Supporty a rezistence – technická analýza

4.8
(18)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Supporty a rezistence (S/R levely) jsou naprostý základ technické analýzy. Někteří právě využívají pouze tuto metodu, čemuž se říká obchodování na základě Price action, neboli pomocí „čistého grafu“ bez jiných nástrojů jako jsou technické indikátory – třeba klouzavé průměry.

Původně jsem žádný článek na supporty a rezistence nechtěl vůbec psát, protože na tohle téma je na tuzemských a zahraničních webech spousta textu. Proto jsem se věnoval okruhům, které naopak víceméně absentují. Nakonec jsem ale dospěl k závěru, že by to tu pro úplnost být mělo. V dnešním příspěvku si tedy ve stručnosti vysvětlíme logiku S/R levelů a praktické využití v grafech.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Dluhopisový trh – proč je pro investory tolik důležitý?

Supporty a rezistence – v čem spočívá logika?

Prvně je velmi důležité pochopit, v čem spočívá logika S/R hladin. Supporty a rezistence se dají totiž vysvětlit na příkladech ze skutečného světa, což většina autorů úplně opomíjí. Přitom je vskutku důležité chápat, v čem spočívá logika metody, kterou používáte. Přece jenom je burzovní trh jenom dalším trhem se svými specifiky. Burza je totiž typickým příkladem dokonalé konkurence.

Pojďme ale na ten příklad z reálného světa pro lepší pochopení. Představte si skutečný trh na náměstí, kam může přijít každý jednotlivec, který chce něco koupit anebo naopak prodat. Tento trh je tedy tvořen lidmi, kteří se rozdělují na prodávající osoby a nakupující osoby. Nakupující osoby si pamatují cenu, na kterou jsou už u určitého produktu či komodity zvyklí a akceptují ji.

Když se cena ovšem náhle zvýší, tak už nemusí mít o produkt zájem. V případě, že se cena vrátí zpět, tak je vysoce pravděpodobné, že jejich zájem o koupi se zase vrátí. Neexistuje tu však žádná jistota, ale pouze předpoklad, který se nemusí naplnit. Na trhu zboží a služeb je to o to složitější, že je možné si najít levnější substitut (podobný produkt, služba) s nižší cenou.

Představte si sami sebe, když jdete nakupovat do obchodu. Pokud uvidíte, že je vaše oblíbené zboží ve slevě, existuje poměrně vysoká šance, že si produkt nejen koupíte, ale koupíte jej ve větším množství, protože se budete snažit maximalizovat svůj užitek. Nakupující mají slevy rádi, i ty domnělé. Pro upoutání pozornosti stačí i jenom nálepka se slevou.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Quantitative easing (kvantitativní uvolňování) – jak tento nástroj centrálních bank funguje?

Na burzovním trhu uvedená logika také funguje

Velmi podobně, ale přece jen o dost komplikovaněji, to funguje v rámci obchodování na burze. Zde totiž nelze jednoduše určit, které aktivum je tzv. zlevněné, protože tu není žádný konkrétní prodejce, který by vám onu slevu nabídl. Nyní přichází na řadu technická analýza, čili price action, díky kterému lze identifikovat, kdy je aktivum zlevněné. Nebo naopak, kdy je už příliš drahé.

My tím myslíme kurzové úrovně, kde docházelo v minulosti k obratům vývoje. Pokud je kurz v klesajícím trendu a dostane se do oblasti, kde v minulosti došlo k obratu, tak se vlastně dospělo k tomu, že za tento kurz byla o aktivum zvýšená poptávka – bylo ve slevě. Zatímco pro držitele aktiva nedávalo smysl prodávat – chcete prodávat za draho, nikoliv levně.

Analogicky to funguje u vzestupného trendu. Když dojde ve vyšších cenových hladinách ke změně trendu směrem dolů, tak to znamená, že bylo dosaženo ceny, kterou tržní účastníci pokládali již za drahou. Kupující nebyli ochotni vyšší ceny akceptovat. A zase v opačném gardu se prodávající snaží na této cenové hladině aktiva zbavovat. V tu chvíli dojde k převisu nabídky nad poptávkou a kurz začne klesat. A vzhledem k tomu, že historie má tendenci se do jisté míry opakovat, je velmi pravděpodobné, že cena takto zareaguje v dané cenové hladině i v budoucnu.

Supporty a rezistence – praktické využití

Nyní si supporty a rezistence ukážeme v grafu, z čehož vyplývá i praktické využití. V grafu tedy můžete vidět zakreslené supportní a rezistenční pásma, zkráceně S/R levely. Jednotlivé šipky akorát znázorňují konkrétní odrazy od těchto úrovní.

Těch reakcí je dohromady pěkná řada, která nám dokazuje, že trh skutečně zvýrazněné úrovně po několik měsíců respektuje. Tady si dovolím upozornit, že slovo „respektuje“ užívám záměrně. Neexistuje totiž žádná jistota. Odraz od těchto úrovní není jistý. A když k odrazu dojde i třikrát po sobě, napočtvrté už k němu dojít nemusí.

Supporty a rezistence
Supporty a rezistence

Je důležité si i zapamatovat, že s vyšším časovým rámcem roste i váha identifikovaných S/R úrovní. Logicky má například denní graf přednost před 15minutovým grafem. I přesto se spousta začínajících obchodníků diví, proč by měli sledovat vyšší časové rámce, když dělají skalpové obchody na 5minutovém grafu. Pak se diví, že kurz projede jimi identifikovanými supporty na 5minutovém grafu jako nůž máslem. Je to holt tím, že došlo k průlomu nějaké důležité úrovně na vyšších rámcích.

Z grafu dále vyplývá, že při odrazech od zakreslených hladin dochází ke zvýšení objemů. Čím větší objemy při dotyku jsou, tím větší šance, že dojde na této úrovni k úspěšnému odrazu. Objemy jsou zde takovým indikátorem, který supporty a rezistence potvrzují.

Mimo jiné je nutné chápat, že z bývalých supportů se mohou stát rezistence a naopak. Z grafu to očividně vyplývá. Pokud tudíž jakýkoliv support dlouho odrážel nápor medvědů, tak při jeho průlomu je vysoká šance, že pak bude hrát roli silné rezistence.

Zkuste dřívější vzdělávací článek na Volume Profile (objemový profil) – jeden z nejužitečnějších nástrojů

Závěrem

Supporty a rezistence jsou v technické analýze jakýmsi základem. V podstatě se bez toho nelze moc obejít. Vtip je také v tom, že kreslení pásem do grafu vypadá na první pohled zdánlivě zcela jednoduše. Je to ale jako jízda na kole. Začátky mohou být vážně těžké – je to dost individuální. Než se ale naučíte opravdu dobře jezdit, trvá to léta. A i potom je možné se dlouhodobě zlepšovat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 18

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Bešter Průša

V článku máte ekonomickou hrubku. Burza, o to víc kryptoměnová, je učebnicovým příkladem nedokonalé konkurence. Z onchain analýz je prokázána přítomnost tzv.velryb; tito objemově velcí obchodníci mají sílu změnit cenu, což je porušení základního předpokladu doko konkurence a tedy to, že žádný subjekt trhu nedokáže cenu tvořit, ale může ji pouze přijmout. Což má pramenit ze silné fragmentace daného trhu. Jedná se navíc spíše o teoretický model, nikdy v historii se zatím čistá doko konkurence nestala. Nejblíže tomu byly historické trhy a jarmarky. Žádný ze subjektů nedisponoval takovým objemem, aby sám mohl tvořit cenu. Učebnice ekonomie, mikro 1.semestr; např.Samuelson, Nordhaus.

spot_img