Pasivní příjem – jak jej získat a jaké investice k němu využít

5
(3)
Pavel Sýkora
Pavel Sýkora
Ahoj, jmenuji se Pavel Sýkora a jsem redaktorem a překladatem na volné noze. Kryptoměnám a finančním trhům se věnuji již nějakou tu řadu let. Tato technologie se za tuto dobu stala jedním z mých koníčků a v současné době ji proto chci poznávat více do hloubky a přenášet její myšlenky a hodnoty dále.

Co je pasivní příjem? Vůči tomuto slovnímu spojení má mnoho lidí jistou averzi a není se příliš čemu divit. Slýcháme jej v nedůvěryhodných reklamách nebo třeba od blízkých kamarádů, kteří nás na vybudování toho, čemu se říká pasivní příjem, doslova osobně lákají. Mnohdy ani jeden z případů však nemá za cíl vám poskytnout možnost budování reálného pasivního příjmu a namísto toho od vás chce získat nějaké peníze.

I přesto pasivní příjem skutečně existuje. Nicméně vám ho nedá někdo jen tak zadarmo. A to bez vynaloženého úsilí z vaši strany. I když to tedy není předmětem tohoto článku, dávejte si na pofiderní reklamy zobrazující toto slovní spojení pozor a své peníze jen tak někomu nesvěřujte. Nyní se ale už pojďme přesunout na skutečnou podstatu pasivního příjmu a jak jej budovat a získat.

Co je to pasivní příjem?

Co to tedy ten utopický pasivní příjem vůbec je? Jedná se o peněžní příjem, který vám umožní získávat peníze bez toho, aniž byste v danou chvíli skutečně pracovali. Často se skloňuje spojení a v mnoha případech i jakýsi motivační citát “vydělávej peníze, i když zrovna spíš“. Ano, je tomu vskutku tak a i k této situaci se dá pasivní příjem přirovnat.

Pasivní příjem existuje v mnoha formách a některé nástroje vám k jeho budování a dosažení v tomto článku dále představíme. Správný pasivní příjem by však měl fungovat a přinášet nám peníze do kapsy i bez toho, aniž bychom pro něj museli “něco dělat”.

Aktivní vs pasivní příjem

Aktivním příjmem se rozumí nějaká naše aktivita nebo úsilí, které vynakládáme a za které získáváme finanční odměny. Typicky se jedná o zaměstnání, kde lidé pracují a za svou práci získávají odměnu. Podnikatelé v raných fázích svého podnikání zase věnují veškerý svůj čas k jeho rozběhnutí. Pokud by ze dne na den přestali pracovat, i podnikání by samo od sebe nejspíše přestalo fungovat.

Vybudovat pasivní příjem tedy stojí mnoho úsilí na námahy, nicméně výsledná situace zcela jistě stojí zato. Pasivním příjem tedy rozumí takový příjem, kterému se nemusíme věnovat a který nám peníze do kapsy přináší bez našeho zásahu nebo vynaložené aktivity.

Je vůbec možné dosáhnout pasivního příjmu?

I když to může znít poněkud utopicky, pasivní příjem je určitě možné získat. Nicméně úplně ze 100 % to asi příliš nepůjde. Vždy je totiž třeba udělat první krok nebo vynaložit nějaké minimálně počáteční úsilí či hodnotu, které k tomuto pasivnímu příjmu povede.

Pasivní příjem a investice

Investice s příjmem úzce souvisí, jelikož pomocí nich se nám kapitál může zhodnocovat a postupem času i navracet. Existují však investice, které nám tuto návratnost poskytují průběžně. Představit si je můžeme na příkladu vlastnění nemovitosti a jejího následného pronájmu. V tomto případě se však sice jedná o pasivní příjem, nicméně poměrně slabší. Fyzické nemovitosti totiž musíme spravovat, opravovat, komunikovat s nájemníky či občasně řešit jejich problémy.

Pro někoho výše zmíněný “pasivní příjem” fungovat může, nicméně v tomto článku vám chceme nastínit možné lepší nástroje, které slouží k budování možného silnějšího pasivního příjmu v tom pravém slova smyslu.

Jaké investice pro pasivní příjem zvolit?

Jaké investice tedy k budování pasivního příjmu vybrat? Pojďme si některé z nich, které nám jej můžou pomoci vybudovat, nyní představit.

Jaké investice pro pasivní příjem zvolit?
Aktiva pro pasivní příjem. Zdroj: expensivity.com

Pasivní příjem skrze dividendové akcie

Dividendové akcie se řadí k jednomu z nejlepších a nejbližších opravdových pasivních příjmů, do kterých můžete jako investor investovat své peníze. O dividendových akciích jsme dělali i samostatný článek, kde je podrobněji rozebráno, jak dividendy fungují a jak je získat.

Získávání dividend je nejblíže pasivnímu příjmu především z důvodu, že pro jejich obdržení nepotřebujete vynaložit téměř žádné úsilí. Pouze jednou a to během vybírání vhodné dividendové akcie. To je pro stabilní získávání dividend stěžejní, jelikož potřebujete vybrat společnost, která dividendy stabilně vyplácí a v ideálním případě také rok od roku zvyšuje.

Portfolio si z dividendových akcií můžete uspořádat podle sektorů, ve kterých se jednotlivé společnosti pohybují. Na základě dividend pak můžete získávat zhodnocení ve výši 1-8 % ročně. Lze samozřejmě nalézt i dividendy s vyšším výnosem, nicméně u nich hrozí zvýšené riziko, že takto vysoké dividendy nebudou schopny spolehlivě a dlouhodobě vyplácet.

K zisku z dividend si můžete připočítat i potenciální zhodnocení samotných akcií, které v vám v době jejich prodeje mohou přinést k dividendám pěkný bonus.

Realitní akcie REIT

REIT akcie a fondy fungují na podobné principu jako dividendové akcie, tedy jedná se v podstatě o jejich podskupinu. Na rozdíl od běžných dividend, dividendy z těchto akcií jsou složeny z nájmů z nemovitostí, které REIT fondy spravují. Z toho plyne i jejich obrovská výhoda pro investory a zejména ty drobnější, jelikož nemovitosti nemusí (jak bylo zmíněno v textu výše) sami spravovat a starat se o ně. O vše se tedy postará někdo jiný než samotný investor.

Dividendy jsou u REIT akcií vypláceny většinou měsíčně, což je dáno právě měsíčním nájemném u jednotlivých nemovitostí.

Pasivní příjem skrze ETF

Jedním z nejpopulárnějších nástrojů pro pasivní příjem jsou Exchange Traded Funds (ETF), neboli burzovně obchodované fondy. ETF jsou investiční fondy, které sledují určitý tržní index a jejich akcie se obchodují na burze podobně jako běžné akcie. Díky tomu mají ETF vyšší likviditu a nabízejí možnost diverzifikace investic, protože jedno ETF může zahrnovat stovky nebo dokonce tisíce jednotlivých cenných papírů.

Výhody investování do ETF v rámci pasivní strategie:

  1. Diverzifikace: ETF nabízejí snadný způsob, jak diverzifikovat portfolio, aniž byste museli kupovat množství jednotlivých akcií či dluhopisů.
  2. Nízké náklady: Vzhledem k tomu, že ETF obvykle sledují tržní index, mají nižší správcovské poplatky než aktivně spravované fondy.
  3. Flexibilita: Akcie ETF lze nakupovat a prodávat během obchodního dne na burze za aktuální tržní ceny, což nabízí větší flexibilitu než tradiční podílové fondy.
  4. Průhlednost: ETF obvykle každodenně zveřejňují svá aktiva, což investorům poskytuje průhlednost ohledně toho, do čeho jejich peníze investují.

Začít s investováním do ETF je relativně jednoduché. Stačí si otevřít obchodní účet u makléře nebo investiční platformy, vybrat si vhodné ETF na základě vašich investičních cílů a preferencí a zakoupit jeho akcie. Je dobré pravidelně sledovat vývoj svého portfolia, ale díky pasivní povaze investování do ETF není nutné neustále reagovat na tržní výkyvy.

Ve světě pasivního příjmu se ETF staly oblíbeným nástrojem pro mnoho investičních strategií díky své flexibilitě, nízkým nákladům a schopnosti nabídnout diverzifikaci v jednom balíčku. Pro ty, kteří chtějí sledovat tržní výnosy s minimálním úsilím, může být investování do ETF ideálním řešením.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Staking kryptoměn

V rámci kryptoměn narazíme na v současné době již poměrně známý staking. Staking je možný u kryptoměn, které fungují na bázi Proof-of-Stake. Je to vcelku nová možnost, jak získávat pasivní příjem. U běžných fiat měn to můžeme přirovnat ke spořícímu bankovnímu účtu, na kterém také získáváte úrok z vaší vložené částky. U kryptoměn a stakingu však své kryptoměny máte na určitou dobu uzamčené. Během této doby tedy získáváte odměnu, která vám je průběžně připisována a která se ve většině případů pohybuje v rozmezí 1 – 15 % ročně.

Pasivní příjem z kryptoměn
(Zdroj: Kytka)

Pro to, abyste získávali odměnu za své stakované kryptoměny, nemusíte dělat v podstatě vůbec nic. Hodnotu, kterou poskytujete, představují samotné kryptoměny a vy tak kromě jejich prvotního uzamčení v průběhu jejich samotného stakingu neděláte vůbec nic. Staking kryptoměn je možný například na burze Binance.

Peer-to-Peer půjčky

Půjčky od lidí lidem jsou dalším možným prostředkem, jak si vybudovat pasivní příjem. Nutno podotknout, že tato metoda je v mnoha případech ze všech výše uvedených nejrizikovější, jelikož kromě parametrů hodnocení dané osoby nemáte příliš mnoho informací a nástrojů, jak s těmito půjčkami následně pracovat a vyhodnocovat jejich důvěryhodnost (resp. důvěryhodnost dlužníků).

Z hlediska výnosu se však jedná o možná nejvíce potenciálně výnosný způsob, jak peníze získávat. U rizikovějších půjček totiž může úrok dosahovat i přes 20 %, což je velice krásné číslo. Běžný úrok se však pohybuje od 5 do cca 13 %, nicméně záleží vždy na platformě, na které se nacházíte.

Pokud vám daná půjčka nevyhovuje nebo chcete své půjčené peníze zpět, některé platformy umožňují jejich nabídnutí a následný možný “prodej” dalším uživatelům na sekundárním tržišti. To je zcela jistě možné, nicméně častokrát se setkáte s různými poplatky za prodej. Tuto možnost tedy vždy pečlivě zvažte.

Mohu získat pasivní příjem pouze z dividend?

Žít pouze z dividend je sen téměř každého dividendového akcionáře, který to s dividendami myslí opravdu vážně. Na první pohled se může zdát, že tento cíl je pro běžné investory nedosažitelný, nicméně není tomu tak. Obzvláště když použijeme sílu složeného úročení. Pojďme si tento proces přiblížit na příkladu:

  1. Řekněme, že chcete získávat měsíčně ze svých dividend 20 000 Kč. Ročně tedy 240 000 Kč. Tato částka představuje sumu, se kterou se dá již poměrně slušně vyžít. Pokud byste cílili na vyšší částku, můžete si ji do výpočtu samozřejmě dosadit podle svého.
  2. Vybrali jste si konzervativnější investici s ročním výnosem 5 %.
  3. Aby vám tato investice získala 5 % ročně v hodnotě 240 000 Kč, budete potřebovat celkem 4 800 000 Kč.

Tato suma se zdá být poměrně vysoká, nicméně pokud budete investovat pravidelně a dostatečně dlouhou dobu, na toto i vyšší číslo byste se bez větších problémů měli dostat.

Abyste si výpočet mohli provést sami, stačí do trojčlenky zadat následující:

  • X jako 100 %
  • 240 000 Kč jako 5 %

V tomto modelovém příkladu uvažujeme modelové zhodnocení dané investice při konzervativními 5 %. Pokud byste však měli investici jen o pár procent vyšší, výsledná částka, kterou pro pasivní příjem v podobě 20 000 Kč potřebujete, bude výrazně nižší.

Závěr: Co tedy zvolit pro pasivní příjem?

Pro budování pasivního příjmu je třeba vybrat takový, který vám nejvíce sedí a vyhovuje. Je zbytečné, abyste se při vašich investicí do některých instrumentů, každý den strachovali, že o své investované peníze přijdete. Záleží tedy i to, jaký obnos máte k dispozici a jakou sumu si přejete investovat.

V tomto článku jsme vám představili slovní spojení pasivní příjem, vysvětlili jeho význam a představili některé nástroje, které můžete využít pro jeho budování. I když to pravděpodobně bude trvat nějakou dobu, výsledek v podobě získávání peněz bez vašeho aktivního úsilí za to zcela jistě stojí. Přejeme mnoho zdaru.

Často kladené otázky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img