Podle Do Kwona stojí za krachem Terra USD “krtek”, přesto veškerou vinu plně přijímá

5
(2)

Krach projektu Terra máme asi ještě všichni v dobré paměti. Zakladatel společnosti Terra se domnívá, že implozi sítě odstartoval bývalý zaměstnanec, kterému unikly důvěrné informace.

Krach Terra USD

Ohledně depegingu (odpojení) TerraUSD (UST) od amerického dolaru (USD) bylo provedeno několik důkladných šetření. Zakladatel projektu se ovšem domnívá, že za spuštění řetězové reakce může být zodpovědný krtek.

Do Kwon, zakladatel společnosti Terra, v jednom z posledních rozhovorů odhalil podrobnosti týkající se první iterace sítě. Kwon připustil, že únik citlivých informací mohl zažehnout pomyslnou jiskru, která nakonec vedla ke kolapsu celého odvětví. V rozhovoru uvedl:

“K útoku došlo v souvislosti s plánem migrace čtyř poolů a jediní lidé, kteří to věděli, byli zaměstnanci TFL. Událost se stala přesně ve chvíli, kdy se celé naše vedení snažilo dostat se letecky do Singapuru na summit.”

Dodal, že v době kdy se situace vyvíjela a pronikla na sociální sítě, bylo týmu znemožněno reagovat. Podle něj jen hrstka lidí znala přesné načasování stažení likvidity z UST a zůstávají zde některé „toky informací, o kterých dodnes nic nevíme“.

Osud LFG fondů

Luna Foundation Guard, organizace vytvořená na podporu ekosystému Terra, shromáždila velkou zásobu bitcoinů (BTC), aby jimi podpořila stablecoin UST. Získané prostředky byly předmětem spekulací některých kritiků, kteří tvrdili, že došlo ke špatnému hospodaření s prostředky. Jeden z uživatelů na Twitteru si nebral servítky:

“Nasazené bitcoiny byly promrhány – místo aby byly použity na obranu pegu, byly použity na záchranu UST velryb poté, co peg již selhal”

Do Kwon vysvětlil, že LFG možná podcenila intenzitu prodeje UST, ale popřel, že by prostředky byly použity na záchranu velryb. Poukázal na to, že velryby nebyly schopny provádět mimoburzovní obchody a byly by nuceny prodat své podíly.

Závěr

Kwonův zájem o Terru vypadá hluboce a opravdivě. Dokonce svou dceru pojmenoval po nativním tokenu projektu – Luna. Říká, že jeho víra v síť ho přiměla spustit druhou iteraci sítě, která bude podle jeho slov více zaměřená na komunitu. Přestože právní tým projektu odešel a situace není jednoduchá, Kwon je i nadále odhodlán síť obnovit. Prozradil, že měl být k Terře a jejím potenciálním nedostatkům skeptičtější, ale to, že lidé aktivum shortovali, jim nevyčítá.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pedro

Co to ten Keon žvatlá? To nemá hlavu ani patu …

AjRep

Ať to bylo jak chtělo, základní nesmysl celého projektu je v myšlence zajišťovat sekundární kryptoměnu (Terru) primární kryptoměnou (BTC). Přece když začnou prodávat bitcoin, jdou dolů všechny kryptoměny automaticky. To zajištění prostě musí spočívat ve jiných finančních nástrojích.

Fantom

Souhlasím, jen bych doplnil můj názor, že se nejedná o nesmysl ale o předem připravený podvod. Hlavní podezřelý je Do Kwon. Odvolává se na krtka, ale je jím sám. Dobře věděl jak systém funguje když ho sám navrhnul. Ale může mít i komplice. Teď si bude sypat popel na hlavu, že to byl omyl a ne podvod. Bude doufat že nedostane víc než 10 let a pustí ho po polovině. Pak zmizí někam do Singapuru nebo do podobné destinace a bude si užívat peněz které by jinak jen těžko vydělal. Microstrategy je podobný případ. Firma rezignovala na vývoj SW a ekonomické poradenství což byla její původní specializace a stala se jen schránkou na BTC. A když už za draho nakoupila za peníze akcionářů BTC, tak si ještě vzala účelový úvěr na další ještě dražší nákup BTC a zajistila ho svými BTC jako kolateralem. Je jasné že při poklesu ceny bude rychle klesat i hodnota kolateralu, stejně jako u Luny. To není hloupost Saylora, ale podvod. Až Microstrategy padne, bude se Saylor vymlouvat jako Do Kwon, že to byl omyl a ne úmysl. A vyvázne aniž by musel do vězení, jen s pokutou jako v roce 2000 při dotcom bublině. Tohle někdo označuje jako Černé labutě, ale jsou to jen obyčejné podvody.

Poslední editace 1 rok před přes Fantom
Lhts

“Obyčejný “ podvod za 40 mld dolaru ? 😀 P.S. Obecně dobře popsal problém všech měn které jsou založeny na víře v nějaký algoritmus či programátory… kdo může zaručit investorům že na začátku projektu nebyl krtek nebo se krtek v průběhu projektu objeví. Jediný kdo to může prověřit je čas minimálně 10 let.

Poslední editace 1 rok před přes Lhts
Fantom

Upřesnění: ne obyčejný, ale prachsprostý podvod 😀 A ano důvěra je v kryptu velmi důležitá, proto bývá bezpečnější investovat do starších, časem pověřených projektů. I těch jen pár let je na moderní technologii jakou krypto je docela dlouhá doba.

Martin Burdik

No jestli přiletí černá labuť i na bitcoin fantome,tak z toho bude hodně sebevražd hodleru a bitcoin maximalistu kteri přijdou o všechny peníze….

Kenny

A vite kolikrat uz byl BTC behem sve historie udajne mrtvej? Takze ted je jiste zcela zrejme a definitivni ze to bude konec BTC :DDD

Martin Burdik

Kenny,ja jsem napsal “JESTLI,,přiletí černá labuť…..Né,že přiletí ćerná labuť na bitcoin!!!!Ale skušenost z kryptem mě naučila,że na krypto trhu je možné uplně všechno,třeba terra luna classic která se prodávala za sto dolarů a o pár dní později se prodávala jen za 0.0001 dolarů…..

Kenny

Ikdyby ted cerna labut dosedla na BTC, tak to nic nemeni na tom co jsem napsal. Jiste by znacne s BTC otraslo, tak jak uz jsme to mnohokrat videli v minulosti.
K te Lune velmi kratka reakce: Luna neni/nebylo to co BTC.

Martin Burdik

Kenny,pokud by černá labuť dosedla na bitcoin a ten by třeba stratil během několika sekund třeba 50 procent hodnoty a to se klidně může stát,tak to by pro vás hodlery a krypto maximalisty byl asi strašný šok co!!!Kenny,ty a vlastně všichni hodleři si nechcete připustit,že blbcu kteří chtejí vrazit své těžce vydělané peníze do krypta je stále méně a méně….Chápu tě,že by jsi chtěl aby bitcoin vystřelil na ten MOON a ty by jsi ten pohádkový zisk vyměnil za ten nenáviděný FIAT,ale obávam se,že se to nikdy nestane!!!

Pedro

Aha tak krtek hm … a nemuze za to spis moje kocka fufa? 🤭🤔

spot_img