Coinbase recenze – jak funguje, poplatky, zkušenost, nabídka kryptoměn

Důvěryhodnost
Přehlednost
Nabídka kryptoměn
Nabídka instrumentů
Nabídka služeb
Poplatky
Pavel Sýkora
Pavel Sýkora
Ahoj, jmenuji se Pavel Sýkora a jsem redaktorem a překladatem na volné noze. Kryptoměnám a finančním trhům se věnuji již nějakou tu řadu let. Tato technologie se za tuto dobu stala jedním z mých koníčků a v současné době ji proto chci poznávat více do hloubky a přenášet její myšlenky a hodnoty dále.

Málokdo ze světa kryptoměn se nikdy nesetkal s krypto směnárnou Coinbase. Jedná se jednu z vůbec největších směnáren na světě, která v předchozích letech vstoupila také na burzu.

Coinbase zaujme především velice přívětivým uživatelským rozhraním, digitální peněženkou, mobilní aplikací a programem Learning Rewards, ve kterém můžete získat určité množství menších kryptoměn zdarma. V rámci naší Coinbase recenze si na tuto směnárnu trochu více posvítíme a sdělíme vám o ní vše, co potřebujete vědět před vyzkoušení této platformy.

Coinbase recenze stručně

Krypto směnárna Coinbase patří mezi největší kryptoměnové burzy na světě. Popularitě se těší zejména díky nabídce obchodovatelných kryptoměn, jednoduché a přehledné platformě, digitální peněžence a dalšími výhodnými funkcemi pro své uživatele. Na druhou stranu mezi její hlavní nevýhody patří poměrně vysoké poplatky oproti jiným směnárnám, absence podpory českého jazyka či naší měny Kč a absenci obchodování bez nutnosti vyplnit plné KYC.

NázevCoinbase
SídloSan Francisco, Kalifornie
Vznik2012
Podporované kryptoměny257
Podporované měnyUSD, GBP, EUR
Nutnost KYCAno
PoplatkyZa nákup, síťový poplatek těžařům
Česká lokalizaceNe
Platba Visa kartouAno
Česká korunaNe
Podpora 24/7Ano

Základní informace o Coinbase

Coinbase je jednou z nejvýznamnějších kryptoměnových platforem na světě. Společnost byla založena v roce 2012 Brianem Armstrongem a Fredem Ehrsamem v San Franciscu, USA. Původně platforma Coinbase sloužila jako jednoduchá a bezpečná peněženka pro ukládání a správu bitcoin mincí.

V průběhu let se Coinbase vyvinul na komplexnější platformu, která umožňuje nejen ukládání a správu kryptoměn, ale také nákup, prodej a obchodování s nimi. Coinbase postupně rozšířil svou nabídku a přidal další populární kryptoměny, jako jsou Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash a další.

V roce 2015 Coinbase získal finanční prostředky ve výši 75 milionů dolarů od několika investorů, včetně společnosti New York Stock Exchange. Tento krok přispěl k posílení důvěry a reputace Coinbase jako jedné z předních a nejbezpečnějších kryptoměnových platforem.

V roce 2021 Coinbase provedl svůj veřejný debut na burze NASDAQ, což byl historický okamžik pro kryptoměnový průmysl. Během IPO Coinbase dosáhl tržní kapitalizace přes 100 miliard dolarů a stal se jedním z nejhodnotnějších kryptoměnových podniků na světě.

Coinbase dále pokračuje ve svém růstu a rozvoji. Společnost se zaměřuje na inovace a zlepšování uživatelského prostředí pro jednotlivce, instituce a obchodníky. Coinbase také aktivně pracuje na rozšiřování své nabídky produktů a služeb, včetně stakingu, decentralizovaných finančních aplikací (DeFi) a dalších kryptoměnových funkcí.

Díky svému zavedení a důvěryhodnosti se Coinbase stal důležitým hráčem v kryptoměnovém ekosystému. Společnost se snaží popularizovat a zjednodušit přístup kryptoměn pro širší veřejnost a pomáhá posouvat tento nový finanční prostor kupředu.

Své příznivce si získala především díky poskytnutí jednoduché aplikace s pomocí níž byl nákup kryptoměn otázkou pár minut. V roce 2014 získala společnost již přes milión uživatelů. Během následujících let poté uzavírala partnerství se společnostmi, kterým umožňovala přijmout bitcoinové platby. V roce 2021 se pak stala veřejně obchodovatelnou společností na NASDAQ, tudíž její akcie mohou být obchodovány kýmkoliv, kdo má na tento akciový trh přístup.

V současné době přibývají na Coinbase nové kryptoměny poměrně rychlým tempem, a tak není divu, že v nabídce naleznete samozřejmě známé kryptoměny, ale i projekty, které stojí teprve na začátku své cesty.

Obchodujte na Coinbase

Podporované kryptoměny

Obchodovatelných kryptoměn na Coinbase naleznete poměrně mnoho. Konkrétně se toto číslo dostává v současné době ke zhruba 257 různým podporovaným krypto projektům. Investovat a obchodovat tak na Coinbase můžete například následující:

Pro úplný seznam podporovaných kryptoměn můžete přejít na tuto stránku s výčtem obchodovatelných kryptoměn. Je zde důležité však upozornit, že se jedná pouze o podporovaná aktiva. Ceny, cenové grafy a celkové informace si můžete na Coinbase zobrazit u více než 17 000 kryptoměn.

Webová platforma a aplikace Coinbase

Abyste mohli směnárnu Coinbase používat, můžete si ji zobrazit ve dvou verzích – jako webovou stránku nebo mobilní aplikaci. O výhodách mobilní aplikace se nemusíme nejspíše dlouze zmiňovat – přehledné rozhraní, pohodlné nákupy kryptoměn či zobrazení cen odkudkoliv.

Webová platforma

Po registraci účtu se vám na webu zobrazí následující domovská stránka. V případě, že si budete chtít vytvořit nějaký váš watchlist kryptoměn, zobrazí se vám hnedka na této domovské stránce v sekci “Prices”. Ceny a pohyby vybraných kryptoměn tak uvidíte ihned po přihlášení. Z domovské stránky se poté můžeme v levém menu navigovat do jednotlivých sekcí Coinbase platformy, jakými jsou:

  • Naše aktiva (My assets),
  • Obchodovat (Trade),
  • Earn (slouží ke stakingu kryptoměn),
  • Learning Rewards program,
  • Web3 prohlížeč a populární decentralizované aplikace,
  • či další možnosti jako pravidelné obchody, pokročilé obchodování či NFT.

Celkově bychom zhodnotili webovou platformu jako jednu z nejpřehlednějších ze všech podobně velkých směnáren – samozřejmě tedy s nevýhodou absencí češtiny. Pro běžného uživatele však není platforma zahlcena mnoha zprávami, vyskakovacími okny, grafy nebo čímkoliv, co by mu používání webu zahlcovalo. Dostupný je také tmavý režim.

Směnárna Coinbase – Simple Trade

Coinbase se zaměřuje na jednoduchost a snadnou ovladatelnost, což je jeho hlavní výhodou. S touto směnárnou můžete nakoupit kryptoměny pouhými několika kliky myší. Pokud už máte peníze ve vaší peněžence a pokud jste na platformě Coinbase (Menu → Trade→ Simple Trade), využijte pravý sloupec, kde můžete koupit (Buy) nebo prodat (Sell) kryptoměny. V pravém sloupci zadáte, kolik toho chcete koupit nebo prodat. Prvně ale musíte zadat platební metodu (Payment Method) – podrobný postup viz. níže.

Jakmile kliknete na na Buy nebo Sell, otevře se vám rekapitulace objednávky. Z rekapitulace vyplyne, kolik odhadem získáte kryptoměny/EUR. A kolik se vám strhne na poplatcích. Rekapitulaci si rozhodně pořádně zkontrolujte. Stačí se ukliknout a zbytečně tím spálíte dost peněz na poplatcích. Pokud je vše v pořádku, transakci potvrdíte. A je hotovo.

Pokud se rozhodnete směnit kryptoměny mezi sebou, k tomu slouží tlačítko Convert (přeměnit). Tento příkaz funguje stejně jako Buy nebo Sell. Liší se pouze aktivy, která směňujete. Místo eura zde přeměňujete jednu kryptoměnu za druhou. Jedná se tedy o jednoduchý způsob, jak například prodat bitcoiny za ethery nebo naopak, aniž byste museli provádět mezitransakce v dolarech nebo eurech.

Krypto burza Coinbase – Advanced Trade

Coinbase nabízí svým uživatelům ještě možnost Advanced Trade. Jedná se už o krypto burzu, která je spíše určená pro řekněme zkušenější investory a obchodníky. Proces obchodování na burzovní platformě ale není těžký. Dá se velmi rychle naučit. Ačkoliv je třeba si dávat alespoň v začátcích pozor. Je mnohem jednodušší učinit nějakou chybu. A stává se to i velmi zkušeným. Stačí chvilka nepozornosti. Výhodou je, že máte logicky mnohem více pod kontrolou cenu, za kterou kryptoměny nakoupíte/prodáte. A i s nižšími poplatky než na směnárně. Podrobnější popis příkazů na krypto burze Coinbase naleznete níže.

Mobilní aplikace

Mobilní aplikace je vytvořena v podobném stylu jako webová platforma. Naleznete na ní prakticky stejné možnosti jako na webu. Aplikaci si můžete stáhnout jak pro iOS, tak i Android.

Coinbase recenze – Nákup a prodej kryptoměn

Přesouváme se k samotnému nákupu a prodeji kryptoměn na Coinbase. Váš účet může být veden v měnách EUR nebo USD – pro Evropu je měna účtu nastavena na eura, pro USA pak na dolary.

Možné platební metody na Coinbase

Platebních metod existuje na Coinbase více, nicméně ne všechny jsou podporovány pro všechny druhy akcí (nákup/prodej, vklad/výběr). V následující tabulce si můžete prohlédnout, jaké platební metody jsou pro různé akce podporovány.

Každá platební metoda disponuje také odlišnými poplatky – na toto pozor, jelikož poplatky se poměrně výrazně liší (viz. níže sekce poplatky).

NákupProdejVkladVýběrRychlost
SEPA platba1-3 pracovní dny
3D Secure Card – platba kartouOkamžité
Instatní výběr na kartu (Instant Card Cashout)Okamžité
SofortAž 8 pracovních dní
PaypalOkamžité
Apple PayOkamžité
GooglePayOkamžité
Zdroj: Coinbase.com

Ze zkušenosti můžeme říci, že SEPA platby se na váš obchodní účet v EUR většinou připíší následující pracovní den, tudíž převody jsou poměrně rychlé a nemusíte na ně čekat příliš dlouhou dobu.

Nákup platební kartou

Nákup kryptoměn pomocí platební karty patří k nejrychlejším způsobům, jak si na platformě kryptoměny nakoupit. Jedná se ale také o nejdražší způsob, jak kryptoměny přidat do svého portfolia.

Proces nákupu je velice jednoduchý. Pro nákup kryptoměn pomocí platební karty si na platformě vyhledejte kryptoměnu, jež chcete nakoupit, v našem případě třeba Bitcoin.

Následně vpravo se vám zobrazí okénko s nákupem (Buy). Zadejte částku, za kterou chcete kryptoměnu nakupovat a zvolte platební metodu, resp. platební kartu. Následně se vám tlačítko “Buy Bitcoin” přemění na “Preview buy” (zobrazení náhledu nákupu), kde uvidíte poplatek za transakci a částku, za kterou budete kryptoměnu nakupovat.

Samotné nákupy jsou však zpoplatněny také – částkou 1.49 % za nákup.

Nákup bankovním převodem (SEPA)

Pokud nechcete nakupovat kryptoměnu okamžitě, a tudíž se ušetřit poplatku za transakci, můžete využít SEPA platbu a eura si nahrát do vaší EUR Wallet na platformě.

Svou EUR peněženku naleznete v sekci “My assets”.

Po kliknutí na ni se vám zobrazí zůstatek a předchozí dokončené transakce. Abyste si do ní přeposlali eura, je třeba opět vpravo v okně zvolit “Add cash” (nebo Cash out pro výběr EUR na váš bankovní účet. Zobrazí se vám detaily Coinbase bankovního účtu, kam je třeba eura přeposlat.

Jakmile se vám eura připíší na tuto peněženku, budete s nimi moci nakoupit vybrané kryptoměny. Nutno říci, že tento způsob není nejrychlejší, nicméně je rozhodně levnější, než kdybyste nakupovali kryptoměny skrze platební kartu. Coinbase si totiž strhne pouze 0,15 EUR – jak při vkladu, tak i výběru. Zde se totiž setkáte pouze s výše zmíněným 1.49 % za nákup.

Přeposlání kryptoměn do své krypto peněženky

Odeslání kryptoměn do vaší krypto peněženky můžete provést pomocí tlačítka “Send & Receive” v horní liště webové stránky.

Zobrazí se vám následně okno s odesláním (Send) nebo příjmem (Receive) kryptoměn, ve kterém můžete zvolit kryptoměnu a adresu pro odeslání.

Za vklad kryptoměn si Coinbase žádný poplatek neúčtuje, nicméně u odeslání již ano. Jedná se o klasický síťový poplatek těžařům, který se u BTC či ETH pohybuje spíše výše, u menších altcoinů pak spíše níže. Oproti jiným platformám však tento poplatek není nastaven na příliš vysoký.

Poplatky na Coinbase

Dostáváme se ke kapitole poplatků u Coinbase, které nejsou na první pohled příliš jasné. Typů poplatků nalezneme na Coinbase bohužel více, a proto si je pojďme nyní představit. Obecně lze ale říci, že se poplatky pohybují v rozmezí 0 – 3.99 %.

Spread

Spread znamená rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Pokud tedy nakoupíte v jeden moment kryptoměnu (nebo jiné aktivum) za určitou cenu a tuto kryptoměnu byste v ten samý okamžik prodali, budete automaticky ve ztrátě a tento rozdíl se nazývá “spread“.

I přes vícero jiných poplatků nalezneme na Coinbase spread – obecně ve výši 0,50 %. Tato výše je však v porovnání s ostatními směnárnami na velice přijatelné úrovni.

Poplatky za nákup

Pokud kryptoměny nakupujete, je třeba rozlišit dva druhy poplatků – fixní a variabilní. Pro uskutečnění transakcí, které jsou nižší než 200 EUR, zaplatíte poplatky fixní. Nad tuto částku se setkáte již pouze s poplatky variabilními.

Výše transakcePoplatek
< 10 EUR/USD0,99 EUR/USD
11 – 25 EUR/USD1,49 EUR/USD
26 – 50 EUR/USD1,99 EUR/USD
51 – 200 EUR/USD2,99 EUR/USD

Nad 200 EUR je poté poplatek variabilní a to ve výši 1,49 % z výše transakce.

Pokud platíte kartou a kryptoměny kupujete instantně, zaplatíte poplatek 3.99 %.

Obchodování na burze Coinbase (Advanced Trade)

Pokud obchodujete na burze Coinbase v rámci pokročilého obchodování (Advanced Trade), pak se poplatky liší podle objemu zaobchodovaných aktiv měsíčně. Co se týče většiny menších obchodníků, bude nejspíše spadat do první a druhé kategorie.

U stablecoinových párů jako USDT-EUR, USDT-USDC a mnoho dalších však nalezneme poplatky blížící se nule – taker fee 0,001 % a maker fee 0 %.

Typy příkazů

Co se týče příkazů, v rámci jednoduchého obchodování máte možnost využít klasický okamžitý nákup/prodej.

Pro Advanced trading na Coinbase burze jsou pak dostupné následující příkazy:

  • Market order – Jedná se o okamžitý nákup/prodej za aktuální cenu. V tomto případě jste “taker” (příjemce) a platíte tak o něco vyšší poplatek.
  • Limit order – Nakupujete/Prodáváte za vámi určenou cenu. Poplatky jsou v tomto případě nižší, jelikož cenu “vytváříte” a čekáte, až ji někdo od vás přijme. Stáváte se tedy “market makerem” (tvůrcem), který má nižší poplatky než taker.

Coinbase Wallet

V rámci naší Coinbase recenze nemůžeme opomenout, že směnárna disponuje také svou vlastní online krypto peněženkou, kterou si můžete zvolit jako bezpečné místo pro své kryptoměny.

Nutno podotknout, že peněženka Coinbase funguje jako “custodialpeněženka, což znamená, že privátní klíče a obnovovací frázi spravujete pouze vy a co se týče přístupu, nikdo jiný se k nim nedostane. S tím se ale také pojí plná zodpovědnost za vaše kryptoměny, resp. pokud obnovovací frázi ztratíte, nikdo vám s obnovou vašich kryptoměn již nepomůže.

Na rozdíl od “non-custodial” peněženek, jež místo vás spravují samotné platformy, tak custodial peněženky poskytují maximální úroveň bezpečí. Coinbase peněženka funguje pouze online, tudíž domů si její fyzickou verzi nepořídíte.

Co se týče podpory kryptoměn, peněženka podporuje většinu z velkých kryptoměn – od ledna 2023 však kvůli nízkému využívání ukončila podporu pro BCH, ETC, XLM a XRP.

Coinbase Wallet si můžete přidat jako rozšíření do vašeho webového prohlížeče nebo si ji stáhnout jako mobilní aplikaci. Pokud nechcete kryptoměny držet na směnárně a online peněženka vám je dostačující, Coinbase Wallet může být vhodnou možností, kde vaše kryptoměny držet. Pro maximální úroveň bezpečí však doporučujeme fyzické krypto peněženky jako Trezor, Ledger apod.

Coinbase Learning Rewards

Program Learning Rewards je příjemným doplňkem na platformě Coinbase. Díky němu totiž máte možnost vyhrát po 1 $ od různých kryptoměn. Určitou jejich částku tedy získáte po správném zodpovězení otázek, které následují na konci stránky s daným krypto projektem – většinou se setkáte s 3 – 5 otázkami.

O kryptoměnách se tak pomocí Learning Rewards můžete dozvědět nové informace a získat nějaké jejich jednotky zdarma. Pro nové uživatele, kteří odpoví úspěšně na všechny otázky, tak čeká možná suma v řádu desítek dolarů (záleží, jaké programy jsou pro vás dostupné). Získané kryptoměny můžete samozřejmě směnit za jiné.

Coinbase Earn

V Coinbase Earn můžete nechat stakovat a úročit své kryptoměny. Díky tomu, že vaše kryptoměny budete mít uložené právě na Coinbase, budete moci z nich získávat určitá roční procentuální zhodnocení.

Průměrně budete moci získat v rámci Coinbase Earn roční zhodnocení od 3 – 5 %. Přesné procento však odráží aktuální situace na trzích, poptávky po dané kryptoměně apod. Zhodnocení ze stakingu nebo yield farmingu se tak během času mírně mění. V současné době je například u ETH dostupné zhodnocení v podobě okolo 4,5 % ročně z vložené částky.

KYC na Coinbase

Jelikož se jedná o jednu z největších kryptosměnáren na světě, KYC se zde bohužel nevyhnete. Nenarazíte ani na možnost obchodovat určité množství kryptoměn do nějakého limitu bez KYC, jako je tomu například u FastChange nebo Anycoin.

Již při registraci po vás bude vyžadováno nahrání dokumentů, které ověřují vaši totožnost. Jakmile vyplníte základní informace o sobě, budete vyzváni k nahrání jednoho z následujících dokumentů – cestovní pas, občanský průkaz nebo řidičský průkaz.

Následně po vás Coinbase bude vyžadovat naskenování vašeho obličeje pomocí webové kamery nebo kamery mobilního telefonu. Ověření může chvilku trvat a nemusí vyjít hned při prvním pokusu, proto buďte trpělivý.

V případě, že si Coinbase nebude jistá vašimi poskytnutými informace, může po vás vyžadovat ověření adresy. Podobně jako tomu je i jiných směnáren, i zde můžete nahrát dokument, který obsahuje vaši adresu (a vaše jméno) – účet za energie, bankovní výpis, apod.

Bezpečnost platformy Coinbase

Jelikož se jedná o velice používanou a rozšířenou krypto směnárnu, bezpečnost by mělo být něco, co bychom u Coinbase očekávali na vysoké úrovni. A je tomu vskutku tak, za svou historii se Coinbase stala terčem hackerských útoků, které však zvládla. Vzhledem k tomu, jakou historii společnost má, je možné ji z hlediska bezpečnosti považovat za nadprůměrně bezpečnou krypto směnárnu.

Při přihlašování na váš účet se také setkáte s dvou-faktorovým ověřením (2FA). To si můžete nastavit na zaslání sms zprávy, autentizační aplikaci nebo zařízení sloužící jako bezpečnostní klíč. 2FA si můžete nastavit také při samotném zasílání kryptoměn.

I přes to, že Coinbase (nebo jiná krypto směnárna) disponuje mnoha úrovněmi zabezpečení, je třeba myslet na to, že ponechávat vaše prostředky nebo kryptoměny ve větším množství na obchodním účtu směnárny není zrovna nejbezpečnější. Nakupujete-li tedy kryptoměny ve větším množství, nejbezpečnějším místem pro ně bude již výše zmíněná fyzická peněženka.

Jaký je výsledek Coinbase recenze?

Kryptoměnová směnárna Coinbase se řadí v současné době mezi nejrozšířenější a největších směnárny na světě. Ideální platformou se stává zcela jistě pro začátečníky, kteří hledají jednoduché a přehledné rozhraní. Své na ni naleznou však i pokročilejší obchodníci, kteří mohou zavítat na burzu Coinbase a v rámci pokročilého obchodování se zaměřit na trading některých z krypto párů. K dispozici jsou také zdarma odměny v podobě menších krypto částek v rámci Learning Rewards, možnosti stakingu kryptoměn či online custodial peněženka ke stažení Coinbase Wallet.

Mezi možné nevýhody, které bychom na Coinbase našli, můžeme zcela jistě zařadit spíše vyšší poplatky a absenci českého rozhraní. V případě poplatků se však nejedná o závratné částky. Pokud si tedy zvolíte Coinbase, zcela určitě neuděláte chybu a my tak můžeme tuto krypto směnárnu jen doporučit.

Obchodujte na Coinbase

Často kladené otázky ke Coinbase (FAQ)

Souhrn

Velmi dlouho zavedená a přehledná směnárna a burza, která umožňuje rychlý nákup kryptoměn pomocí debetní karty. A podporuje stovky nejrůznějších kryptoměn. Coinbase je vhodná platforma pro nováčky ale i pokročilé. Nováčci ocení snadný nákup kryptoměn skrze směnárnu. Naopak ti pokročilejší mohou využít burzovní obchodování nebo další služby jako je Coinbase earn.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Ivan
Hodnocení článku :
     

Kvalitné urobená recenzia, ktorá určite pomôže začínajúcim, ale i pokročilejším investorom do krypta. Týmto článkom si môže každý jednoducho, bez zbytočného dlhého vyhladavania porovnať burzu, na ktorej obchoduje- s touto burzou. Ja osobne obchodujem na burze Kraken, pre jej bezpečnosť-dvojfaktorove overovanie pre obchodovanie a výbery zabezpečené pomocou kľúčov zn. Youbikey, ktoré sa mi zdá, ze je bezpečnejšie ako Google autoidentifikátor, ale možno sa mýlim, neviem, ved som sa nikde nedozvedel, ze by niekomu boli odcudzené kryptomeny z jeho účtu. Nakoniec som sa v tejto recenzii dozvedel, ze aj Coinbase už tiež používa tíeto kľúče. Prosím Vás urobili ste recenziu na webe kryptomagazinu na burzu Kraken? Ak ešte nie, môžem vás o to poprosiť? Ďakujem za vašu dobrú prácu.

Pet

Coinbase se v dřívějších letech při větších změnách cen velice ráda “zasekla” – rozumej pozastavila obchodování.
KYC měli mj. povinný zejména kvůli USA (odkud nakonec díky politice SECu nejspíš utečou).

spot_img
Velmi dlouho zavedená a přehledná směnárna a burza, která umožňuje rychlý nákup kryptoměn pomocí debetní karty. A podporuje stovky nejrůznějších kryptoměn. Coinbase je vhodná platforma pro nováčky ale i pokročilé. Nováčci ocení snadný nákup kryptoměn skrze směnárnu. Naopak ti pokročilejší mohou využít burzovní obchodování nebo další služby jako je Coinbase earn. Coinbase recenze - jak funguje, poplatky, zkušenost, nabídka kryptoměn