Risk-on a Risk-off je tržní nastavení, které úzce souvisí se sentimentem investorů. V podstatě se řečené pojmy řadí mezi fundamentální analýzu, kdy se analytik snaží zjistit, jaké očekávání na trhu mezi investory dominuje. Risk-on a Risk-off nám tudíž říká, zda na trzích spíše panuje averze vůči riziku, nebo je naopak větší ochota riskovat.
V dnešním článku si tudíž názorně jednotlivá prostředí vysvětlíme a dokonce si ukážeme na praktických příkladech, jak je rozpoznat.
Risk-on a Risk-off
Pro každého investora je totiž nesmírně důležité, aby řečená prostředí rozpoznal. Pokud totiž převládá Risk-on prostředí, kapitál spíše proudí do aktiv, které jsou chápány jako rizikovější, ale nesou přirozeně vyšší kapitálový výnos. Analogicky při Risk-off prostředí platí, že investoři pociťují mnohem větší averzi vůči riziku, a proto preferují aktiva, která nejsou tolik riziková, ale obecně nesou nižší výnos.
Chuť investorů po riziku v průběhu času stoupá a klesá. Jsou doby, kdy investoři preferují nástroje s vyšším rizikem než v jiných obdobích, například v období hospodářského oživení v roce 2009. Finanční krize v roce 2008 je typickým příkladem pro období, kdy zcela zvítězilo Risk-off prostředí a investoři houfně „utíkali“ z akciového trhu.
Risk off má trvání s libovolnou periodou, může se jednat o několik dní, týdny, měsíce nebo dokonce roky. V případě finanční krize z roku 2008 to trvalo více jak rok. Pak se projevil efekt nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování – očekávání investorů se zlepšilo a trhy se v první polovině roku 2009 překlopily do Risk-on.
Lze ovšem Risk-off a Risk-on poznat s předstihem, než se projeví na akciovém trhu a potažmo Bitcoinu? Jak opakovaně tvrdím ve svých analýzách, i když vás zajímá jenom krypto, měli byste mít obecné povědomí, v jakém stavu jsou ostatní trhy. Jednotlivé trhy se totiž navzájem ovlivňují. Pokud je někde přidáno, někde muselo být logicky ubráno – finanční trhy nejsou perpetuum mobile.
Jak Risk-on a Risk-off identifikovat díky ostatním trhům?
Nastavení akciového trhu lze odhadovat úplně nejlépe díky dolarovému indexu (DXY) a americkým vládním dluhopisům. Jako názornou ukázku jsem vybral období z tzv. dotcom bubliny z přelomu milénia. Svíčkový graf tedy znázorňuje hodnotu dolarového indexu a žlutá liniová křivka je kurzový vývoj technologického indexu Nasdaq.
Z grafu vyplývá, že dolarový index celý rok 1999 a 2000 slušně rostl na hodnotě. Na přelomu let 1999 a 2000 expanze DXY začala gradovat, což je období, kdy se blížila do finále technologická bublina na Nasdaq. V období říjen 1999 až březen 2000 vzrostla hodnota technologického akciového indexu o více jak 90 %. Zatímco DXY o více jak 16 %.
V březnu 2000 bublina definitivně splaskla, ale dolarový index pokračoval v expanzivním trendu až do počátku roku 2002. Z popsaného průběhu obou indexů je zřejmé, že když šla tehdejší mánie do finále, podstatná část držitelů kapitálu si moc dobře uvědomovala, že se blíží krach.
Ti začali svůj kapitál raději přelévat do amerického dolaru (preferovali likviditu), což se právě projevovalo ve strmě rostoucí hodnotě DXY. Dolarový index proto s nadsázkou, v případě akciového indexu, fungoval jako tzv. předstihový indikátor. Investoři ze strmě rostoucí hodnoty amerického dolaru mohli implikovat, že velký kapitál z Nasdaq lidově řečeno zdrhá.
Nicméně hodnotu DXY ovlivňují i makroekonomické fundamenty – samotný růst indexu automaticky neznamená, že se investoři z akcií stahují. Když bychom se měli ještě vrátit ke grafu, dolarový index předpověděl i konec Risk-off a přechod na Risk-on na akciovém trhu.
Kurz DXY v únoru 2002 zcela změnilo momentum a začalo klesat volným pádem. Hodnota indexu Nasdaq až do září 2002 klesala, ale klesající struktura trhu již v tomto roce nebyla tak strmá – blížilo se dno medvědího trhu. Dolarový index změnu trendu na akciích avizoval již půl roku dopředu. Doslova volný pád DXY znamená, že investoři se rizika vůbec nebáli.
Risk-off a Risk-on na základě dluhopisového trhu
A co dluhopisový trh a zlato? Lze i z těchto trhů seznat, že očekávání investorů se zhoršuje? Když se podíváme na cenový vývoj amerických vládních dluhopisů (20+) z období říjen 2018 až březen 2020, zjistíte, že určitá část investorů skutečně preferovala uložení svého kapitálu do safe haven v podobě vládních dluhopisů.
Tehdy to nebylo na akciovém trhu příliš jisté, docházelo ke stagnaci a očekávání bylo skutečně spíše horší. Nicméně Federální rezervní banka zasáhla a dokázala akciové trhy (v tomto případě Nasdaq) udržet nad vodou. Nejvíce cenový růst na dluhopisech gradoval na začátku roku 2020 a vyvrcholil právě v březnu téhož roku.
Minimálně od druhé poloviny roky 2019 šlo poznat, že se cosi děje, neboť investoři výrazně vstupovali do dluhopisového trhu. Hodnota indexu Nasdaq od prosince 2018 do března 2018 vzrostla o 60 %, vládní dluhopisy se zhodnotily o stejné číslo. Pokud nesou akcie stejné zhodnocení, proč v nich setrvávat, když jsou rizikovější? Z popsaného bylo na přelomu 2019/2020 očividné, že riziko stoupá – risk-off prostředí jednoznačně dominovalo.
Risk-off a Risk-on na základě trhu se zlatem
Zlato se v obecné rovině též považuje za safe haven, ale nedochází zde k tak snadno viditelné negativní korelaci s akciovým trhem jako na dluhopisech a DXY. Zlato totiž především miluje vyšší inflaci, což je jakékoliv číslo nad 2-3 %. Na grafu můžeme pozorovat, že po splasknutí dotcom bubliny ukončilo stagnaci, která trvala více jak 20 let.
Zlato začalo 11 let silný bull run, který trval i navzdory sílícímu akciovému trhu. Dokonce můžeme vypozorovat korelaci z roku 2008, kdy se zlato propadlo stejně dramaticky jako akcie.
Nicméně inflační očekávání bylo vysoké, takže drahý kov významně předběhl akciové indexy, jako je Nasdaq. Velká změna přišla s rokem 2011, kdy zlato ztratilo svou sílu až do konce roku 2015. Od té doby zase trvá bull run, který je v polovině roku 2021 znatelně oslabený.
Hledání negativní korelace nám tady proto moc nepomůže. Proto přikládám graf znázorňující poměr hodnot mezi indexem Dow Jones a uncí zlata. Abyste si mohli v roce 2021 koupit celý jeden index, stojí vás to 19,3 unce žlutého kovu. Pokud poměr roste, index Dow Jones roste mnohem rychleji než zlato.
Pokud poměr klesá, zlato naopak roste rychleji než akciový index. Risk-off tudíž poznáme tehdy, kdy zlato ve zhodnocování začne výrazně překonávat akciový trh. Pro příklad uvedu období z rozmezí říjen 2018 až březen 2020 – podobně jako na dluhopisovém trhu.
Shrnutí
Na úplný závěr si dnešní znalosti ještě v krátkosti shrneme. Když se sentiment investorů významněji zhorší, averze vůči riziku úměrně k tomu vzroste – Risk-off. V době, kdy Risk-off podmínky dominují, investoři přesouvají svůj kapitál do amerického dolaru, vládních dluhopisů a zlata.
Pokud všechny zmíněné trhy agresivně stoupají na ceně, averze vůči riziku je silná. Analogicky, když dluhopisy, dolarový index a zlato nic moc nepředvádějí a akcie rostou do nebes, jednoznačně převažuje Risk-on – investoři se nebojí riskovat. Pro potvrzení je právě nutné sledovat všechny trhy, nikoliv pouze jeden.
Jak už dávno víme, Bitcoin má obdobnou korelaci jako akciové trhy. Bitcoin je fakticky ještě citlivější na Risk-off ze strany investorů než akcie. Proto je BTC takový náš kanárek, který umírá jako první. Proto je pro každého investora do Bitcoinu nesmírně důležité rozumět, jak identifikovat aktuální sentiment na trhu.
POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik!
Dobrý den díky za analýzu ale nějak nevím co si z toho vzít. Můžete mi to prosím někdo vysvětlit jak dítěti 😀 předem Dekuji
Je to jednoduché – nejde o analýzu, nýbrž edukativni článek. Má jich podle nedávného vyjadreni autora přijít ještě více, cca co víkend, to další jeden.
A jako dítěti, ok – prostě sleduj sentiment na trzích a vývoj indexů, ať zavčasu rozpoznas investiční příležitosti. Na btc třeba kdy ho cast odprodat nebo kdy se naopak nachystat na dokup ve slevě.
Zdravím, super článek. Těším se na další ukázku ve videu. Dobrá práce a díky moc za informace. 😉
Ahoj mohl by mi někdo poradit jak na trading view najít Dow Gold ratio? Díky
To tam implicitně není. Musíš do vyhledávání v TW napsat DJI/XAUUSD a zmáčknout enter. Platforma ti ten poměr vytvoří.