a následně nákup pomocí kreditní a debetní karty.

Samozřejmě pokud chcete, můžete si BNB nakoupit i pomocí jiných metod, mezi kterými je například platba skrze bankovní převod apod.

3. Vyplňte nákupní formulář

V dalším kroku budete již vyplňovat detaily obchodu jako množství coinů apod. Aplikace si pak vyžádá vložení údajů z vaší platební karty, což už je standardní proces jako u jakéhokoliv jiného eshopu.

4. Zaplaťte a vše překontrolujte

Zaplatili jste? V tom případě máte hotovo. Teď už si jen můžete překontrolovat vaši peněženku a coiny, které na vás budou čekat.

Do peněženky se dostanete skrze políčko, které je označené výše na obrázku.

Praktický návod na použití směnárny PancakeSwap

Pojďme se teď podívat na praktickou ukázku práce s platformou PancakeSwap. Není to nic složitého a obejdete se s naprosto základními dovednostmi. Pokud umíte ovládat kryptoměnovou peněženku, neměl by to pro vás být sebemenší problém.

Založte si kryptoměnovou peněženku MetaMask

Pokud chcete s pracovat s decentralizovanými burzami, budete potřebovat nějakou peněženku, kterou tyto služby podporují. Aplikace se většinou soustředí na peněženky, které se instalují do prohlížečů ve formě rozšíření, neboť právě tento typ je okamžitě k dispozici a uživatel s ním může interagovat, aniž by musel složitě přepínat okna prohlížeče či aplikací.

Podle nás je v tomto ohledu jednou z nejlepších peněženek MetaMask. Peněženka má miliony uživatelů po celém světě, kteří na ni nedají dopustit.

Peněženku si můžete nainstalovat z Chrome Web Store.

Stačí kliknout na modré tlačítko v pravém horním rohu. Systém vás požádá o oprávnění, které můžete bez obav udělit. Jakmile se rozšíření nainstaluje, dostanete možnost založit si novou kryptoměnovou peněženku.

Zde platí standardní postup:

  • Zvolte silná hesla, která nemůže nikdo uhodnout – Hesla chrání peněženku a její obsah předtím, aby se do ní někdo dostal a vše ukradl
  • Zálohujte si váš seed – Seed je přístupový kód do blockchainu k vašim kryptoměnám. Slouží pro obnovení peněženky v případě, že zapomenete hesla, smažete peněženku apod. Seed jsou doslova vaše kryptoměny. Kdokoliv ho zná, může s kryptoměnami manipulovat, a to nezávisle na tom, jestli jde o právoplatného vlastníka či nikoliv. Seed si bez odmlouvání napište na kus papíru a uschovejte ho někam, kde se neztratí a zároveň o něm budete vědět jenom vy.

Máte peněženku? V tom případě vám již nic nebrání v tom, abyste si nějaké kryptoměny nakoupili a vrhli se do decentralizovaných burz.

Nakupte kryptoměny na směnárně Anycoin

Směnárna Anycoin je na našem českém trhu jednou z nejlepších služeb pro nákup kryptoměn. Funguje již několik let. Za tu dobu si získala velké renomé a dobrou pověst. Naše osobní zkušenost s Anycoinem je perfektní.

Jelikož je naším cílem onboarding na decentralizovanou burzu, uděláme nejlépe, když si koupíme nějakou základní a univerzální kryptoměnu, ze které se pak můžeme odrazit do dalších projektů. Tím může být třeba ether.

Tuto kalkulačku uvidíte na úvodní stránce Anycoinu. V prvním rámečku zvolíte kryptoměnu, jakou chcete nakoupit. V našem případě se bude jednat o ether. Zbylá dvě políčka jsou již obousměrnou kalkulačkou. Můžete si vybrat množství v korunách i etheru. Druhé pole se vám vždy dopočítá automaticky.

S tlačítkem “Pokračovat” se dostanete do objednávkového formuláře. V něm vyplníte několik dalších věcí. Jedním z nich bude i adresa kryptoměnové peněženky. Ether si odešlete do vaší nově založené peněženky MetaMask.

Po vyplnění objednávky vám přijdou platební údaje. Jakmile dostane směnárna peníze (v závislosti na rychlosti převodu), odešle vám váš nově získány ether.

Připojte svou peněženku na decentralizovanou burzu PancakeSwap

Abyste mohli s decentralizovanou burzou PancakeSwap pracovat, musíte k ní nejprve připojit svou kryptoměnovou peněženku. To uděláte jednoduše.

Přejděte na hlavní stránku DEXu. V pravém horním rohu klikněte na položku “BNB Smart Chain” a přepněte na Ethereum. Následně zvolte políčko “Connect Wallet”. Na obrazovce se vám ukáže vyskakovací okno, ve kterém bude na výběr hned z několika peněženek. Klidně si můžete v budoucnu vyzkoušet i jiné peněženky, pro nás je ale zásadní MetaMask. Klikněte proto na ikonku této aplikace.

Peněženka začne proces připojování. Na obrazovce vám MetaMask zobrazí pole, které je potřeba odsouhlasit. Peněženka bude s burzou sdílet data o zůstatcích veřejných adresách apod. Nemusíte mít z ničeho strach, prostředky budou vždy jen na vaší peněžence a do burzy jako takové se vlastně nikdy nedostanou.

Hrajte si, poznávejte, zkoušejte

Teď už byste měli být úspěšně napojeni na decentralizovanou burzu. Jak poznáte, že je vše v pořádku? V pravém horním rohu na místě, kde bylo dříve “Connect Wallet”, by měla být adresa vaší ethereové peněženky. Tato změna značí úspěch. Pokud to tak máte, můžeme vám jen pogratulovat. Otevírá se vám totiž úplně nový svět.

Na burze se pravděpodobně velice rychle zorientujete. Na horní liště máte víceméně vše důležité. Chcete směnit ether za nějaký jiný token? Pak přejděte na záložku “Trade” a zvolte možnost “Swap”. Otevře se vám jednoduchá kalkulačka, ve které budete mít na horní straně váš token a na spodní coin, do kterého chcete směňovat. Výběr je jen na vás.

Zkoušejte, zkoušejte a ještě jednou zkoušejte. Z chyb si nic nedělejte, maximálně se poučte. Tyto lekce jsou v začátcích to nejcennější, co můžete získat.

Závěr – Mají decentralizované burzy smysl?

Decentralizované burzy jsou pouze nástroj, který lidem umožňuje obchodovat bez toho, aby museli nějaké nevolené autoritě sdělovat své soukromé informace a vystavovat se tak riziku budoucích perzekucí. 

Může se k nim připojit kdokoliv, odkudkoliv na světě a nikdo tomu nemůže zabránit. Lze zde nakupovat a prodávat ohromné množství tokenů, přičemž k velké části z nich byste se jinak ani nedostali.

Jaké je tedy naše hodnocení? Decentralizované burzy jednoznačně smysl mají. Rozhodně vám doporučujeme, abyste se na nějakou ze známých decentralizovaných burz podívali. Pravděpodobně zjistíte, že je všechno možná ještě jednodušší než u běžných firem typu Binance či Coinbase.

Zároveň vás ale naposledy upozorníme – vaše odpovědnost je tím hlavní a jediným, co vás bude držet v bezpečí. Kryptoměny mají pevně nastavená pravidla a jestliže je porušíte, se zlou se potážete. V opačném případě ale získáte možnost fungovat v systému, který je jedním z nejsvobodnějších v historii.

Často kladené dotazy (FAQ)

Decentralizované burzy jsou tu s námi již nějakou dobu, za kterou se rozrostly do úctyhodných rozměrů. Mají spoustu funkcí a jejich systémy mohou být do značné míry dosti zamotané a matoucí. Abychom vám s tímto pomohli, vytvořili jsme tento seznam často kladených otázek, který by vám měl odpovědět na základní věci týkající se těchto služeb.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Martin

Hm, tohle je hodně zajímavý

spot_img