Druhy inflace – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

4.6
(29)

Zprávy a souhrny

Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu ve slavných dílech autorů jako jsou Adam Smith, David Ricardo a John Keynes. Více jak čtyři roky se věnuji technické analýze kapitálových trhů, k čemuž jsem později začal komplementárně využívat fundamentální analýzu. Zaobírám se makroekonomii, a především měnovou politikou. Jedná se totiž o zásadní disciplíny, které jsou třeba pro pochopení celého kontextu finančního trhu. Na všechna zmíněná témata už roky pravidelně publikuji. Především se snažím své čtenáře v těchto okruzích vzdělávat a poskytnout jim ucelenou myšlenkovou mapu, jak nad celým finančním světem přemýšlet. Osobně totiž preferuji komplexní znalostní základ, díky kterému může každý účastník trhu minimalizovat případná rizika.

V dalším vzdělávacím článku se budeme věnovat tématu, který dost souvisí s předešlým textem na kvantitativní uvolňování – inflace. Vysoká inflace je rozhodně problém pro celý rok 2021 a jaksi hrozí, že se s ní budeme potýkat i následující léta.

Pravdou je, že poslední dekáda byla obdobím s historicky velmi nízkou inflací. Panovala tudíž výjimečná situace, která však nepřetrvá věčně. Logickým vyústěním je, že buď se to přehoupne do deflace nebo přijde vysoká inflace, která tu s námi může být i mnoho let.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Quantitative easing (kvantitativní uvolňování) – jak tento nástroj centrálních bank funguje?

Druhy inflace

Když se řekne inflace, většina lidí si představí, jak rostou ceny. Což není chyba, ale v ekonomii to může mít vícero významů. Ekonomické pojmy totiž nejsou zrovna jednoznačné a vždy srozumitelné. Tento problém vyplývá z toho, že ekonomové se málokdy na něčem shodnou. Každá ekonomická škola proto vnímá určité pojmy odlišně a zrovna inflace mezi ně patří.

Inflace ve Spojených státech. Zdroj: tradingeconomics.com

Asi nikoho nepřekvapím, že Keynesiáni myslí pod inflací růst spotřebních cen (inflace spotřebních cen). Keynes totiž ve své práci Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz vysvětluje, že samotný růst peněžní zásoby automaticky neimplikuje cenový růst. Respektive, když se zvyší peněžní zásoba o jedno procento, neznamená to hned, že v ekonomice ceny zboží vzrostou o totéž.

Měnová inflace
Peněžní agregát M2 v USA. Zdroj: fred.org

Podle Keynesovy doktríny víceméně fungují všechny centrální banky v moderních státech. Keynes je navíc takový základ, který se na ekonomických fakultách učí. Pak jsou tu ovšem monetaristé, kteří pod tímto pojmem chápou monetární inflaci (peněžní). Z čehož zároveň vyplývá, že sledují rostoucí nabídku peněz v dané ekonomice.

Monetaristy tedy nezajímají rostoucí ceny jako takové, ale peněžní zásoba, která v ekonomice obíhá. Co vlastně pod pojmem peníze máme vnímat? Většinou se tím myslí hotovost a vklady na běžných účtech, což obsahuje peněžní agregát M1.Ovšem v současné době se sleduje především agregát M2, který v sobě jednak zahrnuje M1 a plus k tomu termínované vklady na účtech obchodních bank a ostatní vklady v bankách.

Existuje ještě inflace v cenách aktiv jako jsou akcie, dluhopisy a nemovitosti. Inflace spotřebního zboží je snadno vnímatelná, protože potraviny a služby nakupujeme každý den. Měnová inflace je ovšem prakticky neviditelná. Inflace cen aktiv je něco mezi tím. Je sice vcelku snadné si zjistit, jak rychle stoupají ceny nemovitostí a akcií, ale většinu lidí to příliš nezajímá. Obyčejný smrtelník si za celý život koupí jen pár nemovitostí, tudíž ho cena zajímá jen v tu danou chvíli.

Která inflace je tedy ta „pravá“? Pravdou je, že peněžní inflace je výchozím bodem pro ty další dvě. Je totiž vcelku logické, že když vzroste množství peněz v ekonomice, musí se to projevit v inflaci cen aktiv a spotřebního zboží. Může však vzniknout i taková teoretická paradoxní situace, které se říká past likvidity. Tím se dnes ale zabývat nebudeme.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Volume Profile (objemový profil) – jeden z nejužitečnějších nástrojů

Měnová inflace vs. inflace spotřebních cen

Měnová inflace má tedy zásadní vliv na růst cen zboží a aktiv v ekonomice. Proto je velmi důležité ji brát v potaz. Obzvlášť v období, kdy peněžní zásoba strmě expanduje. Jak jsem právě vysvětloval v článku na kvantitativní uvolňování, je to důsledek extrémně nízkých úrokových měr a masivní úvěrové expanze.

Roční změna v inflaci a peněžním agregátu M2. Zdroj: fred.org

Jak vyplývá z přiloženého grafu, roční změna v měnové inflaci a inflaci spotřebních cen na první pohled koreluje. Fakticky to dokazují i regresní analýzy. Data tedy jednoznačně prokazují, že měnová inflace je pro nás klíčová. Tím chci říct, že je nesmysl vycházet pouze z oficiálně měřené inflace.

Kromě toho existuje mnoho různých metodik na měření inflace skrze spotřební koš. Pak je výsledek dosti zavádějící, protože ne všemu zboží ve vybraném koši rostou ceny stejným tempem. Naměřená inflace tedy může být třeba 5 %, což je dost, ale na první pohled se to nemusí zdát jako tragédie.

Ale pokud v tom koši vzrostly ceny základních potravin i o 20 %, je celkově naměřená hodnota klamavá. Tudíž reálné náklady třeba pro ty nejchudší, jsou mnohem větší než těch 5 %. Nemluvě o tom, že některé metodiky mohou celkovou naměřenou inflaci dost podhodnocovat.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Risk-on a Risk-off – jak poznat sentiment trhu a proč je to užitečné?

Krátký aktuální pohled

Když se podíváme na první přiložený graf, zjistíme, že se peněžní zásoba v roce 2020 šíleně přifoukla. V lednu 2020 bylo v agregátu M2 více jak 15 bilionů USD, zatímco na konci roku přes 19 bilionů USD. Tak extrémní růst peněžní zásoby se logicky musel projevit především v cenách aktiv. Už jenom z tohoto pohledu je nezpochybnitelné, že na akciovém trhu je monstrózní finanční bublina.

Závěrem

Dnešní článek si kladl za cíl rozlišit jednotlivé druhy inflace, protože je v tom lidově řečeno nepořádek. Na Wikipedii je například uvedeno, že většina ekonomů definuje inflaci jako růst cenové hladiny služeb a zboží. To není vůbec pravda a pokud jakýkoliv ekonom nebere v potaz měnovou inflaci a inflaci aktiv, je to neumětel. Je totiž potřeba chápat, že měnová inflace je vždy zásadní.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 29

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro
Hodnocení článku :
     

Věcné a pravdivé.. Výborný článek!

Poslední editace 1 rok před přes pietro
Fantom

Díky za pěkný článek. Trochu bych čekal, že se ozvou nesouhlasné reakce na tu zmíněnou bublinu na akciovém trhu. No asi to na akciovému trhu nikomu nevadí. Sice jsou všechny trhy provázané, ale co 🙂

Michal

Bublina tam je, jenomže jak se říká – pravdu mají vždy pesimisté, ale nejvíc vydělávají optimisté.
Pokud bych řešil, jestli je bublina, sedím na penězích asi rok v kuse. Takhle jsem vydělal a třeba rekonstruoval dům. Jestli je bublina, je mi vlastně úplně jedno.

Poslední editace 1 rok před přes Michal

Reklama: