Co je to blockchain?

3.5
(4)

V posledních několika letech neustále slýcháme pojmy jako “technologie blockchain”, pravděpodobně v souvislosti s kryptoměnami jako je Bitcoin. Mimo kryptoměny se o něm mluví v souvislosti s náhradou databází, budoucností financí a dokonce i bezpečností. Proto si poté možná kladete otázku: “Co je to technologie blockchain?“.

Zdá se, že blockchain je však módní slovo podobně jako slovo “Web3”. Vypadá to, že blockchain je frází, ale jen v hypotetickém smyslu, protože nemá žádný skutečný význam, který by laik snadno pochopil. Je tedy naprosto nezbytné odpovědět na otázku, co je to technologie blockchain? Včetně toho, jakou technologii používá, jak funguje a jak se stává důležitou součástí digitálního světa.

Co je to blockchain?

Blockchain je distribuovaná účetní kniha, která duplikuje a distribuuje transakce v síti počítačů zapojených do blockchainu. Blockchain je způsob záznamu informací, který znemožňuje či znesnadňuje změnu, nabourání nebo manipulaci se systémem.

Technologie blockchain je struktura, která ukládá záznamy o transakcích, známé také jako blok, veřejně v několika databázích. Známých jako “chain”, v síti propojené prostřednictvím peer-to-peer uzlů. Obvykle se toto úložiště označuje jako “digitální účetní kniha”, nebo “digital ledger”.

Každá transakce v této účetní knize je autorizována digitálním podpisem vlastníka, který transakci ověřuje a chrání ji před manipulací. Proto jsou informace, které digitální účetní kniha obsahuje, vysoce bezpečné.

Zjednodušeně řečeno, digitální účetní kniha je jako Google spreadsheet sdílený mezi mnoha počítači v síti, ve které jsou uloženy záznamy o transakcích na základě skutečných nákupů. Fascinující je, že data může vidět kdokoli, ale zároveň je nelze poškodit.

Co je technologie blockchain?

V posledních letech jsme si mohli všimnout, že mnoho podniků po celém světě technologie blockchain aktivně implementuje.

Jak přesně ale technologie Blockchain funguje? Jedná se o významnou změnu, nebo o pouhý technologický doplněk? Pokroky této technologie jsou stále v plenkách a mají potenciál být v budoucnu revoluční. Začněme tedy nejprve s demystifikací této technologie.

Blockchain je kombinací tří předních technologií:

  1. Kryptografické klíče
  2. Síť peer-to-peer obsahující sdílenou účetní knihu.
  3. Výpočetní prostředek pro ukládání transakcí a záznamů sítě.

Kryptografické klíče se skládají celkem ze dvou klíčů – soukromého a veřejného. Tyto klíče pomáhají provádět úspěšné transakce mezi dvěma stranami. Každý jednotlivec má tyto dva klíče, které používá k vytvoření zabezpečeného odkazu na digitální identitu. Tato zabezpečená identita je nejdůležitějším aspektem technologie Blockchain. Ve světě kryptoměn se tato identita označuje jako “digitální podpis” a používá se k autorizaci a kontrole transakcí.

Blockchain co to je
Řetěz bloků. Zdroj:money.com

Digitální podpis je sloučen se sítí peer-to-peer – velké množství osob, které vystupují jako autority. Používají digitální podpis mimo jiné k dosažení konsenzu o transakcích. Když autorizují transakci, potvrdí ji matematickým ověřením, jehož výsledkem je úspěšná zabezpečená transakce mezi dvěma stranami propojenými sítí. Takže když to shrneme, uživatelé Blockchainu používají kryptografické klíče k provádění různých typů digitálních interakcí v rámci sítě peer-to-peer.

Jak v blockchain fungují transakce?

Jednou ze základních vlastností technologie blockchain je způsob potvrzování a autorizace transakcí. Pokud například dvě osoby chtějí provést transakci se soukromým, respektive veřejným klíčem, první strana připojí informace o transakci k veřejnému klíči druhé strany. Tyto celkové informace se shromáždí do bloku.

Blok obsahuje digitální podpis, timestamp a další důležité, relevantní informace. Je třeba poznamenat, že blok neobsahuje identitu osob zúčastněných na transakci. Tento blok je pak přenášen napříč všemi uzly sítě, a když správná osoba použije svůj soukromý klíč a spojí jej s blokem, transakce se úspěšně dokončí.

Kromě provádění finančních transakcí lze v blockchainu uchovávat také údaje o transakcích s nemovitostmi, vozidly atd.

Proof of Work (PoW) vs. Proof of Stake (PoS)

Proof of work (PoW) je algoritmus pro vytváření bloků a zabezpečení blockchainu. Vyžaduje, aby těžaři vyřešili hlavolam a vytvořili blok, za který obdrží odměnu.

Proof of stake (PoS) je alternativní algoritmus pro zabezpečení blockchainu, který nevyžaduje těžení. Místo toho musí uživatelé na určitou dobu “zablokovat” část svých mincí, aby měli nárok na odměnu.

Blockchain co to je – proof of work a proof od stake
Rozdíl mezi PoW a PoS. Zdroj: usethebitcoin.com

Jak se blockchain liší od cloudu?

Blockchain je nová technologie, která se od cloudu liší v několika ohledech:

  • Blockchain je decentralizovaný, zatímco cloud je centralizovaný. To znamená, že blockchain je distribuován v síti počítačů, zatímco cloud je uložen na centrálním serveru.
  • Blockchain je “immutable”, což znamená, že jakmile jsou data jednou zapsána do blockchainu, nelze je nijak změnit.

Co je to blockchain protokol?

Jednotlivé protokoly umožňují decentralizovat kryptoměny prostřednictvím blockchainu. Což znamená, že jsou rozprostřeny v síti počítačů bez centrálního centra nebo autority.

Klíčovým pokrokem protokolu Bitcoin bylo, že vytvořil digitální peníze, s nimiž lze obchodovat nebo je utrácet, aniž by se kdokoli z účastníků transakce obával, že peníze již byly utraceny. (Tento problém je známý jako problém double spendingu a zná ho každý, kdo si někdy koupil lístek na koncert od cizího člověka, aby zjistil, že už byl naskenován).

Od doby, kdy se protokol Bitcoin zrodil, se následné množiny pravidel vyvinuly tak, aby zahrnovaly obrovskou škálu funkcí. Existují tisíce kryptoměn, z nichž každá má svůj vlastní protokol.

Například protokol Ethereum je navržen na základě “smart kontraktů” – ve kterých se transakce automaticky provede, když jsou splněna určitá kritéria.

Na blockchainu Ethereum vznikla rozsáhlá sada nových protokolů, které umožňují řadu decentralizovaných finančních produktů, které automatizují vše od půjček a spoření až po pojištění.

Ethereum není jediným “smart contract” protokolem v kryptosvětě — objevily se novější protokoly, jako je Polkadot, které v tomto prostoru konkurují.

Mimo jiné blockchain používají i absolutně anonymní kryptoměny jako je Monero, které do své sítě neukládají prakticky žádná data o odesílatelích, příjemcích a odeslaných částkách.

Závěr

Přestože jsme v tomto článku jen letmo popsali potenciál blockchainových aplikací v celém odvětví, potenciál rozvoje v této oblasti exponenciálně roste.

Blockchain každého projektu se může individuálně lišit. Před vyvozením jakýchkoli závěrů je proto vhodné podívat se na to, co je to blockchain konkrétní kryptoměny a také na to, jak daná implementace vlastně funguje.

Co je to blockchain (FAQ)

Co je to blockchain stručně?

Blockchain je sdílená účetní kniha, která zaznamenává transakce a kterou je obtížné upravit nebo změnit. Zaznamenává také hmotný a nehmotný majetek, jako je hotovost nebo dům.

Kolik blockchainů existuje?

Momentálně existují čtyři druhy – veřejný, soukromý, konsorcium, a hybridní blockhain.

Kdo vynalezl blockchain?

Blockchain vytvořily neznámé osoby pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, když navrhly online měnu Bitcoin.

K čemu blockchain slouží?

Blockchain se nejčastěji používá pro digitální měny, jako je Bitcoin, ale nyní se používá i v různých odvětvích k zabezpečení záznamů.

Co je protokol u blockchainu?

Blockchain protokoly jsou souborem protokolů, které se používají k řízení blockchainové sítě. Pravidla definují rozhraní sítě, interakci mezi počítači, pobídky, druh dat atd.

Jaké jsou tři pilíře technologie Blockchain?

Decentralizace, transparentnost a neměnnost (immutability) jsou tři hlavní pilíře technologie blockchain.

Jaký je rozdíl mezi PoW a PoS?

Proof of stake dosahuje konsensu tím, že vyžaduje, aby účastníci vložili kryptoměny do nového bloku, který chtějí přidat do blockchainu kryptoměny. Zatímco proof of work dosahuje konsensu tím, že vyžaduje, aby účastníci vynaložili výpočetní výkon — a elektřinu — za účelem vygenerování nového platného bloku.

Jak se liší blockchain od cloudu?

Blockchain je decentralizovaný.

Kdo ovládá celou síť?

Kontrola je v síti sdílená mezi všechny uživatele, kteří jsou k síti připojení. Žádný jednotlivý uživatel nedisponuje absolutní mocí v síti.

Proč je blockchain důležitý?

Blockchain nabízí bezpečnost, transparentnost a důvěru mezi celou sítí uživatelů. Nabízí také úsporné a efektivní metody zaznamenávání a sdílení dat.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👍🏻

spot_img