Co je Bitcoin – BTC

Bitcoin (BTC) je první virtuální (digitální) kryptoměnou, která může mít stejné využití jako fiat měna (americký dolar, česká koruna,…) – může být směňován mezi lidmi nebo podniky za různé služby nebo zboží, a to nepřetržitě 24 hodin denně bez jakéhokoliv zásahu centrální autority a s minimálními poplatky. Někdy je též označován jako digitální zlato, a to pro svou deflační povahu, omezený počet mincí a způsob jeho dobývání – těžbu.

Historie Bitcoinu #

Samotná síť funguje od roku 2009, kdy byl 3. ledna vytěžen první blok Bitcoinu. Bitcoin tudíž letos oslavil své 10. narozeniny. Za jeho zrodem stojí člověk, nebo možná i skupina lidí, pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Po něm je také pojmenována nejmenší jednotka Bitcoinu – 1 satoshi = 0,00000001 ฿. Celkové množství mincí BTC je stanoveno na 21 milionů a nikdy ne více. V současné době je v oběhu necelých 17 800 000 BTC. Pravidelně jednou za čtyři roky dochází k půlení odměny pro těžaře, tzv. halvingu. Ten nejbližší nás čeká 24.5. 2020 a očekává se, že právě toto omezení množství BTC v bloku by mělo vést k růstu ceny i do budoucna.

Co Bitcoin umí #

Bitcoin toho umí opravdu mnoho a je úžasný hned v několika ohledech:

  • je decentralizovaný – nikdo ho neovládá a nikdo s ním nemůže manipulovat
  • je téměř anonymní – k používání Bitcoinu potřebujete pouze adresu peněženky ( 34 -místný kód) a privátní klíč, které nenesou žádné informace o majiteli účtu. V blockchainu jsou ovšem uloženy veškeré transakce a každý si tedy může zobrazit transakce určité adresy. Ochranou je používání více bitcoinových adres (pro každou platbu můžete klidně použít adresu novou), což vám zajistí ještě větší anonymitu.
  • je bezpečný – bezpečnost vám zajišťuje šifrovaný privátní klíč, což je v podstatě heslo k bitcoinové peněžence. Privátní klíč je natolik unikátní, že i tomu nejvýkonnějšímu počítači by trvalo miliony let, než by jej prolomil.
  • je globální – můžete jej posílat po celém světě a je směnitelný za klasické fiat měny
  • transakce probíhají v řádech desítek minut – a to 24 hodin denně.
  • nepodléhá inflaci – je přesně daný jeho počet a nikdy ho nebude více.
  • nedá se zfalšovat – celý systém je decentralizovaný.
  • je dostupný a jednoduchý – peněženku vytvoříte během pár sekund, a to bez dokladů a formulářů.
  • má nevratné transakce – pokud je transakce potvrzena, nelze ji zrušit
  • je transparentní – transparentnost je zaručena řazením všech transakcí do sdílené historie (blockchainu).

Závěr #

Bitcoin není vlastněn žádnou vládou, organizací či institucí a nikdo jej tedy nemůže ovládat ani s ním manipulovat. Je tvořen decentralizovanou peer-to-peer sítí (P2P síť), ve které jeden uživatel komunikuje přímo s druhým uživatelem, a to bez jakýchkoliv prostředníků. Funguje na základě matematických operací, se kterými každý uživatel této decentralizované sítě souhlasí.

Videa #

Články #