Většina lidí, kteří se dostanou ke kryptoměnám, se začne dříve či později zajímat o to, jak vlastně ten bitcoin koupit. Na internetu je spousta možností a z vlastní zkušenosti víme, že to může být všechno velmi matoucí. Přesně z toho důvodu jsme se rozhodli napsat tento článek.
V tomto návodu najdete všechno potřebné k tomu, abyste mohli kryptoměny bezpečně nakoupit podle vašich požadavků. Samozřejmě budete potřebovat i místo, kde nakonec bitcoiny uskladníte. Nastíníme zde proto i základy práce s kryptoměnovými peněženkami.
Pojďme se do toho pustit.
Obsah návodu
- Nejprve základy – Kde bitcoiny uchovávat
- Buďte opatrní a zálohujte si váš seed
- KYC a ověření identity
- Jak koupit bitcoin
- Jak koupit bitcoin na krypto burzách?
- Video návod: Jak koupit bitcoin na Binance
- Jak koupit bitcoin na P2P tržišti?
- Jak koupit bitcoin – Jak na to?
- Kryptoměnové automaty
- Jak koupit bitcoin na směnárně – Krok za krokem
- Závěr
- FAQ – Často kladené otázky
Nejprve základy – Kde bitcoiny uchovávat
Ačkoliv rozumíme tomu, že článek se má týkat především nákupu kryptoměn, považujeme za důležité zmínit i to, jak vlastně kryptoměny uchovávat. Je to možná ještě důležitější než samotné obchodování. Se správným výběrem úložiště můžete předejít řadě problémů, které mohou být ve vztahu k vašim prostředkům dokonce fatální.
Nabízí se v podstatě tři cesty, jakými lze k této problematice přistupovat. Každá z nich představuje určitý poměr mezi vlastní odpovědností a rizikem. Z těchto důvodů se hodí pro jiné typy lidí a objemy prostředků.
1) Nechte váš bitcoin ve službě
Tou nejzákladnější možností ze všech je ponechat vše na směnárně jako je Fastchange nebo Anycoin. Či si vaše bitcoiny můžete uložit na burze jako je Binance nebo brokera eToro. Velká část z těchto platforem má i své vlastní kryptoměnové peněženky a dává uživatelům možnost uchovávat své kryptoměny v jejich obchodních účtech.
Ke kryptoměnám uloženým na obchodních účtech má uživatel samozřejmě plný přístup a může s nimi náklady víceméně podle svého vlastního uvážení.
Tento způsob uložení kryptoměn má v podstatě stejné vlastnosti jako jakýkoliv bankovní účet. O vaše peníze se někdo stará, je zde určitá výše pojištění (například Binance SAFU) a kryptoměny můžete okamžitě prodat. Odpovědnost uživatele za své vlastní dobro je zde minimální a v zásadě nemůžete udělat žádnou fatální chybu. Je potřeba si ale uvědomit druhou stranu mince.
Pokud kryptoměnám alespoň trochu rozumíte, jistě víte o tom, že nabízí bezprecedentní vlastnosti svobody a suverenity pro jednotlivce. Právě těchto benefitů se zde plně vzdáváte. Když se stát rozhodne kryptoměny zakázat, jako první půjdou na popravčí špalek podniky a všechny jejich prostředky. Služba může podvádět a připravit vás tak o vaše peníze. Nebo to bude prostá chyba. Stejně tak se zde vystavujete potenciálnímu hacku burzy.
Tato cesta se hodí především pro uživatele, kteří berou kryptoměny pouze jako investici. Dále je vhodná pro ty, kteří si tak úplně nevěří a bojí se, že by udělali s kryptoměnami nějakou chybu. Na těchto centralizovaných službách lze ponechat jakékoliv množství prostředků, ale jen za předpokladu, že si uvědomujete rizika s tím spojená.
2. Softwarové peněženky
Tyto peněženky si můžete představit jako programy či mobilní aplikace. V minulosti nebyla práce s nimi nic jednoduchého. Dnes už jsou ale tak uživatelsky přívětivé, že je zvládne ovládat naprosto každý. Jejich nastavení a zprovoznění je možné udělat do 5 minut se vším všudy, přičemž hned poté si můžete na peněženku bitcoiny odeslat.
Pokud bychom měli být fakticky přesní, kryptoměnové peněženky uchovávají pouze přístupové klíče ke kryptoměnám. Bitcoin existuje pouze jako zápis ve velké účetní knize, která se nazývá blockchain. Aby mohl uživatel tyto zápisy přepisovat a pohybovat s jednotkami na adresách, potřebuje přístupový kód zvaný privátní klíče. Jediným úkolem softwarové peněženky je toto “heslo” zabezpečit.
Softwarové peněženky budou pro spoustu lidí prvním setkáním se situací, kdy mají naprosto plnou odpovědnost za své peníze. Dobré aplikace jsou plně open-sourcový software. Není zde žádné pojištění či třetí strana, která by vám v případě potřeby platbu vrátila nebo obnovila heslo. Vše je na uživateli. Tato plná kontrola omezuje rizika spojená s třetí stranou a podvody, nicméně otevírá dveře chybám uživatele. Špatně zvolená hesla, zapomenuté přihlašovací údaje atd. Ve všech těchto situacích je riziko, že majitel bitcoinů o své jednotky nadobro přijde.
Protože se také jedná o programy na telefonu či počítači, který je stále připojený k internetu, stále tu zůstává možnost nějakého hackerského útoku.
Hardwarové peněženky už potřebují zodpovědného uživatele. Z pohledu uložených objemů prostředků nad nimi přemýšlejte jako nad normální peněženkou na bankovky. Nemějte v nich více, než kolik jste ochotni nosit ve vaší kapse.
3. Hardwarové peněženky
Už jste někdy viděli hardwarovou peněženku? Vypadá jako malá flashka. Má podobný tvar, a dokonce se do počítače zapojuje pomocí USB kabelu. Kromě toho má ale také malou malou obrazovku a většinou několik tlačítek. To pravé kouzlo se ale skrývá uvnitř.
V tomto drobečkovi se nachází důmyslný systém, který je dnes považován za naprostou špičku z pohledu zabezpečení kryptoměn. Účelem celého zařízení je přenesení všech důležitých procesů mimo napadnutelný počítač. Kromě toho ale také přináší řadu dalších překážek, které by musel potenciální útočník překonat. Při každé odesílané transakci je například potřeba, aby uživatel příkaz potvrdil zmáčknutím fyzického tlačítka. Majitel prostředků tak musí být přítomen u všech důležitých procesů a nic mu nemůže uniknout.
Tento typ úložiště je nepřekonatelný z pohledu bezpečnosti. Tentokrát už je ze hry i hack počítače a mobilu. Jediným rizikem hardwarových peněženek je tak chyba uživatele. Na těchto zařízeních už můžete s klidem na duši skladovat i miliony korun.
Trezor
Jako Česká republika zde máme jedno prvenství. Vznikla u nás vůbec první hardwarová peněženka na světě s názvem Trezor. SatoshiLabs, výrobce zařízení, je se svým Trezorem známý po celém světě a nutno říct, že si všechnu chválu zaslouží. Hardwarové peněženky Trezor jsou perfektním kusem techniky se všemi potřebnými prvky zabezpečení. V podstatě nic lepšího dnes na trhu nenajdete.
Základní model (Model One) této peněženky, který naprosto stačí, můžete zakoupit za zhruba 1 700 Kč. Pokročilejší Model T s dotykovou obrazovkou vás pak bude stát zhruba 5 400 Kč.
Ledger Nano
Ledger je dnes hlavním rivalem peněženky Trezor. Jde o francouzský produkt, který je stavěný na trochu jiném principu než Trezor. Mnoho prvků bezpečnosti mají společných a rozhodně neuděláte chybu, když si tuto peněženku pořídíte.
Základní model Ledger Nano S má cenovku kolem 2 100 Kč a lepší model Ledger Nano X seženete za necelé 4 000 Kč.
Buďte opatrní a zálohujte si váš seed
Pokud půjdete cestou softwarových nebo hardwarových peněženek, budete muset dávat pozor především na své chyby. Zapomenutá hesla, prozrazené přístupové údaje a podobné záležitosti vás mohou stát všechny jednotky bitcoinu. Právě u hesel se ještě na chvilku zastavíme.
Každá soukromá peněženka vám při zakládání zobrazí tzv. Seed. Tento seed je složený z 12, 18 či 24 anglických slov a jde pouze o jinak zapsaný privátní klíč. Je potřeba, abyste si tato slova pečlivě zapsali na kus papíru a uložili je někam na bezpečné místo. Divíte se, proč na kus papíru? Jakákoliv digitální fotografie či kopii je lehce napadnutelná. Je tedy mnohem lepší využít nějaké fyzické úložiště.
A k čemu to vlastně celé děláme?
Jak jsme si již řekli, bitcoin je pouze záznam v databázi. Aby mohl uživatel tyto záznamy přepisovat a jednotky přesouvat mezi adresami, potřebuje tento privátní klíč či seed, který slouží jako heslo ke kryptoměnám.
Ten, kdo zná seed, může kryptoměny kdykoliv odeslat a vybrat. Seed také můžete brát jako zálohu vaší peněženky. Pokud se vám zařízení ztratí, zničí či peněženka smaže, jednoduše pomocí seedu vše obnovíte.
Je úplně jedno, zda jde o právoplatného majitele či zloděje. Jakmile zná někdo seed, může si s kryptoměnami na navázaných adresách dělat cokoliv.
Dejte si proto na seed velký pozor a nikomu ho neprozrazujte.
Teď, když už víte všechny potřebné základy, se můžeme vrhnout na samotné způsoby nákupu.
KYC a ověření identity
Když budete dnes nakupovat kryptoměny s pomocí jakékoliv centralizované služby (směnárny, burzy), s naprostou jistotou se setkáte s legislativou KYC (Know Your Customer). Jde pravidla, která mají zabránit lidem v praní špinavých peněz a financování terorismu. Jenom totální naivka by si myslel, že to něco řeší. Do hry se dostávají akorát další překážky pro normální lidi. K tomu samozřejmě započítejte i možnost kontroly a sledování.
Obecně jsou tato pravidla nastavená podle investované částky. Majorita podniků se snaží dodržovat jen nutné zlo a ověření identity je požadováno jen při obchodech nad 25 000 Kč.
Po překročení této hranice je po zákazníkovi požadováno vyplnění nějakých osobních údajů (např. adresa bydliště, datum narození apod.) a ofocení jednoho nebo dvou průkazů totožnosti. V některých případech je potřeba nahrát i dokument, který uvádí vaši adresu bydliště.
Nechceme vás tímto nijak strašit. Uvědomte si ale, že stát strká prsty opravdu všude a jen zřídkakdy je to kvůli ochraně zákazníků.
Jak koupit bitcoin
Podíváme se společně na jednotlivé způsoby, jak koupit bitcoin. Stejně jako u peněženek, i zde má každá cesta své výhody a nevýhody. Některé jsou vhodné pro začátečníky, jiné mají zase nejnižší poplatky atd. Vyberte si proto podle toho, co je pro vás nejdůležitější.
Pro jistotu bychom ještě rádi zmínili jednu věc. U každé skupiny vám dáme příklad nějaké služby, kterou sami používáme a známe. Na trhu je přirozeně spousta podniků, které mají skvělý produkt, ale zároveň je kryptoměnový svět plný podvodů. Nic vám nebrání v objevování a klidně můžete využít něco úplně jiného. Jen si platformy vždy nejprve ověřte.
Jak koupit bitcoin na směnárnách?
Začněme tím nejjednodušším. Směnárny jsou společnosti, které se zaměřují výhradně na nákup a prodej kryptoměn pro své zákazníky. Člověk si takovou službu najde, zvolí požadovaný počet bitcoinů, odešle své peníze na cílový bankovní účet a vloží kryptoměnovou adresu.
Za několik minut (maximálně hodin – podle rychlosti převodu) mu na kryptoměnovou adresu přijdou kryptoměny.
Výhodou těchto služeb je rychlost a fakt, že máme spoustu z nich i u nás v České republice. Můžete se proto setkat s plně českých prostředím a podporou. Minusem jsou naopak relativně vysoké poplatky, které se mohou dostat na nižší jednotky procent.
Za nás můžeme vřele doporučit kryptoměnové směnárny Anycoin a Fastchange.
Jak koupit bitcoin na krypto burzách?
Kryptoměnové burzy jsou místo, kde se střetává nabídka s poptávkou. Obchodují zde společně malí investoři, ale také klidně velké instituce. Burza jako taková pouze zprostředkovává obchod, ale už do něj nijak výrazně nazasahuje.
Tento typ platforem je vhodný pro všechny. Jde o velice univerzální nástroj, který může být naprosto jednoduchý a sloužit jen pro nákup a prodej, ale velká část z nich má v sobě také nástroje pro profesionální trading, zapojení pákového efektu apod.
Je to škoda, ale všechny velké kryptoměnové burzy jsou zahraniční společnosti. I když lze občas najít českou lokalizaci, hovor s podporou a jakékoliv dotazy je potřeba formovat v angličtině. Pokud ale tímto jazykem mluvíte, nebo mu alespoň částečně rozumíte, určitě se dokážete na platformách zorientovat.
Také se jedná o zdaleka nejlepší možnost z pohledu poplatků. Na burzách se obchodují opravdu velké objemy a společnost si tak může dovolit stáhnout poplatky na minimum. S procenty se můžete dostat až na desetiny, což je oproti ostatním způsobům nákupu neporovnatelné.
Příkladem za všechny může být dnes největší kryptoměnová burza Binance. Denně se na ní protočí obchody v řádech miliard dolarů. Za vše také mluví počet spokojených zákazníků, který neustále stoupá.
Video návod: Jak koupit bitcoin na Binance
Jak koupit bitcoin na P2P tržišti?
P2P tržiště si představte jako bazary. Lidé přijdou a vystaví zde svou nabídku. Pak už jen čekají, jestli někdo na obchod přistoupí. Jsou to vlastně jen zprostředkovatelé kontaktu mezi nakupujícím a prodávajícím, přičemž samotný obchod už se odehrává mimo celou platformu.
Tento typ obchodování je pravděpodobně nejblíže původnímu záměrů bitcoinu. Jde o Peer-to-Peer směnu mezi uživateli. Do obchodu nevstupuje žádná třetí strana, která by transakce jakkoliv hlídala či omezovala.
Tato tržiště jsou plná férových lidí. Bohužel se zde ale přirozeně najde i sorta, která nemá zrovna nejčistší úmysly. Jestli budete někdo na těchto platformách obchodovat, snažte se vždy kupovat jen od ověřených uživatelů.
Poplatková struktura je na těchto službách velice rozmanitá. Protože si lidé určují cenu za obchod sami, mohou si ji i jakkoliv zvednout. Jde také o relativně anonymní způsob nákupu, za což se samozřejmě platí. Cena z obchod je pravidelně ve vyšších jednotkách procent.
Z konkrétních aplikací se zde nabízí například česká aplikace Vexl či decentralizovaná burza Bisq.
Jak koupit bitcoin – Jak na to?
Bitcoin byl navržen jako platební systém, který ke svému provozu nepotřebuje žádné prostředníky. Aby mohl člověk odesílat platby, nepotřebuje se nikam registrovat, není nutné mít žádný účet. Z druhé strany problému – neexistuje nikdo, kdo by mohl kryptoměnové transakce zakázat či cenzurovat. Co to všechno znamená? Že můžete bitcoiny nakupovat i v reálném světě jako jakékoliv jiné hmotné zboží.
V principu zde existují dvě cesty – buď máte nějakého známého či rodinného příslušníka, od kterého by bylo možné coiny nakoupit, nebo budete muset najít cizího člověka nakloněného k obchodování.
První případ je naprosto jednoduchý. Pravděpodobně půjde o člověka, kterého dobře znáte a na nějaké úrovni mu věříte. Stačí si domluvit množství bitcoinu a cenu. Vy pak odešlete platbu nebo předáte hotovost a druhá strana vám pošle bitcoiny na kryptoměnovou peněženku.
Druhý případ je o něco složitější. Nejdříve je nutné najít cizího člověk, který je ochotný obchodovat s někým, koho vůbec nezná. Už to může být samo o sobě problém. Ideální cesta, jak někoho takového najít, je skrze skupiny na sociálních sítích. Můžete zkusit podat inzerát na facebookovou skupinu Bitcoinová komunita CZ/SK. V naprosté většině případů se někdo najde. Zde ale přichází na řadu další problém.
Buďme k sobě upřímní – lidé nemají vždy upřímné a dobré úmysly. S největší pravděpodobností se vám ozve poctivý člověk. Nemůžete se na to ale v žádném případě spoléhat. Danou osobu si vždy prověřte a klidně se poptejte na reference. Jestli se vám nebude cokoliv zdát, nebojte se kontakt přerušit.
Máte potenciálního prodejce? Skvělé! Posuňme se dál.
Obchod bude probíhat v realitě, což znamená, že bude potřeba domluvit místo setkání a nějaká pravidla. Vše záleží na vaší společné dohodě, ale snažte se držet těchto několika pravidel:
- Vždy se potkávejte na veřejném místě – Může se to zdát jako paranoia, ale v tomto ohledu rozhodně není potřeba riskovat víc, než by bylo zdrávo
- Potřebujete internetové připojení – Dnes už má většina lidí internet v mobilu, takže to není tak stěžejní záležitost. K odesílání transakcí je v každém případě nutné internetové připojení
- Pokud si budete chtít vzít někoho s sebou jako doprovod, vždy to druhé straně oznamte dopředu
- Kdykoliv můžete obchod odvolat – Stejně jako na začátku. Jestliže vám bude na celé situaci něco smrdět, vůbec nemusí k obchodu dojít
Takhle vám to pravděpodobně zní jako naprosto zbytečný stres, za který vlastně nedostanete nic speciálního. Není to tak úplně pravda. Nakupovat bitcoiny tímto způsobem může být způsob, jak získat jednotky s naprostou anonymitou.
Pokud by mělo dojít na nejhorší a situace se stočí ke konfiskaci majetku, pak jsou samozřejmě první na ráně lidé, kteří drží vše na směnárnách. Následně dojde řada na ty, kteří kryptoměny koupili přes směnárny a drží je na soukromých peněženkách. Jelikož šel obchod přes burzu či směnárnu, je vytvořený záznam a adresa je napojená na jméno. Jak vám ale někdo zabaví něco, o čem neví, že to vlastně máte? Z pohledu zabezpečení bitcoinu je tento přístup jednoznačně nejlepší.
Poplatky u tohoto typu nakupování mohou být skutečně různé. U vašich známých budou s největší pravděpodobností nula, zatímco u úplně cizích lidí se mohou poplatky vyšplhat i na několik procent.
Kryptoměnové automaty
Když se dnes rozhlédnete po nějakém nákupním centru, určitě uvidíte sekce plné bankomatů. Velice často mezi nimi najdete i kryptoměnový automat. Mají podobný tvar, akorát se tváří o něco moderněji.

Dnes již jde o vcelku rozšířená zařízení, která se nachází po celém světě. Jsou rozmístěna především na frekventovaných místech. Fungují jako typické bankomaty. Vkládáte do nich peníze a bankomat vám na oplátku odešle bitcoiny na kryptoměnovou adresu. Bitcoinmaty vám mohou dokonce vystavit seed na účtenku.
Bitcoinmaty je velice jednoduché ovládat. Stačí se řídit podle pokynů. Jejich obsluhu zvládne skutečně každý. Dá se to dokonce považovat i za relativně anonymní způsob v případě, že budete platit hotovostí (což nejde u všech).
Rychlost, anonymita, dostupnost – to jsou vlastnosti, za které se platí. Zrovna Bitcoinmaty jsou poplatkově opravdu hrozné. Cena za obchod může být klidně kolem 10 %. Pokud tedy nepotřebujete okamžitě nakupovat nebo prodávat, spíše se tomuto způsobu nákupu vyhněte.
Jak koupit bitcoin na směnárně – Krok za krokem
Dost bylo teorie. Podívejme se konečně na praktickou ukázku nákupu s pomocí kryptoměnové směnárny. Budeme vše dělat přes směnárnu Anycoin, se kterou máme velmi dobré zkušenosti. Proces bude u ostatních směnáren v zásadě totožný.
1. Vyplňte objem obchodu
Nejprve je potřeba vyplnit objednávkový formulář. Na směnárně Anycoin ho najdete již na úvodní stránce. Jde fakticky o jednoduchou obousměrnou kalkulačku, která přepočítává fiat měny (koruny, eura, dolary apod.) na kryptoměny a obráceně. U této směnárny si můžete vybrat, jestli chcete platit pomocí korun nebo eur. Je to čistě na vás.
2. Doplňte zbytek údajů
Jakmile v kalkulačce odkliknete políčko pokračovat, systém vás přenese ke skutečnému objednávkovému formuláři. Zde už budou doplněné údaje z kalkulačky a najdete tu i další nastavení obchodu.
Na výběr máte mezi tržním kurzem a pevným kurzem. Bitcoin si můžete zaslat na vaši kryptoměnovou peněženku, případně je ponecháte na směnárně.
Pak už jen stačí odsouhlasit potřebná pole, doplnit email a můžete transakci odsouhlasit.
3. Zaplaťte za kryptoměny
Po vytvoření objednávky bude nejprve řada na vás. Směnárna je firma, která za vás jde na burzu a určitým způsobem nese riziko. Směna se uskuteční poté, co ze svého účtu odešlete peníze. A kam je poslat?
Systém vám odešle všechny potřebné platební údaje na email. Ty už pak jen přepíšete ve vašem internetovém bankovnictví a příkaz potvrdíte.
4. Počkejte na dokončení transakce
Plynulost obchodu bude záležet především na rychlosti, s jakou dokáže vaše banka odeslat platbu na účet směnárny. U někoho to může být pár minut, ale jiným bankám to trvá i hodiny.
Samotná kryptoměnová transakce směřující na vaši adresu už je otázka několika minut. Směnárna v tomto ohledu nepotřebuje několik ověření. Poté, co transakci firma odešle, se vám bitcoin zobrazí v peněžence do několika minut.
Závěr
V tomto článku jsme si společně prošli všechny všechny možnosti nákupu bitcoinu. Některé z nich jsou jako stvořené pro úplné začátečníky, zatímco jiné potřebují trochu zručnosti a zkušeností.
Liší se i v jiných věcech. Jiná je především poplatková struktura u každé jednotlivé služby. Také ale najdete rozdíly v anonymitě a rychlosti, s jakou jste schopni celý obchod provést.
Naše rada by zněla asi takto – zapřemýšlejte se o tom, co je pro vás nejdůležitější. Teprve podle toho se můžete rozhodnout, která z cest bude nejlepší.
Chcete jednoduchost a průměrné poplatky? Pak nic neřešte a navštivte nějakou směnárnu. Trochu složitější ovládání ale poplatky na minimu? To najdete na burzách. Zajímá vás hlavně anonymita? V takovém případě se poohlédněte po někom, kdo s vámi bude ochotný obchodovat v reálném světě.
V každém případě začnete pomalu a investujte jen to, co jste ochotni ztratit. Chyby dělá každý a nějakou lekci si zaplatíte tak jako tak. Je ale lepší, když bude stát 1 000 korun a jednu sklenici vína, než aby vás nějaká neznalost připravila o celý kapitál.
FAQ – Často kladené otázky
Kryptoměnový svět je složitý sám o sobě. Když se k tomu přidá ještě rozmanitost jednotlivých služeb, může být celý ekosystém skutečně matoucí. Připravili jsme proto těchto několik otázek, které vám v rychlosti odpoví na ty nejčastější dotazy.