Základy s doktorem – Co je ekonomická recese a jak v ní investovat?

4.4
(16)
Dr. Matěj Široký
Dr. Matěj Široký
O investování jsem se začal prvně zajímat v roce 2013, kdy jsem si poprvé koupil akcie. Díky studiu filosofie jsem se dostal k otázkám politiky. Právě tento zájem o politické dění mě dovedl k pochopení toho, co se děje na finančních trzích. Své úvahy jsem publikoval v různých českých (Euro, Česká pozice, Ekonom, Hospodářské noviny, Novinky) i zahraničních médií. Rozumět světu financí a dokázat ho interpretovat je dnes klíčové pro pochopení nejen tohoto světa, ale i toho kolem nás. Dávat věci do souvislostí a analyzovat dění z více úhlů je mojí vášní. Ve volném čase se věnuji popularizování filosofie na YouTube kanálu Přátelé filosofie.

Recese je dle makroekonomického hlediska stručně definována jako pokles reálného hrubého domácího produktu (HDP) po dvě nebo více následující čtvrtletí v roce. Avšak ekonomická recese zpravidla zahrnuje i jiné faktory v podobě růstu nezaměstnanosti, pokles poptávky, pokles úspor, zisků a investic. A těsně před začátkem hospodářské krize je inflace minimálně vyšší.

Hospodářská krize s sebou však přináší i mnohé investiční příležitosti. Jak tedy nad ekonomickou krizí vyzrát? Jak správně investovat?

Co je ekonomická recese?

Nejprve si pojďme říct, co znamená recese. Ekonomická recese se definuje obecně jako útlum hospodářské aktivity. Proto se také často používá hospodářská krize. Avšak druhý pojem má mnohem více negativní konotace.

Hospodářský útlum bývá měřen hrubým domácím produktem. Technická recese se pak definuje jako záporný růst HDP minimálně po dobu dvou následujících kvartálů. Důvodem je, že jeden pokles nestačí, protože může být způsobem jak statistickou odchylkou, tak výkyvem ekonomického cyklu.

Investor ale nemá pouze hledět na růst HDP. Výpočet HDP bývá často zkreslován a uplatňují se u něj různé odhady. A ty mají různou přesnost. Například ve Francii statistický úřad započítává do výpočtu i obrat z drogových obchodů. Jeho roční odhad je 2,7 miliard eur, tudíž 0,1 % francouzského HDP. Samozřejmě francouzský statistický úřad nemá žádná přesná data nebo hlášení od dealerů. Je to pouze odhad. Samozřejmě drogy vstoupily do výpočtu na nátlak politiků.

Jelikož zásadní problém současného západního světa před nástupem covidu byl malý růst HDP, politici využili každé příležitosti k zlepšení jeho výsledků. HDP neroste v západním světě hlavně z demografických důvodů. A taktéž kvůli absenci nových technologických objevů, které by umožnily tvorbu nových zaměstnání. Často se bojovalo o desetiny procent, aby daná ekonomika nepadla do technické recese, protože je to stigma a může stáhnout celou ekonomiku.

Proto je potřeba uvažovat o dalších faktorech než HDP. Jako o výši příjmů celé ekonomiky, vývoji křivky nezaměstnanosti, průmyslové výrobě anebo maloobchodním prodeji. Tyto ukazatele nám umožní aspoň trochu se přiblížit tomu, co je ekonomická aktivita. Velmi dobře šlo pozorovat útlum ekonomické aktivity během covidu. Dobrým příkladem je HDP Hongkongu, kdy čínské restrikce patří k nejpřísnějším na světě a celá ekonomika se zastavuje.

Akcie během ekonomické recese

Během ekonomické recese klesá ekonomická aktivita, která se dříve či později projeví poklesem ziskovosti firem. Pokles zisku se následně odrazí na ceně akcií. V tomto případě by stačilo trhy shortovat, a tak si vydělat pořádný balík. Tak by to mělo fungovat teoreticky. Avšak ve skutečnosti je situace trochu komplikovanější. Burzovní trhy jsou založené na anticipaci. Klasicky se uvádí, že akciový trh anticipuje vývoj o šest měsíců dopředu. Tento model je podle mě založený na dřívějším pojetí cyklů.

Dnešní svět je mnohem méně řízen fundamenty a je mnohem víc rychlejší. Obchodování je robotické. Navíc v současné době vidíme, že zásadní vliv na chování trhu má americká centrální banka a její rozhodnutí nejsme schopni dobře předpovídat. Nevíme, na kolik trhy anticipují dopředu, ale určitě začnou rychleji klesat, než se dozvíme, že jsme vstoupili do technické recese. Otázka načasování není tak jednoduchá, jak by se mohla zdát. Vstup do medvědího trhu je dřívější než makroekonomické ukazovatele začnou svítit červeně.

Dobrým příkladem je současná situace na trzích. Trhy splňují od začátku definici medvědího trendu. Medvědí trend znamená, že trhy klesají o dvacet procent nebo víc v průběhu dvou měsíců. Trhy klesají a jak americká, tak evropská ekonomika ještě nejsou v technické recesi, i když se k ní přibližují. Recese přijde nejdřív po prvním čtvrtletí 2023. To možná už trhy budou na cestě vzhůru, protože zahlédnou světlo na konci tunelu.

Dopady ekonomické recese

Dnešní člověk je neustále vystavován různým krizím. Permanentní krize je tak dnes přirozeným stavem člověka. Toto krizové myšlení vytváří stres, který se bohužel objevuje i při investování. Typickým příkladem této krize je recese. Strašení recesí je oblíbeným zdrojem úzkostí ekonomů, politiků, ale i investorů. Příchod recese doprovází výprodej na akciových trzích. Panika a blbá nálada se šíří.

Nejhoršími dopady recese je propouštění pracovníků a bankrot společností. Růst míry nezaměstnanosti tlačí dolů maloobchodní prodeje. Nezaměstnaní lidé nebudou mít prostředky na utrácení. Bankrot společností vytváří dodatečný tlak na bankovní systém, který musí odepisovat hodně nedobytných pohledávek. Hospodářská krize tak vytváří negativní spirálu, ze které se ekonomika dostává jen velmi pomalu.

Když se podíváme do historie velkých amerických recesí, tak velká část je způsobena růstem úrokových sazeb. Následně se zvolí jako prostředek na ošetření recese snížení úrokových sazeb. Zajímavé u tohoto cyklu je, že se dostáváme do situace, kdy tento recept nebudeme moci použít jako v předchozích případech.

Důvodem je současná inflace. Dříve totiž platilo, že recese často poslala ekonomiku do deflace. To se nyní nestane. Naopak hrozí to, že pokud centrální banky velmi rychle otočí ve své měnové politice, tak se znovu rozjede inflace. To by byl velmi těžký zásah do důvěryhodnosti centrálních bank. Ztrátu důvěry by jen velmi těžko získávaly zpět. Zde je důležitý závěr pro nás investory, a to, že současná situace medvědího trhu může trvat mnohem déle, než tomu bylo v minulosti. Průměrná doba medvědího trendu na americké burze se pohybovala na úrovni devíti měsíců.

Jaké akcie si vybrat, když ekonomice hrozí recese?

Tradičně se mluví o tom, že dobré investice jsou do potravinářského sektoru. Během recese se totiž omezují výdaje na vše ostatní, ale na jídle se velmi těžce šetří. Zákazníci sice vyhledávají méně kvalitní potraviny, ale dnes agrokonglomeráty mají nabídku pro všechny. Stejně tak v těžkých dobách roste spotřeba alkoholu a tabákových výrobků. Nervozita a rozkolísaná lidská psychika  potřebuje únik z těžké životní situace.

Je jisté, že potravinářské nebo tabákové firmy budou na tom o něco lépe než třeba firmy podnikající v marketingu anebo v inzerci, která pravidelně klesá v období recese. Při současném nastavení společnosti ale hrozí, že lidé začnou šetřit i na potravinách, alkoholu a cigaretách. Co tedy kupovat?

Z mého pohledu jsou zajímavé kvalitní firmy s nízkým zadlužením. Mělo by se jednat vždy o jedničky nebo maximálně dvojky v jejich sektoru podnikání. Právě tyto firmy mají velkou naději, že dokážou prokličkovat složitou dobou recese. Při výběru těchto firem musí investor dbát na míru zadlužení. Do tohoto okruhu spadají hlavně hodnotové akcie a dividendové akcie. Nebo recesím odolné sektory, které můžete nakupovat díky ETF fondům.

Nezadlužené společnosti se silným zázemím na trhu mají menší pravděpodobnost krachu než ty zadlužené. Druhým kritériem je dlouhověkost firmy. Pokud firma přežila první, druhou světovou válku, ropný šok, recesi způsobenou zvedáním sazeb v letech 1980 až 1982, internetovou bublinu, krizi v roce 2008 i covid, tak je velmi pravděpodobné, že přežije i recesi v následujících letech.

Závěr: Ekonomická recese jako příležitost

Nesmíme propadnout iluzi, že se dá dobře vydělat na recesi. Nedá. Důležité je spíš neztratit během hospodářské krize moc peněz. V krátkodobém horizontu nemá smysl akcie kupovat v recesi, pokud nejste zrovna skvělý intradenní trader, ale ten základy investování asi již nepotřebuje.

Pro dlouhodobého investora je recese čas příhodný k nákupům. Ale i zde je důležité zachovat si chladnou hlavu, a ne vrhnout se do nakupování, kdy trhy začnou klesat z důvodu blížící se recese. Dlouhodobý investor by si měl nákupy rozvrhnout v čase. Nejlepší způsob, jak nakupovat během recese, je mít vyčleněnou pravidelnou částku na měsíc. A být připraven na to, že recese může trvat několik měsíců.

79 % účtů drobných investorů přichází o peníze při obchodování s CFD s tímto poskytovatelem.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Počet hlasujících 16

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Péiks

thank mr.Doc

spot_img