Svíčkové formace – Co jsou candlestick patterns?

4.7
(12)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Svíčkové formace slouží pro analýzu kurzových svíčkových grafů libovolného aktiva. A každému analytikovi nabízí jednoduché vizuální signály, které lze poměrně snadno interpretovat. A podle těchto signálů lze i obchodovat, čemuž se říká price action. Candlestick patterns se musí naučit každý, kdo chce kurzové grafy analyzovat. Bez toho není absolutně možné se kamkoliv posunout.

Proč je dobré znát svíčkové formace?

Svíčkové formace jsou vskutku jednoduchým nástrojem pro analýzu kurzového grafu. Jedná se o základní kámen pro správnou interpretaci kurzového vývoje, který může každý sledovat. Ale ne každý umí v tom grafu číst. A od toho jsou právě svíčkové formace, které pomáhají s interpretací.

Každý analytik v podstatě sleduje soustavnou bitvu mezi kupujícími (býky) a prodejci (medvědy). A díky svíčkovému grafu poznáte, kdo je silnější. Jelikož kurzový průběh je informace. Informace, kterou lze vyložit. Tím pádem jsou svíčkové formace prvním krokem pro každého začínajícího analytika kurzových grafů.

Jak číst svíčky na svíčkovém grafu?

Než se podíváme na základní svíčkové formace, musíme se prvně naučit, jak svíčky číst. Svíčka je tvořena částmi jako jsou knot a tělo svíce. Tělo představuje čisté ztráty nebo zisky od otevírací ceny po zavírací cenu za periodu, kterou svíce představuje (týden, den, hodina, minuta,…). Zatímco knoty (stíny) reprezentují maxima a minima za danou periodu. Avšak kurz se z těchto minim a maxim stáhl.

Když je zavírací cena vyšší než otevírací cena, rozdíl cen tvoří tělo svíce, které má zelenou barvu. Zelené tělo svíce proto představuje čistý zisk. Pokud je zavírací cena nižší než otevírací cena, rozdíl cen tvoří tělo svíce, které má červenou barvu. Červené tělo tudíž znamená čistou ztrátu.

Základní svíčkové formace

V článku si primárně představíme základní svíčkové formace. Jde o svíčkové formace, se kterými se setkáte nejčastěji. A proto je naprostou nutností se je naučit. Jakmile tento kurz zvládnete, můžete se zaměřit na složitější formace. Celkově existuje minimálně pár desítek nejrůznějších formací a je pouze na vás, jestli se jim budete věnovat.

Svíčkové formace jsou rozděleny na tři druhy. Existují býčí, medvědí a neutrální svíčkové formace. A každou lze jistým způsobem interpretovat. Jak už jsme si řekli, jde vlastně o boj dvou stran trhu. A z těch svící se snažíme zjistit, která strana zrovna vítězí. Svíčky polopaticky řečeno představují tržní síly. A to poptávku a nabídku. Je silnější poptávková nebo nabídková strana? Svíce vám to řeknou.

Býčí svíčkové formace

Začneme tedy nejtypičtější svící, kterou je tzv. hammer (kladivo). Patří mezi svíčkové formace s jedinou svící. Můžete se ještě setkat s obecnějším pojmenováním bullish pin bar. Uvedená svíce je pro interpretaci jendoduchá.

Představte si situaci, kdy máte před sebou klesající kurzový trend. A pak se objeví reverzní svíce v podobě hammeru. Vznikne proto dlouhý spodní knot, který je alespoň dvakrát tak větší jako tělo svíce. Barva těla není až tolik důležitá. Když je však tělo zelené, je to logicky lepší. Stručná interpretace je, že býci výrazně vyhráli nad medvědy. Lze si to ale vysvětlit ještě podrobněji, aby to bylo každému jasné.

My z toho dlouhého knotu víme, že trh obchodoval výrazně pod otevírací cenou. Nicméně prodávající narazili na silný odpor kupujících. A ne jenom to, kupující začali být i agresivní. Za market příkazy začali nakupovat, čímž nabídku absorbovali. A tím vyhnali cenu ne jenom k otevírací ceně. Ale povedlo se jim dosáhnout i kurzových zisků, což v tomto případě představuje zelené tělo svíce. Proto je lepší, když má svíce hammer zelené tělo.

Druhou typickou býčí svící je inverted hammer (převrácené kladivo). Stejně jako obyčejný hammer se tato svíce objevuje v závěru klesajícího trendu. Má malé tělo a horní knot je minimálně dvakrát tak větší. Respektive jde o reverzní svíci. U inverted hammer je však interpretace krapet komplikovanější. Samozřejmě ve stručnosti znamená, že býci zastavili medvědy.

Podoba svíčkové formace v podobě inverted hammer nám vlastně říká, že se kupující pokusili kurz protlačit směrem nahoru. Řečené poznáme z horního dlouhého knotu. Nicméně se cena z podstatné části vrátila zpátky, díky čemuž máme malé zelené tělo. Zase platí, že když je zelené, je to lepší. Logika tedy spočívá v tom, že tu máme jistý projev síly. Ačkoliv se býkům nepovedlo většinu kurzových zisků udržet, projevili na určitou dobu agresivitu. Upozorňuji, že se převrácené kladivo objevuje pouze na konci klesajícího trendu. Když uvidíte stejnou podobu svíce uprostřed růstu, má zcela opačný význam.

Nyní se dostáváme ke svíčkové formaci bullish engulfing (býčí pohlcení), která je tvořena dvěma svíčkami. I tentokrát jde o reverzní formaci, která se musí vytvořit během klesajícího kurzového trendu. Tvoří ji jedna malá červená svíce a velká zelená svíce. Zelená svíce má otevírací cenu na close předešlé červené svíce nebo pod ní. Může proto otevřít i gapem (mezerou). Co se týká stručné interpretace, býci i tentokrát agresivně přetlačili medvědy.

První malá červená svíce reprezentuje již slabý prodejní tlak, který je poté rychle vystřídán silným nákupním tlakem. Vizuálním výsledkem poté je, že zelená svíce zcela pohlcuje předešlou malou červenou svíci. Proto se této svíčkové formaci přezdívá engulfing.

Medvědí svíčkové formace

Mezi nejznámější medvědí svíčkové formace patří shooting star (padající hvězda). V menší míře se můžete setkat s označením bearish pin bar. V každém případě má uvedená svíce totožnou podobu jako převrácené kladivo. Nýbrž s tím rozdílem, že se objevuje na konci rostoucího trendu. Shooting star patří mezi reverzní svíčkové formace. Svíce je tvořena dlouhým horním knotem a malým tělem. Horní knot musí být minimálně dvakrát tak větší jako tělo. Jinak nemůže jít o shooting star svíci. Barva těla není tolik zásadní. Když je ale červená, je to lepší.

Svíce reprezentuje situaci, kdy dojde k absorpci poptávky nabídkou. Konkrétně je tím myšlen horní knot svíce. Knot sice znázorňuje, že se poptávkové straně sice podařilo kurz dostat poměrně vysoko, ale pak ztratily naprosto půdu pod nohama. Respektive nabídková strana začala být vskutku agresivní a kurz zcela sestřelila. V tomto konkrétním případě kurz klesl i pod otevírací cenu. Proto je tělo svíce shooting star červené.

Svíčkové formace znají i tzv. hanging man (oběšenec), který má evidentně stejnou podobu jako převrácené kladivo. Přirozeně se ale objevuje na konci rostoucího kurzového trendu. Svíce je konstruována dlouhým spodním knotem a malým zeleným nebo červeným tělem. Řekněme zase, že červená barva těla dodává svící na váze.

V tomto případě má svíce červené tělo. Takže je zavírací cena pod otevírací cenou. Zatímco dlouhý spodní knot znamená, že se býkům povedlo kurzový propad z většiny vykoupit. Nicméně přesto je interpretace medvědí. Jelikož je to pro nás známka toho, že býci ztrácejí kontrolu nad kurzovým průběhem.

Poslední základní svící spadající mezi medvědí svíčkové formace je bearish engulfing (medvědí pohlcení). Tuto dvojsvíčkovou reverzní formaci tvoří jedna malá zelená svíce a velká červená svíce. Červená svíce má otevírací cenu nad close předešlé zelené svíce nebo pod ní. Může proto otevřít i gapem (mezerou). Formaci v krátkosti interpretujeme jako selhání býků, kdy došlo k jejich přetlačení medvědy.

První malá zelená svíce představuje slabý nákupní tlak, který je poté vystřídán silným prodejním tlakem. A výsledkem je, že červená svíce zcela pohlcuje předešlou malou zelenou svíci. Proto se této svíčkové formaci přezdívá bearish engulfing.

Neutrální svíčkové formace

Pod neutrální svíčkové formace nejčastěji rozumíme gravestone doji, doji a dragonfly doji. Řečené svíce jsou typické tím, že nemají vůbec žádné tělo a dlouhé knoty. Označení neutrální ale nesmíme brát doslova. V praktické rovině tyto svíce naznačující zaváhání jedné ze stran trhu. Například svíce doji vypadá jako ideální případ, ve kterém nezvítězili býci a ani medvědi.

Když se ovšem doji vytvoří například v rostoucím trendu, může to klidně avizovat otočku v dosavadním průběhu kurzu. To samé platí vice versa. Už jsem viděl nesčetněkrát, na relativně vysokých časových rámcích, že po vytvoření těchto svící, přišel obrat. Je třeba ale chápat, že neutrální svíce mají mnohem menší váhu, než býčí a medvědí svíčkové formace.

Vysvětlíme ještě podrobněji alespoň jednu svíci a tou je dragonfly doji. Když se svíce vytvoří na dně klesajícího trendu, interpretace je díky dlouhému spodnímu knotu snadná. Býci zkrátka převálcovali medvědy. Poptávka absorbovala nabídku, správně řečeno. Když se dragonfly doji objeví na vrcholu rostoucího trendu, spodní knot reprezentuje na určitou dobu velkou agresivitu medvědů. A to je právě varovný signál, že se trend může otočit dolů. Připomínám ale, že tyto svíce nemají až takovou váhu jako ty předešlé.

Závěrem

Pod svíčkové formace spadá několik desítek různých podob a počtu svící. My jsme se věnovali pouze těm nejzákladnějším, které by měl každý začínající analytik znát. Tohle by vám pro pochopení elementární logiky analýzy svíčkového grafu mělo stačit. je ale nutné se se nad tím řádně zamyslet.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

Opět hezky a vcelku stručně vysvětleno, jak to jen Jarda umí. Svíčky jsou základ.

spot_img