Fed zasedání – Jak na správnou interpretaci? (Fed Watch)

4.8
(12)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Fed zasedání, respektive jakákoliv komunikace ze strany Federální rezervní banky směrem k veřejnosti je pro každého spekulanta a investora naprosto zásadní. V dnešním vzdělávacím článku si proto vysvětlíme, jak správně Fed zasedání interpretovat. Na co se primárně zaměřit. Jakou váhu jednotlivým informacím přisuzovat.

V podstatě je dnešní článek takovým vrcholem pro mé předchozí vzdělávací články, kde jsme rozebírali úrokové sazby, kvantitativní uvolňování, kvantitativní utahování, inflace, dluhopisový trh, a mnoho dalších.

Fed Watch

Vzhledem k tomu, že Fed zasedání mají ohromný vliv na finanční trh, vzniklo jisté odvětví, kterému se říká Fed Watch. Což lze volně přeložit jako „Hlídání Fedu“. A jak to už ve Spojených státech bývá, mnozí tito hlídači jsou původně zaměstnanci Federální rezervní banky. A za jejich znalosti a zkušenosti jsou různé bankovní domy ochotny bohatě platit.

Fed Watch
Zdroj: floatingpath.com

Hlídači mají za úkol analyzovat všechny informace, které Fed vypustí na veřejnost. Respektive se snaží o správnou interpretaci, což poté předají svým klientům. Občas se tito lidé objeví třeba na Bloombergu nebo CNBC, kde spekulují nad dalšími akcemi Fedu a vytváří na základě statistických metod projekce – jak je na přiloženém obrázku. Jedná se totiž o něco, co investory a spekulanty hodně zajímá.

Fed se samozřejmě snaží býti, co nejvíce transparentní. Ale nemohou vše říct na plnou hubu. Pokud sledujete mé analýzy dlouhodobě, víte, že jsem mnohokrát upozorňoval, že Fed nám podává takové „dávky“ informací. A pěkně postupně, aby to trhy rozdýchaly. Ono to může působit trochu absurdně, ale popsaný postup má svou logiku.

Prvně se proto setkáte s tím, že předseda Jerome Powell pod Fed zasedání jen lehce naznačuje. Postupem času přitvrzuje. Pak už otevřeně říká, co přijde. A když už je trh se vším smířen, ještě přitvrdí. Že má Fed v plánu začít s restriktivní měnovou politikou šlo poznat již v první polovině roku 2021. Ale začalo to s lehkým naznačováním a laik to neměl logicky šanci poznat. Není to ovšem raketová věda, takže základy se člověk může naučit poměrně rychle. Mně trvalo více jak dva roky, než jsem porozuměl nejdůležitějším souvislostem – ale je pravda, že jsem se na tuto problematiku dost zaměřil.

Fed Watch – Komunikační kanály

Těch komunikačních kanálů, kterými proudí informace ze strany Fed, a jsou předmětem Fed Watch, je hned několik. Vše je vypsáno v tabulce. Vzhledem k tomu, že délka těchto článků je omezená, rozebereme si pouze kanály s největším dopadem. Respektive je jejich váha dle tabulky vysoká.

Fed Watch
Zdroj: Joseph Wang

FOMC statement

Na úplné špici pyramidy je samozřejmě stanovisko z Fed zasedání (FOMC statement). Když tedy orgán zvaný Federální výbor pro volný trh (FOMC) něco schválí, objeví se to v uvedeném stanovisku. Když se proto cokoliv objeví v FOMC Statement, to platí. Na internetu jsou i dostupné srovnávače, které vám označí pasáže dokumentu, které se liší od stanoviska, které Fed vydal po předchozím zasedání.

Fed zasedání stanovisko
Zdroj: WSJ.com

FOMC statement obsahuje sumarizaci ekonomického vývoje a jak se Fedu daří plnit své stanovené cíle. Jsou to krátké dokumenty, jejichž obsah je koncipován vskutku opatrně a má veřejnosti sdělit konkrétně znějící zprávu. Bez jakýchkoliv omáček. Zkrátka je zde snaha neuvést veřejnost v žádný omyl. A zároveň sdělit to nejpodstatnější.

Tiskové konference po Fed zasedání

Tiskové konference po Fed zasedání, kde je hlavním aktérem předseda této instituce, jsou neméně důležité, protože stanovisku FOMC dodávají další kontext. I úvodní projev předsedy u těchto konferencích je precizně dopředu připraveno, aby bylo veřejnosti sděleno přesně to, co Fed chce, aby bylo sděleno.

Když je ve stanovisku třeba napsáno, že základní úrokové sazby nepůjdou nahoru, předseda k tomu může doplnit, že o růstu sazeb ani v nejmenším nepřemýšlí. To lze brát jako jakési opakované utvrzování veřejnosti. Během tiskové konference ovšem mohou zaznít i nové informace.

Obzvláště ve chvíli, kdy je čas pro otázky novinářů. Ti jsou poměrně často vychytralí a sestavují své otázky tak, aby se jejich čtenáři dozvěděli ještě něco nad rámec původně vydaných informací. Není proto žádným překvapením, že během této části konference zazní i informace, které mnohé mění.

FOMC minutes

FOMC minutes je vlastně přepis z posledního Fed zasedání. Zveřejňuje se tři týdny po meetingu a z dokumentu se člověk mnohem detailněji dozví, co během zasedání řešili. FOMC minutes je totiž mnohem delší dokument než FOMC statement. Když výbor během zasedání řeší akcelerující inflaci, v stanovisku se to nemusí objevit. Ale v FOMC minutes to již musí být.

I přesto je ale i tento dokument koncipován způsobem, kterým chce Fed. Respektive za účelem vytvoření specifické zprávy, kterou chce měnová autorita veřejnosti sdělit. Z dokumentu se čtenář mimo jiné dozví názorové proudy v rámci FOMC. Jestli většina hlasovala pro schválení růstu základních úrokových sazeb, v dokumentu řečenou informaci naleznete. Ale nenajdete zde konkrétní jména. Pouze neadresně – většina, menšina, počet členů, atd.

FOMC Dot Plot

FOMC dot plot je projekce růstu úrokových sazeb. Jde vcelku o novotu, protože tento diagram Fed zveřejňuje od roku 2012. FOMC dot plot se nezveřejňuje samostatně, ale dohromady s ekonomickou projekcí. Fed zveřejňuje ekonomickou projekci jednou za kvartál.

Projekce Fed základních úrokových sazeb

V diagramu každopádně máme několik teček. A každá tečka reprezentuje odhad jednotlivého člena FOMC, kde bude v dané době výše základní úrokové sazby. Čím větší shluk teček u libovolné výše, tím více danou úroveň trhy započítají (price in).

Zdůrazňuji ale, že ty odhady nejsou vůbec nic závazného a v průběhu času je naprosto normální, že se odhad jednotlivých členů FOMC mění. Samozřejmě v důsledku makroekonomického vývoje.

Závěrem

Cílem dnešního článku je, aby každý čtenář nahlédl alespoň do základů Fed Watch. Respektive je to určené primárně pro mé čtenáře a sledující, protože uvedená témata často řešíme.

Jestli chcete tématu mnohem více rozumět, je nutné si prvně nastudovat jednotlivá témata, která souvisí s měnovou politikou. K čemuž můžete využít jako odrazový můstek mé jiné vzdělávací články, které jsem pro Kryptomagazin zpracoval (viz. rozcestníky). Pak se ale musíte vydat svou vlastní cestou a sami studovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Azgard
Hodnocení článku :
     

Hodně zajímavých informací,díky. Soudě dle počtu komentů to moc zdejší komunitu nebere,tak si zkusím trochu “zakonspirovat”…:-) Zajímalo by mě, kolik z těch “hlídačů” (bývalých zaměstnanců) využívá stále “důvěryhodné zdroje”…a jak moc jsou big boys ochotni platit, aby byli o krok napřed…

Katka
Hodnocení článku :
     

Dobře napsáno, díky ..

spot_img