V kryptoměnových novinkách je velice často skloňováno jméno Binance. Že nevíte o co jde? Binance je největší kryptoměnová burza na světě, na které se zobchoduje miliardy dolarů každých 24 hodin. Tato burza ale přišla také, kromě jiného, se svým vlastním blockchainem a coinem zvaným binance coin (BNB).
Binance Smart Chain je blockchain pracující na podobném principu jako Solana či Ether. Zabezpečení blockchain zajišťuje ověřovací algoritmus Proof-of-Stake Authority. Samotným účelem je rozvoj nového ekosystému decentralizovaných financí. Binance coin je také nativním tokenem samotné burzy, ve které umožňuje například snížení obchodních poplatků.
Zajímá vás, jak tuto kryptoměnu koupit? V tom případě jste zde na správném místě. Projdeme si základy týkající se zabezpečení kryptoměn, poté si předvedeme jednotlivé způsoby nákupu a v poslední části si ukážeme, jak koupit BNB na kryptoměnové burze Binance.
Ze všeho nejdříve zabezpečení – Kde kryptoměnu uchovávat?
Kryptoměny jsou pro spoustu lidí novinkou, a to nejen technologicky. Zvykli jsme si na to, že se o nás neustále někdo stará, že nás “chrání” zákony (nebo nechrání?), a v případě jakéhokoliv problému se můžeme obrátit na podporu, která za nás vše vyřeší. Chcete kryptoměny držet a nakupovat? Pak na něco takového ideálně rovnou zapomeňte.
Kryptoměny jsou systém, který je založený především na osobní odpovědnosti jednotlivce. Každý uživatel má nad svými prostředky výsadní kontrolu, kterou mu nemůže vzít žádná autorita, dokonce ani ta státní. Tato svoboda ale po uživateli vyžaduje, aby se o všechno staral sám. Zákony zde nepomůžou. Žádné pojištění tu také nehledejte.
Tím nejdůležitějším, co pro sebe můžete na počátku udělat, je vzdělávat se. Tím druhým nejdůležitějším je správný výběr úložiště kryptoměn.
1) Držte své binance coiny na peněžence burzy nebo směnárny
Ne každý chce mít svou vlastní peněženku. Lidé se bojí, že její ovládání nezvládnou, případně mají strach, že jejich vlastní nezodpovědnost je tím největším rizikem. Nalijme si čistého vína – velká část uživatelů je také jen líná a nechce nic řešit. Všechny tyto důvody jsou v zásadě v pořádku, ale jen v případě, že se jedná o informované rozhodnutí.
Směnárny, burzy a jiné služby by byly hloupé, pokud by tyto zákaznické tendence nezachytily. Velká část z nich proto začala vytvářet vlastní systémy “kryptoměnových peněženek”, ve kterých drží prostředky za zákazníka. Je na tom vlastně něco špatně? Pokud berete kryptoměny jen a pouze jako prostředky pro zhodnocení vašich peněz, pak se tato cesta klidně nabízí. Má-li ale vaše koupě i určitý ideový náboj, tak děláte zásadní chybu.
Kryptoměny do světa přinesly vůbec první digitální peníze, které neovládá žádný panovník ani vláda. Při dobrých zvycích a správném použití je jejich majitel jediný člověk na planetě zemi, který s nimi může nakládat. Nikdo vám nedokáže zamezit v jejich odeslání, nikdo vás nebude utlačovat cenzurovat. Jestliže chcete ponechat kryptoměny na peněžence poskytované službou, o všechny tyto vlastnosti se dobrovolně připravujete.
Kdykoliv se může objevit zákon, který vlastnictví kryptoměn zakáže. Myslíte si, že nemůže stát přijít a vaše účty na směnárnách zmrazit, nebo rovnou zabavit prostředky na nich? Váš názor, který se nebude líbit nějakému pohlavárovi, může znamenat vaše odstřižení od prostředků apod.
K tomu všemu je třeba počítat s tím, že peněženky směnáren a burz jsou naplněné velkým majetkem. Stávají se tak velkým lákadlem hackerů, kteří se do nich snaží dostat a vykrást je.
Na tomto úložišti není nic špatného ani zlého. Může se hodit pro uživatele, kteří se skutečně peněženek bojí. K tomu sice není důvod, ale je to pochopitelné. Jen si prosím uvědomte, co to znamená, co získáte a o co přijdete.
2) Softwarové peněženky – První úroveň soukromých peněženek
Dříve byly kryptoměnové peněženky vcelku neohrabané a rozhodně nebyly určené ke každodennímu použití. Postupně se ale vše vyvíjelo do podoby, kterou můžete najít dnes. Peněženku si stáhnete na počítač, ale také na váš mobilní telefon. Většina z nich má skvělé uživatelské prostředí, které je jednoduché, praktické a zorientuje se v něm každý.
Taková peněženka je jenom vaše a kryptoměny na ní mají jediného pána. Tedy za předpokladu, že alespoň rámcově víte, jak se má s takovou peněženkou zacházet.
Možná vás teď překvapí, když řekneme, že v těchto peněženkách žádné kryptoměny reálně nejsou. Kryptoměnové peněženky jsou portálem, který vám umožní s kryptoměnami zacházet. V peněžence je uložený privátní klíč, který dává uživateli oprávnění k přepisování záznamů na kryptoměnových adresách. Pro uživatele je přepsaný do podoby seedu.
Vaše jednotky jsou pouze digitálním záznamem, který je uložený na decentralizované databázi zvané blockchain. Ten si můžete představit jako velkou účetní knihu. Jsou v ní jednotlivé adresy s obnosy. Aby bylo možné danou adresu přepsat a jednotky zapsat k někomu jinému, je potřeba tzv. Privátní klíč. Pod pojmem privátní klíč si představte heslo. Blockchain vám umožní jednotky prohlížet, procházet transakce, ale bez tohoto hesla vám nedovolí s nimi pohybovat. Jediné, co tedy peněženka dělá je, že toto heslo (privátní klíč/seed) uloží a snaží se ho co nejlépe zabezpečit.
Seed vám peněženka zobrazí při každém založení. Je navýsost důležité, abyste si tuto řadu 12, 18 či 24 slov zapsali na fyzické místo. Tím může být ideálně kus papíru, ale také třeba kovová tabulka. Nikdy seed nefoťte ani nepřepisujte do digitální podoby. Je to velice riskantní a každý den se dočtete o někom, kdo tuto blbost udělal a pak se divil, že na svých adresách nic nemá.
Člověk, který tento seed zná, má plnou kontrolu nad adresami. Ovládá všechny jednotky na nich a může je kdykoliv odeslat na jakoukoliv adresu. Je jedno, jestli jde o právoplatného vlastníka nebo zloděje. Systém hledí pouze na vlastnictví seedu. Seed proto nikomu neukazujte a nechte si jej pro sebe.
Možná to zní všechno hrozně složitě a strašidelně, ale to je skutečně jen mlha, která peněženky obklopuje. Ve skutečnosti stačí, abyste:
- Zapsali seed a uložili ho na bezpečné místo – Se seedem lze obnovit peněženku, přepsat ztracená hesla apod. Dejte na něj velký pozor a ušetříte si spoustu starostí a ztrát.
- Měli silná hesla – Hesla chrání přístup do samotného programu. Znalost těchto údajů dává útočníkovi možnost dostat se do vaší peněženky. Když už v ní bude, dokáže z peněženky kryptoměny odeslat na své vlastní úložiště. Vytvořte si všude silná hesla, přes která se nikdo nedostane.
- Dávali pozor na adresy u transakcí – Adresy jsou citlivé na změnu jakéhokoliv údaje. Jedno špatné písmenko a kryptoměny se odešlou na úplně neznámou adresu. K té samozřejmě nebudete mít přístup, takže o celou odeslanou sumu přijdete. Adresy si vždy dobře překontrolujte. Zde pomůže hlavně pozornost.
V případě, že dodržíte tyto tři body, budete mít o úspěch vlastně postaráno. Pokud to zvládnete, v podstatě se nemůžete dostat do situace, kdy by váš majetek nešel zachránit.
V těchto peněženkách je dobré ukládat pouze obnosy, které jste ochotni nosit v normální peněžence. Pravděpodobně se bude jednat maximálně o pár tisíc. Chcete investovat víc peněz? Přejděte na další skupinu.
Konkrétní peněženka, kterou vám můžeme doporučit, je Coinomi.
3) Hardwarové peněženky
V případě, že chcete do binance coinu investovat větší částky, by bylo dobré zauvažovat nad nákupem nějaké hardwarové kryptoměnové peněženky. Jde o malé plastové krabičky s obrazovkou, které mají bezpečnost na takové úrovni, že v nich můžete skladovat i miliony.
Jistě už jste ve své rodině měli někoho, jehož počítač byl až po uši (nebo po procesor?) zavirovaný. Právě zařízení je slabým bodem, na který často uživatelé doplatí. Silná hesla jsou super, ukrytý seed také, ale pokud někdo dokáže ovládnout vaše zařízení, nic z toho nepomůže. Zde nastupuje do hry hardwarová peněženka.
Jediným cílem těchto zařízení je přenesení celé peněženky mimo ohrožené zařízení. Privátní klíč se nachází mimo počítač, hesla jsou uložená v peněžence. Kromě toho také přidává další bezpečnostní zabezpečení. Jako celek jsou perfektním nástrojem pro zabezpečení kryptoměn, které zároveň zůstávají ve vašem plném vlastnictví.
Představíme si teď dva konkrétní příklady peněženek, které stojí za váš zájem.
Trezor
Český produkt, který jako první přinesl do kryptoměnového světa myšlenku hardwarových peněženek. Při vzniku tohoto zařízení celá komunita zářila štěstím, neboť Trezor posunul bezpečnost na úplně novou úroveň. Dodnes se jedná o špičkové zařízení, které se pravidelně umisťuje mezi nejlepšími.
Základní Model One stojí kolem 1 700 Kč. Ten vám bohužel nebude stačit, neboť nepodporuje BNB. Budete musel sáhnout po lepším Trezoru Model T, který stojí kolem 5 000 Kč.
Ledger Nano
Další skvělou hardwarovou peněženkou le Ledger Nano S. Ledger je francouzskou společností, která se s přehledem Trezoru vyrovná, a v nějakých věcech jej dokonce předběhne.
Již na základním modelu lze držet BNB. Za ten dáte v přepočtu kolem 2 100 Kč.
Za každou cenu si dejte pozor na vás seed
Neuběhne den, kdy by se neztratily nějaké kryptoměny. Odhad ztracených jednotek bitcoinu je kolem 4 milionů, u jiných kryptoměn to bude ještě mnohonásobně více. Jestli se neplánujete zapsat do historie kryptoměn jako člověk, který přišel o pohádkové bohatství kvůli vlastní nepozornosti, pak si pečlivě přečtěte další řádky.
Seed jsou vaše kryptoměny. Seed je kód, který můžete kdykoliv použít pro obnovení peněženky. Dává vám přístup k adresám a právo pohybovat s kryptoměnami, které jsou na nich uložené. To vše vyplývá pouze ze znalosti seedu, a to nezávisle na tom, jestli jej drží skutečný vlastník, nebo jen někdo, kdo seed ukradl.
Seed vám peněženka vždy ukáže při jejím založení. Nebuďte líní a seed si přepište na nějaký kousek papíru. Ten pak dobře schovejte, nicméně vždy musíte vědět, kde je. Dejte si také pozor na šťouravé příbuzné, kteří bez ptaní vyhazují věci. Nikomu seed neukazujte, s nikým o něm nemluvte. Chovejte se tak, jako kdyby to bylo zlatá cihla zakopaná na místě, o kterém víte jenom vy. Koneckonců i ten seed můžete dát do bezpečnostní krabičky a někam ho zahrabat.
Všechny způsoby, jak koupit binance coin
Věříme, že po přečtení teoretického úvodu jste již připraveni na nákup a držení vlastního binance coinu. Společně si teď projdeme způsoby, jak lze BNB nakoupit.
Jak koupit binance coin (BNB) na krypto směnárnách
Kryptoměnové směnárny jako jsou Anycoin a Fastchange jsou základem celého obchodu. Tyto firmy se specializují pouze na směnu fiat měn (koruny, dolary, eura) do kryptoměn podle vašeho výběru. Tyto služby jsou velice rychlé, uživatelsky skutečně přívětivé a celou směnu je možné dokončit i do deseti minut, a to včetně přijetí kryptoměn na vaši peněženku.
Jednoznačným plusem, který směnárny oproti jiným službám mají, je fakt, že i v České republice jich existuje hned několik. Jsou spolehlivé a fungují již několik let. K tomu se samozřejmě připočítává i česká lokalizace a podpora. Je prostě mnohem příjemnější mluvit s někým česky, než aby se člověk dohadoval anglicky s nějakým call centrem.
Poplatkově jsou na tom směnárny vesměs dobře, nicméně i zde se najdou výjimky z pravidla. Standardem jsou poplatky kolem nižších jednotek procent. Někdy se směnárny skrývají za nulové poplatky, nicméně svůj podíl si vždy nějak strhnou, a to třeba na horším kurzu.
Binance coin je nakupovaný zejména na burze binance či decentralizovaných burzách. Velká část směnáren proto tento coin vůbec neobchoduje.
BNB si můžete zakoupit například na směnárně Anycoin.
Výhody
- Česká lokalizace
- Snesitelné poplatky
- Velice rychlá směna, která může zabrat jen několik minut
- Jednoduché na použití
Nevýhody
- Některé směnárny BNB neobchodují
- Oproti burzám mají podstatně vyšší poplatky a směna trvá déle
Jak koupit binance coin (BNB) na krypto burzách
Většina lidí, kteří kryptoměny aktivně nakupují, se postupně dostane ke kryptoměnovým burzám jako jsou Binance a Bybit. Tyto velké společnosti zajišťují prostředí, ve kterém se společně setkává nabídka a poptávka, které následně tvoří cenu kryptoměn. Tisíce kupujících a prodávajících se neustále přestřelují, zatímco se jim pod prsty klávesnic točí ohromné objemy peněz sahající do miliard.
Když na burzu přijdete, budete nejspíš překvapení množstvím funkcí, které platformy nabízejí. Je nutné se také prokousat registrací, kterou už dnes vyžadují v podstatě všechny burzy. Její součástí je i proces KYC a ověření totožnosti
Know-Your-Customer či směrnice Poznej svého zákazníka vychází ze zákonů proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Firmy, které nějakým způsobem nakládají s penězi zákazníků, mají povinnost zjišťovat identitu těchto uživatelů. To se dělá oskenováním dokladů jako občanský průkaz či řidičák, přiložením dokumentu se jménem a adresou, a dnes už je někde vyžadována i fotografie s pomocí webkamery.
Smůlou pro nás v České republice je, že se zde nenacházejí žádné velké burzy. Musíme se proto obracet na zahraniční společnosti, které ale ne vždy vycházejí vstříc takto malému trhu, jakým je Česká republika. Některé firmy mají českou lokalizaci, ale je jich spíše méně. Následkem jiné “národnosti” je také nutnost nabíjet účty eury či dolary, což s sebou může nést další náklady.
Kryptoměnové burzy jsou cílem většiny obchodníků především kvůli minimálním poplatkům. Standardně je možné narazit na poplatky kolem 0,5 % za transakci, což je oproti všem ostatním cestám skvělá cena.
Jelikož chcete nakupovat binance coin, bude pro vás nejlepší využít mateřskou společnosti Binance. Tato burza je v tuto chvíli největší na světě a obchoduje s ní zhruba 90 milionů lidí. Později si ukážeme postup na burze i prakticky.
Výhody
- Nejmenší poplatky ze všech služeb
- Nejrychlejší obchodování
- Velké množství nástrojů pro obchodování
Nevýhody
- Burzy jsou hlavně zahraniční a většinou budete muset komunikovat anglicky
- Mohou být pro někoho složité
- Je většinou potřeba odesílat SEPA platby či platby v dolarech
P2P obchod
Jestliže chcete kryptoměny nakupovat a prodávat v souladu s jejich původním záměrem, budete muset sáhnout k P2P obchodu. Ten je specifický především tím, že protistranou je skutečný člověk a do transakce nezasahuje žádná třetí strana ve formě burzy či směnárny. To má velkou výhodu i nevýhody.
Plusem na P2P obchodu je, že do něj skutečně nikdo nemluví. Můžete si stanovit jakoukoliv cenu chcete, vše může proběhnout podle vašich podmínek, měna či způsob vyrovnání je také pouze na vás atd. Neexistuje zde smlouva, kterou by nešlo udělat.
Temnou stranou obchodu s lidmi jsou, no, samotní lidé. Na různých skupinách se pohybují povětšinou čestní uživatelé kryptoměn, kteří chtějí jednat férově. Mezi nimi se ale občas objeví i jedinec, který chce vydělat na úkor ostatních a snaží se o nějaký podvod. Aby se tomu předešlo, je potřeba koukat na reference uživatele, případně na jeho historii na skupině.
K P2P obchodu můžete přistoupit ze dvou stran – buď využijete platformu, které obchodníky spojují, nebo si někoho najdete přímo.
P2P tržiště – Bazary v kryptoměnovém světě
Už jste ve svém životě nakupovali na nějakém internetovém bazaru? Funguje to zhruba tak, že si prodejce vytvoří účet. Následně udělá nabídku zboží, které chce prodat. Tato položka se zařadí do katalogu, kde je na očích pro všechny návštěvníky. Úplně stejně stejně fungují i P2P platformy v kryptoměnovém světě.
Tyto služby transakce nijak nezpracovávají. Dělají pouze to, že umožní kontakt mezi prodejcem a nakupujícím. Aby byl obchod co nejplynulejší, přidávají k tomu několik nástrojů. Tím nejdůležitějším jsou reference uživatele. Ty slouží jako potvrzení toho, jestli jde o nového uživatele, zkušeného matadora, nebo úplného budižkničemu, který se snažil někoho okrást.
Nabídky jsou zde všeho druhu. Dají se najít velice výhodné obchody skoro bez poplatků, ale také naprosto přemrštěné nabídky s poplatky v desítkách procent. Různorodé jsou i způsoby vyrovnání. Nachází se zde příjemci bankovních převodů, jiných kryptoměn, ale také třeba naprosto ojedinělých způsobů jako dárkové poukazy a další výstřelky.
Jde o skvělé služby, které se snaží dodržet původní smysl kryptoměn. I přes všechny nevýhody mají zásadní plus, kterým je anonymita. Můžete zde kryptoměny nakoupit v podstatě bez toho, aby někdo o transakci věděl. Také dokážete i vydělat v případě, že nabídky vytváříte a stanovujete si svou vlastní cenu.
Takovým příkladem P2P tržiště může být například Bisq.
Osobní obchod
Máte chuť osekat všechny služby na minimum a zařídit si obchod tak, jak to sám Satoshi Nakamoto zamýšlel? Tedy jako hotovost, z ruky do ruky? V tom vám samozřejmě nic nebrání ani u binance coinu.
Nejlepší bude, když ve svém okolí najdete někoho, kdo kryptoměny obchoduje. S takovým člověkem se pak stačí dát do řeči a navrhnout obchod. Jestliže bude protistrana souhlasit, pravděpodobně dojde na nějakou formu vyjednávání. Musíte si stanovit množství, cenu a čas, kdy transakci uděláte. Nakonec už jen prodávající BNB coin odešle na vaši adresu a vy odevzdáte peníze.
Pokud jste na tom tak, jako většina lidí, budete muset najít někoho cizího. V takovém případě bude nutné zabrousit do nějaké skupiny či komunity, která se kryptoměnami zabývá. Poslouží k tomu především facebookové skupiny Bitcoinová skupina CZ/SK a Krypto Veksl. Přidejte se do nich, vytvořte příspěvek se specifikacemi obchodu a doufejte, že vaše požadavky nejsou příliš mimo čáru. Pravděpodobně se vám někdo ozve. Pak přichází ta těžší část.
S člověkem se domluvíte na konkrétních podmínkách obchodu. Nastane čas, kdy se potkáte v reálném světě. Pokaždé si domluvte místo, které je na veřejnosti a je zde dostupné internetové připojení. Může se to sice zdát jako přílišná paranoia, ale pamatujte – protistranu neznáte, možná s sebou ponesete peníze a rozhodně nechcete, aby se vám něco stalo. Kdybyste měli jakoukoliv pochybnost, z obchodu prostě vycouvejte.
Poplatky jsou v P2P obchodech spíše vyšší. Očekávejte vyšší jednotky procent, ale vše se odvíjí i od objemu obchodované částky, rychlosti apod.
P2P obchod má samé nevýhody. Také ale nabízí něco, co bohužel jinde nenajdete. Tím benefitem je absolutní anonymita. Když nakoupíte BNB coin P2P cestou, získáte tím anonymní mince, které k vám nikdo nikdy nevysleduje. Představte si to. Budete mít peníze, o kterých nikdo neví, ale které lze i přesto použít. Žádný stát vás nebude vydírat za něco, co podle něj ani nevlastníte. Nikdo vás neokrade o kryptoměny, o kterých neví. P2P obchod má jednoznačně své místo a bude velkou škodu, pokud by měl snad zmizet.
Výhody
- Pokud vytváříte nabídky, můžete i vydělat
- Skvělý z pohledu anonymity
- Různorodé nabídky
Nevýhody
- Lidé mohou dělat problémy
- Nakupující musí být velmi obezřetný
- Vcelku vysoké poplatky, ale vždy jde o individuální nabídku
Kryptoměnové automaty
Dnes jde kryptoměny nakupovat i pomocí kryptoměnových automatů. Jde o přístroje, které se velmi nápadně podobají běžným bankomatům. Namísto hotovosti z nich ale nakoupíte kryptoměny.
Rádi bychom vás na nějaký bitcoinový automat odkázali, nicméně binance coin je zvláště v tomto segmentu velkou raritou. Bitcoinové automaty jen výjimečně obchodují i něco jiného než bitcoiny, takže BNB spíše nenajdete.
Tuto možnost sem dáváme proto, abyste o ní alespoň věděli. Vývoj kráčí stále kupředu a rozhodně není vyloučené, že se BNB na některých kryptoměnových automatech objeví.
Výhody
- Rychlý nákup kryptoměn
- Možnost anonymity
Nevýhody
- Velmi vysoké poplatky
- Nacházejí se jen na několika místech
- Obtížnější pro nákup vyšších částek
Decentralizované burzy a směnárny
Binance coin a blockchain Binance Smart Chain je celý systém decentralizovaných financí. Najdete zde proto i platformy, které se soustředí na směnu jednotlivých tokenů. Fungují velice podobně, jako ty z reálného světa, avšak nad těmito službami nestojí žádná autorita a nemají žádné umístění.
Skvělým příkladem je decentralizovaná burza PancakeSwap. Tato decentralizovaná aplikace běží primárně ve spojitosti s blockchainem Binance Smart Chain. Můžete zde obchodovat binance coin, cake, ether a mnoho dalších tokenů na jednotlivých standardech.
Decentralizované aplikace jsou služby, které se hodí spíše pro pokročilejší uživatele. Jelikož se zde vždy nakupuje a prodává za jiné kryptoměny, budete muset nejprve nějaké vlastnit. Jakmile jste však majitelem nějakého ERC-20 či BEP-20 tokenu, případně samotné kryptoměny, která je do těchto systémů integrovaná, můžete se vrhnout na směňování.
Výhoda
- Není třeba registrace
- Velká škála možností
- Nikdo vás neomezuje
Nevýhoda
- Pro použití musíte již nějaké kryptoměny vlastnit
Jak koupit BNB na kryptoměnové burze Binance
Sliby se mají dodržovat. My jsme vám řekli, že si v článku ukážeme i praktický návod na nákup binance coinu s pomocí směnárny Binance. Právě teď nastala ta chvíle. Společně si ukážeme, jak celý obchod probíhá.
1. Vytvořte si účet u burzy Binance
Vůbec prvním krokem bude vytvoření účtu. Abyste mohli na Binance obchodovat, musíte se zaregistrovat a projít procesem ověření totožnosti. Není to nic složitého, jde v podstatě jen o vyplňování údajů.
Co vás může překvapit je ověření totožnosti. To probíhá tak, že musíte na webovou stránku nahrát fotografie či skeny průkazu totožnosti. Zde může sehrát roli váš občanský průkaz, řidičský průkaz či pas. I když to není nic příjemného, nejde se tomu dnes vyhnout. Firmy samotné by od těchto praktik spokojeně upustily, ale bohužel je do nich nutí legislativa.
Ověření identity je většinou splněné do několika hodin, maximálně do druhého dne. Tato doba je standard, ale výjimky se samozřejmě najdou. Občas se také stane, že jsou fotografie špatné a systém je nedokáže přečíst. Tehdy je třeba oskenovat průkazy znovu.
Jste zaregistrování? Můžeme posunout dál.
2. Zvolte možnost nákupu
V horní liště zvolte políčko “Buy Crypto”. Otevře se vám menu, ve kterém vyberete platbu kreditní a debetní kartou.
Jak vidíte, k platbě můžete využít i jiné možnosti. Jestliže vám nevadí nějakou dobu čekat, pak můžete účet nabít skrze bankovní převod. Chcete-li co nejrychlejší nákup binance coinu, pak pro vás bude vhodná platba kartou.
3. Vyplňte formulář
Další krok bude spočívat ve vyplnění krátkého formuláře. Reálně jde o jednoduchou kalkulačku. V horní polovině uvidíte měnu, se kterou chcete platit. V našem případě to budou eura. V dolní rámečku si pak zvolíte kryptoměnu, jakou plánujete nakoupit. Najděte zde binance coin se zkratkou BNB.
Když budete pokračovat, bude nutné vyplnit detaily karty. Zde už se jedná o standardní postup, ve kterém bude třeba vložit číslo karty, datum platnosti a kód složený ze tří čísel, který najdete na zadní straně karty.
4. Zaplaťte za kryptoměny a překontrolujte si je ve své Binance peněžence
Váš BNB coin byste měli najít ve vaší Binance peněžence. Do té se dostanete přes políčko “Wallet”, které najdete v horní liště, kousek od ikonky vašeho profilu. V otevíracím menu zvolte “Fiat and Spot”. Toto tlačítko vás přesune do seznamu prostředků.
Jestliže proběhla platba úspěšně, najdete zde svůj BNB coin. Tím celá transakce končí. S vaším binance coinem můžete následně nakládat podle svého vlastního uvážení. Chcete ho nechat na Binance a obchodovat s ním? Klidně si ho uložte i na svou osobní peněženku.
Jak můžete vidět, nejtěžším na celém obchodu byla registrace do kryptoměnové burzy Binance. Jakmile se účet ověřil, celý nákup zabral jen několik málo minut.
Závěr
Je toho hodně. Kryptoměnové peněženky, nějaká pravidla bezpečnosti, všechny možnosti nákupu a X dalších věcí. Možná se to zdá jako zbytečně moc informací. Věřte nám ale, že v článku je jen to nejpodstatnější. Pokud bychom vynechali byť jen jedinou část, hrozilo by, že si článek nějaký čtenář přečte, udělá první krok a hned v dalším zažije fatální chybu. To nechce nikdo z nás.
Možná se teď ptáte, co vlastně dělat dál. Dle nás by bylo nejlepší, kdybyste si vyčlenili malý obnos peněz, za který kryptoměnu nakoupíte. Může to být třeba 500 Kč. I když o tuto částku přijdete, pravděpodobně se s vaším životem nic nestane. Systém, kryptoměnu a peněženku si pak vyzkoušejte. Podívejte se i na decentralizované aplikace a zkuste si nějakou směnu.
Nějaké větší investiční rozhodnutí udělejte teprve tehdy, až budete mít alespoň malou jistotu v tom, jak všechny základní nástroje ovládat. Chybu uděláte vždy. Když vás ale bude stát 500 Kč, bude to jen malá cena za životně důležitou lekci.
Zahoďte strach a jděte do toho. Stejně zjistíte, že vlastně o nic nejde. Pokud umíte ovládat online bankovnictví, jistě dojdete k tomu, že kryptoměnové peněženky a burzy vlastně fungují skoro stejně.
FAQ – Často kladené otázky
Není žádnou výjimkou, že nám lidé do redakce píší s různými dotazy. Některé z nich jsou komplexní, ale většina se týká spíše základů. Abychom vám na tyto otázky rovnou odpověděli, sestavili jsme toto krátké FAQ. Kdyby vás i přesto něco zajímalo, prohlédněte si naši sekci “Pro začátečníky”, případně se nám ozvěte.