SEC: Terra USD (UST) byl podvod od samého počátku

4.8
(4)

Zprávy a souhrny

Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Společnost Terraform Labs, která stála za algoritmickým stablecoinem Terra USD (UST) a LUNA, čelí obvinění Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) z cíleného klamání uživatelů. Do Kwon, spoluzakladatel a CEO, stane před soudem. Podle obvinění neřídil cenu algoritmus, ale firma.

Brzy to už bude rok od pádu předního stablecoinu UST a na něj napojeného ekosystému. Ihned po pádu se objevilo několik žalob, včetně obvinění Binance z prodeje produktů Terraform Labs. Kwon celou dobu prezentoval na sociálních sítích, že pád je výsledkem cíleného útoku na síť a že jej problém velmi mrzí. Nyní je tu ale přelomová žaloba. SEC neobvinila generálního ředitele a společnost Terraform Labs z diletantství, ale z podvodu.

Algoritmický stablecoin řízený lidmi?

Viní je z organizace mnoha miliardového kryptoměnového podvodu na spotřebitele. Ti byli uvedeni v omyl informací, že vše řídí algoritmus, produkty napojené na stablecoin mají dlouhodobý zisk 20 % a samotné UST je stabilní. Podle obvinění nebyl ekosystém Terraform ani decentralizovaný a dokonce ani finanční. Cenu stablecoinu neřídil údajně algoritmus, ale lidé z obžalované společnosti.

Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Terrafom Labs - Kwon Do-Hyung známý jen jako Do Kwon (zdroj: allkpop.com).
Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Terrafom Labs – Kwon Do-Hyung známý jen jako Do Kwon (zdroj: allkpop.com).

Závěr

Zdá, se že se celá záležitost začíná značně komplikovat. Celou dobu všichni věřili, že Terrafom Labs provozovala algoritmický stablecoin a na něj napojený ekosystém. Podle výsledku asi dost mizerně, ale přesto provozovala. Současné obvinění ale říká, že se jednalo o cílený podvod od počátku a že vše bylo pouze součástí připraveného mnoha miliardového podvodu. V případě prokázání viny by určitě padly i všechny případné plány na znovu obnovení TerraUSD / LUNA. Případ budeme určitě dál sledovat.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lukis

Rozhodně selhal lidský faktor. Napomohlo tomu více okolností. Někdo začal úmyslně spekulovat na pokles ust. Ve chvíli, kdy ust padal, algoritmus začal prodávat bitcoin, ktery byl kolaterál. Tlak ze strany prodejce byl tak silný, že terra spotřebovala veškeré btc na záchranu ust. Marně. Spekulant byl silnější a luna, kterou mimo jiné na binance asi většina šortovala skončila v propadlišti dějin…

[ue_partner_posts title="Články našich partnerů" count=2 layout=strip-post-list]

Reklama: