Dnešní edukativní článek zaměříme na dluhopisový trh. Respektive zevrubně vysvětlíme, proč je pro naprosto každého investora tolik důležitý. A když říkám každého, myslím tím skutečně i investory do Bitcoinu, akcií a zlata. Do značné míry jsem to již nastínil v článcích na risk-on/risk-off prostředí, Safe Haven a úrokové míry.
I když vás tedy dluhopisy z investičního hlediska vůbec nezajímají, stejně byste jim měli věnovat nemalou pozornost. Prvně si pro úplnost dluhopisový trh definujeme a následně si ukážeme, proč by tento specifický trh neměl nikdo ignorovat.
Zkuste dřívější vzdělávací článek na Jak vznikají peníze v moderních ekonomikách?
Co je to dluhopisový trh?
Dluhopisový trh je nazýván vícero pojmy – dluhový trh, kreditový trh (credit market) a trh s fixním výnosem. Všechny tyto názvy znamenají totéž – trh s dluhovými cennými papíry. Ekonomické subjekty mají mnoho možností, jak získat prostředky na svoji činnost. Nejznámější možnost je například skrze úpis akcií v rámci IPO. Nicméně se jedná o relativně komplikovaný proces, protože existuje mnoho povinností vyplývajících z regulací.
Proto je pro všechny mnohem jednodušší emitovat dluhopisy, díky kterým se získá potřebný kapitál. Firma tak má prostředky na svůj byznys, zatímco stát může provádět i nadále svoji fiskální politiku. Tady si rovnou dovolím zmínit, že je obrovský rozdíl mezi korporátními dluhopisy (corporate bonds) a například dluhopisy americké vlády (treasuries).
Federální dluhopisy jsou jakýsi základ, od kterého se odvíjí úrokové míry na všem ostatním – hypoteční úvěry, spotřebitelské úvěry, osobní úvěry, atd. Proč tomu tak je? Federální dluhopisy se totiž řadí mezi tzv. risk free (bez rizika) investice. V obecné rovině se předpokládá, že americká vláda svým závazkům vždy dostojí.
Korporátní dluhopis s sebou již nese riziko, takže díky tomu logicky nesou vyšší úrok. Emitent (firma) musí nabídnout lepší úrok, aby mohl federálním dluhopisům konkurovat. Co se týče určení míry rizika, u korporátních dluhopisů je to velmi individuální. Pokud však jakýkoliv emitent nabízí příliš velký úrok, je zřejmé, že jsou dluhopisy dosti rizikové.
Druhů dluhopisů je každopádně velmi mnoho, ale zmíním ještě tzv. hypoteční zástavní listy, což známe z angličtiny jako nechvalné Mortgage-backed securities (MBS). Nechvalně proto, neboť se trh s těmito dluhopisy v letech 2007-2008 zhroutil. V tehdejší době se tyto cenné papíry považovaly téměř za bezrizikové. Nyní víme, že to byl omyl.
Zkuste dřívější vzdělávací článek na Volume Profile (objemový profil) – jeden z nejužitečnějších nástrojů
Primární a sekundární dluhopisový trh
Dluhopisový trh je rozdělen do dvou segmentů – primárního a sekundárního trhu. Primární trh spočívá v emisi a aukci, kde probíhá přímá transakce s emitentem dluhopisu a nakupujícím. Když americká vláda vydá nové dluhopisy, nabídne je na primárním trhu kvalifikovaným dealerům.
Tito dealeři fungují jako prostředníci, kteří dluhopisy přeprodávají svým klientům. Jejich výnosem jsou pouze transakční poplatky. Jakmile se dluhové cenné papíry dostanou ke klientům, ti je pak mohou prodat již na sekundárním trhu, který je veřejně obchodovatelný. Tam dluhopisy nakupují především velké instituce.
Malí investoři z řad retailu příliš na dluhopisovém trhu neoperují. Nyní retail preferuje spíše akcie, přitom v historii tomu bylo naopak. Časy se mění, protože chuť riskovat u drobných investorů strmě stoupá.
Proč jsou dluhopisy tak oblíbené?
Dluhopisy mají obrovskou poptávkovou základnu. Jenom taková Čína drží až tři biliony dolarů v amerických vládních dluhopisech. V podstatě nemají na výběr, protože jejich obchodní bilance je se Spojenými státy léta přebytková. To znamená, že Čína více zboží do USA exportuje, než importuje z USA do Číny.
Uvedené implikuje, že z USA jde do Číny více dolarů, než se vrací. Dochází proto k akumulaci dolarů v Číně. Peníze žádný výnos nenesou, takže jediná možnost je nakoupit americké federální dluhopisy, které už výnos mají a zároveň nejsou rizikové. Kromě toho jsou dluhopisy skoro stejně likvidní jako americký dolar.
I ve velkých objemech lze velmi rychle dluhové cenné papíry směnit. Velcí institucionální investoři proto dávají mezi peníze a federální dluhopisy rovnítko. Obdrží výnos bez rizika a v případě potřeby smění i velké objemy na dolary.
Federální dluhopisy jsou i nakupovány Federální rezervní bankou, která je nakupuje v rámci kvantitativního uvolňování. Cílem je snížit střednědobé a dlouhodobé sazby, aby tím stimulovala ekonomiku. Ke konci roku 2020 držel Fed ve své rozvaze asi 20% podíl celého amerického dluhopisového trhu.
Proč je dluhopisový trh tolik důležitý?
Jak jsem řekl v úvodu, téma hodně souvisí s dřívějšími články na Safe Haven a risk-off/risk-on. Abych se zbytečně neopakoval, doporučuji pasáže s dluhopisy přečíst. Bude vám pak vše více zapadat do pomyslné mozaiky.
Jenom tedy zopakuji, americké vládní dluhopisy jsou považovány zcela za bez rizikovou investici. Z toho vyplývá, že když na trzích začne panovat averze k riziku, začnou se stahovat právě sem. Prostě stáhnou svůj kapitál z rizikových aktiv, jako jsou akcie nebo Bitcoin.
Pro mnohé investory je vskutku nepřijatelné držet obyčejné dolary, protože nenesou výnos. Vzhledem k tomu, že drží miliardy dolarů, díky inflaci pak čelí obrovským ztrátám. Výnos z držby federálních dluhopisů částečně tyto ztráty pokryje.
Pro sledování dluhopisového trhu bohatě stačí trh s dluhopisovým ETF. Zmíněný trh akorát kopíruje valuaci portfolia, který burzovně obchodovatelný fond drží, takže je graf dostatečně relevantní. V omezené míře již vyplývá důležitost trhu z předešlého textu – na dluhopisovém trhu operují především velké instituce, nikoliv drobní investoři.
Proto jsou dluhopisové trhy považovány za velmi racionální, díky čemuž mnohem lépe ilustrují reálný stav věcí. Takové akciové trhy reagují vždy až na poslední chvíli, jsou hodně emotivní a dost často vůbec nereflektují makroekonomické a mikroekonomické hledisko. Jak jsme viděli v roce 2020, svět může být v krizi, ale akcie šly přesto na svá nová historická maxima. V tom pokračují i v druhé polovině roku 2021.
Dluhopisové ETF však v březnu 2021 (graf výše) začalo tvořit obratovou strukturu. První významný signál spočíval v tom, že objemy několikanásobně vzrostly a propad ceny se postupně zpomaloval. Objemy byly stále vyšší, než předchozí měsíce, takže jsme měli signál, že máme před sebou dno, kde docházelo k akumulaci.
Obratová struktura se nakonec potvrdila průrazem nahoru, z čehož vzešel několikatýdenní uptrend. Pak přišla stranová konsolidace, která nasvědčuje tomu, že dochází k reakumulaci. Objemy jsou pořád vskutku nadprůměrné. Popsané pro nás znamená, že velké instituce soustavně o velkých objemech nakupují americké federální dluhopisy.
Cena měsíce rostla i přesto, že americká vláda díky své agresivní stimulační fiskální politice emitovala dluhové cenné papíry jako na běžícím páse. Nabídka rapidně vzrůstala, ale poptávka jej stejně pohltila. Někde se ten kapitál musel vzít, takže je zřejmé, že docházelo k odlivu z akciového trhu a jiných rizikových aktiv jako je Bitcoin. Leč i pro zlato jsou dluhopisy konkurencí.
Závěrem
Když bych měl dnešní článek shrnout, dluhopisový trh funguje jako takové avízo, že se postupně mění očekávání velkých investorů. Pokud mají soustavně tendenci investovat do dluhopisů, je zřejmé, že se chtějí na nějaký čas ukrýt, neboť podle nich vzrůstá riziko pro cenové otřesy na rizikových trzích.
Prozkoumejte dluhopisové ETF na platformě XTB
Davam do pozornosti aj toto.
https://chainge-finance.medium.com/add-liquidity-in-the-chainge-dex-pools-and-fill-your-wallets-8385622a4528
Nemůže za tou poptávkou po dluhopisových ETF stát alespoň částečně FED? Nejde mi do hlavy, kdo by chtěl kupovat americký dluh, který při dnešní vysoké inflaci nese reálný záporný vynos
To je sice pravda, ale když budou cash v dolarech, tak si taky nepomůžou, takže kam to dát? Zlato by byla alternativa, kdyby nebyl trh manipulován. Když to budou mít v akciích, tak při propadu o dost přijdou, nemovitosti jsou už možná na vrcholu, tak dluhopisy ještě možná něco trošku ponesou, ale je to relativní, není to spása, ale tak se zajišťují třeba i důchodové fondy, těch možností zase tolik nemají.
Když jsem tady psal před ATH btc že se rozjíždí dluhopisy byl jsem terčem posměchu, jsem rad že dnes jsou dluhopisy jakožto další jeden z mnoha indikátoru pro mnohé důležité.