Co je stablecoin?

5
(2)

“Stablecoin” je druh kryptoměny, jejíž hodnota je vázána na jinou kategorii aktiv, například na fiat měnu nebo zlato, za účelem stabilizace její ceny. A v textu níže si mnohem podrobněji vysvětlíme, co je stablecoin.

Kryptoměny, jako jsou bitcoin a ether, nabízejí v porovnání s fiat penězi řadu výhod a jednou z nejzásadnějších je, že k zasílání plateb není nutná důvěra v nějakou centrální instituci jako je centrální banka, což otevírá jejich používání prakticky komukoli na celém světě. Jednou z klíčových nevýhod je však to, že ceny kryptoměn jsou nepředvídatelné a mají tendenci kolísat, často velmi výrazně.

Právě to ztěžuje jejich používání běžnými lidmi. Lidé totiž obvykle očekávají, že budou moci vědět, jakou hodnotu budou mít jejich peníze za týden. A to jak z hlediska svého zabezpečení, tak z hlediska svého živobytí.

Tato volatilita kryptoměn vytváří jasný kontrast s obecné stabilními cenami fiat měn, jako je americký dolar, nebo jiných aktiv, např. zlata.

Následující graf zobrazuje porovnání ceny Bitcoinu a některých fiat peněz pro představu, jak drasticky se jejich volatilita liší.

Co je stablecoin ve skratce: Stablecoiny X, Y a Z

Stablecoiny se snaží řešit kolísání cen tím, že hodnotu kryptoměn vážou na jiná stabilnější aktiva – obvykle na fiat měny. Fiat je měna vydávaná vládou, kterou jsme všichni zvyklí denně používat, například dolary nebo eura.

Za stablecoinem X obvykle stojí subjekt, který vytvoří “rezervu”, kde bezpečně uloží aktivum nebo soubor aktiv, která stablecoin kryjí – například 1 milion dolarů ve staromódní bance (takové té s pobočkami, pokladnami a bankomaty ve vstupní hale), aby kryl milion jednotek stablecoinu X.

Stablecoinu X se odborně říká stablecoin “IOU”, z anglického “I owe you”. Tyto tokeny nemají žádnou reálnou hodnotu. Jedná se pouze o slib společnosti o navrácení prostředků v případě zažádání.

To je jeden ze způsobů, jak jsou digitální stablecoiny navázány na reálná aktiva. Peníze v rezervě slouží jako kolaterál (zástava) pro stablecoin – to znamená, že kdykoli si držitel stablecoinu přeje vyplatit své tokeny, z rezervy se vezme stejná částka jakéhokoli aktiva, které je kryje.

Existuje však složitější typ stablecoinu Y, který je zajištěn jinými kryptoměnami, nikoli fiat měnami, a přesto je navržen tak, aby odpovídal běžnému aktivu, jako je dolar.

Velmi dobrým příkladem takového stablecoinu Y je stablecoin Maker. Tento mechanismus krytí jinými kryptoměnami Maker využívá díky službě zvané “Vault” (dříve známé jako “Collateralized Debt Position”), která uzamyká kolaterál uživatele. Jakmile pak smart contract zjistí, že je kolaterál zajištěn, může jej uživatel použít k vypůjčení čerstvě vymintovaných stablecoinů DAI, tedy čerstvě vyražených coinů “z ničeho”.

Třetí typ stablecoinů, stablecoin Z, známý jako algoritmický stablecoin, není zajištěn ničím; místo toho se mince buď spalují, nebo vytvářejí, aby se hodnota mince udržovala v souladu s cílovou cenou. Řekněme, že stablecoin klesne z cílové ceny 1 USD na 0,75 USD. Algoritmus automaticky spálí určitou část mincí, aby zavedl větší nedostatek, čímž se cena stablecoinu zvýší. Tento typ stablecoinového protokolu je obtížné správně nastavit a v posledních letech byl již několikrát vyzkoušen a selhal. Přesto to podnikatelé zkoušejí dál 🙂

Jeden z mála dosud fungujících příkladů stablecoinu Z je UST vytvořený blockchainovým projektem Terra.

Druhy kolaterálu ve stablecoinech

Na základě tohoto frameworku se stablecoiny vyrábějí v různých variantách a kolateralizované stablecoiny používají jako zálohu různé typy aktiv:

  • Fiat – nejběžnějším kolaterálem stablecoinů je fiat. Mezi fiat měnami je nejoblíbenější americký dolar, ale společnosti zkoumají stablecoiny navázané i na jiné fiat měny, například BiLira, která je navázaná na tureckou liru.
  • Drahé kovy – některé kryptoměny jsou vázány na hodnotu drahých kovů, jako je zlato nebo stříbro.
  • Kryptoměny – některé stablecoiny dokonce používají jako kolaterál jiné kryptoměny, například ether, nativní token sítě Ethereum.
  • Jiné investice – USDT projektu Tether měl být kdysi krytý 1:1 dolary, ale jeho kolaterál se časem změnil a v rozpisu poskytnutém v roce 2021 společnost uvedla, že téměř polovina jejích rezerv je v komerčních cenných papírech, což je forma krátkodobého podnikového dluhu. Emitenty těchto cenných papírů nezveřejnila, ale tvrdí, že všechny mají rating A-2 nebo vyšší (A-2 je druhý nejlepší stupeň, který je k dispozici pro podnikové dlužníky od ratingových agentur, jako je Standard & Poor’s). Obdobně USDC projektu Circle ve svých měsíčně zveřejňovaných informacích uvádí vedle účtů u federálně pojištěných bank blíže nespecifikované “schválené investice” (zejména neuvádí, zda jsou účty samy o sobě pojištěny).

Nejpopulárnéjší stablecoiny

Tether (USDT)

USDT je vydáván společností Tether Limited. Jedná se o stablecoin typu IOU a v minulosti byly velké pochyby, zda společnost Tether Limited opravdu drží potřebné prostředky k zajištění bezpečnosti. USDT stablecoin jako první začal fungovat na Omni protokolu. Jinými slovy, kdysi fungoval pouze na bitcoinovém blockchainu. V nynější době funguje jako ERC-20 token na Ethereu a v roce 2021 například oznámil spuštění na smartchainu Solana.

Stablecoin USDT se používá hlavně na centralizovaných burzách, které nabízí pákový trading. V míře adopce zatím USDT nemá žádného konkurenta. S celkovou bezpečností už to není tak slavné.

USDT umožňuje aby některé adresy byly „blacklistovány“. To znamená, že budou zablokovány, pokud je u nich podezření z nelegálních činností. Toto může být výhoda, ale taky nástroj k cenzuře, proto je potřeba brát tuto možnou cenzuru v úvahu. Seznam všech blacklistovaných adres naleznete zde.

USD Coin (USDC)

USDC je vydáván společnostmi Circle a Coinbase. Jedná se, stejně jako u Tetheru, o stablecoin typu IOU. Oproti Tetheru jsou na něj mnohem pozitivnější reakce uživatelů, adopce ovšem není tak veliká jako u Tetheru. USDC stablecoin funguje na Ethereum a Algorand blockchainu jakožto ERC-20 token.

USDC má podobně jako USDT “zadní vrátka”, které umožňují zastavit platby, pokud jsou předmětem nelegálních činností. Toto může být výhoda, ale taky nástroj k cenzuře, proto je potřeba brát tuto možnou cenzuru v úvahu.

DAI (DAI)

DAI je decentralizovaný stablecoin, který byl spuštěn organizací MakerDAO v roce 2017. DAI funguje jako ERC-20 token na Ethereum blockchainu. DAI se dá získat decentralizovaným zamknutí kryptoměn do smart kontraktu. Na oplátku dostanete DAI.

Stablecoin DAI zatím není moc adoptován do kryptoměnové společnosti, nicméně tato situace se každým dnem zlepšuje. DAI je jednoznačně nejlepší volbou, jak používat stablecoiny.

Závěr

Stablecoiny nám jednoznačně pomáhají řešit spoustu problémů s volatilitou kryptoměn a jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů.

Otázka, který stablecoin je nejlepší, se nedá jednoznačně zodpovědět. Každý má jiné výhody a nevýhody. Nejlepší je tak vždy rozdělit svůj majetek mezi vícero stablecoinů a bránit se tak případným problémům. Mým osobním favoritem je však decentralizovaný DAI.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img