Jak anonymně nakupovat kryptoměny

4.1
(17)

Zprávy a souhrny

K dosažení finanční nezávislosti a suverenity skrze kryptoměny je nezbytné je nakupovat a prodávat tak, aby nás nikdo „neviděl“. A protože se drtivá většina centralizovaných kryptoburz řídí regulacemi, které nařizují povinné AML/KYC, můžeme v případě potřeby zvolit i jiné cesty.

Hotovost kraluje

Obecně vzato, pokud chcete dosáhnout opravdové anonymity, musíte používat hotovost. Hotovostní transakce jsou králem anonymních transakcí. Je to taky důvod, proč má hodně států pro tyto transakce nastaven určitý limit a požadují hlášení nadlimitních transakcí.

ATM (BTC bankomaty)

LocalBitcoins se pro naše účely stalo nepoužitelným protože tak jako ostatní i tato platforma přijala stanovy AML/KYC. Jediná další možnost je obchodovat s kamarády a známými nebo používat krypto ATM – i to má ale své mouchy:

⦁ ATMs (BTC bankomaty) mají většinou velké poplatky – někdy až 6%
⦁ Limity transakcí jsou nízké
⦁ Standartem je ověření SMS zprávou, dopředu si vyhledejte ⦁ „SMS ⦁ o⦁ nline ⦁ r⦁ eceiver“ nebo si kupte pár kreditních SIM karet.
⦁ Dávejte si pozor na kamery a používejte potřebné nástroje k ochraně vašeho soukromí.

Online transakce

Je téměř nemožné dosáhnout úplné anonymity při obchodováni s FIAT měnami online. Důvodem je, že digitální FIAT měny jsou navržené tak, aby byly zpětně vysledovatelné. Proto vždy, do určité míry, odhalujete svou identitu.

Nejvyšší úroveň anonymity je použití p2p (decentralizovaných) řešení.

Bisq.network

Bisq síť je anonymní, plně decentralizovaná a je tedy nemožné ji jakkoliv cenzurovat. Stalo se z nich DAO a díky tomu neexistuje jediný bod, ve kterém jste nuceni vyhovět KYC požadavkům nebo zveřejňovat údaje o transakcích. Bisq je úžasný kus technologie a má velmi dobrou technickou dokumentaci, ve které si o této technologii můžete přečíst.

Jediné omezení, co se anonymity týče, je, že odhalujete svou identitu s peerem, se kterým obchodujete. Seznam omezení a rizik najdete v dokumentaci.

Kombinace Bisq s Revolut kartou je pro mně nejlepší způsob, protože posílání peněz je opravdu rychlé.

Jak probíhá nákup:

1. Přijmete nabídku na prodej
2. Bisq vytvoří multisig transakci na BTC blockchain. Vy i prodávající jste povinni uzamknout vklad v nějaké výši do této multisig adresy jako zabezpečení transakce – pokud nepošlete prodávajícímu odpovídající částku FIAT, přijdete o svůj uzamčený vklad.
3. Po potvrzení multisig transakce na BTC blockchainu, posíláte FIAT prodávajícímu
4. Prodávající potvrzuje přijetí FIAT a uvolňuje bitcoiny z multsig adresy do Vaší adresy.

Protože obě strany mají podstatný podíl BTC jako zabezpečení transakce (většinou desítky procent objemu samotné transakce), je v jejich zájmu aby vše proběhlo bez problému, aby jednaly fér a zkompletovaly transakci. Samozřejmostí je proces sporu, kdy jedna ze stran nenaplní svou část dohody.

Jediným problémem je, že tyto burzy jsou zatím malé a proto samozřejmě strádá i likvidita. Výsledkem je cena až o 5% větší, než na centralizovaných burzách.

HodlHodl

HodlHodl je Bisq-u velmi podobný. S tím rozdílem, že je to webová aplikace. Odpadá tedy nutnost stahování a instalace aplikace.

Protože HodlHodl není v držení žádných uživatelských prostředků, nemusí se řídit platnými regulacemi AML/KYC. Zeptali jsme se, jak toho dosáhli:

“Klíče jsou vytvořeny a zašifrovány v prohlížeči, potom jsou uloženy na náš server (back-end). To znamená, že neexistuje způsob, jak klíče dešifrovat bez uživatelem zadaného platebního hesla. Proto říkáme, že nedržíme žádné uživatelské prostředky. Nemáme přístup k uživatelským privátním klíčům, protože jsou vygenerovány JavaScriptem v prohlížeči, zašifrovány JavaScriptem v prohlížeči a následně poslány na server. Neexistuje způsob, jakým se můžeme dostat k uživatelským privátním klíčům. To je samozřejmě stoprocentně ověřitelné. Kdokoliv s povědomím o fungování webového prohlížeče si může otevřít konzoli a podívat se, co je posíláno na server a ověřit, že jsou zasílány pouze zašifrované klíče.“

Nevýhoda HodlHodl-u je, že data jsou uložena centrálně. To vytváří možnost přístupu k datům 3. stranou, ale i nebezpečí ukončení provozu státem. Bohužel, dle mého názoru je to cena za uživatelsky pohodlné řešení v prohlížeči. „Data ukládáme pouze na omezenou dobu, pak jsou smazána.“ Je proto důležité používat Tor nebo VPN a skrýt tak vlastní metadata.

Tým také pracuje na adopci Lightning Network: „Lightning na HodlHodl funguje jinak – prostředky jsou v našem držení, ale pouze na omezenou dobu. Prakticky obchodujete skrze náš Lightning kanál. Momentálně o tomto problému jednáme a připravujeme způsob, jak udělat Lightning obchod i bez držení prostředků.“

HodlHodl mají skvělé vystupování na sociálních sítích a poskytují bezvadnou technickou i uživatelskou podporu. Jsou velice otevření a poskytli mi veškeré informace, které jsem žádal pro tento článek.

Závěr

Tyto služby nám umožňují znovu získat své finanční soukromí a nezávislost.


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: