Co je to altcoin? K čemu slouží? 

3.4
(8)

Když se poprvé dostanete do kryptoměnového světa, navalí se na vás spousta pojmů, definic, teorií a všeho možného. Pro úplného nováčka to může být značně matoucí. Jistě se také setkáte se slovem altcoiny. Co je altcoin? Přesně o tom bude tento článek.

Bitcoin, Ethereum a altcoiny

Na počátku bylo světlo. Na kryptoměnovém počátku stál Bitcoin. Jeho myšlenka, ideologie a otevřený kód se postupně rozšířil mezi další nadšence. Začalo postupně vznikat mnoho nových projektů. V přibývajícím množství coinů se vytvořilo i dělení, které vypadá zhruba následovně.

Mezi největší, nejznámější a a nejzákladnější kryptoměny patří Bitcoin a Ethereum. Všechny ostatní kryptoměny se dají považovat za altcoiny.

Určitým způsobem by se dalo říct, že altcoiny jsou všechny kryptoměny, které nebyly ve svém principu fungování první. Všechny ostatní kryptoměny totiž z těchto dvou “praotců” vycházejí a z velké části je kopírují. U Bitcoinu můžete najít přímé konkurenty, kterými je například Bitcoin Cash. V Ethereovém světě třeba Ethereum Classic.

I samotné altcoiny se dají rozdělovat na několik kategorií.

Altcoiny a tokeny s určitým standardem

V rychlosti se ještě podívejme na jednu věc – tokeny. Pokud se budete o kryptoměny zajímat déle, s velkou pravděpodobností narazíte na tokeny a názvy jako ERC-20 nebo BEP-20.

Kryptoměny jsou velmi otevřený obor a většina projektů je open-source. Jinak řečeno – kdokoliv se může podívat na kód a spustit svůj vlastní blockchain s novým coinem. Takový blockchain je zcela nezávislý a potřebuje k tomu všemu i svou vlastní síť. Stejně tak potřebuje každá aplikace úpravu k tomu, aby dokázala tuto novou kryptoměnu/altcoin uskladnit a použít. Z toho důvodu vznikly tzv. tokeny s určitým standardem.

Jde o coiny, které vycházejí a přímo fungují na nějaké kryptoměně. Ze základu s tím získávají určité výhody, na kterých mohou stavět. Jednou z nich je právě zjednodušená kompatibilita všude, kde už je zakomponovaná podkladová kryptoměna.

ERC-20 tokeny pracují na blockchainu Etherea, BEP-20 naopak na BNB Smart Chainu. Stále se ale vytvářejí nové technologie a skupina se postupně rozrůstá.

Abychom si stanovili nějaká pravidla – v dalším rozdělení nebudeme dělat rozdíl mezi altcoiny a tokeny. 

Dělení altcoinů/tokenů a jejich účel

Altcoiny, a obecně by se asi dalo říct i kryptoměny jako celek, se dělí do několika skupin podle jejich účelu. V rychlosti si je teď popíšeme.

Platební systémy

Pod platebními systémy si můžete představit kryptoměny, které se snaží o vytvoření funkčních peněz. Jde o úplně základní myšlenku kryptoměn. Sem by se dal zařadit právě Bitcoin, Litecoin apod.

Stablecoiny

Stablecoin je kryptoměna či token, který se snaží o udržení stálé ceny. Toho dosahují tak, že každou jednotku stablecoinu je možné směnit za jednu jednotku podkladové měny. Můžete si je představit jako kredity, které si koupíte v nějaké službě. Zaplatíte 300 Kč a dostanete poukaz v hodnotě 300 Kč, se kterým můžete nějak nakládat.

Stablecoiny se používají především při tradingu a obchodování. Jejich přesun mezi službami je mnohem rychlejší a nejsou na ně vázané žádné velké restrikce.

Stablecoinů dnes existuje několik, nicméně jen pár z nich se skutečně využívá. Dnes je nejobchodovanějším stablecoinem Tether, USD Coin a nativní stablecoin burzy Binance Binance USD.

Tokeny s jiným podkladovým aktivem

Stablecoiny jsou takovou první a nejjednodušší formou altcoinů s nějakým podkladovým aktivem. Další nástavbou pak mohou být altcoiny, jejichž cena je navázaná na nějaké jiné aktivum. Najdeme zde tokeny, jejichž cena se odvíjí od konkrétních akcií, dále třeba komoditní tokeny apod.

Většina těchto tokenů je dnes používána zejména k tradingu a hedgování pozic.

Utility tokeny

S utility tokeny je vždy spojený nějaký účel či práce, kterou síť potřebuje. Mohou být použity pro kupování a odemykání jednotlivých funkcionalit. Tento systém najdete zejména u kryptoměnových burz a platebních karet. Například CRO token, nativní coin ke službě Crypto.com, odemyká lepší úroveň platebních karet, s kterými přichází vyšší cashback apod.

Meme coiny

Za meme coiny se označují projekty, které vznikly jako čistá recese. Většinou mají naprosto otřesně navržený systém. Původně skutečně sloužily pouze jako vtip, který ale v některých případech přerostl do obřích rozměrů.

Jistě znáte psí kryptoměny jako Dogecoin nebo Shiba Inu. Nijak nerozporujeme to, že je lidé nakupují a dá se na nich vydělat opravdu hodně peněz. Nic víc ale nemá cenu očekávat. 

Governance tokeny

Některé projekty řeší práva účastníků skrze rozdávání tokenů. Investice do těchto tokenů dává držiteli pravomoc o síti rozhodovat. Governance tokeny zasahují především do světa decentralizovaných aplikací a decentralizovaných organizací, které potřebují nějaký systém “správy moci”.

Compound je protokol přinášející kryptoměnové úvěry. Aktivní uživatel má možnost získávat tokeny COMP, které pak dávají jeho hlasu váhu při rozhodování o fungování celého protokolu.

NFT tokeny

NFT tokeny jsou lehce speciální kategorií, která vyžaduje ideálně celý článek. V rychlosti jde o tokeny, které dávají uživateli vlastnické právo k určitému virtuálnímu předmětu. Dnes jde především o grafiku. Představte si ale 3D virtuální prostor jako metaverse, ve kterém budou NFT sloužit k nákupu virtuálních nemovitostí, reklamního prostoru apod. 

Závěr

Vysvětlili jsme si rozdíl mezi kryptoměnami, altcoiny, a k tomu jsme nakousli problematiku různých tokenů. Doufáme, že už je pro vás téma jasnější. 

I když se může zprvu zdát, že je kryptoměnový svět stejný a všechno jsou jen mince s jiným jménem, ve skutečnosti se může celý projekt a jeho účel diametrálně lišit. Tento fakt musíte brát v potaz především ve chvíli, kdy chcete do některého z altcoinů investovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.4 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img